Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu sunt pentru solutia no.2
    Nu e o masina pt all season.

    Eventual iarna iti iei ceva mid gen bfg. Daca prinzi ceva 2nd cu max 1-2 ani si rulate putin e si mai bine.

    Eu am pus mixte pe smart, pe outlander, dar n-as pune niciodata pe accord mixte de exemplu. Oricat ar fi CC-urile de laudate, cred ca te vor tine fix o vara
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • Am comandat pana la urma 4 x Michelin CrossClimate+ cu protectie de janta la dimensiunea din talon.

      Setul 2 de jante OEM (cumparate din Anglia dupa ce l-am distrus pe al meu) este la refacut in acest moment. Am optat pentru vopsire clasica, la pistol si din pozele de progres totul e impecabil. A fost ceva de munca la jante, nu erau in cea mai buna forma (deh... rare), dar cu ajutorul lui Sirius le-am adus pe linia de plutire.

      Deoarece aveam lichidul de frana de 2 ani neschimbat, o sa pun si niste ATE Typ200 (Blue Racing whatever). Nu sunt eu mare fan ATE, dar la primavara oricum refac franele si il arunc si asta mi-a fost comod sa cumpar.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Vineri au ajuns anvelopele. Vin din DE fiindca marimea este una atipica (215/45/17) si nu am gasit decat la comanda, relativ greu.

        Bine ca le-am verificat atent la primire: 2 erau dimensiunea corecta, 2 aveau latime 235... Am refuzat tot pachetul (nu se putea face retur partial la curier) si acum astept sa vina toate 4 in dimensiunea corecta.

        Fiindca deja am vandut setul de jante de EP3 cu tot cu anvelope (asa s-a nimerit, le-a cumparat un baiat din TM si trebuia sa le ia neaparat martea trecuta fiindca pleca din Buc), am pus pe masina un set de roti de iarna de CU2 (prin amabilitatea lui KMR caruia ii multumesc). Evident nu merg cu masina deoarece sunt late, mari si imi ating pe fata + nu vreau sa stric gumele de iarna ale lui Gabi.

        In concluzie, inca un an in care ma prezint fara masina la Nationala, dar vin cu GUR, nu e panica, cu singurul FN2 in 5 usi cu plafon panoramic din EU. :P

        Sper sa ajunga si gumele saptamana asta, macar sa ma pot bucura din nou de masina!

        LE: Jantele OEM au iesit foarte, foarte bine, indreptate de Sirius si sablate si revopsite de baietii de la Sablez.ro, la pistol, nu electrostatic fiindca nu mai voiam sa risc nimic. Culoarea este bineinteles OEM, sunt 5 buc, o sa pun poze cu ele imediat ce le montez pe masina impreuna cu gumele noi.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Nasol, vad din ce zici ca sunt incompetenti si peste hotare la magazine nu numai la noi...
          Dimensiunea asta am eu la Lexus 215/45/R17 si am luat anvelope acum 3 saptamani din tara ce-i drept nu de performanta, doar niste Falken Azenis FK510. Productie ultima saptamana din 2017 si Japan. Se pare sunt un big bang for the buck, nu am apucat sa le pun pe masina.
          In privinta indreptarii unei jante o sa te rog cand ne vedem sa-mi dai detalii de contact cu Sirius ca am o janta EP3 stramba si vreau sa o faca cineva care are mana buna la asa ceva.
          Sunt curios cum au iesit jantele tale ca si eu vreau sa vopsesc jantele si la Lexus si la CTR.
          Ce sa-ti zic sa le stapanesti sanatos si sa nu mai ai parte de belele.

          Voi cand intentionati sa plecati si pe unde? Eu am trimis azi la hotel o cerere de pe site-ul lor si mi-a venit mesaj de eroare. Am incercat sa sun si nu raspunde nimeni la numarul de telefon, probabil ca vad ca sun de la mama naibii si se gandesc sa nu fie vreun scam. Cand ajung in tara o sa-i contactez sa fac rezervare. Eu ma gandeam sa merg prin Cheia, e drumul frumos si mai liber.

          Comment


          • Cred ca plecam pe DN1, dar sa vedem, ziceam sa ne strangem mai multi de vineri dimineata din Bucuresti spre Nationala.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • Uite aici: Reunirea vineri dimineață ora 8:30 în parcarea de la McDonalds Corbeancahttps://www.google.com/.../data=!3m1!4b1!4m5!3m4... Să aveți și carburant în rezervor, să nu mai oprim pentru asta până pe la Brașov.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Salve,
                Dacă nu mă înșel, cred ca ne-am intersectat fugitiv ieri (deja). Păcat că nu eram pe același sens de mers ca e una dintre zonele mele preferate de desfundat plămânii
                I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

                https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

                Comment


                • Dap, eu eram. Salutari!

                  Intre timp am instalat jantele OEM cu cauciucuri noi Michelin CrossClimate + in dimensiune OEM 215/45/17.

