MARUTA: '04 Honda Jazz 1.3 M/T, Satin Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    @Maruta: Din experienta proprie ce marca si tip de ulei de motor mi-ai recomanda pentru Jazz ?

    Sarbatori fericite tuturor !

    Comment


    • #62
      Sarbatori fericite si tie ! Maruta e "imprastiat" prin Europa, eu recomand Mobil1, dar sa nu ma hazardez, asteapta si o parere a posesorilor de Jazz !!
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #63
        Originally posted by don cipo View Post
        @Maruta: Din experienta proprie ce marca si tip de ulei de motor mi-ai recomanda pentru Jazz ?

        Sarbatori fericite tuturor !
        Scuze de raspus intarziat, dar nu prea am acces la net cum trebuie si, in plus, ma bucur de cateva zile la ski (skiing in Austria is like driving a VTEC...always a pleasure ).

        Ca sa raspund foarte direct, eu as merge pe 0w-40 Mobil1 de la colegul Mobiloil.
        Cel mai bun raport calitate-pret mi se pare Valvoline 5w-40 tot de la colegul Mobiloil.
        Daca ne uitam pe "sfatuitorul" celor de la Valvoline http://lubricantadvisor.valvolineeurope.com/product.asp ei ne sfatuiesc in urmatoarea ordine: 0-30, 0-40 si 5-30.
        Eu am pus in Jazz pana acum (din cate-mi amintesc) 0-40 Valvoline, 5-40 Eneos (JP), 5-40 Motul, 5-30 Honda (US), TOATE s-au comportat foarte bine, dar asta se datoreaza si motorului de exceptie care este i-DSi care se comporta excelent si nu prea papa ulei (ca sa nu zic deloc).
        Cred ca mai important este intervalul de schimb (MAXIM 10.000 km), sa fie un ulei full-synthetic, preferabil luat de la o sursa de incredere.

        Sarbatori fericite la toata lumea!!!
        CR-V e:HEV
        JAZZ GD1 CVT
        Ex: CR-V RE6

        Ex: RDX TB1
        Ex: Civic FD1

        Ex - JAZZ GD1
        Ex - ACCORD Type-R
        Ex - DEL SOL EH6

        Comment


        • #64
          Multumesc frumos ! O sa incerc Mobil1 la urmatorul schimb de ulei.

          Comment


          • #65
            Frane noi

            Jazzul a primit frane noi. Pe fata discuri Brembo cu placute EBC BlackStuff, iar pe spate discuri Jakoparts si placute Textar.

            Am mers cu el vreo 300 de km si sunt foarte multumit de franele actuale.

            Placutele anterioare, de pe spate, ce le-am luat de la Al Padrino au fost ele ieftine dar prea tari. Au reusit sa faca niste "santuri" in disc destul de pronuntate. Si nici nu "calcau" pe toata suprafata discului...

            Intre timp m-am dus la Asko sa-i rezolv si problema cu rechemarea pentru nu-stiu-ce mufa. I-au schimbat un fir cu un contact in capat si am scapat in 15 minute.

            Urmeaza cat de curand un schimb de ulei. Masina are acum 138.000 km.
            CR-V e:HEV
            JAZZ GD1 CVT
            Ex: CR-V RE6

            Ex: RDX TB1
            Ex: Civic FD1

            Ex - JAZZ GD1
            Ex - ACCORD Type-R
            Ex - DEL SOL EH6

            Comment


            • #66
              Tip de ulei

              Pe eticheta agatata de motor la ultima revizie facuta in Germania, se poate observa tipul uleiului 10w4o , nu stiu ce producator , cert este ca recomandarea service-ului este sa revina peste 20.000km sau 1 an.
              Dupa recomandarile pe care le vad eu mai sus(0w3o/5w30/) in motorasul Jazz-ului meu e cu totul altceva , sa fie cei din Germania asa de nepregatiti ?
              [ATTACH]Click image for larger version

Name:	motor.jpg
Views:	1
Size:	62.7 KB
ID:	707502[/ATTACH]
              Attached Files

              Comment


              • #67
                Originally posted by balerinul View Post
                Pe eticheta agatata de motor la ultima revizie facuta in Germania, se poate observa tipul uleiului 10w4o , nu stiu ce producator , cert este ca recomandarea service-ului este sa revina peste 20.000km sau 1 an.
                Dupa recomandarile pe care le vad eu mai sus(0w3o/5w30/) in motorasul Jazz-ului meu e cu totul altceva , sa fie cei din Germania asa de nepregatiti ?
                Mie nu-mi suna bine ce ti-a pus mecanicul acela. Motul recomanda pentru acest motor numai uleiuri sintetice (0W-20* sau 0W-30), iar Valvoline la fel, numai uleiuri sintetice (0W-30* sau 0W-40 sau 5W-30) ori mecanicul ti-a pus cel mai probabil un ulei semi-sintetic pe care-l poti pune in cel mai rau caz la cutia de viteze (manuala).
                Bine macar ca ti-a schimbat lichidul de frana.

