MICKEMAUS: '08 Honda Civic Sedan 1.8i ES M/T, Neutron Blue

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    10000 Km si promitem sa mai adunam. deocamdata nici o problema majora. o singura data am patit o ciudatenie cu geamul de la sofer. l-am ridicat pe automat si dupa ce ajungea sus cobora pana la jumate(cred ca intra in modul ala de protectie care il are sa nu-ti prinzi diverse prin geam ). m-am uitat pe la cheder daca a prins ceva...l-am inchis usor asa pe manual pana sus si n-a mai facut. si o singura data mi s-a resetat tripul A fara sa umblu eu la el, dar nici nu bag mana in foc ca nu a fost cineva curios sa apese pe botoane. Peste o saptamana o sa faca o excursie mai lunga, pana pe la granita Austriei cu Germania....In rest....sa auzim de bine
    Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

    Comment


    • #77
      Gata cu plimbarea. ne-am intors acasica. cartierul general fost la Berchtesgaden unde am poposit vreo 4 nopti. foarte frumoasa localitatea asta a lui nenea Hitler, de fapt tot ce e in jurul ei. Apoi a urmat o seara la Munchen si 2 la Budapesta. Am dunat vreo 3500Km. Toate astea m-au facut sa uit un pic de floricica din parbriz capatata undeva dupa Sibiu, chiar in ziua plecarii si de o mica zgarietura la janta fata dreapta de la o bordura la o iesire ingusta dintr-o parcare(nu eram eu la volan...dar asta e; nu era foarte inalta si nici n-am avut norocul sa se suie pe ea, ca era mai bine...oricum abia plecase de pe loc deci nu avea viteza). Sa vad acum daca pot face ceva cu floricica de pe parbriz. fost ciudat....chiar nu aveam masina foarte aproape in fata...am auzit un poc....ca multe altele de altfel.....si e chiar in ochii soferului( deasupra volanului). In fine...am inteles ca se poate repara cu nu stiu ce rasina. Am citit pe net despre Expert Detailing unde pot merge pt remediere(sa vedem si cat o costa genul asta de reparatie). Restul este OK...sa auzim de bine
      Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

      Comment


      • #78
        Salut.
        Daca ti-ai reparat floricica din parbriz, te rog sa ne dai si noua detalii (unde, cat, cum ...)

        Mersi
        Honda Civic Sedan 1.8 ES/MT - Nighthawk Black Pearl

        Comment


        • #79
          "floricica " s-a rezolvat. am suntat la Expert Detailing pentru problema si mi-au zis ca doar in locatia din Crangasi repara parbrize. apoi mi-au zis ca mai au un colaborator pe Stefan cel Mare(o straduta infundata, Educatiei, in spatele blocurilor care sunt vis-a-vis de spitalul Colentina). A costat 107 lei si a durat maxim 30 minute. Oricum nu dispare de tot steluta(ca altfel dadeau faliment astia cu parbrizele). Se mai vede punctul din centru si razele care au fost mai pronuntate. Pana in reparatie prin floricica nu se vedea nimic, acum doar punctul si ceva raze. Se pune o ventuza pe parbriz, se cupleaza un flacon cu o substanta si o pompa cu care se trage ca sa faca depresiune. apoi substanta patrunde cat poate in crapaturi si apoi se pune o lampa cu UV pt intarire(ceva de genul plombelor care le pun dentistii). Au zis ca sunt slabe sperante sa se extinda(din ce am citit prin alte parti putea sa iasa si mai bine dar...e bine si asa, depinde si cat de grava e fisura). oricum nu-mi mai sta in ochi ca inainte(fiinda chiar este in ochii mei, un pic deasupra volanului). O sa vedem in timp cum se comporta.
          Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

          Comment


          • #80
            ieri am facut prima revizie....aveam 18000Km si luni plecam in concediu(saream de 20000km pana la intoarcere)
            A costat 920 lei la ASKO cu ulei texaco 5w40. Multumesc baietilor de acolo in special lui Alexandru Stan (Razvan este in concediu). Duminica noaptea ne luam talpasita spre Zakyntos. Toate cele bune si sa auzim numai de bine.
            Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

