WillyCR-VFAN: '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb la R II, cand o sa vad si situatia chederelor, un silicon, ceva, vedem, dupa sarbatori ma duc oricum cu motorasul oglinda dreapta + o cafea + barfa baietii din zona!
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • Cu consumul de ulei cum ai stat? Ca dupa cum am scris acum cateva zile mie mi-a consumat cred ca mai mult de 1 litru.

      Comment


      • Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
        Schimb la R II, cand o sa vad si situatia chederelor, un silicon, ceva, vedem, dupa sarbatori ma duc oricum cu motorasul oglinda dreapta + o cafea + barfa baietii din zona!
        Adica la cat la 30 de mii????? Treaba ta, ia cauta pe forum sa vezi cum se pune problema. Eu am 38 de mii cu ea si l-am schimbat anul trecut la 30 de mii si deja se cam "aude" spatele.....
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

        Comment


        • Nu, frate, atunci o sa am in jur de 25000, cu ceva plimbari pe-afara, eu ma invart pe la 10-12000 pe an, mers non-stop, concedii, casa de vacanta, vizite prieteni, acu' in martie de-abia fac 20000,...pana adineauri am dezvoltat subiectul pe "HTR, Dealeri" cu asistenta rutiera si nu numai, singurele certitudini, pana acum sunt fiabilitatea masinii si seriozitatea lui ASKO, care vine cu lucruri concrete, in rest promisiuni si floricele, mai monitorizez un an-doi fenomenul si daca, in continuare gheata la mal,..schimb jucaria,..imi place mult, dar parca prea multe povesti si prea putine lucruri concrete, e dezamagitor, dar adevarat, daca o sa spun pa! japonezei o sa ma intorc la nemtoaica, dar sa nu zicem "hop" fara sa sarim!, mai avem putintica rabdare..

          Boris, am completat putin ulei la motor, il aveam in portbagaj de la R I,..si tot mi-a mai ramas ceva, in rest, pe bune, chiar totul ok!..trebuie sa vad doar motorasul ala la oglinda dreapta.
          ticker
          Administrator
          Last edited by ticker; 25-03-10, 21:17.
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • Willy,
            referitor la schimbarea uleiului din diferentialul spate (CRV2007-...)

            - producatorul recomanda din 40000 in 40 000 km.
            - forumisti (cu CRV pana in 2007) recomanda din 10 000 in 10 000 km.(altfel la ei incepe sa uruie).
            - eu recomand sa -l schimbi la 2ani (daca faci in timpul asta 2x12 000= 24 000km, asa cum spui) altfel schimbi la nr de km.
            - tu...faci cum crezi...daca ai bani...schimbi din 10 000 in 10 000, e f bine...daca nu te dau banii afara din casa ,schimbi la cat am spus eu...daca esti zgarcit,(si buzunarul e cusut) schimbi cum zice producatorul...tu decizi!

            Referitor la platforma,revizii,etc...te ambalezi degeaba, cate Honde pe pltforma ai vazut tu?(in afara de alea lovite). E neimportant.Mai bine piese si manopera mai ieftina.Problema cea mai grava este (daca vrei) ca incep din ce in ce mai des sa fiu de acord cu cea ce enunta BogdanRR pe acest forum(cu privire la modele,performante,etc Honda).Nu crezi ca de fapt asta e cea mai grava problema?

            Cu Stima!
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
            http://www.hotelcehov.ro/

            Comment


            • Să înţeleg că ... ,,papă" ceva ulei CR-V-ul??
              Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

              Comment


              • Al cui CRV ?
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                http://www.hotelcehov.ro/

                Comment


                • Originally posted by ryloy View Post
                  Al cui CRV ?
                  Al meu, numitul Boris, a consumat. In aproape 15000 km, mi-a luat aproape 1 litru. Nu stiu daca e mult, putin, pentru modelul asta. E adevarat ca si ultimele drumuri de aproape 1000 km fiecare, pe zi, au fost facute intr-un ritm destul de alert.

                  Comment


                  • Cam ciudat consumul de u8lei pt un benzinar (chiar daca e forjat), mai degraba asteptam asta de la la diesel-ul meu ! In cazul asta nu stiu ce sa ma pronunt, dar ma interesez si -ti zic!

                    PS:...auzi..."numitul Boris"...tare asta ...
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                    http://www.hotelcehov.ro/

                    Comment


                    • Originally posted by ryloy View Post
                      Cam ciudat consumul de u8lei pt un benzinar (chiar daca e forjat), mai degraba asteptam asta de la la diesel-ul meu ! In cazul asta nu stiu ce sa ma pronunt, dar ma interesez si -ti zic!