                  Jantele au iesit impecabil, refacute buzele, indreptate, sablate, chituite si revopsite in culoare OEM. De data asta la pistol la sablez.ro. Ei nu vopsesc decat la pistol si nu sunt de acord cu vopsitul electrostatic al jantelor din pricina temperturii mari la care sunt tinute la cuptor jantele pentru intarirea vopselei electrostatice, temperatura ce poate duce la distrugerea lor.

                  Acum din experienta mea, jantele de EP3 vopsite electrostatic la SRZ au iesit foarte bine si nu au avut probleme de rezistenta, desi am fost pe circuit cu ele, le-am folosit vara/iarna etc. Jantele OEM originale ale masinii insa, refacute la un baietica ce se da mare vopsitor in camp eletrostatic s-au decalit in maniera in care nu se mai puteau folosi... Daca luai orice groapa, se strambau si bateau ca naiba. Erau terci, i le-am facut cadou baietasului asta (adica le-am aruncat), nu aveam ce sa mai fac cu ele si nici nu voiam sa dau vreo teapa si sa le vand.

                  Actualele jante OEM le-am adus din UK (5 bucati in diferite stari/ culori etc). Din cauza efortului logistic necesar, nu am mai vrut sa risc nimic si le-am vopsit la pistol. O experienta foarte placuta cu baietii de la sablez.ro, se vede ca seful lor a citit mult pe subiectul asta, chiar par sa se priceapa. Acum nah... nici eu nu sunt vreun cunoscator, vedem in timp cum se comporta jantele.

                  Ei fac si vopsire electrostatica pentru diverse obiecte de decor, componente suspensie etc. Pentru jante doar la pistol, am zis mai sus de ce. De asemenea, refac si etrieri cu vopsea termorezistenta, dar nu din asta de 2 lei Foliatec, ci ceva serios. Eu o sa refac in curand si etrierii tot la ei, o sa pun poze in caz ca va intereseaza - procesul include sablare, grunduire, apoi vopsire termorezistenta. Pe etrieri cu siguranta vopsirea electrostatica nu e OK, mai ales la masinile care vad si track => se incing peste temperatura la care vopseaua eletrostatica incepe sa curga...

                  Saptamana viitoare sunt programat la Rocket Fabrications unde voi reface tobele OEM-look (mai exact tipsurile, care sunt acum niste tiganii de inox Supersprint ovale, sudate prost) si o sa inlocuiesc flexi-ul de langa catalizator, care a cam smotocit si a inceput sa piarda gaze pe acolo. O sa folosesc un Bosal cu dimensiuni OEM. Va arat sudurile ca sa va faceti o parere de ce stiu baietii, am primit recomandari serioase pentru ei.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Cum ti se par anvelopele?

                    Comment


                    • Acum ca am apucat sa fac vreo 1000 km cu ele, pot sa emit o parere cat de cat obiectiva.

                      Ca orice Michelin pe care l-am cumparat nou, au nevoie de rodaj. Vin din fabrica date cu un soi de ceara de protectie, care pana se duce deterioreaza puternic performanta gumelor. Acum stiam deja asta din trecut si am fost atent si prevazator (desi o data m-a surprins puternic la franare), dar cu Michelin PSS proaspat montate pe FN2 in 2014 era sa ma fac pachet intr-o curba pe DN, masina a plecat de sub mine complet aiurea si incontrolabil, am avut noroc ca am avut loc sa fac vreo 3-4 manevre de bracare.

                      Odata dusa acea ceara sau ce naiba e, CrossClimate+ devine o guma foarte buna.

                      Ce am simtit din prima e ca sunt confortabile, moi, placute. De asemenea, spre deosebire de SportMAXX RT (care sunt totusi anvelope UHP Ultra High Performance) directia e MULT mai precisa si mai stransa, deci masina se inclina mai putin pe balon. Incredibil acest aspect pentru niste all-season, chiar nu ma asteptam.

                      Pe uscat e cam la 80% din performanta unui UHP as zice. Nu face fata unei acceleratii full-throttle de ATR dupa ce intra VTEC-ul in treapta 1 si 2, dar nici fostele nu faceau fata 100%. In rest pe curbe sunt previzibile, scartaie ff putin si tin bine, chiar pot sa zic ca imi plac. Pe franare au niste mici probleme uneori, nu am reusit sa imi dau seama in ce conditii inca.

                      Pe ud insa, sunt geniale! Nu am simtit asa siguranta in viata mea, masina franeaza mai bine ca pe uscat. La fel de bune sunt si plecarile pe ud sau curbele luate in forta.

                      Ramane de vazut si la iarna, ma astept sa fie 60-70% dintr-o guma buna de iarna, dar pentru mine e suficient, eu am vrut doar sa pot muta masina de colo-colo legal si sa pot circula pe zloata, nu prin zapezi sau pe gheata, unde ma astept sa fie foarte bune din nou (zloata fiind asemanatoare cu apa).

