iulianm: '17 Honda Civic Sedan EX-L 1.5T CVT, Taffeta White (USDM)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • '' Nu exista raspuns direct intre pedala de acceleratie si reactia masinii; tot timpul parca e un ambreiaj care patineaza intai si apoi trage dar parca tot patineaza acolo un 20%. ''
    Cam asa face si un Mitsu Outlander ce il conduc destul de des dar aia parca are cutie clasica AT cu convertizor de cuplu nu CVT .Un raspuns direct am reusit sa ii gasesc respectiv ii dau kick-down si numar 101,102 si apoi pleaca
    Probabil o cutie automata cu dublu ambreiaj ar schimba un pic comportamentul dar alea sunt si mai scumpe parca .

    Comment


    • Astazi dupa un drum superb spre munte de ~320km, am ajuns undeva pe la 4500km.

      Masina consuma cam cu 1l/100km mai putin ca Octavia 2 1.8 TSI. Pe traseul de astazi am avut un consum de 5.5% cu o viteza medie de 62km/h. (urcat pana pe la 1700m altitudine).

      Coboratul de pe munte l-am facut in modurile S si L. In modul S, frana de motor e ceva mai simtita iar in L e si mai puternica.

      Am verificat uleiul si e la maxim. Pe bord indica 70% la calitatea uleiului.

      Pe munte am intalnit si o vulpe in mijlocul drumului mai greu de vazut.

      O parte din traseu la 4x: https://youtu.be/yMwArCF0_5Y
      Vulpea: https://youtu.be/T8ekeDWDz-A

      Poze:








      image sharing
      iulianm
      Senior Member
      Last edited by iulianm; 14-05-17, 05:30.

      Comment


      • Parca motorul si-a mai dat drumul dupa 4500km. Mi se pare ca raspunde mai bine si e si putin mai silentios.

        Cam asa suna la relanti: https://youtu.be/d4M_yLCa8rA
        Comparativ, fostul 1.8 TSI suna asa: https://youtu.be/qjM5Iee4GKA

        Imi place destul de mult masinuta. In soare culoarea masinii straluceste frumos (nu e un alb simplu).



        Cateva informatii despre R&D atasate. (le-am luat de pe un alt forum)

        Honda zicea ca benchmark-ul in R&D a fost Audi A3. Mie mi se pare foarte silentioasa masina si documentul despre cum au ajuns sa reduca zgomotul si vibratiile e interesant.
        Attached Files
        iulianm
        Senior Member
        Last edited by iulianm; 21-05-17, 08:15.

        Comment


        • Cred ca o sa trebuiasca sa dau jos bara din fata.

          Probabil de la o piatra pe autostrada s-a spart un proiector de ceata care e din sticla. Honda vrea 70$ pe proiector si 200$ manopera. Am gasit aftermarket proiector cu 45$ (asta) doar ca trebuie sa dau jos bara si nu prea ma incanta asta ca n-am garaj.


          iulianm
          Senior Member
          Last edited by iulianm; 02-06-17, 20:20.

          Comment


          • Succes cu reparatia!

            Citesc cu placere ce ai scris aici, sper sa nu te opresti.
            Daca ai fi din nou in situatia de a cumpara o masina ai lua civicul?

            Multumesc!

            Comment


            • Asta e o intrebare dificila pentru ca n-as mai lua aceiasi masina de doua ori. As vrea sa incerc si altceva.

              Probabil acum, aici in US as lua Hyundai Elantra Sport. E varianta cu suspensie independenta pe spate, 1.6l turbo si cutie DCT. Pretul pentru Elantra Sport in echiparea de top e cam la fel cu Civic in echiparea medie. Sau poate noul i30 1.6t + DCT ce il lanseaza luna asta pe aici.

              Hyundai/Kia au crescut enorm in ultimii ani si acum vor sa schimbe imaginea asta de marca de buget.

              Daca as avea buget mai mare, probabil Kia Stinger mi-as lua: http://www.kia.com/us/en/content/veh...s/2018-stinger

              Comment


              • De 1 iunie am bifat cateva chestii:
                • am condus Tesla P90D (modelul lent cu 4.5s pana la 100km/h)
                • schimbat difuzoarele de pe fata (nu si tweeterele)
                • schimbat presurile


                Am tot avut un pitic cu difuzoarele pentru ca nu ma incanta sistemul audio prezent pe Civic. Sistemul are 8 difuzoare: 4 mari si 4 tweetere. Difuzoarele din spate sunt sub luneta si nu in portierele din spate la sedan.

                Am luat urmatoarele:
                • JBL CLUB 6520 - 55$ (link)
                • Cablu adaptor - 8$ (link)
                • Rama adaptoare - 9$ (link)


                Am cumparat si un set de tweetere JBL doar ca mufele nu se potrivesc si n-am vrut sa tai firele. Cand o sa apara un adaptor si pentru tweetere, o sa le schimb si pe alea. Prin faptul ca boxele din spate sunt sub luneta, nu prea le aud din fata si am zis initial sa le schimb doar pe cele din fata.

                O imbunatatire a sunetului am obtinut: sunetul este mult mai clar. Bass-ul e tot pe acolo doar ca sunetul parca are mai mult contur. Oricum probabil difuzoarele sunt limitate de unitatea multimedia.

