BERTRO: '08 Honda Civic Hybrid Sedan 1.3L IMA CVT, Dark Grey (USDM)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    mic update: a implinit 20 de mii km. i-am facut sapt asta si prima revizie B1, care m-a uscat de vreo 200$. cu ocazia asta am si spalat-o, ca nu mai vazuse saraca apa de vreo 3 luni si era praful de 2 degete pe capota :-)

    Am contribuit si la bugetul local cu o amenda de 150$ pt geamurile prea fumurii de pe fatza :-). Am zis ca daca mai primesc o amenda in mai putin de 12 luni, pun folii mai transparente, eventual din alea anti-efractie, ca e mica diferenta de pret.

    PS: nu mi-am mai luat ridgeline. era sa-mi iau un mitsu montero (pajero), apoi un ford expedition, dar am renuntat si la alea, ca momentan n-am avea ce face cu a 2-a masina si ar rugini degeaba.
    2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
    2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

    Comment


    • #92
      200 CAD aprox 538 LEI....cam atat sunt numai filtrele pentru un CRV III diesel ..fara ulei si alte alea....si nu cumparate din SERVICE HONDA.....deci ...bun pret pentru RO cel putin.....
      Sa nu te superi ca te intreb....nu e tenedentioasa intrebarea ..de ce geamuri fumurii pe fata...???..pe spate inteleg......eu asa le am din fabrica ..dar pe fata....????..cred ca m-ar incomoda....
      Pentru hoti...???? au "IR" in ochi asa ca orice ai face daca e sa te fure te fura.
      Salutes....
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • #93
        nu-i bai, cum sa ma supar ca intrebi?
        cand am negociat cu dealerul pretul masinii, am cerut si geamuri fumurii. mi-a pus cat era legal in provincia de unde am cumparat masina (adica 75% opacitate pe fata). Faza e ca in provincia unde stau eu limita de opacitate pe fata e 30%. i-am zis agentului ca asa am cumparat masina si m-a sfatuit sa contest amenda, dar mi-a fost lene.

        sincer, motivul pt care am cerut geamuri fumurii a fost pura vanitate: sa arate mai "cool" masina, si sa nu caste trecatorii gura inauntru. alt avantaj e ca nu mai bate soarele prin laterale atat de tare si nu-mi deranjeaza copilul cand doarme. cu vizibilitatea nu sunt probleme. mi-a luat ceva pana m-am obisnuit, dar acum e ok.

        de hoti nu m-a ferit. mi-au vazut ipodul si prin folie si mi-au spart geamul. am povestit istoria asta pe una din paginile anterioare. asta e si motivul pentru care planuiesc sa-mi pun folie anti-efractie daca o dau jos pe asta fumurie.
        2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
        2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

        Comment


        • #94
          Mama..mama...fiecare provincie cu regulament aparte....nu e bine....deci daca la tine esti ok..la altii risti sa ti-o iei.....oricum mai bine ca aici unde degeaba sunt reguli ca marea majoritate nu le respecta indiferent de provincie.
          Asta cu ipodul am citit-o ulterior.
          Ok...bafta maxima....
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • #95
            regulile generale de circulatie sunt la fel in toata america de nord, dar fiecare provincie sau stat isi poate defini propriile reguli legate de securitatea auto: limitele la geamurille fumurii, criteriile pentru obtinerea permisului de conducere, obligativitatea de a avea numar de inmatriculare si pe fata si pe spate, obligativitatea inspectiei tehnice periodice, etc. De exemplu, in Quebec nu exista numere de inmatriculare pe fatza, si nici nu te obliga sa faci inspectie tehnica periodica (din pacate). In cateva state din US nu ai voie deloc sa ai folii fumurii, pe nici un geam al masinii (motivul cica e sa te vada politistul din spate cand te opreste).

            Cele mai multe din regulile astea provinciale/statale se aplica doar rezidentilor, nu si celor care sunt in trecere. Deci, daca masina e inmatriculata in Qc, nu are voie un politist din Ontario sa te amendeze pt ca nu ai numar pe fatza sau pt ca nu ai ITP la masina. Ar avea insa voie sa te amendeze daca geamurile fumurii nu corespund regulilor locale, dar majoritatea nu o fac, atat timp cat le explici ca e legal in provincia / statul unde esti rezident.

