MARUTA: '04 Honda Jazz 1.3 M/T, Satin Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by nelica View Post
    Revin cu intrebare: ati observat o scadere a consumului odata cu cresterea nr. de km. parcursi?
    Ca stil de condus, schimb viteza intre 2000-2500 rot/min.
    Maşina a fost luată la peste 70.000 km. Deci, nu am de unde să ştiu cum consuma când a fost nouă, pentru a-mi putea da seama dacă a crescut sau scăzut consumul. Cert este că, în ultimii 35.000 km, consumul a fost constant în jurul valorii de 6 l/100km.

    Am fost tentat să zic că ar trebui schimbată viteza puţin mai sus, pe la 3000 rpm, dar, când m-am uitat în specificaţii şi am văzut că are cuplul maxim la 2800 rpm, consider că 2500 rpm este o valoare bună pentru a face şi economie de combustibil.

    Am citit pe undeva că mai rămân 7 litri de combustibil în rezervor atunci când se aprinde becul. Good to know.

    Şi, iată ce oferă Mugen pentru noul Jazz/FIT ) :
    http://automobiles.honda.com/fit/mugen-accessories.aspx

    http://www.mugen-power.com/automobil...rts/index.html
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • #47
      Jazzul este în continuare întro stare foarte bună. Nu s-a găsit nimic la verificarea gratuită, în afară de un zgomot la rulmentul de la amortizor (dreapta faţă). Rămâne sub observaţie, dar cred că îi voi schimba pe amândoi cu prima ocazie. Am găsit la Unix cu 80 lei/buc, dar nu aveau şi flanşele...S-ar putea să fie vorba doar de puţină vaselină pentru flanşe şi să nu fiu nevoit să le schimb.

      Consumul s-a stabilizat la 5,9 l/100 pe CB.
      I-am schimbat şi plăcuţele de frână pe spate (84 lei/set la Al Padrino) şi filtrul de aer (31 lei - Nipparts).

      Vorba mecanicului: "Jazzul este o maşină care ţine cu casa".
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #48
        Originally posted by maruta View Post
        Jazzul este în continuare întro stare foarte bună. Nu s-a găsit nimic la verificarea gratuită, în afară de un zgomot la rulmentul de la amortizor (dreapta faţă). Rămâne sub observaţie, dar cred că îi voi schimba pe amândoi cu prima ocazie. Am găsit la Unix cu 80 lei/buc, dar nu aveau şi flanşele...S-ar putea să fie vorba doar de puţină vaselină pentru flanşe şi să nu fiu nevoit să le schimb.

        Consumul s-a stabilizat la 5,9 l/100 pe CB.
        I-am schimbat şi plăcuţele de frână pe spate (84 lei/set la Al Padrino) şi filtrul de aer (31 lei - Nipparts).

        Vorba mecanicului: "Jazzul este o maşină care ţine cu casa".
        La revizia in perioada de garantie tb sa cumpar toate consumabilele de la dealer. Preturile sunt mai mari. Cred ca Jazzul tine si cu mecanicii.

        Comment


        • #49
          Originally posted by nelica View Post
          La revizia in perioada de garantie tb sa cumpar toate consumabilele de la dealer. Preturile sunt mai mari. Cred ca Jazzul tine si cu mecanicii.
          Păi, de ce ți-ai luat Jazz cu garanție?
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

          Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

          Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

          Comment


          • #50
            eu am gasit in cartea tehnica pretioase indicatii...si anume: viteza se schimba la II/24 km/h,
            III/40km/h , IV/64km/H , V/75km/H.voi nu ati gasit asa ceva sau nu vreti?bafta

            Comment


            • #51
              sarumana cridan13, sincer nu tineam cont de asta am sa incerc, eu schimbam pe la 2100-2300rot.... chiar weekendu asta de paste am facut prin tara vreo 700km cu jazzicu meu la un consum de 6,2 . cu prima ocazie am sa incerc varianta pe care ai precizat-o tu...
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/ovidiutaras/

              Comment


              • #52
                Mda, având în vedere că a mea e cu CVT şi schimbă doar când vrea dumneaei pot să vă zic că pe D (drive) merge între 1200 şi maxim 2000 rpm, uzual schimbând la 1600, iar pe S (secund) şi le schimbă ceva mai sus (în jur de 2200 - 2800 rpm). Părerea mea e că ar trebui şi în regim manual schimbate între aceste valori.
                Practic eu nu am reuşit să o duc la peste 4100 rpm decât pe autostradă la indicaţia de peste 150 kmh (deci un real probabil de 130 kmh).
                Nici la forţarea în depăşiri motoricul nu sare de 3500 rpm chiar dacă îl bat (la depăşiri cu vâsco amorsat ea coboară 2 trepte de viteză). Consumul în ultimii 200 km 5,7 cu clima şi ştergătoare şi faruri!
                Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                Comment


                • #53
                  @dacian...faza mai e ca motorasu ei e de 1.2 iar la a ta 1.4 ma gandesc eu asa...si aici sunt multe de spus...unu din mecanici de la dealer-ul de aici imi spunea sa shimb treapta intre 1700-2000rpt....acum vreo 2 ani...ma rog...hai ca mai vorbim...
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/ovidiutaras/

                  Comment


                  • #54
                    si Jazzul se mai strică

                    Au apărut primele probleme mai serioase/costisitoare.

