John2010: ´19 Honda CR-V 2.0 HYBRID I-MMD (4X4), Executive, Modern Steel Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • John2010: ´19 Honda CR-V 2.0 HYBRID I-MMD (4X4), Executive, Modern Steel Metallic

    Salut,
    De aproximativ o lună am intrat în posesia jucăriei din titlu. Am așteptat un timp pentru a-mi face o impresie. Nu am reușit sa ies cu ea din București pentru un test pe distanță mai lungă, așa ca impresiile sunt strict în oraș. Pâna acum am aproximativ 400km.
    Mașina a fost comandată în iunie, trebuia să vina în august. A întârziat aproximativ o lună. Overall experiența cu vânzătorul nu a fost una pozitivă, au fost destul de multe momente în care comunicarea nu a funcționat cum trebuie. A fost un moment în vară în care era să renunț și sa merg pe un Volvo XC60 - au fost oferte foarte bune. Eu am fost hotărât să iau mașina și asta a contat. Încă oscilez dacă era o idee mai buna sau nu.
    Prețul a fost cel de listă la care s-au adăugat o reducere nesemnificativă, covorașele de cauciuc, tăvița de portbagaj și un tichet rabla.
    Deocamdată ma obișnuiesc cu mașina, mai jos câteva impresii:
    Pozitive:
    - condusul este total relaxat, accelerează ușor, volanul e foarte moale
    - îmi place cuplul instant
    - finisajele sunt ok, peste Toyota RAV - părerea mea
    - melodia SF exterioară e super
    - suspensiile filtrează foarte bine
    Negative:
    - a venit cu o defecțiune la trapă, s-a rezolvat la revizia de o lună
    - până acum consumul mediu este în jur de 8.5l/100 km în București. M-aș fi așteptat la mai puțin dar e acceptabil, poate mai scade după rodaj și după ce învăț eu să o conduc mai bine.
    - zgomotul motorului la accelerație e foarte ciudat, încă nu m-am obișnuit cu el.
    - mi se pare mai puțin sportivă în comparație cu 2.2-ul diesel de la Accord. Pare că are tendința de a merge cu viteză mai mică, poate datorită tentației de a merge cât mai mult electric, poate pentru că evit să aud motorul super accelerat.
    - Android Auto-ul se blochează sau restartează câteodată. Pentru că țin telefonul pe tăvița de sub cotieră, Waze-ul e de foarte multe ori derutat cu privire la direcția de deplasare, mai ales când stau pe loc.
    - sistemul audio e mult sub cel de la Accord
    - dacă am setat o destinație, indicațiile insistă să apară și pe display-ul central, chiar dacă îl setez să îmi arate alte informații. Un workaround ar fi să folosesc head-up display-ul.

    Atașez și 2 poze
    john2010
    Junior Member
    Last edited by john2010; 21-10-19, 09:27.

  • #2

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos!

      Mie nu mi-a zis nimeni nimic de revizia de 1 luna.
      Ce operatiuni s-au facut?

      Comment


      • #4
        Sa oconduci cu placere cat mai multi km, si fara de probleme.

        Comment


        • #5
          Sa o stapanesti sanatos si fara probleme cat mai multi km!!!


          Originally posted by scarr View Post
          Sa o stapanesti sanatos!

          Mie nu mi-a zis nimeni nimic de revizia de 1 luna.
          Ce operatiuni s-au facut?
          Se uita la ea 5 min si ti'o da inapoi si iti spune ca e ok

          Comment


          • #6
            Sa o conduci cu placere multi km! E frumoasa.

            Comment


            • #7
              Mulțumesc de urări! Toate bune și vouă!

              Revizia a fost doar o inspecție vizuală, nimic special. Scopul a fost să-mi fie reparată trapa.

              O observație interesantă: cu benzină de 100 a scăzut consumul. 7.2 pe ultimii 50km în București!

              Comment


              • #8
                Pfiu, am intrebat pentru ca citisem tot felul de teorii si pareri legate de uleiul de motor cu care vine masina din fabrica ... ba ca e bine sa il schimbi dupa 1000 km, ba ca nu
                Eu am deja 12k km si abia acuma (in viitorul apropiat) intentionez sa o duc la prima revizie.

                Comment


                • #9
                  Felicitari pentru masina, sa o stapanesti sanatos!

                  Ce defectiune avea la trapa si de la ce dealer ai luat-o?

                  Comment


                  • #10
                    Mulțumesc!
                    Defecțiunea era la partea textilă, pe dreapta se încrețea materialul și nu putea fi deschisă. S-a rezolvat foarte repede.

                    Comment


                    • #11
                      Sa o conduci sanatos si sa te bucuri de ea! Asteptam impresii....

                      Comment


                      • #12
                        Încă o data mulțumesc !
                        Pentru posesori, voi aveți meniul de mentenanță, cel cu cheița? Ar trebui să apară în lista opțiunilor Display/Information. În manual scrie că opțiunea nu e disponibilă în toate țările.
                        Am văzut ca opțiunile se pot customiza în Settings/ System/ Configuration of Instrument Panel. Cum ajung la mașină, fac un test.

                        Tot așa, ar fi interesant să pot scoate unele moduri audio pe care știu că nu o să le folosesc niciodată (MW, LW, iPod) dar nu cred că e posibil...

                        Comment


                        • #13
                          Mie imi arata cate zile mai am pana la Service, insa locuiesc in DE si masina a venit construita pentru piata de aici. Nu as sti sa iti spun daca exista diferente, insa la precedenta masina Honda Civic Type S am constatat diferente intre variantele de echipare din diferite tari (de ex. Elegance din DE nu este 100% identic cu Elegance din RO). Daca sunt doar diferente de echipare sau si de constructie, nu imi dau seama.

                          Dupa ca. 7 luni si 12 mii km imi arata 140 zile pana la revizie.

                          Comment


                          • #14
                            Am încercat, nu se poate adăuga meniul. Poate dacă schimb limba din româna în altceva

                            Comment


                            • #15
                              sa ai noroc de ea!
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X