EDY: '08 Honda S2000, Deep Burgundy

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Chill people! Nu asa vorbesc Hondafanii intre ei :roll:
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #32
      Originally posted by ticker
      Chill people! Nu asa vorbesc Hondafanii intre ei :roll:
      Subscriu 100%
      In ultima parte am glumit!
      "Not to be taken seriously!"
      www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

      Comment


      • #33
        Ce fac, inchid si topicul asta sau incercam sa ne calmam cu putina apa rece? :roll:

        Comment


        • #34
          Originally posted by edy
          Pe youtube gasesti o gramada de comparatii intre cele 2 masini si nici macar odata nu a castigat Z-ul. Pe circuit de 1min si 20 de sec. S-ul ii da 1 secunda timp mai bun pe tur Z-ului! Le-am condus pe amandoua si stiu despre ce vorbesc asa ca va rog sa incetati cu fazele astea...
          Nu dati dovada decat ca sunteti niste INVIDIOSI!!!
          Hahahahahaha!!!!
          Exact , nici macar o sg. data , nasol tare 350 Z asta, da' daca suntem "invidiosi" na
          http://youtube.com/watch?v=yHTfCbDK-Mk
          http://youtube.com/watch?v=0i8eKvoTQHY
          http://youtube.com/watch?v=cAz8OsVbLBg

          Comment


          • #35
            Eu sunt cat se poate de calm...
            "by the way" pentru amatorii de comparatii: http://www.youtube.com/watch?v=xf-NkqPU0cw
            www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

            Comment


            • #36
              a innebunit lupu........
              civic 2.2 5D FK3
              CR-V 2.2 AT RE6

              Comment


              • #37
                Comparatiile de obicei se fac intre versiuni "stock" nu modificate; mai dinoq, ti-ai facut tu timp in aceasta dupamiaza sa demonstrezi ceva? Daca-ti place asa de mult Z-ul, ia-ti unul si hai sa vedem pe viu care este treaba cu ele. Eu am glumit la faza cu invidia dar ai venit cu ardeiul infipt in fund si ai spus niste chestii in necunostinta de cauza (am vrut sa vorbesc din experienta nu sa demonstrez ceva, cum vad ca s-a inteles). Chiar imi pare rau de faza asta acum si nu ar fi trebuit sa spun nimic si sa te las in pace; pana la urma asta e un topic in care imi spuneam parerea despre masina mea si asa ar fi trebuit sa ramana...
                www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

                Comment


                • #38
                  Eu aveam treaba mai mult cu Bogdan si fiindca s-a nimerit sa fie pe topicul tau ... m-am legat si de atitudinea ta fata de altii ... nu ca ti-ai luat tu s2k .
                  Mi-e chiar indiferent ca-i mai tare s2k sau 350z ...
                  Dintre noi doi, doar tu esti cel care jigneste pe altu/altii , le pui etichete fara sa-i cunosti ... M-ai vazut facand vreo remarca la persoana ta in tot circul asta ?

                  Si ca incheiere : Sa-ti stapanesti sanatos masina (si asta fara invidie sau sarcasm).

                  Comment


                  • #39
                    Hai sa fiu si eu carcotas...
                    1. in filmele puse de tine, Dinoc, este prezent S2K cu foarte restrictionatului F22C1, net inferior F20C-ului prin puterea redusa de la 250cp la 242cp pentru piata nipona, prin raportul de compresie redus de la 11,7:1 la 11:1 si prin turatia scazuta de la 9000rpm la 8000 rpm. De reamintit ca cel mai bun F20C a fost cel de la aparitia modelului, avand restrictii foarte minore, o harta a injectiei mult mai agresiva si lipsindu-i mult controversatul DBW. De altfel, la acea vreme S2K-ul zdruncina serios suprematia unor modele net mai puternice.
                    2. in legatura cu ce ai fata de mine si cu concluzia total gresita cum ca as fi avut interese sa vand CTR nou si sa-l laud aiurea, ma repet:
                    -am laudat noul CTR pentru ce are in plus, insa l-am criticat pentru ca a deviat de la spiritul Type R ; ca dovada a ceea ce spun, pot cauta post-ul unui forumist prezent la o livrare de Type R la Asko caruia i-am explicat MINUSURILE pe care le are generatia actuala fata de cea veche, omul ramanand tare uimit de acest fapt si amintind acest lucru pe propriul thread despre masina lui.
                    - daca cineva cu DC2 sau cu EK9 vine si imi spune ca masina pe care o are este superioara din punct de vedere al elementelor specifice unui Type R, eu unul nu ma supar si nu ma atac deloc, si nici nu voi reprosa aceluia ca are o parere deformata despre "prostul" de mine care si-a luat EP3, pentru ca stiu ca are dreptate si recunosc ca EP3 a fost un compromis maricel fata de modelele sus amintite.

                    Drept urmare, aviz tuturor posesorilor de FN2 care se simt lezati, NU CRITIC LUMEA ca si-l ia, ci critic modelul pentru ce a devenit fata de predecesorul lui, critic Honda pentru ca nu ofera alternativa si nu contenesc sa mentionez persoanele care au fost dezamagite de el, unii chiar care nu au condus vreodata Honda si, mai rau, altii care le-au avut pe amandoua.

                    Sper ca am clarificat mare parte din problema si o sa va rog frumos ca toate nemultumirile care le aveti fata de mine sa le transmiteti pe PM ca sa nu poluam topicurile oamenilor cu mistouri, intepaturi sau ironii care nu-si au locul. Pe aceasta cale ii multumesc lui YamaCri ca a avut inspiratia de a am porcai in voie pe PM, si nu in vazul lumii, si reamintesc tuturor ca se va face trecerea la o moderare foarte agresiva fata de flame-uri, moderare care nu va ierta pe nimeni, nici macar pe mine daca ceilalti colegi moderatori considera ca am luat-o pe aratura si eu nu-mi dau seama.

