HUSKYUK (No.2):' 16 HONDA Civic Sedan ES 1.8 i-VTEC A/T, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sorry sorry sorry! Nu prea am mai intrat pe forumuri ca a trebuit sa blindez casa zilele asta (baby-proof). A luat-o fi-mea in picioare, chiar la fuga, si e panica!
    Da, de la Ruse ajungi fara probleme pana la greci cu un plin.
    Dar fa plinul inainte de Grecia, e mai ieftina benzina la bulgari.
    Daca e o benzinarie cat de cat ok, (Rompetrol, OMV, mai au eu vreo 2 marci..) cu magazin si tot ce-i trebuie, poti sa pui linistit! Doar sa nu opresti la alea dubioase cu 2 pompe ruginite...

    Eu la drumuri lungi, o calculez asa ca sa stau fara stres: Cand am coborat sub un sfert de rezervor, ma opresc in prima benzinarie si fac plinul.
    Bine, asta cu Civicul! ) La Patrol, cu un sfert, merg 400km la drum lung.

    Comment


    • De la Ruse la Kulata sunt 509 km. La un consum de 9l/100 rezulta 46 litri. Avand in vedere ca nu cred ca la benzinarie pot alimenta cu exact 50l...rezulta ca nu prea ajunge un plin. Ma gandesc la un co sum de 9l/100 pt ca suntem 4 adulti, portbagaj plin, soare,aer conditionat non stop...parca era o benzinarie OMV la mijlocul distantei dintre ruse si kulata...

      Comment


      • Da ai OMV inainte de Sofia .Poti plati card,leva sau direct Euro . 9l/100km daca mergi pe trafic de zi e greu de ajuns fiind destul de aglomerat trebuie sa te adaptezi .Pentru autostrazi mare atentie ca mai stau la iesirile din tunel .Pentru zonele fara autostrada tine ceva maruntis prin buzunar .Waze-ul este nefolositor pentru anuntul echipajelor de militieni doar ca si navigatie il poti folosi fara probleme .

        Comment


        • Scuze nu am inteles...zici ca 9l/100 nu e posibil sa consume?

          Comment


          • Eu am fost acum o luna si pe Ruse/Serres am consumat un plin si mai erau vreo 5-6l. Si am CR-V si consuma mai mult decat un Civic, pentru ca e un cazan pe roti, foarte putin aerodinamic, CR-V. Pe harta sunt 540 km. Daca merg cu 110-120 consumul e maimult decat acceptabil, chiar sub 8l/100 km; da, e AT si cu AC in mers. Si masina plina. Cum zicea colegul de mai sus, alimentati intr-o benzinarie bulgareasca fara probleme, dar puteti traversa si fara alimentare, daca mergeti economic. Atentie, intre granita si Serres nu prea sunt benzinarii. mai bine alimentati la bulgari. Si sa aveti maruntis pentru plata autostrazii in Grecia, chiar dupa granita incepe si e la fiecare 50-60 km, cate 2-3-4 euroi. Si inca o chestie: sa aveti 2 euroi obligatoriu pentru plata pod la Ruse la intoarcere sau 4 leva. Nu primeste maruntis si nu are de schimbat rest.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • Sigur se poate .Se poate si mai mult evident doar ca pe timp de zi e cam balamuc pe Sofia si atunci e ceva mai greu mergand de obicei in coloana . Poti mari consumul pe autostrada dar e cam pe riscul tau caci stau pandacii la turisti

              Comment


              • Și eu am fost pe traseul ăla și nu era nicio coloană, am mers ca bezmeticul ( adică destul de tare ). Despre consum nu zic nimic, eu am fost cu CR-V diesel automat așa că n-ar fi relevant. Și autostradă e destul de multă în Bulgaria.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • 9 la suta? Niciodata!
                  Eu cu masina plina ochi, AT si talpa grea am avut 7 si ceva. Am avut 9 ore tot drumul, cu tot cu vami si opriri la benzinarie!

                  Comment


                  • Hmmm...e incurajator ca nu se poate atinge 9l la suta. Ma gandeam ca fiind 4 adulti , august, soare , aer conditionqt, munti de urcat... 4500 turatii... ar fi sanse...