                Nu stiu daca o sa schimb si difuzoarele pe spate. Pentru a schimba difuzoarele pe spate, trebuie data jos bancheta si ceva plastice prin spate.

                Fetele de portiera se desprind destul de usor; am avut ceva emotii pentru ca trebuie sa tragi serios ca sa desprinzi bolturile din plastic si imi era frica sa nu le rup.

                Am avut setul asta de unelete pentru asa ceva.

                Ceva poze mai jos cu difuzoarele OEM. Ca fapt divers, difuzorul JBL are o masa dubla fata de cel OEM.




                how to take a screenshot on a pc


                Nu mi-au placut deloc presurile cu care a venit masina asa ca am cautat ceva aftermarket.

                Am gasit ceva presuri de la un producator 3D Maxpider ce mi-au placut. Aceste presuri au un strat in mijloc cu rol de izolatie pentru zgomot si vibratii. Le-am luat de la Wallmart la un pret de 135$. (link)

                O prezentare a presurilor:



                Inca nu am apucat sa ies pe autostrada ca sa vad daca e vreo diferenta sau nu. Presurile acopera mult mai mult fata de cele originale si sunt placute la atingere. Imi place acum cum arata interiorul la masina cu aceste presuri.

                Si acum o serie de poze cu ele montate (pe cel de la sofer l-am si murdarit deja):







                Si la final ceva poze cu interiorul:




                free photo upload
                iulianm
                Senior Member
                Last edited by iulianm; 03-06-17, 03:39.

                Comment


                • Arata bine presurile alea cu marginile mai inalte.

                  Cu o insonorizare sunetul va fi clar mai bun decat ce ai acum.
                  Uite exemplu de insonorizare: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-4WD-6MT/page6
                  E ceva de surubarit dar daca ai timp si chef merita...

                  Comment


                  • Nu am garaj si e cam overkill pentru mine asa ceva.

                    Acum se pune mai mult pret pe NVH (noise vibration and harshness) si e imbunatatit clar la multe din masinile noi. In clasa compacta probabil Golf e pe numarul 1 la NVH.

                    Probabil peste 4-5 ani o sa trec la o clasa mai mare. Fiecare clasa probabil are un target si de obicei cu cat urci mai sus, cu atat NVH e mai bun.

                    Comment


                    • Am uitat sa scriu despre un aspect: dupa deconectarea bateriei, posturile radio s-au pastrat. S-a aprins vreo 3 martori in bord si un mesaj cum ca sa merg incet primele 10 minute ca sa se intializeze sistemele. (ESP-ul, servo-directia si inca ceva). Sistemul infotainment a fost si el nefunctional timp de 10 minute dupa care s-a reinitializat totul.

                      Trip A si B in schimb s-au resetat. Ceasul cred ca il ia de pe la radio ca initial era resetat si apoi s-a ajustat automat.

                      Comment


                      • Salut.
                        Ai incercat sa conduci mai mult in ambele moduri ale transmisiei ? Adica in modul ei nativ si in modul de emulare a undei cutii de viteze(la asta parca ai scris si de consum) ?
                        cea de emulare te face sa crezi ca schimba treapta, se tureaza motorul apoi scade turatia pentru urmatoarea treapta ...
                        cvt cand apesi pedala la fund sta motorul in 5-6 rpm atat cat accelerezi (fara sa ai gen de schimbare de treapta).

                        Multumesc.
                        Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

                        Ofer diverse servicii IT

                        Comment


                        • Cutia are 3 moduri la varianta din US: D, S si L.

                          In modurile D si S, emuleaza treptele de viteze doar cand esti cu pedala la podea. In modul L nu face treaba asta si e modul in care obtii acceleratia maxima. (dar motorul sta constant pe la 6000RPM)

                          Comment


                          • Astazi am facut 1200km dintr-o bucata. Am strabatut 3 state cu o viteza medie de 110km/h si consum 5.4%

                            Drumurile au fost mult mai bune dupa ce m-am indepartat din Seattle si masina mi s-a parut destul de silentioasa. Chiar daca am petrecut vreo 11 ore in masina, nu m-a durut deloc spatele. Este foarte confortabila! Sotia e si ea fericita ca e prima masina pe care o avem cu scaune atat de confortabile. Poate ajuta si faptul ca stai mai jos.

                            Benzina e mai ieftina prin alte state fata de Washington. (~2.3$ galonul fata de 2.9$)

                            Am ajuns acum in Yellowstone si probabil o sa mai fac cateva sute de km pe aici si apoi inca 1200km inapoi spre Seattle peste cateva zile.

                            Ar mai fi multe de povestit despre ziua de azi dar atasez doar cateva poze.









                            Comment


                            • Exceptionale poze...

                              Comment


                              • Am terminat traseul. 3500km in total cu un consum de 5.2%

                                Am ajuns pe la 9500km cu masina si o sa sun saptamana viitoare sa vad de o revizie si rotire de pneuri.

                                Indicele de calitate a uleiului e undeva la 40%.

                                In 11 ore, cam atat mergi din tara asta

                                Comment

                                Working...
                                X