            Comment


            • #81
              Vacanță plăcută! Sper să nu ai probleme cu incendiile.
              Anul trecut a fost mai bine cu focul, dar văd că anul ăsta e prăpăd...
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #82
                multam. vom vedea cum stam cu focurile.....sper sa nu fie probleme
                Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                Comment


                • #83
                  N-am mai scris demult pe aici(de citit am citit cand am prins momentul).
                  Singurele noutati sunt km care se aduna(24000) si RCA-ul venit de la brokerul de asigurare acum cateva zile(698 lei). Eram obisnuit ca fiecare RCA venit sa fie mai mare ca precedentul. Cand am luat masina am platit 820 lei.
                  In rest.....masina merge ca in prima zi si asta conteaza cel mai mult.
                  Sa auzim numai de bine.
                  Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                  Comment


                  • #84
                    Sa te bucuri in continuare de masinuta.
                    La multe vacante minunate !

                    Comment


                    • #85
                      efectuat ieri un drum pe dealul negru sa-mi iau babacul de pe locurile natale. drumul e franjuri. tot ce au reparat asta vara e facut tandari. una sticla a unui proiector a cazut la datorie(adica s-a crapat). am mers bine pana am inceput sa urc. mai departe de dedulesti n-am fost sa vad cum e dar pana acolo am injurat ceva. asa ca fiti atenti daca mereti pe acolo. imi pare rau de proiector dar asta este.
                      Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                      Comment


                      • #86
                        Cu accent de Moromete: Cum pastele masii e posibil ca un drum reparat in vara sa se faca praf dupa 2-3 ninsori???
                        Eu am facut acum de sarbatori un drum spre Braila si la fel, o portiune de drum intre Slobozia si Iazu e plina de gropi si denivelari. Chiar alaltaieri cand veneam in bucurdistan mi-a aruncat unu o pietricica in parbriz de am zis ca ma nimereste direct in frunte...

                        Tovarasii de la menestere... multa multa mu...ltumiri...
                        My baby blue
                        '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by mickemaus View Post
                          una sticla a unui proiector a cazut la datorie(adica s-a crapat). imi pare rau de proiector dar asta este.
                          Cum sa cada, asa pur si simplu?

                          Comment


                          • #88
                            era un fel de-a zice ca s-a crapat. s-a gasit una bucata piatra sa-l loveasca undeva in marginea de jos si de acolo au plecat 2 crapaturi frumoase pana sus. sticla n-a cazut.
                            Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                            Comment


                            • #89
                              Am fost si eu pe acolo acum de craciun/revelion. Este bombardat drumul, asa este. Dar totusi, am impresia ca ce s-a spart a fost drumul vechi, nu cel reparat in vara. Oricum, drumul este foarte rau.

                              In mod normal eu pe acolo mergeam cu 100-120 in afara localitatii, si am ajuns sa merg cu 70-80 ca sa nu-mi rup masina.
                              '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

                              Comment


                              • #90
                                incet, incet am ajuns la 31500km. din pacate a mea japo a capatat si prima infundatura in bara spate pe coltul din stanga (cand nu casti ochii de 10 ori inainte sa dai in spate....ce sa zic..ceasu' rau pisica 13). o sa trecem frumos pe la constatator (omniasig) si apoi ce mai urmeaza. cu ocazia asta o sa schimb si proiectorul crapat cu ceva timp in urma. din soc s-a rupt clema de fixare de pe coltul cu stopul si nu se mai aliniaza iar un pic mai jos e crapata vertical cam vreo 4 cm. am incercat sa o imping din interior si a revenit bine la loc dar.....banuiesc ca or s-o inlocuiasca. vom vedea
                                sa speram ca se va rezolva fara mari batai de cap.
                                Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X