KAWAMOTO: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Polished Metal Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ticker View Post
    Mai bine sari la CR-V 2.0 2WD si iesi mai castigat.

    Ai si spatiu si un motor bun.

    Un Elegance 2,0 2WD il gasesti la 20500...
    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...5&pageNumber=1
    Mersi.
    Ne-am gandit si la CR-V dar problema este si oferta facuta pt Tourer-ul meu. Prefer sa tin masina inca 2 ani si 40km si s-o dau cu 7-8k euro decat s-o dau avans acum pt 11-12k euro. Mai astept noul Civic si noul CR-V si sper ca vin si hybrid mai ales ca din 2018 sunt obligati, cel putin in DE.
    PS: Plus ca eu personal prevad 2017 un an greu, prea multe se vor intampla in viitorul apropiat pe plan politic si economic. Sper sa iesim cu bine toti din acest circ mondial.

    Comment


    • Am lasat masina in service. Am lasat-o pt acele batai la puntea spate si scartaitul ventilatorului de climatizare pe vreme rece. Au timp o saptamana sa gaseasca rezolvare la aceste probleme.
      Pe parcurs ce trece timpul sunt tot mai convins ca doar motorul e de masina. Exact pentru ce am luat masina dar sincer nu ma asteptam sa primesc in banii platiti doar asta.

      Comment


      • De ce spui ca doar motorul... in afara de acea bataie si scartait... ce alte lucruri te nemultumesc?

        Sent from my SM-G920F using Tapatalk
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • Si la BMW face zgomot ventilatorul iarna. Sa ma duc peste ei? Serios acum. Astea sunt nimicuri.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • Poate la BMW-ul tau face ))... la mine nu face

            Sent from my SM-G920F using Tapatalk
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • BMW-ul meu are 10 ani. A inceput sa mai scartaie pe la incheieturi.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • Originally posted by Doc View Post
                Si la BMW face zgomot ventilatorul iarna. Sa ma duc peste ei? Serios acum. Astea sunt nimicuri.
                Pai tu ai BMW. De la ei acceptam si eu, mai ales daca masina avea 10 ani. Dar eu am Honda de nici 3 ani.
                Am avut si voi mai avea multe masini la viata mea dar pana acum la nici una nu scartaia ventilatorul de climatizare. Multe din fostele masini aveau peste 12-15 ani vechime si 350-450 k km. Tocmai mi-am adus aminte de fosta Vectra A 1,7 diesel cu motor de ISUZU. Tanc de motor, acum are 750 k km si inca imi multumeste omul ce i-am vandut cu 10 ani in urma.
                PS: Masina sotiei un Panda de 12 ani vechime nu scartaie nici un ventilator si amandoua stau parcate in frig in aceleasi conditi. Pana si socru meu a sesizat zgomotul si mi-a scos ochii ca mai buna e Dacia 1310 al lui. De fapt tot el mi-a pus capac si cu bataia de pe puntea spate. Daca si el mare afon in masini a auzit bataia am zis gata, ma duc in service.
                kawamoto
                Senior Member
                Last edited by kawamoto; 02-02-17, 21:53.

                Comment


                • Am ridicat masina din service. Pana la urma au schimbat telescoapele si inca ceva. Nu stiu ce ,,inca ceva", doarece nu am primit nici o explicatie de la fata sevicii clienti. Mai mult nu stia, si seful de service era retinut in service cu o dauna totala. Bineinteles voi reveni in reprezentanta pt mai multe detalii.
                  Bataia a disparut in totalitate si chiar am impresia ca am castigat un mic in manevrabilitatea pe viraje. In schimb paranoia din mine aude acum ceva pe fata dreapta.
                  @Nobrian: telescoapele sunt CDC (Continuous Damping Control) de la ZF-SACHS si sunt cu gas. Cel putin asta spune eticheta
                  kawamoto
                  Senior Member
                  Last edited by kawamoto; 02-02-17, 21:57.

