BERTRO: '08 Honda Civic Hybrid Sedan 1.3L IMA CVT, Dark Grey (USDM)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Seth View Post
    O speri la perii la benzinarie?????
    Nu mai face asta...
    Legat de huruit... probabil e caseta de directie care trebuie schimbata, mergi la service cat mai ai garantie.
    La spalatoria unde o spal eu nu sunt perii, ci o gramada de jeturi cu presiune din toate directiile si o perdea de "franjuri" de panza prin care trece masina la un moment dat si care se agita un pic pe caroserie. Nu au perii care se invart. Nu mi-au zgariat niciodata vopseaua. Nici nu prea o spala prea bine ca sa fiu sincer, ca nu ajung peste tot. Dar mi-e lene sa o spal la mana si n-am timp s-o duc la spalatorii manuale.
    Masina are luciu, dar parca nu mai e asa de "orbitor" ca in prima zi. Probabil trebuie sa-i fac o spalare detaliata la mana si sa o dau cu putina ceara.

    Merci pt pontul cu directia. O sa ma tin de ei sa repare.
    2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
    2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

    Comment


    • Fost la dealer si s-au uitat la ce troncane. Cica sunt duse capetele de amortizor. Ma duc lunea viitoare sa le schimbe pe garantie.
      Intre timp m-au jumulit de $200 pt schimbul de ulei si de filtre de aer. Sa mor eu, e $100 un filtru de polen, cu tot cu manopera. O fi facut din aur? Ca de manopera nu cred sa fie vorba, ca doar dureaza fix un minut sa schimbi filtrul.
      ( youtube.com/watch?v=2YmGMZ728dI )

      Next time il schimb singur. E vreo $30 unul Bosch nou (acelasi lucru ca si in civic).
      2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
      2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

      Comment


      • Daca o fi carbon activ....alea sunt scumpe si p'aci.....da nu 100 usd...
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

        Comment


        • Pe la noi pe aici unii (ca mine) am inceput sa le schimbam singuri. E mai convenabil. Filtru polen Mann (aprox 60 ron), filtru aer K&N (47+35US $), culmea, comandat din US. Am iesit cu aprox 100ron mai ieftin (si cu transportul inclus) fata de preturile din tara pt filtrul de aer. 100$ (CAD) e enorm pt un filtru de polen.
          Cat despre tampoanele de amortizoare (capete) - voi aveti gropi pe acolo? Ca in Bu-kur-esti mai inteleg (sunt patit), dar la voi acolo chiar mi se pare ciudat sa patesti din astea.
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

          Comment


          • Filtrul de polen in sine nu e chiar asa scump nici aici (vreo $30-40 din cate am vazut), dar cica e o moda sa te incarce aiurea la manopera, din cate am citit pe net.
            Se pare ca o fac dealerii de la toate marcile, pt ca lumea are impresia gresita ca trebuie demontat o parte din bord ca sa schimbi filtrul ala. Spunea un user de civic ca a intrebat la dealer de ce e asa mare pretul si i s-a raspuns ca "e o operatiune complicata care necesita mult timp". Haha, complicata my ass
            Era bine daca citeam toate astea inainte sa merg la revizie Next time il schimb eu singur.

            Cat despre tampoanele de amortizoare (capete) - voi aveti gropi pe acolo? Ca in Bu-kur-esti mai inteleg (sunt patit), dar la voi acolo chiar mi se pare ciudat sa patesti din astea.
            In general in America de Nord nu prea sunt gropi. Exceptia majora de la regula o reprezinta provincia Quebec, unde strazile arata ca dupa razboi mai mereu. Deh, latini de-ai nostri: contracte de asfaltare date pe sub mana, munca taraganata pe luni de zile aiurea si apoi facuta de mantuiala, etc. Ei dau vina pe ierni si pe sarea aruncata pe asfalt. Dar statele vecine au ierni cel putin la fel de nasoale si gropile sunt 1% din ce vezi aici.

