BACU: '17 Honda CR-V 1.6 i-DTEC 9A/T 4WD Executive Sensing, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by richie View Post
    CRVul e un tractor foarte urāt by default..
    Asa? E urat CR-V-ul, in general? Mde. Interesant. Sigur, fiecare are niste coordonate estetice si fiecare poate gasi elemente care sa il atraga sau sa i se para urate conform unor elemente diverse, de la educatie plastica si notiuni de design la stari de moment.
    In orice domeniu, si in industria auto, sunt produse discutabile sau minunate, dar sa arunci o anatema... mde, nu e o chestie OK.
    Bun, nu ma refer la masina B780FED de mai sus... asa ceva nu am vazut niciodata nicaieri, e incredibil, nu e in spiritul masinii.
    Desi... daca ne gandim la Soichiro Honda... care spunea ca "Success represents the 1% of your work which results from the 99% that is called failure", ne aflam in prezenta bucatii de 99% din cautarea succesului... nu e rau
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #62
      Ai dreptate Richie, nu e o masina frumoasa (dar nici prea urata nu este :-) ), dar eu nu pentru frumusete am luat-o, ci pentru cat de practica si confortabila este.
      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
      Ex:
      2014 Honda Civic Executive
      2011 Honda Civic GT

      Comment


      • #63
        Am un CeReVe in cartier... l-am analizat bine, e urāțel... mānca-l-ar tata restul nu comentez, trebuie sa aibă si el atuurile lui, cred.

        Comment


        • #64
          Mah, e urat ! Dar cand ma uit in jur parca prind curaj

          Comment


          • #65
            ...dar btw, Richie, cu ce o compari ? Macan, Urus, Evoque.....???
            As fi mandru !

            Comment


            • #66
              richie te cred - beauty is in the eye of the beholder.
              Cum zici si tu.. m-am uitat pe la concurenta si nu vad masina mai faina care sa ofere ce ofera si un CR-V. Asa ca altceva nu as vrea. Fie modelul vechi (RE3) fie cel de acum, fie cel care vine anul asta la final... Bani de oricare ar fi, daca mi-as lua masina principala a familiei, unul din astea 3 ar fi, musai pe benzina.

              Optiunea ar fi un MPV ca a doua masina a familiei... mult mai ieftin SH
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #67
                Nu l-am privit niciodată din prisma unui potențial cumpărător pentru ca segmentul din care face parte nu ma atrage deloc. Recunosc ca e greu sa găsești un exemplar frumos din clasa CRV ului, sunt masini mari, greoaie, consum ridicat, costisitoare si absolut inutile chiar jenante pentru traficul din oraș.
                Oricum, să fim serioși, poți spune orice despre bibiul in cauză..ca e spațios, ca e confortabil, ca poate are un raport calitate/preț bun.. dar nu poti sa spui ca e o mașină frumoasă
                Ps: dacă īl mai iei si dizăl, e fix tractor!

                Comment


                • #68
                  Mane, pt mine si nevasta e frumoasa. Deci pot spune asta fara probleme...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Nu e o masina urata, mai ales daca analizam concurenta.
                    Eu ii gasesc doar 2 probleme:
                    1. motorizarile: benzina 2 litri - submotorizata. diesel 1.6 - fiabilitate slaba in comparatie cu vechiul 2.2.
                    2. pretul: este mult prea scumpa, banuiesc ca majoritatea vanzarilor se datoreaza diverselor oferte si discounturi.

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by richie View Post
                      sunt masini mari, greoaie, consum ridicat, costisitoare si absolut inutile chiar jenante pentru traficul din oraș.
                      Aici greșești, astea sunt doar prejudecăți, CRV e cu 3 cm mai mare decāt FD1, cu ea parchez și eu in sfārșit pe toate bordurile fără sa o jupoi toată pe jos și pot sa stau drept pe scaun și sa nu mai privesc fix in parasolar (am 1.85), ca la civicurile dinainte, iar despre costuri... RCA e 350 lei pe an iar full Casco e 750 euro pe an, consumul nu e deloc mare, dacă și asta e costisitor, pana mea!... cutia automata e una dintre cele mai bune din lume, e o plăcere sa mergi cu ea prin oraș, nu e jenant deloc, te asigur!