                  Comment


                  • Originally posted by kawamoto View Post
                    Pai tu ai BMW. De la ei acceptam si eu, mai ales daca masina avea 10 ani. Dar eu am Honda de nici 3 ani.
                    Am avut si voi mai avea multe masini la viata mea dar pana acum la nici una nu scartaia ventilatorul de climatizare. Multe din fostele masini aveau peste 12-15 ani vechime si 350-450 k km. Tocmai mi-am adus aminte de fosta Vectra A 1,7 diesel cu motor de ISUZU. Tanc de motor, acum are 750 k km si inca imi multumeste omul ce i-am vandut cu 10 ani in urma.
                    PS: Masina sotiei un Panda de 12 ani vechime nu scartaie nici un ventilator si amandoua stau parcate in frig in aceleasi conditi. Pana si socru meu a sesizat zgomotul si mi-a scos ochii ca mai buna e Dacia 1310 al lui. De fapt tot el mi-a pus capac si cu bataia de pe puntea spate. Daca si el mare afon in masini a auzit bataia am zis gata, ma duc in service.
                    Pai da, dar masinile alea nu erau facute in plina criza economice, cand constructorii se bat pt profit. Aici s-a ajuns, ori birui, ori iei usor si sigur calea falimentului.

                    Comment


                    • Acum ca am citit postarea asta, am realizat ca și mie în diminețile foarte friguroase ( sub -15° ) mi-a scârțâit la rece ventilatorul de la clima dar nu am considerat asta ca fiind o problema, drept urmare nici nu i-am dat importantă.
                      Când nu ai probleme, ți le inventezi.
                      Astea sa fie toate nemulțumirile legate de Honda...

                      Comment


                      • Cei de la service au zis ca aeroterma se afla in mijlocul bordului si nu merita asemenea monopera pt un zgomot aproape insezizabil.
                        Astazi m-am enervat si am cautat aeroterma, surpriza este ca se afla la picioarele locului din dreapta. Demontarea ei dureaza circa 5 minute si presupune 3 cleme, o mufa si 3 suruburi. Dar cand am observat cu ce grija a construit japonezul aeroterma m-am lasat pagubas. Insusi paletele ventilatorului au cateva cleme mici atent pozitionate pt echilibrarea ei. Clar, daca interveneam dezechilibram intreaga aeroterma si nu avea rost. Probabil cand nu o voi mai suporta o voi schimba cu totul, pana atunci insa este buna si asa. Fabricantul ei este DENSO daca se intreaba cineva.

                        Comment


                        • Am sesizat de un timp la motor batai regulate si rapide ca cele de tacheti, dar zgomotul il depistez ca provine din zona galeriei de admisie respectiv injectie. Ce mai am sesizat de la ultima revizie, adica 2-2,5 k km este ca motorul este mult mai galagios mai ales in sarcina.
                          S-a lovit cineva de asemenea problema sau nu ar trebui sa imi fac griji aiurea, fiind doar efectul uzurii motorului la 50k km? Ma mir sa fie asa dar ????

                          Comment


                          • Ti-au pus alt ulei la revizie față de cel anterior?
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Am pus tot Castrol Edge Professional H 0w-20. Diferenta este ca cel de dinainte era versiunea veche adica cel fara ,,boosted whit titanium''. Versiune noua nu corespunde deloc din puntul meu de vedere cu cel vechi nici ca culoare cat si miros sau vascozitate. Sincer ma indoiesc ca cele doua versiuni sunt identice. Uleiul l-am cumparat de pe coxmotorparts deci nu cred ca este vorba de unul contrafacut.
                              As vrea sa pun vina pe el si daca ar fi ca el este vinovat sunt dispus sa il dau afara.

                              Comment


                              • Se poate ca din anumite motive Tourer-ul sa fie scos la vanzare. Probabil voi face in viitorul apropiat un anunt dedicat in sectiunea vanzari. Pana atunci daca cumva cineva ar fi interesat poate sa ma contacteze aici sau privat.
                                Mentionez ca hotararea nu este luata cu 100%. Sunt multi factori de care poate depinde aceasta varianta, (in principiu acceptarea unui credit imobiliar de catre banca).
                                PS: Promit ca la urmatoarea masina voi lua in considerare in alegere si Honda, mai in serios ca pana acum.

                                Comment

                                Working...
                                X