                    Radiatorul de AC s-a deterioarat pe o porţiune destul de mare şi a pierdut freonul. Am hotărât să-l înlocuiesc (220 euroi , original era 400).

                    Mi-a fost imposibil să găsesc o bieletă antirului aftermarket. Deşi preţurile sunt în jur de 80 de lei, toate reţelele de piese de la noi au altă bieletă pentru codul respectiv, adică cu capetele întoarse, nu paralele ca la cea originală. Am fost nevoit să o cumpăr pe cea originală : 100 de euro.

                    Am făcut şi un schimb de ulei (Motul 5W-40).

                    Cu ocazia reparaţiilor/reviziei de mai sus, am avut plăcerea să merg vreo 500 km cu celebrul motor i-DSi şi mi-am adus aminte de punctele sale forte: consumul (în ultimii 40.000 km se prezintă pe la un 5,6 pe CB), silenţiozitatea şi elasticitatea. Nu mănâncă nici gram de ulei.

                    Ideea lansată de un amator aici pe forum cum că i-DSi urcă mai bine în ture decât un i-VTEC este falsă. În primul rând că i-VTEC-ul este mult mai inteligent, ştie când vrei să-i dai talpă la maşină şi se conformează.
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • #55
                      Ei, cred ca esti tu invidios...
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #56
                        Nici măcar cu VTEC-ul de pe del Sol nu se compară.
                        CR-V e:HEV
                        JAZZ GD1 CVT
                        Ex: CR-V RE6

                        Ex: RDX TB1
                        Ex: Civic FD1

                        Ex - JAZZ GD1
                        Ex - ACCORD Type-R
                        Ex - DEL SOL EH6

                        Comment


                        • #57
                          De ce mă sperii, Măruţă??? Deja trebuie să văd cum e cu plăcuţele de frână şi .... nu prea mă înghesui. Radiatorul meu arată destul de rău de la mizeriile de pe drumuri. Ţi-l arăt când ne mai vedem. Mă gândesc dacă o fi eficientă vreo plasă de muşte!
                          Iar dacă compari i-VTEC-ul cu i-DSI ... mai bine mergem la o bere, pe bune!
                          Dacă ai CVT pe i-DSI şi maşina mai micuţă te strecori mai uşor prin oraş şi pleci repede de la semafor. Dar e un motoric de 83 CP care se ţine bine pentru ce e făcut. Personal i-VTEC de la Jazz-ul nou cred că de aia l-au şi pus.
                          Acum nu mai pune şi tu la suflet orice afirmaţie de pe forum, că ...
                          Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                          Comment


                          • #58
                            După ce un copac s-a hotărât să-şi dea duhul pe Jazzul părinţilor, am reuşit să mă mişc foarte repede cu asigurătorul şi să o repar. Băieţii de la Asko au fost şi de data asta de mare ajutor şi s-au străduit să o termine întrun timp scurt. Lucrarea a ieşit foarte bine şi Jazzul s-a pricopsit cu plafon nou, parbriz şi geamul din spate tot noi. Bine că mi-a acceptat asiguratorul schimbarea plafonului. De fapt, bine că avea CASCO.

                            Am făcut o probă cu consumul la Jazz. Am mers (foarte încet) fix 100 de km după ce s-a aprins becul de la benzină şi am alimentat cu 36,20 litri (a sărit pompa odată şi am mai pus vreo 400 ml până a sărit şi a 2-a oară).
                            Întrebare întrebătoare: câţi litri mai erau în maşină înainte de alimentare? 40 - 36,20 = 3,80?
                            Şi o altă întrebare: câţi litri sunt în maşină când se aprinde becul? Din calculele mele, între 7 şi 8 litri.

                            A, şi am reuşit şi o altă faptă bună: am scos un consum de 4,5 l pe aproximativ 235 km.

                            LE: capacitatea rezervorului este de 42 litri nu de 40 cum credeam eu, ceea ce înseamnă că se dau peste cap toate calculele mele şi nu mai înţeleg nimic.
                            maruta
                            Senior Member
                            Last edited by maruta; 30-08-10, 14:39.
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • #59
                              si eu zic din exp. ca rezerva e in jur de 7-8 l.
                              cel mai putin am scos 4,2 pe DN1, de nu mi venea sa cred ca e posibil, si atunci nu am mers f incet, ci doar constant. am obs ca la viteze incepand cu 120 sare consumul si nu mai e economica.
                              Carpe diem!
                              Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                              Comment


                              • #60
                                Am făcut un schimb de ulei la Jazz şi i-am pus Honda 5w-30. În rest, maşina merge foarte bine. Consumul pe BC s-a stabilizat undeva pe la 5,7 % de la ultima resetare, care a fost cu vreo 3000 de km în urmă.
                                CR-V e:HEV
                                JAZZ GD1 CVT
                                Ex: CR-V RE6

                                Ex: RDX TB1
                                Ex: Civic FD1

                                Ex - JAZZ GD1
                                Ex - ACCORD Type-R
                                Ex - DEL SOL EH6

                                Comment

                                Working...
                                X