            Cazul meu e un pic aparte pt ca n-am gasit masina in provincia mea si am cumparat-o din Ontario, unde standardele pt geamuri fumurii sumt mult mai lejere. Dealerul mi-a pus cat e maxim permis legal acolo, si habar n-aveam ca sunt alte valori permise aici, dar acum am aflat, la pretul de $150 pe lectie
            2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
            2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

            Comment


            • #96
              Cam bandit acest dealer....ca sa iei masina.....nu'i frumos.....fii convins ca stia ce face....si normal ar fi fost sa-ti spuna....150 de parale sunt bani.....eu asa cred.
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • #97
                Florin, de ce ti-ai pus poza asta mare la semnatura? 3 posturi ocupa o pagina.
                Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                sigpic
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                Comment


                • #98
                  Am scos poza....sorry
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                    Cam bandit acest dealer....ca sa iei masina.....nu'i frumos.....fii convins ca stia ce face....si normal ar fi fost sa-ti spuna....150 de parale sunt bani.....eu asa cred.
                    Man, ce sa zic... desi mi-a fost ciuda ca am luat amenda, pana la urma singurul vinovat sunt eu. Era responsabilitatea mea sa ma informez ce legi referitoare la geamuri fumurii sunt in provincia in care locuiesc. Dealerul m-a intrebat clar si cinstit cat de intunecata vreau sa fie folia, iar eu i-am spus sa puna maximum permis de lege, fara sa ma fi interesat daca acel maxim e la fel peste tot. Probabil nici el nu stia ca aici limita e mult mai mica, avand in vedere ca foarte putina lume isi cumpara masina de la un dealer din alta provincie.
                    2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                    2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                    Comment


                    • Am inteles.....da tot imi pare rau de aia 150 de dolari.... ....
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • da, si mie. imi luam vreo 10 six-packs de Corona cu banii aia :-)
                        2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                        2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                        Comment


                        • Ohooooooo.......super paguba.......transformati asa banii aia deja au o valoare dubla.........un Miller bun tre' sa gasesti tu acolo.
                          Am gasit in Bucuresti in urma cu multi ani.....6-7 sa tot fie daca nu mai bine.....frateeeee....o luam de la coltul blocului cand veneam de la birou.....3-4 sticle...rece....vara....si pana in casa mai ajungeam cu 2.....o nebunie era in masina le terminam. Mi-a ramas intiparit in minte gustul ala. Nu stiu ce sort era..da buna...buna pe vremea aia aveam si un termen de comparatie..era multa bere din import adevarata. Nu sunt snob sau sa fac pe nebunu....da mult mi-a placut....acum nu mai e pe nicaieri...sau cel putin eu nu am gasit-o. Buna si CORONA..asta se mai gaseste inca...dar te cam arde la buzunar...da merita...Si ca sa o spunem p'aia dreapta.....nici o bere nu'i GOSSER da cu palinca galbena.....
                          Salutes si bafta la bani vorba lui Michael d'aci pe de forum.....
                          FLORIN CRISTEA
                          Senior Member
                          Last edited by FLORIN CRISTEA; 26-11-09, 22:07.
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • si eu am hibri[B]da mea americana de un an si am pus-o pe forum...
                            i-am pus si piele si incalzire in scaune - foarte necesara iarna
                            multe succes la low milage bertro
                            Last edited by Draman; 08-12-09, 23:12.
                            *Draman*
                            Honda Civic Hibrid
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Draman/

                            Comment


                            • Update: masinuta are aproape 30k si merge perfect, ca intotdeauna.
                              Are totusi un mic huruit cand intorc volanul maxim stanga la viteza foarte mica, suna ca scartzaitul unui vapor de lemn, nu stiu cum sa explic Sper sa nu fie vro belea pe la sistemul de directie. O sa-mi fac o programare la service sa verifice, ca trebuie oricum sa schimb si uleiul.
                              In rest suntem la fel de indragostiti ca-n prima zi Ma uitam acum cateva minute la pozele din semnatura si am constatat ca parca nu mai e asa lucioasa ca atunci cand am facut pozele. Poate ar fi timpul sa ii dau un shine. Sau poate doar o spalare mai buna decat fac jeturile alea de la benzinarie. Si-asa e cald afara, imi cumpar supplies si o fac bec intr-un week-end. Doar lenea sa treaca
                              2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                              2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                              Comment


                              • O speri la perii la benzinarie?????
                                Nu mai face asta...
                                Legat de huruit... probabil e caseta de directie care trebuie schimbata, mergi la service cat mai ai garantie.

                                Comment

                                Working...
                                X