John2010: ´19 Honda CR-V 2.0 HYBRID I-MMD (4X4), Executive, Modern Steel Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• John2010: ´19 Honda CR-V 2.0 HYBRID I-MMD (4X4), Executive, Modern Steel Metallic

Salut,
    De aproximativ o lună am intrat în posesia jucăriei din titlu. Am așteptat un timp pentru a-mi face o impresie. Nu am reușit sa ies cu ea din București pentru un test pe distanță mai lungă, așa ca impresiile sunt strict în oraș. Pâna acum am aproximativ 400km.
    Mașina a fost comandată în iunie, trebuia să vina în august. A întârziat aproximativ o lună. Overall experiența cu vânzătorul nu a fost una pozitivă, au fost destul de multe momente în care comunicarea nu a funcționat cum trebuie. A fost un moment în vară în care era să renunț și sa merg pe un Volvo XC60 - au fost oferte foarte bune. Eu am fost hotărât să iau mașina și asta a contat. Încă oscilez dacă era o idee mai buna sau nu.
    Prețul a fost cel de listă la care s-au adăugat o reducere nesemnificativă, covorașele de cauciuc, tăvița de portbagaj și un tichet rabla.
    Deocamdată ma obișnuiesc cu mașina, mai jos câteva impresii:
    Pozitive:
    - condusul este total relaxat, accelerează ușor, volanul e foarte moale
    - îmi place cuplul instant
    - finisajele sunt ok, peste Toyota RAV - părerea mea
    - melodia SF exterioară e super
    - suspensiile filtrează foarte bine
    Negative:
    - a venit cu o defecțiune la trapă, s-a rezolvat la revizia de o lună
    - până acum consumul mediu este în jur de 8.5l/100 km în București. M-aș fi așteptat la mai puțin dar e acceptabil, poate mai scade după rodaj și după ce învăț eu să o conduc mai bine.
    - zgomotul motorului la accelerație e foarte ciudat, încă nu m-am obișnuit cu el.
    - mi se pare mai puțin sportivă în comparație cu 2.2-ul diesel de la Accord. Pare că are tendința de a merge cu viteză mai mică, poate datorită tentației de a merge cât mai mult electric, poate pentru că evit să aud motorul super accelerat.
    - Android Auto-ul se blochează sau restartează câteodată. Pentru că țin telefonul pe tăvița de sub cotieră, Waze-ul e de foarte multe ori derutat cu privire la direcția de deplasare, mai ales când stau pe loc.
    - sistemul audio e mult sub cel de la Accord
    - dacă am setat o destinație, indicațiile insistă să apară și pe display-ul central, chiar dacă îl setez să îmi arate alte informații. Un workaround ar fi să folosesc head-up display-ul.

Atașez și 2 poze
    Last edited by john2010; 21-10-19, 10:27.

Comment

Sa o stapanesti sanatos!

Mie nu mi-a zis nimeni nimic de revizia de 1 luna.
      Ce operatiuni s-au facut?
      “I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.” ― Robert Michaels MD - 2007 - Graduation Speaker

Comment

Sa oconduci cu placere cat mai multi km, si fara de probleme.

Comment

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme cat mai multi km!!!

Originally posted by scarr View Post
          Sa o stapanesti sanatos!

Mie nu mi-a zis nimeni nimic de revizia de 1 luna.
          Ce operatiuni s-au facut?
          Se uita la ea 5 min si ti'o da inapoi si iti spune ca e ok

Comment

Sa o conduci cu placere multi km! E frumoasa.

Comment

Mulțumesc de urări! Toate bune și vouă!

Revizia a fost doar o inspecție vizuală, nimic special. Scopul a fost să-mi fie reparată trapa.

O observație interesantă: cu benzină de 100 a scăzut consumul. 7.2 pe ultimii 50km în București!

Comment

Pfiu, am intrebat pentru ca citisem tot felul de teorii si pareri legate de uleiul de motor cu care vine masina din fabrica ... ba ca e bine sa il schimbi dupa 1000 km, ba ca nu
                Eu am deja 12k km si abia acuma (in viitorul apropiat) intentionez sa o duc la prima revizie.
                “I don't care if you're black, white, straight, bisexual, gay, lesbian, short, tall, fat, skinny, rich or poor. If you're nice to me, I'll be nice to you. Simple as that.” ― Robert Michaels MD - 2007 - Graduation Speaker

Comment

Felicitari pentru masina, sa o stapanesti sanatos!

Ce defectiune avea la trapa si de la ce dealer ai luat-o?

Comment

Mulțumesc!
                    Defecțiunea era la partea textilă, pe dreapta se încrețea materialul și nu putea fi deschisă. S-a rezolvat foarte repede.

Comment

Sa o conduci sanatos si sa te bucuri de ea! Asteptam impresii....

Comment

Încă o data mulțumesc !
                        Pentru posesori, voi aveți meniul de mentenanță, cel cu cheița? Ar trebui să apară în lista opțiunilor Display/Information. În manual scrie că opțiunea nu e disponibilă în toate țările.
                        Am văzut ca opțiunile se pot customiza în Settings/ System/ Configuration of Instrument Panel. Cum ajung la mașină, fac un test.

Tot așa, ar fi interesant să pot scoate unele moduri audio pe care știu că nu o să le folosesc niciodată (MW, LW, iPod) dar nu cred că e posibil...

Comment

Mie imi arata cate zile mai am pana la Service, insa locuiesc in DE si masina a venit construita pentru piata de aici. Nu as sti sa iti spun daca exista diferente, insa la precedenta masina Honda Civic Type S am constatat diferente intre variantele de echipare din diferite tari (de ex. Elegance din DE nu este 100% identic cu Elegance din RO). Daca sunt doar diferente de echipare sau si de constructie, nu imi dau seama.

Dupa ca. 7 luni si 12 mii km imi arata 140 zile pana la revizie.

Comment

Am încercat, nu se poate adăuga meniul. Poate dacă schimb limba din româna în altceva

Comment

sa ai noroc de ea!
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Working...
                              X