TOYBOY No2: ´89 Honda CR-X 1.6i 16V Silver, B16A2 swap (ED9)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai, eu am o dilema...
    si eu stiam ca bucsele bratelor spate sunt la fel la masini din aceasi generatie. acum aud ca si cei de la honda spun acelasi lucru, ba chiar pe o plaja si mai mare!

    Problema e ca eu am schimbat bucsele iar la bratele spate, bucsa centrala s-a potrivit perfect insa cele din capete erau cam cu 3mm mai mici in diametru decat cele originale.
    Mentiune: eu am luat master kit-ul de la prothane!

    Noroc ca meseriasul a reusit sa le scoata fara sa le distruga pt ca altfel nu stiu ce faceam
    ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
    ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

    Comment


    • Originally posted by Dan P View Post
      Toyboy cine te-a suparat omule??

      By the way eu visez la B16B
      era just 4 fun ...
      sunt de invidiat si de remarcat B16b-urile, dar cred ca sunt putin supraevaluate, poti gasi la aceiasi +/- € un b18c6, care cred ca da mai bine

      Originally posted by mig View Post
      Nu te ambala...asa e Bas-u, prost de gura cateodata...si k20-ul cu care se dadea era al meu...si il bateam de fiecare data...hi hi hi...a ramas cu sechele....
      rai de tot ploiestenii astia ai mei mai nene .....

      Originally posted by mad_wob View Post
      wtf??? nu pricep.
      abordari d´astea de net, tipic youtube

      Originally posted by Bodo View Post
      Mai, eu am o dilema...
      si eu stiam ca bucsele bratelor spate sunt la fel la masini din aceasi generatie. acum aud ca si cei de la honda spun acelasi lucru, ba chiar pe o plaja si mai mare!

      Problema e ca eu am schimbat bucsele iar la bratele spate, bucsa centrala s-a potrivit perfect insa cele din capete erau cam cu 3mm mai mici in diametru decat cele originale.
      Mentiune: eu am luat master kit-ul de la prothane!

      Noroc ca meseriasul a reusit sa le scoata fara sa le distruga pt ca altfel nu stiu ce faceam
      asa mi-a spus vanzatorul de piese,...acum cat de bun e informatia nu stiu pana cand am sa ajung sa le montez, dar cred ca nu am sa am surprize.
      sper sa pun si eu lunile astea mana pe un kit de la hard race, inca mai astept feed back-ul lui Vali_lj.
      se scot greu spurcatele, chiar si cu presa...la a mea nu am schimbat inca dar mi-au dat unele de furca de la ZX.

      Mod Edit: Foloseste multi quote te rog.
      ticker
      Administrator
      Last edited by ticker; 10-06-11, 16:17.

      Comment


      • ...si eu m-am cam chinuit aproape 2 ore cand le-am schimbat , cu presa chiar .
        Probleme cu dimensiunile nu am avut ce-i drept , asta mai lipsea...in hala respectiva erau -20 de grade . Se lipea cheia de mana aproape...
        sigpic

        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

        Comment


        • Originally posted by rooth View Post
          ...si eu m-am cam chinuit aproape 2 ore cand le-am schimbat , cu presa chiar .
          Probleme cu dimensiunile nu am avut ce-i drept , asta mai lipsea...in hala respectiva erau -20 de grade . Se lipea cheia de mana aproape...
          pai s-au contractat la -20ºC

          Comment


          • pai se contracta ea bucsa dar se contracta si bratul.. sau faceti misto si nu ma prind?

            La mine la bratele fata a trebuit sa le scoata prin distrugere (a partii de cauciuc a bucsei) iar partea metalica ce vine in contact cu bratul=>taiere cu bomfraierul si dezlipire cu dalta
            ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
            ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

            Comment


            • ne tinem de glume

              exact asa am patit eu la ZX, imposibil sa nu iasa cu totul direct.....