            Nu m-as mira daca majoritatea turistilor care intra cu masina in Quebec ar crede ca asta e stema provinciei, pt ca e cel mai frecvent semn pe care-l intalnesc pe orice drum, de la intrarea in provincie
            bertro
            Senior Member
            Last edited by bertro; 11-05-10, 15:52.
            2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
            2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

            Comment


            • Mda, probabil ca sunt rude ale "regilor asfaltului" din .ro. Sincer, chiar nu ma asteptam la quebecosi sa fie asa. Ce sa zic, mergi cu grija. Eu deja trec cu viteza melcului peste gropi (mai ales cand ploua), fara sa mai tin seama de claxoane si alte "urari" ale celor din spatele meu.
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • Merci. Deja m-am invatat sa fiu cu ochii in 10, dar de multe ori n-ai pe unde le evita, sau le vezi in ultima secunda. Mi se rupe inima cand vad cum farm saraca masina.

                Gropile noastre sunt atat de celebre ca avem si un articol dedicat pe about.com http://montreal.about.com/od/getting...le_so_many.htm
                2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                Comment


                • Suna foarte familiar, mai ales partea cu raspunsul administratiei actuale. Daca si la voi "unde e apa calda" se intampla d-astea, ce sa mai zic la noi, unde "scuipa" un pic de astfalt pe ici pe colo si dupa maxim cateva luni e mai rau decat inainte? La voi da, e ceva iesit din comun.
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • Originally posted by bertro View Post
                    Filtrul de polen in sine nu e chiar asa scump nici aici (vreo $30-40 din cate am vazut), dar cica e o moda sa te incarce aiurea la manopera, din cate am citit pe net.
                    Se pare ca o fac dealerii de la toate marcile, pt ca lumea are impresia gresita ca trebuie demontat o parte din bord ca sa schimbi filtrul ala. Spunea un user de civic ca a intrebat la dealer de ce e asa mare pretul si i s-a raspuns ca "e o operatiune complicata care necesita mult timp". Haha, complicata my ass
                    Era bine daca citeam toate astea inainte sa merg la revizie Next time il schimb eu singur.


                    In general in America de Nord nu prea sunt gropi. Exceptia majora de la regula o reprezinta provincia Quebec, unde strazile arata ca dupa razboi mai mereu. Deh, latini de-ai nostri: contracte de asfaltare date pe sub mana, munca taraganata pe luni de zile aiurea si apoi facuta de mantuiala, etc. Ei dau vina pe ierni si pe sarea aruncata pe asfalt. Dar statele vecine au ierni cel putin la fel de nasoale si gropile sunt 1% din ce vezi aici.

                    Nu m-as mira daca majoritatea turistilor care intra cu masina in Quebec ar crede ca asta e stema provinciei, pt ca e cel mai frecvent semn pe care-l intalnesc pe orice drum, de la intrarea in provincie

                    intreaba si tu pe la service pe acolo daca au angajati romani, daca raspunsul este afirmativ ... atunci sti de ce!

                    200$ revizia, nu ai tu putin timp liber si sa scanezi devizul si factura sa vedem ce te-au incarcat in halul asta?

                    Data viitoare in locul tau as intreba ce vor sa i faca (masinii) si cat costa, daca ti se pare scump poti verifica preturile din Romania si cele din State, deoarece pe forum gasesti o sumedenie de linkuri cu preturi de consumabile.

                    ... pana una alta.... nu ai ajuns la valori de 2500 Ron (ca in RO) echivalent 800$ la o simpla revizie asa ca tot e bine!
                    pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                    Comment


                    • Originally posted by Rav View Post
                      intreaba si tu pe la service pe acolo daca au angajati romani, daca raspunsul este afirmativ ... atunci sti de ce!
                      haha, nu m-as mira sa aiba si angajati romani. dar practica asta cu manopera super scumpa la filtrul de polen am citit ca e peste tot in america de nord. multi useri pe forumul 8thcivic se plangeau de asta.