                    Comment


                    • #40
                      Multumesc sincer pentru urare!
                      Chiar nu-mi dau seama unde si pe cine am jignit; daca e vorba de "baietelul" de la promotor nu am nimic impotriva lui ci impotriva manierei in care si-a facut job-ul, adica execrabil. Era parerea mea care am impartasit-o nu am impus-o, sper ca s-a vazut diferenta.
                      In alta ordine de idei, cred ca multi si-au pus intrebarea cum de un bosorog (clarkson) a ajuns sa primeasca o gramada de bani salariu ca sa rupa cauciucurile celor mai adevarate masini din lume? Raspunsul nu poate fi decat unul singur: prin profesionalism si dedicatie; spune ce-i vine la gura si asta place publicului. Bugetul unui singur episod din TopGear este de 800.000 de lire sterline, deci incomparabil cu orice altceva. Drept urmare am catalogat singura emisiune auto de la cea mai mare televiziune din romania (pro-tv cica in sondaje) ca fiind execrabila si extrem de prost facuta; totusi intrece hilara incercare de emisiune de pe antena1 sau national tv care sunt sub orice critica de proaste. Singura emisiune care o urmaresc cu placere este autocritica lui ursa mare aka ovidiu ghitan. Cu un buget de tot rasul din partea tvr2, ursa reuseste sa fie interesant si plauzibil in emisiune. Eu cred ca daca i s-ar oferi o sansa mai mare si un buget mai bun/episod ursa ar avea potentialul sa faca o emisiune comparabila, dar la nivel national.
                      Ca sa nu se inteleaga altceva, din nou, aceasta este doar parerea mea care nu o impun doar o impartasesc...
                      www.xpt.ro - usi de garaj si automatizari - www.usigaraj.com

                      Comment


                      • #41
                        Pt. Bogdan . nu aveam treaba cu opinia ta pro/contra FN2 , ci cu faptul ca repetai aceeasi idee pe mai multe topicuri , inclusiv acesta , parca devenise o obsesie pt tine ...
                        De asta m-am si intrebat de unde atata inversunare in ultimul timp .

                        PS2> poate un admin face split spre alt topic, de ex Garbage

                        Comment


                        • #42
                          @Edy, hai mai nu te supara, e faina masina ta - chiar este, chiar daca nu-i the ultimate car.
                          Te mai necajim si noi ca prea ai vorbit lumii de sus si ai dat in dreapta si-n stanga cu vorbe aiurea. Ultimele mesaje parca le-ai scris cu lacrimi in ochi ca nu-ti recunoaste lumea valoarea s2k-ului - asta e, lume rea si invidioasa.

                          @Bogdan: fara legatura cu topicul de fata, dar ca idee generala referitor la propunerea ta cu PM-ul nu mi se pare tocmai oabla. Daca tu afirmi ceva public atunci asuma-ti responsabilitatea si accepta un raspuns tot public, caci altfel nu-i chiar fair-play. Nu crezi? Iar ceea ce este in PM sa ramana in PM, asta referitor la faptul ca ne-ai spus de dialogurile cu YamaCri.
                          2007 CL7, Graphite Pearl

                          Comment


                          • #43
                            Offtopic, dar sa-mi asum responsabilitatea pentru o parere la care nu numai eu ader? Si ce legatura are asumarea cu parerea, ca nu inteleg? Trebuie sa fiu puz la un zid imaginar datorita faptului ca am fost dealer si orice zic se reduce la interes? Orice parere e redusa la gradul de interes si la motive ascunse? Pai nici voi nu stiti ce vreti. Ba sunt acuzat ca le laud din interes, dar daca nu le laud, nici atunci nu e bine, am eu ceva de ascuns. Deci sa inteleg ca orice spun la asta se reduce. Pacat, ma asteptam la mai mult de la voi...
                            Considerati ca nu am vb NICIODATA din prespectiva unui dealer, punct. Iar activitatea mea personala n-are nici o legatura cu prezenta mea pe acest forum. Am fost aici inca de cand Honde vedeai mai putine decat Lamborghini pe strada si job-ul meu presupunea ceva total paralel cu masinile. Si acum, sa suport acuze aiurea? Nu accept asta, cu parere de rau. Cine are ceva de reprosat, il invit pe PM. Nu este nimeni nevoit sa vada scandaluri aici. Si cu asta, eu am incheiat ce aveam de zis pe acest subiect.

                            Ontopic, asa cum bine sublinia Hondatu, la atatia ani de la lansare, nu este inca nimic pe piata are sa rivalizeze la capitolul feeling cu adevarat sportiv. am azuit posesor de M6 care a dat o tura cu asa ceva si a zis ca, desi M6 costa de 6 ori mai mult, nu ofera nicidecum de 6 ori mai multa adrenalina cum o face S2000, ba dimpotriva.
                            Nu totul se reduce la putere si cifre seci.

                            Comment


                            • #44
                              Bogdan, eu ziceam doar ca daca afirmi ceva, corect este sa accepti si raspunsul si nu sa-l ceri pe PM, pentru ca atunci e ca si cum ti-ai cere dreptul la a afirma orice tampenie fara sa te poata combate nimeni.

                              Ceea ce vreau eu sa zic este ca nimeni nu este infailibil si oricat de multe bune zici, atunci cand zici ceva gresit este gresit si lumea are dreptul sa combata public afirmatia ta ... publica.
                              2007 CL7, Graphite Pearl

                              Comment


                              • #45
                                Cata inversunare in discutie :lol:

                                Edy: ai o masina foarte frumoasa si foarte buna ! S-o stapanesti sanatos artyman:
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X