ANDYMIHAIL: '15 Honda Civic 1.8 ES A/T, Alabaster Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andymihail View Post
    Si au sosit gumele Michelin Alpin A5, arata bine, Made in Germany, DOT 3815. Pret total 1366 / 4 buc. Pentru ca ma pregatesc sa dau o fuga la munte, stau sa ma gandesc daca ar merita sa le montez zilele astea sau sa mai astept un pic...
    Salut ,

    Pret bun . Sunt pe 16 sau 17 pana la urma ? Poti sa imi zici de unde ? Ma gandesc ca in maxim 1 luna ar trebui totusi sa imi cumpar si eu pentru iarna chiar daca le montez prin noiembrie .
    Merci!

    Comment


    • Pe 16 sunt.

      Comment


      • Pe 16, de la eMAG, dar am avut voucher de 15% reducere. Cred īnsă că la alte magazine online le poți găsi la un preț similar cu cel asa zis redus. Dacă nu īmi ieșeau mai convenabil la preț as fi ales continental ts860.

        Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

        Comment


        • Mi-am luat si eu, pana la urma, tot Alpin 5, si tot de la emag. Nush de ce dar voucherul ala de 15% nu se aplica si la Conti. Ale mele sunt dot 4015 (poate asa se explica pretul de sub 350 RON /buc) si made in France
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • Eu cred ca voi lua și jante de tabla pentru ele.

            Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

            Comment


            • Originally posted by andymihail View Post
              Pe 16, de la eMAG, dar am avut voucher de 15% reducere. Cred īnsă că la alte magazine online le poți găsi la un preț similar cu cel asa zis redus. Dacă nu īmi ieșeau mai convenabil la preț as fi ales continental ts860.

              Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk
              Merci mult !
              Ma intereseaza pe 17 . Nu mai stau sa imi schimb jantele..tabla,aliaj,16 sau 17 . etc .Ani de zile am mers doar cu jantele de vara doar schimband cauciucurile. Totul a fost ok . De la 18 in sus am vazut ca ai probleme gen gheata,zapada . Fiind pe 17 in prima iarna risc ca sa zic asa
              Oricum merci mult!

              Comment


              • In afara de anvelopele de iarna, cum pregătim mașina pentru sezonul rece? Presupun ca lichidul de răcire cu care a fost livrata este antigel sau ma īnșel și atunci trebuie pus antigel?

                Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

                Comment


                • ANDYMIHAIL: '15 Honda Civic 1.8 ES A/T, Alabaster Silver Metallic

                  Cu lichidul de racire nu ai treaba, daca nu s-a umblat la el, il mai inlocuiesti asa preventiv, la 3-5 ani, in functie de cum se prezinta. Cred ca scrie si prin carte masinii, daca nu ma insel.
                  Dar neaparat trebuie inlocuit lichidul de parbriz, cu unul rezistent la -30 grade, altfel risti sa inghete in instalatie, dar mai ales in pompa si atunci e deranj.
                  In rest, lopata, lanturi( astea sunt optionale), saculetul cu nisip si sprayul de dezghetat parbrizul.
                  Eu asa fac.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • Schimbam gumele.



                    Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • folosesti prezoanele originale?

                      Comment


                      • Pun anvelopele de iarna pe jantele stock. Deci da.

                        Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Fun fact: la vulcanizare m-au īntrebat dacă e electrică pentru ca nu s-a auzit motorul cānd am așezat-o pe poziție.

                          Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Salutare,
                            Foarte frumoasa masinuta, s-o stapanesti sanatos!
                            Maine ajung si eu sa dau avansul pentru una la fel, gri-ul aceala mai inchis, dar inca mai am putine dubii intre A/T si M/T...
                            Ceva pareri la cald despre A/T-ul pus pe ea? Eventual comparativ cu altele (ex. DSG?)
                            Stiu ca la civic-urile vechi era mizeria aia robotizata care schimba mai rau ca o d-soara incepatoare, dar pe asta am inteles ca ar fi cutia de pe Accord care e mai in mintile ei.
                            Cum se comporta? Schimba lin? Logica din spate e buna, anticipeaza corect treapta? Consum?

                            Mersi mult anticipat.

                            Comment


                            • Sunt multumit de transmisie, isi face treaba exemplar.

                              Comment


                              • Despre AT (am acelasi model ca @andymihail):
                                - nu stiu s-o compar cu altele, e singura pe care am condus-o mai mult timp
                                - este o automata clasica (nu CVT, nu robotizata, nu dublu-ambreiaj, ci cu torque converter). Asta inseamna ca vei avea niste (mici) pierderi de eficienta si ca la acceleratii (in special bruste), vei avea un soi de "lag" - observi ca se tureaza motorul oleaca si abia apoi incepe sa ajunga cuplul la roata. Rezultatul e ca acceleratia e ceva mai lenta (vreo secunda jumate or so mai lenta decat MT)
                                - schimba lin
                                - mie mi se pare ok comportamentul. Schimba intre foarte jos (sa fie vreo 2k rpm?) si foarte sus (pe la 6.2-6.5k rpm) in functie de cat apesi pedala si in ce mod esti (Drive sau Sport). Daca esti in S(port), va folosi doar treptele 1-4, fara treapta 5
                                - dupa cum se deduce de mai sus si dupa cum scrie prin brosuri, are doar 5 trepte. In schimb, raportul de transmisie este considerabil mai mic fata de varianta MT. Asta aduce cu sine avantajul ca la viteze de autostrada (~140kmph pe vitezometru, ~135kmph pe gps-ul din waze) sta undeva in jurul a 2700rpm
                                - consumul in oras e maricel - scriam zilele trecute ca am ajuns pe la 17.7 in cea mai rea zi (11kmph viteza medie, deci mai mult stat bara la bara), iar in zilele mai light sta in jur de 12-13 (cu ~20kmph viteza medie). Extraurban, la un mers linistit (60 in localitati si DN1 cu 100/80 prin localitati), am scos cam 6. In general, daca stai in treapta 5 si rulezi constant, vei consuma ceva mai putin decat varianta MT, iar daca ai variatii dese de viteza (i.e.: mergi mult in oras), vei consuma mai mult.

                                Confortul dat de AT, in schimb, face toti banii. Depinde doar de cat esti tu de lenes . Bafta in alegere

                                Comment

                                Working...
                                X