                      Una peste alta, ca si in cazul celorlalte Michelin utilizate in ultimii 10 ani (PS4, PSS, Alpin etc), nu cred sa existe o companie care sa produca gume all-round (care acopera si performanta si confort si durata de viata etc) mai bune decat Michelin. La fel ca la restul insa, pretul e mare.

                      Sper ca am fost de ajutor.

                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Cam asa au iesit jantele! Mie imi plac maxim dar revin cu pareri dupa minim 3000 km, si cele OEM originale aratau foarte bine revopsite, doar ca erau decalite si imposibil de utilizat.

                        Vopseaua masinii a iesit si ea bine in poza asta, desi in soare puternic se vad tot felul de mici imperfectiuni pe multe elemente de caroserie.

                        E singura janta care a cerut multicel plumb, dar nu e de speriat. Dupa ce termin rodajul gumelor (2000 km), le voi reechilibra cum spune la carte si atunci o sa cer sa rotim guma pe janta, cel mai probabil se va aseza mai bine (se vor contrabalansa greutatea gumei cu greutatea jantei si imperfectiunile acestora mai bine) si vom mai scapa de plumbi.

                        Altfel, se simt foarte bine jantele si gumele, masina e super stabila la viteze mari, zgomot scazut, vibratii deloc.
                        Attached Files
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • Michelin CrossClimate+ incep sa ma surprinda. In sens placut! Parca nu imi vine sa cred cat de bune sunt pentru niste all-season. Pur si simplu fata de Dunlop SportMaxx RT sunt la acelasi nivel, diferenta mica de aderenta in favoarea Dunlop fiind egalata de directia mai precisa si franarea mai buna de la Michelin. Daca si pe ATR se descurca asa bine, mi se pare ca deja pe o masina "normala" chiar nu se mai justifica nebunia cu 2 seturi de gume specializate. Dar sa asteptam iarna sa vedem si atunci cum vor performa.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Vezi ca RT-urile, care sunt parte in comparatia ta, ca si alte anvelope UHP, au nevoie de caldura. Sub 20 de grade temperatura ambianta si fara sa fie incalzite nu ofera nimic deosebit fata de altele cotate inferior. Sub 15 grade deja trebuie avuta grija, nu prea mai reusesti sa bagi caldura in ele cu o masina de strada, rulata pe strada. La peste 30 de grade temperatura ambianta + caldura in ele arata cam ce pot. Am avut aproape 6 sezoane aceeasi anvelopa pe fosta masina (2 seturi consecutive) si le cunosc destul de bine. De asemenea, trebuie rulat cu ele la presiune un pic mai mare decat cea recomandata (chestie pe care o fac si acum cu Michelin-urile de pe Civic).

                            Comment


                            • Am mers cu Sport Maxx RT in toate conditile, Le-am incalzit de le-a luat naiba (inclusiv pe track niste sesiuni, Transfagarasan), dar am facut si drumuri de oras lejere, atat vara la 40 de grade ct si toamna pe ploaie etc. Sunt confortabile si usoare si foarte bune cand sunt incalzite pe drumuri gen Tranfagarasan. Altfel, pe track praf dupa 2-3 tururi (sunt gelatina), slabute la mers lejer, directia lipsita de feeling. Am variat si eu presiunea in roti, nu mi s-au parut vreo mare smecherie. De asemenea, pareau ca se consuma si repede.

                              E clar ca Michelin CC nu sunt in aceeasi clasa cu UHP, dar crede-ma ca sunt FOARTE bune, probabil cu cat le incalzesti mai tare vor fi mai proaste, dar la capitolul asta nici RT-urile nu excelau, iar la "rece" Michelin sunt mai bune. Sunt la fel de confortabile si directia e clar mai buna, in condiitiile in care acum le am umflat cu 0.2 mai jos decat minimul recomandat pentru rodaj. Deci... Si asta in conditiile in care scapi de 2 seturi de roti.

                              Sa vedem la iarna cum sunt, dar vara nu regret ca am inlocuit RT cu CC+. Sigur ca pentru track sau mers foarte alert nu sunt ce trebuie, acolo o sa punem semi-slick.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Sunt de acord cu tine la partea de lipsa de feeling a directiei (pentru mine nu era neaparat o problema ca nici masina nu avea in mod special feeling pe partea de directie asa ca nu o penalizau anvelopele in vreun fel) insa eu simteam diferente pe partea de rigiditate a talonului intre 2.2 (recomandat) si 2.5-2.6 cat le tineam eu cand aveam de gand "sa-mi bat joc de ele" .
                                Cum bine ai zis, pentru condus entuziast pe drumuri publice / light track-days (functie si de configuratia pistei) sunt foarte ok. Pentru chestii mai serioase pe pista, nici Michelin Pilot Sport nu tine mai mult decat cateva tururi dupa care incepe sa se transforme in gelatina, ai nevoie de semi-slicks, asta daca masina duce mai multe tururi la rand fara sa oboseasca.

                                Comment

                                Working...
                                X