                * cel mai recomandat
                CR-V e:HEV
                JAZZ GD1 CVT
                Ex: CR-V RE6

                Ex: RDX TB1
                Ex: Civic FD1

                Ex - JAZZ GD1
                Ex - ACCORD Type-R
                Ex - DEL SOL EH6

                Comment


                • #68
                  Si ce crezi ca ar putea sa se intample daca merg cu uleiul asta pana in toamna la urmatoarea revizie , sa fie atat de nociv motorului , in manual observ ca e trecut inclusiv tipul de ulei pe care il are masina acum.
                  O sa-i pun ceva mai calitativ la urmatorul schimb ,sper sa nu aibe de suferit mai ales ca o sa creasca temperatura aerului in urmatorul interval de timp.

                  Comment


                  • #69
                    Nu stiu daca i se poate intampla ceva la motor. Cel mai probabil ca nu, mai ales daca specificatia de 10W-40 apare si in manualul de utilizare. Eu doar imi exprimam regretul ca nu ti-a pus un ulei mai bun/potrivit.

                    Pana la toamna faci un an de la ultimul schimb. Nu stiu in ce conditii mergi tu, dar tot in manualul producatorului cred ca scrie sa schimbi uleiul la 6 luni daca mergi in conditii severe (gen Capitala). Poate ma insel cu privire la manual, dar toti producatorii de ulei recomanda asta...

                    Originally posted by balerinul View Post
                    Si ce crezi ca ar putea sa se intample daca merg cu uleiul asta pana in toamna la urmatoarea revizie , sa fie atat de nociv motorului , in manual observ ca e trecut inclusiv tipul de ulei pe care il are masina acum.
                    O sa-i pun ceva mai calitativ la urmatorul schimb ,sper sa nu aibe de suferit mai ales ca o sa creasca temperatura aerului in urmatorul interval de timp.
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • #70
                      Nu e cazul la mine de circulat in trafic greu , nici nu cred ca o sa fac prea multi km pana in toamna , daca o ajunge benzina la 8 lei litrul o sa fie un lux plimbarea cu masina .
                      Bine ca nu consuma mult ,dar tot ma doare sufletul cand stiu ca le umplu buzunarele altora ...

                      Comment


                      • #71
                        138.888 km

                        Schimbat uleiul cu un Motul 5W-30 8100 ECO-NERGY. Place cum toarce...
                        CR-V e:HEV
                        JAZZ GD1 CVT
                        Ex: CR-V RE6

                        Ex: RDX TB1
                        Ex: Civic FD1

                        Ex - JAZZ GD1
                        Ex - ACCORD Type-R
                        Ex - DEL SOL EH6

                        Comment


                        • #72
                          Buuuun, multi km inainte, fara probleme!
                          "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                          Comment


                          • #73
                            150.000 km

                            Schimbat uleiul in cutie cu unul original Honda MTF.
                            Pentru urmatorul schimb de ulei de motor am pregatit deja Amsoil 0w30.
                            Consumul in ultimii (aprox.) 15.000 km este 5,4%.
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • #74
                              Intre timp s-a schimbat uleiul cu Amsoil 0w30 si un rulment cu tot cu butuc. Urmeaza foarte curand inca un schimb de ulei, tot cu Amsoil 0w30 de care am fost foarte multumit.

                              A primit si niste capace noi la roti precum si un sticker cu persoana in varsta la volan (Kōreisha):











                              CR-V e:HEV
                              JAZZ GD1 CVT
                              Ex: CR-V RE6

                              Ex: RDX TB1
                              Ex: Civic FD1

                              Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

                              Comment


                              • #75
                                Foarte tari capacele .... Ceva detalii despre achizitie? - pret si producator/ distribuitor!
                                Honda Jazz '09, Deep Violet Pearl...
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/scooby29/
                                Numele japonez: 秋本 Akimoto (true autumn) 海斗 Kaito (big dipper of the ocean)

                                Comment

                                Working...
                                X