              Comment


              • Ce zx? Z32?
                Ca metoda pentru bucsi (dar doar pentru introducere...) noi mai folosim metoda rece-cald...
                Adica bagi bucsile noi la congelator...si dupa cateva ore cand vrei sa le bagi incalzesti bratul cu lampa...
                Bratul se dilata...bucsa e contractata...intra cu mana...fara ciocane...
                Cool cars run faster...that's a scientific fact...

                Comment


                • Originally posted by mig View Post
                  Ce zx? Z32?
                  Ca metoda pentru bucsi (dar doar pentru introducere...) noi mai folosim metoda rece-cald...
                  Adica bagi bucsile noi la congelator...si dupa cateva ore cand vrei sa le bagi incalzesti bratul cu lampa...
                  Bratul se dilata...bucsa e contractata...intra cu mana...fara ciocane...
                  as vrea eu Z32 , era vorba despre masina prietenei, un Citroen ZX 1.9D
                  finutz finutz
                  la demontare e mai greu, dar cu rabdare se rezolva

                  PS : referitor la multi quote, uneori merge, alteori nu ....

                  Comment


                  • Crede-ma ca nu ti-ai dori Z32...eu am avut...frumoasa dar fiabilitate zero...
                    In alta ordine de idei...ce garnitura de vtec ai comandat...adica ce cod? Cumva 15825-P08-005? Asta e ce am gasit eu ptr b16a2...dar nu stiu daca e codul bun...
                    Cool cars run faster...that's a scientific fact...

                    Comment


                    • prin ´96 umbla una prin Ploiesti, cu numere de USA...
                      sunt destul de fragile, era prea high-tech pentru vremea aia
                      chiar zilele trecute i-am dat garniturile lui Kata cu tot cu ambalaj.... eu cand le-am comandat am dat un VIN de b16a2 si mi le-au dat
                      cam astea sunt diferentele, apar si ceva cod-uri pe acolo http://www.honda-tech.com/showthread.php?t=2173498

                      Comment


                      • @toyboy. Bucsaraia se prezinta excelent ... in primi 3000 km de la instalare , o mica problema cu bieletele (hardrace) barii antirului fata care imi bat ... In legatura cu VS intre motoare de pe forumul acela se vede ce varsta au cei care se contrazic cu filmulete de pe youtube fata de cei care conduc asemenea masini.
                        Vali_lj
                        Tech Geek
                        Last edited by Vali_lj; 12-06-11, 01:33.
                        Touge is what we live for

                        Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                        Comment


                        • citisem threadul ala chiar inainte sa imi comand garnitura la valva vtec. si eu am avut ceva morcov
                          HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                          HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                          vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                          KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                          Comment


                          • zilele trecute am desfacut FICV, si am lasat un ralanti nealcos
                            am rezolvat si cu imbinarea dintre catalizator si galerie, nu rasufla pe nicaieri testat cu lumanare
                            problema e ca mi se ¨afuma¨geamurile pe interior si nu stiu de unde?
                            probabil de la uleiul care a curs cu tentativele alea de garnituri de la vtec?

                            Comment


                            • ..... ieri 44ºC la umbra, iau CRX vin cu el normal 20km in 4000rpm, temperaturile la locul lor, ajung acasa simt un miros a antigel, bag ochiu´ la temperatura... se ridicase putin..... WTF, dau drumul la caldura, da sa coboare dar nu cine stie, opresc , deschid capota .....antigel gay peste tot, furtunul care iese din bloc si intra in robinetul de comanda al caldurii, pleznit exact la mijloc ..........,intre timp temperatura urcase l-am oprit si nush de unde sa incep.....
                              ulei curat dar 2mm peste maxim, radiatorul gol, nu stiu in ce proportie, fara urme de ¨maioneza¨ pe nicaieri...idei, pareri, sguestii.

                              PS :trebuie sa cumpar kit-ul de furtune de silicon de la samco, problema e ca kit-ul nu include si furtunul meu rupt....

                              Comment


                              • Masina inclinata = 2 ml .... cauta si vezi cat lichid ai pierdut , bine ca ai observat la timp .
                                Touge is what we live for

                                Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                                Comment

                                Working...
                                X