FLORIN CRISTEA: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca ar trebui sa o pui pe un tester.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • @Rooth - Nu i-am curatat nimic niciodata, service a zis ca nu e nevoie. IACV-ului cine este dansul...??..il curatam daca este nevoie. Nu m-au lasat nici sa-i curat...spal.... injectoarele...nu-i nevoie..asa au zis.
      @861 - La fiecare revizie ii bagam fisa....si reglam carburatia pe tester....stam sa o invete ..dar e cam scurta de memorie...uita repede.
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • IACV-ul este o valva-controler pentru turatia in relanti .Este situata pe admisie , periodic se incarca de mizerie ...Inainte de asta poti incerca si curatarea mufei de alimentare a acesteia cu un spray ceva , posibil contact imperfect si ECU nu il mai citeste .

        Aste e varianta home... daca nu ,mergi la service .
        sigpic

        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

        Comment


        • Idle Air Control Valve : http://www.youtube.com/watch?v=tUkCCwqU3eU
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

          Comment


          • Multumesc foarte mult...am sa duc la service...... sa vedem cand au timp.
            Multumesc inca o data.
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
              benzina e 95 de la MOL..nu am avut probleme cu ea ( benzina) niciodata..apa sau mai stiu eu ce in ea.
              Eu cu astia am avut probleme cand am schimbat sondele lambda, si la fel am patit si eu. Nu ar strica sa ii faceti un plin cu benzina 100 si mai vedeti dupa aceea cum sta treaba.

              Numai bine !
              Daniel.
              Senior Member
              Last edited by Daniel.; 04-10-12, 13:07.

              Comment


              • La fel face cu toate de 95 Dane, am incercat. Daca bag de 98 sau 100 se schimba treaba. Am mers 2 saptamani cu EVO 98 de la MOL...ziceai ca nu am motor. Dar o consuma mai repede. Iar daca ea e facut pt 95..apoi cu 95 sa mearga.
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • Las-o cu 95 Florine !
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • Ultimul plin am folosit benzina EVO de la MOL. Consumul 42,16 litri/410 km ..plin pe plin , combinat oras cu afara, daca am calculat bine, 10,26% nici mai mult nici mai putin decat cu cea de 95.
                    Avantajul este ca motorul are alta viata, trage frumos , se infige cum se zice, fara sa mai dea in nas, si am scapat de tendinta de cadere relanti la stationare.
                    E drept ca e mai scumpa da 6,63 lei dar face. Sunt la al doilea plin, sa vedem ce scoatem ca si consum urban la vremea mai rece.
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • Florine, o benzina mai buna are in principiu un randament mai bun la ardere, deci ar trebui sa apesi mai putn pedala fata de aceeasi sarcina cu benzina de 95. De asemenea, cu sortimentele Premium (98, 100, etc.) se imbunataeste arderea in cilindru si rezulta mai putina calamina iar ungerea este mai buna (are o groaza de aditivi de tot felul). Una peste alta, consumul ar trebui sa scada cam in aceeai proportie cum creste costul carburantului. Adica meci nul, dar nu iti recomand sa o forjezi in turatii mari, ca atunci apar alte probleme datorate arderii "prea bune".
                      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                      Comment


                      • N-o forjez boss....decat f rar si scurt. Consumul asta de 10,26% nu este edificator fiind combinat urban cu extraurban. Am sa vad acum numai urban cum stam.Daca e tot undeva la 10% - 11% e ok. Cu 95 ma apropiam de 12 ..12 si ceva. Vorbim diseara mai pe larg. Am sa vin masina fiindca am tras o raceala la moaca si iau antibiotice.....asa ca adio roze...sper....daca nu m'oi suci....
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • Te-ai sucit !...Pana la urma ce benzina crezi ca e mai buna? Si eu m-am jucat asa, dar am ramas la 95, cred ca e raportul pret/calitate/forta/etc cel mai bun !
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                            Te-ai sucit !...Pana la urma ce benzina crezi ca e mai buna? Si eu m-am jucat asa, dar am ramas la 95, cred ca e raportul pret/calitate/forta/etc cel mai bun !
                            .
                            O fi nu te contrazic , dar vad ca folosind EVO am scapat de toti nervii cu venitul in nas...caderea relanti...etc...etc.
                            Si apoi la cat merg cu ea faptul ca-i pun benzina mai scumpa nu ma deranjeaza. Cand am sa termin si plinul asta am sa pot vedea si un consum in oras si daca e la fel ca si cu 95 totul e OK.
                            Momentan zace cum zac si eu...am o raceala rebela..de 3 ani nu am mai fost racit ...asa ca asteptam zile mai bune.
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • Ca tot vorbeam cu Daniel Tomescu vis a vis de CASCO 2013. Cam asa arata ofertele pentru 2013 pentru masina mea. Full CASCO fara fransiza. Marti seara eu am spus niste cifre...nu erau tocmai exacte. UNIQA, asiguratorul meu de 6 ani m-a refuzat categoric.

                              GROUPAMA
                              Suma Asigurata : 11294,00 eu
                              Prima anuala : 893,48 eu
                              Fransiza : 0

                              ALLIANZ
                              Suma Asigurata : 10314,00 euro
                              Prima anuala : 1347,00 euro
                              Fransiza : 0

                              OMNIASIG
                              Suma Asigurata : 13072,00 euro
                              Prima anuala : 1187,00 euro
                              Fransiza : 100,00 euro/eveniment.

                              Masina avand acum 75.000 km si un aspect exterior perfect. Evaluarea a fost facuta dupa datele din talon si cu "ochiul"..adica vazuta.
                              Pana in decembrie mai e...sper sa nu se intample nimic care sa-mi deterioreze masina..zgarieturi sau alte alea.
                              Dintr-e toti ofertantii numai cu ALLIANZ am avut de'a face cand lucram pentru altii si aveam o masina de servici. Colaborarea a fost impecabila. Am avut si acolo 2 evenimente dar nu accidente..cacanareli d'astea...zgarieturi in parcare...un geam de oglinda spart ....maruntisuri dar costisitoare.
                              As aprecia orice sfat de la cei care au avut relatii cu aceste 3 firme de asigurari.
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • GroupAma sunt foarte seriosi , cel putin la noi in Mures , am toate asigurarile Casco si RCA la ei , nu am avut probleme + ca m-a lovit unul care avea asigurare obligatorie la ei (mi-a intrat in roata stanga si a trebuit schimbat tot bratul spate+ geanta) si s-a rezolvat fara probleme.

                                Comment

                                Working...
                                X