                      Īncă un lucru in favoarea CRV este siguranța activa și pasiva mult mai bune decāt clasa compacta, nu neaparat decat civic.

                      Deci fiecare clasa makes sense, altfel nu s-ar vinde atāt de bine, ca pentru unii nu se īntāmpla sa se potrivească o anumită clasa, asta e altceva. Eu de exemplu nu mi-as lua niciodată un coupe cu 2 uși, deși inteleg perfect ce avantaje are pentru unele categorii de clienți.
                      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                      Ex:
                      2014 Honda Civic Executive
                      2011 Honda Civic GT

                      Comment


                      • #71
                        Cătălin, de acord cu tine cu motoarele, eu as fi vrut benzina īnsă 2.0 cu cutie automata de 5 trepte era exclus pentru mine, de aia am ales dieselul, pentru cutie. De fiabilitate nu știu īncă cum va fi, dar fata de benzinarul de pe civicuri, dieselul asta e prea zgomotos pentru gusturile mele, ma deranjează aspectul asta!
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

                        Comment


                        • #72
                          Păi fix așa am și reperat CRV ul din cartier, īntr-o dimineață am coborāt īn parcare și am auzit ceva deranjant la cāțiva metri distanță... Cand ma uit, noul CRV diesel la "īncălzire".
                          Nu știu cum reușiți voi să le suportați așa dar pentru mine e prea mult, imi strică ziua.

                          Comment


                          • #73
                            Ok, am īnțeles ca nu īți vei cumpara niciodată un CRV, e ok, nu trebuie sa ma convingi, stai liniștit...:-)
                            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                            Ex:
                            2014 Honda Civic Executive
                            2011 Honda Civic GT

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by bacu View Post
                              consumul nu e deloc mare, dacă și asta e costisitor, pana mea!... cutia automata e una dintre cele mai bune din lume, e o plăcere sa mergi cu ea prin oraș, nu e jenant deloc, te asigur!

                              Īncă un lucru in favoarea CRV este siguranța activa și pasiva mult mai bune decāt clasa compacta, nu neaparat decat civic.

                              Deci fiecare clasa makes sense, altfel nu s-ar vinde atāt de bine, ca pentru unii nu se īntāmpla sa se potrivească o anumită clasa, asta e altceva. Eu de exemplu nu mi-as lua niciodată un coupe cu 2 uși, deși inteleg perfect ce avantaje are pentru unele categorii de clienți.
                              Confirm mie in suta cu exceptia consumului. Daca forjezi asa, mai sportivuletz, se duce la 16 la suta in oras, dar... ce imparateste te simti inauntru, ce grozav merge, ce sigur te simti, si ce mult bagaj incape, si ce formidabila e la drumuri lungi.
                              Si in oras mi se pare senzationala, la mine e al doilea CRV si pot sa spun ca nu as lua altceva. Motorul benzinar cu cutia automata sunt geniale in trafic, daca vrei consum putin, daca vrei o iei la padele si conduci mai sportiv, nu inteleg pe cei care spun ca ar fi submotorizata, numai daca nu ai mers cu ea poti spune asa ceva. O sui din padele la turatia care trebuie si se face tigru... bun, trebuie si ceva timp sa o intelegi si sa asimilezi cum se merge cu ea, chestie valabila cu orice masina.
                              Din punctul meu de vedere e o masina grozava.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • #75
                                Cutia manuală īn 6 trepte pe 2.0 benzină (2013 și după) este etajată foarte bine, iar mașina se mișcă excelent pe reprize, īn varianta 2WD cel puțin.

                                Īnsă varianta cutie AT īn 5 trepte cu motorul 2.0 și 4WD mie mi se pare slow, cu un consum foarte mare, și per total de ocolit. Reprizele sunt sensibil mai lente, mașina fiind și mai grea, iar pierderea de putere prin transmisia AT sesizabilă, plus sunt doar 5 trepte etajate evident mai lung.

                                N-am īnțeles niciodată de ce Honda a păstrat atāta vreme cutia 5 AT, fiind evident că iar fi fost mult mai utilă una īn 6 cel puțin.

                                @cerevelu - apreciez CR-V-ul pentru multele-i puncte forte enumerate, dar tigru nu se face , nu īn varianta AT. Ori ne gāndim la tigri diferiți
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X