Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc, astept!

    Comment


    • Intr-un final am reusit sa fac niste poze cu bicicleta pe masina. Inaltimea maxima ajunge pe la 2.8-2.9m. Inca nu m-am obisnuit cu chestii deasupra.
      Bicicleta e de 24".
      Attached Files

      Comment


      • Atentie in parcarea de la Decathlon - Mega Image Baneasa. Eu am comis-o acolo, factura a fost de vreo 700 lei (pipa, ergopower, ghidolina; am avut noroc ca a scapat furca, doar 1cm din gatul ei a trebuit taiat).
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • Multumesc pt poze!

          Comment


          • Am spalat masina zilele astea si nea Mani dr la spalatoria sateasca pe unde ajung cam se doua ori pe an a injurat plasticul ala de pr portbagaj ca nu se curata.
            a dat cu ceva solutie ciudata care a curatat si a facut si o pelicula protectoare. Ela zis ca o folosea la motorcicleta.ideeae ca la o saptamanadupa argintiul ala tot curat este si fara urmed praf pe el.
            exista speranta.o sa incerc sa aflu denumirea.

            Comment


            • La ce plastic te referi, la cel cromat de sub luneta?
              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
              Ex:
              2014 Honda Civic Executive
              2011 Honda Civic GT

              Comment


              • Da, fix la acela. Se prind de el toate nebuniile, inclusiv ceara pe care o dau astia la spalatorie si arata putin aiurea. Acum e ok, dar trebuie sa caut solutia aia.
                Am facut azi revizia de 60k. Aparent uleiul la cutia AT nu se schimba acum. L-am rugat pe consilierul de service sa mai verifice o data. Si la vin-ul meu asa da.
                Inlocuit intr-un final placutele si lichidul de frana. Cred ca era nevoie ca acum tine frana sensibil mai bine. Am dus eu placutele si fata si spate.
                Total a fost putin sub 1400 lei.
                Undeva pe la 300 lei a fost lichidul de frana si manopera si inca vreo 300 manopera pentru placute.
                Am vrut sa fac geometria insa aparent aparatul avea ceva probleme si nu au reusit. O sa ma intorc luni sa o fac si pe asta.

                Acum ca filtrele au fost schimbate, mai ales cel de polen, simt si eu vantul la ventilatie. Cred ca o sa-mi fac un obicei sa-l schimb mai des.

                Comment


                • Originally posted by jules_k View Post
                  Cred ca o sa-mi fac un obicei sa-l schimb mai des.
                  Sa stii ca se schimba f usor (comparat cu alte marci) asa ca merita sa faci un mic efort financiar sa-l schimbi mai des. De curiozitate, stii cat a fost filtrul de polen original?

                  Comment


                  • Cred ca undeva pe la 100 lei.
                    Si da, o sa-l schimb mai des si eu. Sau macar sa-l mai scutur de chestii ca tot merg pe drumuri cu ceva praf.
                    Am pe factura si 1 litru de antigel. Or fi completat sau l-au schimbat?
                    Si ma tot gandesc ce naiba fac cu uleiul ramas, ca mereu imi ramane cate un litru. Sau pe acolo. Daca mai fac o revizie e posibil sa adun uleiul ala si sa nu mai platesc altul ) Glumesc. Cred ca o sa-l dau pe gard.

                    Sa nu uit, am facut si update la navigatie. Probabil inutil, dar am zis sa profit de ceva timp si sa-l fac.
                    jules_k
                    Senior Member
                    Last edited by jules_k; 27-06-19, 10:08.

                    Comment


                    • Am facut si un concediu prin Tenerife. Fara masina de data asta. E un loc pe care il recomand. Temperatura decenta tot anul. Gen 21-25 grade.
                      Clima foarte misto, desi pe insula au vreo patru tipuri de clima. Foarte misto daca esti pasionat de geografie.
                      Se poate inchiria masina la pret foarte decent. Am vazut si Honde destule pe acolo. Drumuri exceptionale. Data viitoare inchiriez o masina.
                      Am vazut ceva delfini, pui de balena, am inotat prin niste ape super clare si era sa calc in niste arici de mare.
                      Am umblat si pe insula putin. Sigur ma intorc acolo


                      Comment


                      • Frumos concediu, felicitari!

                        Te-am vazut astazi cu masina prin parcarea Carf Vulcan si am vazut si barele cu suporturile bicicleta Daca te mai vad pe acolo te trag de maneca sa vad daca reusesc sa pun bicicleta pe suport la inaltimea mea

                        Comment


                        • Trebuia sa sa tragi de maneca oricum
                          Sau ne vedem pe undeva si testam.

                          Comment


                          • Ieseai din parcare deja, asa ca nu prea aveam cum. Dar daca esti din zona, poate ne vedem cumva seara/in weekend pt o mica proba. O sa-ti scriu in privat.

                            Comment


                            • Sunt si din zona aia Deci fara grija ma poti cauta si aranjam ceva

                              Comment


                              • Asadar, inca un drum de weekend pana la Lepsa. Condus relaxat ca nevasta e ingrozita de E85. Asta desi eu am experienta acelui drum si stiu cum se merge pe el. Ma rog, pentru cine nu stie, e nevoie de un stil usor diferit si de ceva intelegere fata de alte drumuri.
                                GPS-ul a insistat sa o iau pe nu stiu ce drum in loc de Ploiesti, centura, Mizil, Buzau. Am zis hai ca pe varianta mea arata un timp de 30 de minute in plus. SI sincer nu regret. Am mers pe un drum judetean, DJ100 cred, super lejer si placut si in general foarte bun cu vreo doua exceptii unde era niste denivelari. E drumul care trece prin satul Meri, comuna ???(am uitat). Am iesit la Mizil. Dupa care tot relaxat am mers si lumea era destul de calma pe sosea. A fost chair placut. Spre Lepsa sunt niste sate lungi rau, insa drumul a fost foarte bun si frumos. Prin Lepsa am mers putin pe un drum mai accidentat si senzatia a fost ca daca mergi incet, e chiar placut.
                                Consumul pe 600 de kilometri a fost 8% (de fapt 7.8%) ceea ce e foarte bine. Mai aveam vreo 60 de km de autonomie aparent.
                                Ce nu mi-a placut a fost din nou scaunul soferului. Frate, la intoarecere am oprit la manastirea aia de pe centura PLoiestiului ca nu mai puteam sa stau pe scaun. Ma ardea coada ) Asa ca dupa vizita la manastire am scos patura din portbagaj si am pus-o pe scaun. Instant mi-a trecut tot. Asa ca o sa iau o perna din aia de scaun ca nu se mai poate. Problema cu patura e ca ma ridica cam sus, dar confortul meu cere si sacrificii.

                                In alta ordine de idei, am stat la o cabana unde am avut si masa inclusa. Nu exagerez cu absolut nimic, dar am venit cu 2-3 kilograme in plus. SI eu si sotia. Vedetele au fost un gulas ( o reteta mai particulara, nu clasica) super gustos, ceva gratare cu peste si carnati si altele, o saramura de peste super misto si niste poale-n brau de le-am mancat cu riscul de a face indigestie. (nu-mi plac poale-n brau de obicei; cel putin pe unde am mai incercat). Si da, alea de la Hanu' Ancutei sunt zero pe langa astea.

                                Comment

                                Working...
                                X