                      PS:...auzi..."numitul Boris"...tare asta ...
                      Si mie mi s-a parut ca a consumat destul de mult pentru un benzinar. Nu stiu ce sa zic. Am completat si sa vad acum. Probabil voi aunge destul de repede la 20000 km pentru prima revizie. Nici eu nu ma asteptam drept pentru care mi s-a aprins si becul de la ulei. Si am completat cu ce am gasit la benzinarie, un OMV 5W40, parca. Sper sa nu aiba ceva motorul. Ca atat imi mai trebuie sa scriu pe aici ca si motorul e varza....

                      Willy, legat de discutia de la asistenta rutiera, pe fond, nu e o mare chestie. Desi faptul ca asigurarile se ocupa, nu disculpa pe altii. Eu m-am distrat pentru ca, dupa cum a zis Doc, astazi, chiar am avut timp. Apreciez entuziasmul tau in ceea ce priveste masina. Catalind a trecut pe locul 2, desi, in ultima perioada, a cam disparut.

                      Comment


                      • Deci a mea e cea mai tare...nu consuma ulei.....
                        WillyVali faci cum crezi. Noi te invatam de bine....
                        Daca ai sa mergi "non stop" cred ca ai sa faci mai mult de 10-12 mii pe an....oricum va trebui sa te mai opresti sa alimentezi.....
                        Un sfarsit de saptamana cat mai elegant la toata lumea.
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • Sa ma opresc, ..sa alimentez..bine Florine..daca te vad in trafic..tu pieton, eu la volan, iti explic!..CR-V-ul tau e cel mai tare!..am citit, am studiat alte masini, n-am mai intalnit, frate, unul ca al tau, bijuterie, e ca vinul, pe masura ce trec anii ii creste valoarea, ceva de speriat,.. weekend placut!
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • ...toata stima......week end placut....
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • Willy, iti poluez un pic topicul referitor la problema cu asistenta. daca vrei musai sa beneficiezi de asa serviciu, chiar si contracost, este cel putin un asigurator care are parteneriat cu Europ Assistance pentru asistenta la defectiuni.

                              raman la parerea ca era cinstit sa fie prinsi in contract toti cei care au masina in garantie si ar fi fost placut sa fie intermediata contractarea asistentei contracost si pentru cei mai vechi dar macar ai alternativa la pasivitatea lor

                              Comment


                              • Originally posted by primus View Post
                                Willy, iti poluez un pic topicul referitor la problema cu asistenta. daca vrei musai sa beneficiezi de asa serviciu, chiar si contracost, este cel putin un asigurator care are parteneriat cu Europ Assistance pentru asistenta la defectiuni.

                                raman la parerea ca era cinstit sa fie prinsi in contract toti cei care au masina in garantie si ar fi fost placut sa fie intermediata contractarea asistentei contracost si pentru cei mai vechi dar macar ai alternativa la pasivitatea lor
                                Nu poluezi nimic, frate, adineauri am postat la HTR, spuneam, acolo, ca exista, de pilda, MITSUBISHI ASSISTANCE PACKAGE-asistenta rutiera gratuita 3 ani, fara limita de km, dar i love Honda, o accept asa cum e, cu bune si cu rele, cand m-am enervat, am zis ca o sa ma intorc la "nemtoaice", le-am condus pe toate si mi-au placut,..ma repet, o sa ma-ntorc pe dracu',..mi-a intrat HONDA in suflet si acolo o sa ramana, cu problemele in trafic, personal n-am nicio apasare, am un CASCO elegant care ofera protectie, am prieteni multi cu masini bengoase care se plimba prin toata Europa si nu numai, nu ma luptam pt mine, ma luptam pt toti hondarii, fiindca este vorba de respect si de tratament egal, dar cred ca intr-o forma sau alta HONDA nu ne va dezamagi nici acum, asa cum, de altfel, n-a facut-o nici in alte imprejurari ..navigatia si asistenta le strica lor blazonul, deocamdata, dar la cat sunt de perfectionisti, probabil si astea vor deveni istorie si atunci o sa ne plictisim, n-o sa avem probleme si o sa le inventam ca sa ne mai ciondanim un pic,..iti urez un weekend placut!..ca tuturor hondarilor, de altfel!
                                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                                Comment

                                Working...
                                X