                    Comment


                    • Originally posted by i93mid View Post
                      Hmmm...e incurajator ca nu se poate atinge 9l la suta. Ma gandeam ca fiind 4 adulti , august, soare , aer conditionqt, munti de urcat... 4500 turatii... ar fi sanse...
                      Eu am fost in iunie pe acelasi traseu, Bucuresti-Ruse-Sofia-Kulata-Lefkada, si am avut un consum pe portiunea Bucuresti-Kulata undeva la 6.4-6.5 (consum la pompa, nu cel de pe bord, dar a fost cam acelasi), 2 persoane in masina, mers normal (cam viteza legala+10/15 km/h), asa ca nu cred ca in conditiile date de tine ca o sa ajungi la 9. Sofia are centura pe 3 benzi cu limita de 120, deci nu cred ca e aglomerata. Ti-as recomanda sa alimentezi de la Shell de la bulgari, eventual cea cu cifra octanica mai mare, se va simti un pic altfel masina.

                      Drum bun!

                      Comment


                      • Ieri am implinit 10.000km cu masinuta, si mai are putin si face anul...
                        Cu ocazia asta, am observat si ceva ce ma enerveaza al dracu de tare. Doar ca nu tine de Honda direct...
                        Anvelopele! Continentalurile cu care vine de noua. Daca as spune ca sunt niste anvelope mediocre, le-as lauda.
                        Sunt cat se poate de obiectiv cand spun ca sunt niste gunoaie. Porbabil vor mai rezista pe masina si vara viitoare, ca nah... Nu am bani momentan de investit in anvelope calumea, trebuie sa le schimb si pe alea de la CRV, Patrolul de offroad e sac fara fund, si anvelope noi la civic momentan intra la categoria moft.

                        Pe asfalt uscat fac o galagie infernala, dupa 130 km/h mi se pare ca zgomotul este chiar deranjant. La plecari de pe loc mai sportive si la frane mai hotarate scartaie ca proastele, de se uita lumea dupa mine pe strada. Pe ploaie si asfalt ud aluneca ca dracu, am tras niste sperieturi cu ele... Flancurile nu sunt ranforsate deloc, si se simte asta destul de puternic la ruliu.
                        E pacat ca pe o masina atat de echilibrata si potenta, nu au pus niste anvelope bune. Deh... costurile astea.
                        Pana la urma, singura interactiune serioasa a masinii cu mediul inconjurator se face prin anvelope. Asta e printre primele lucruri pe care le aflii in offroad. O anvelopa buna face diferenta intre a te da jos in noroi de jumatate de metru sa impingi la cazan, si a trece victorios si curat pe sosoni. La fel si pe sosea, doar ca acolo diferentele constau in lucruri mult mai serioase.

                        Cu asta, inca o data mi-am confirmat ca nu mai este nici pe departe numele Continental ce a fost odata.
                        Cand o sa am buget, o sa fac un studiu de piata, dar voi tinde tot spre Yokohama. Am avut demult pe o Toyota, si am fost extrem de multumit de ele.
                        Nici Michelin nu ies din calcul, mai ales ca cele de iarna, Pilot Alpin 4, sunt neasteptat de bune!

                        Comment


                        • Sper sa schimb Continentalurile anul viitor. Si pentru mine au fost si raman o deceptie.

                          Ce incaltari de iarna ai pe masina?

                          Comment


                          • Eu le schimb sigur.
                            2 dintre ele sunt ovale, desi le depozitez ok iarna.
                            Sunt pe spate si la curbe fac urat.
                            La plecari in forta si mie imi scartie, desi nu plec cu "scartait"🤔
                            Vara viitoare alt set, ciudat...dupa 3 ani😣

                            Comment


                            • Toti constructorii au game de anvelope "eco". Inclusiv Conti. Problema lor e ca sunt eco, nu ca-s conti. Loganurile vin(sau veneau) cu Michelin Energy Saver, aceeasi poveste.
                              Incercati anvelope UHP sau macar touring.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • Originally posted by cd-r View Post
                                Sper sa schimb Continentalurile anul viitor. Si pentru mine au fost si raman o deceptie.

                                Ce incaltari de iarna ai pe masina?
                                Michelin Alpin 5

                                Comment

                                Working...
                                X