                      200$ revizia, nu ai tu putin timp liber si sa scanezi devizul si factura sa vedem ce te-au incarcat in halul asta?
                      Eu ma dusesem de fapt doar pt un schimb de ulei, care e $40 + taxe. Dar m-au chemat sa-mi arate ca filtrul de aer de la motor era foarte murdar si sa ma intrebe daca vreau sa-l schimb ($40 + tx, cu tot cu manopera). Am zis "ok", la care au intrebat daca nu vreau sa schimb si filtrul de cabina ($95 + tx cu manopera) ca sa nu mai am treaba filtrelor inca 30,000 km. Au fost fair play si mi-au spus preturile inaine. Fraierul de mine nestiind cat de banal e sa schimbi filtrul ala de cabina, am zis "nah, asta e. Ok, schimba-l si pe ala." Total $175+taxe=$198

                      A fost o lectie cam scumpa, dar am invatat-o: la 60,000 km n-or sa mai vada ei bani de la mine pt filtrul de polen
                      2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                      2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                      Comment


                      • Pai si adica e mai greu de schimbat filtrul de aer de la motor decat cel de polen din masina?
                        La motor ai 4 cleme... la polen ai 2 suruburi puse cam nasol, plus chinuit sa scoti cutia torpedo-ului.

                        Comment


                        • Originally posted by Seth View Post
                          Pai si adica e mai greu de schimbat filtrul de aer de la motor decat cel de polen din masina?
                          La motor ai 4 cleme... la polen ai 2 suruburi puse cam nasol, plus chinuit sa scoti cutia torpedo-ului.
                          Ehe, vezi ce inseamna sa-ti cumperi masina moderna dupa ani de zile de umblat cu "tigai" antice? Pana si cele mai simple operatiuni te intimideaza si ti se pare ca sigur sunt or sa fie mult mai complicate decat erau la "tigaie"
                          Unde-s zilele cand aveam Dacia si Chevy si n-aveam nicio jena sa le demontez pana la ultimul surub, sa improvizez piese cand nu gaseam ce-mi trebuie (e.g. robinete si T-uri de instalatii sanitare pe circuitul de racire, home-made killswitch pe circuitul de aprindere, etc )?
                          De cand am civicul, toata mestereala mea s-a rezumat la a deschide capota o data pe luna sa torn lichid de parbriz si sa ma uit la nivelul lichidelor pe joje. In rest, daca imi zici de filtrul de aer, ma gandesc ca sigur imi trebe vreo 2 masteruri in fizica sa scot capacul ala care acopera mai tot motorul si pe care scrie asa de frumos IMA De injectoare si alte alea nici nu mai zic

                          Da' nu-i nimic... dupa ce iese din garantie, portofelul o sa ma invete sa pun iar mana pe cheie si surubelnita.
                          2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                          2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                          Comment


                          • poate la civic dar la accord, daca sti unde sa pui mana si in ce directie sa tragi dureaza cu tot cu schimb nici mai mult /putin de 2 min. (executat manopera de mine)

                            asa ca posibil sa fie altfel pe civic
                            pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                            Comment


                            • Eh, si uite ca a ramas micutza mea Civic fara folii fumurii pe geamurile din fatza... Asta prin "bunavointa" unui politist care a vrut sa fie de treaba si sa nu-mi dea amenda cand m-a oprit ieri pt geamuri prea intunecate. Ghinionul meu e ca alternativa la amenda e un avertisment cf caruia aveam 48 de ore sa dau jos foliile si sa merg apoi la un agent autorizat sa-mi masoare transparenta geamurilor.
                              Tare de treaba... in loc de amenda de $150, am platit $210 pt dat jos foliile, plus $50 verificarea, plus vreo 3 ore de la munca pierdute pe drumuri.

                              Mai bine il rugam sa-mi dea amenda :-) Sau mai bine nu ma oprea daca tot a vrut el sa fie asa de treaba si sa nu ma amendeze. (parea foarte incantat de faptul ca imi face o favoare si nu-mi da amenda) Pfff....
                              2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                              2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                              Comment


                              • WHAT?!?! cum sa dai 210$ ca sa-ti traga o folie jos de pe masina?! Hai, ca nici chiar asa
                                Puneai unghiutza si le trageai de pe geam in fata lui, era chiar asa greu?

                                Comment

                                Working...
                                X