CRAZY_88_FOX: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Taffeta White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A sosit coletul de la EBC asa ca m-am apucat de treaba.
    Am simtit nevoia sa imbunatatesc franele si am mers pe discuri EBC Blade Sport si placute GreenStuff fata,iar pe spate am schimbat doar placutele,discurile fiind intr-o stare bunicica.
    Dupa 80.000 km discurile pe fata nu erau foarte uzate,dar erau foarte ruginite si la interior scazuse suprafata de franare la jumatate.

    Dupa demontarea discurilor am curatat fuzetele,etrierii,am uns culisele si apoi am montat noile discuri si placutele GreenStuff


    Discurile spate nu prezinta uzura foarte mare,sper sa tina pana la urmatorul schimb de placute cand intentionez sa le schimb si pe ele cu ceva mai sportiv.
    La final am schimbat si lichidul de frana cu Ate TYP200,incepand cu spatele si apoi pe fata.

    Daca tot am dat jantele jos am zis sa pun una pe cantar,asteptarile mele erau in jur de 16-17kg dar se pare ca au 19,7kg
    Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

    Comment


    • Sa nu uiti sa le faci un review!
      Sa le porti cu placere!

      Comment


      • Multumesc! Momentan incerc sa fac un "bed in" ca la carte,am parcurs 20 km pana acum cu franari usoare de la 50km/h pana la 30km/h au inceput sa se curete de vopseaua protectoare si totul pare ok pana acum,placutele calca pe toata suprafata.
        Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

        Comment


        • Originally posted by crazy_88_fox View Post
          Daca tot am dat jantele jos am zis sa pun una pe cantar,asteptarile mele erau in jur de 16-17kg dar se pare ca au 19,7kg
          Janta originala de Sedan, fara anvelopa?

          Comment


          • Cu anvelopa cu tot,pe ford am jante R15 cu anvelope 195/60 si au 15 kg
            Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

            Comment


            • Da dar astea sunt super rezistente de aia sunt mai grele
              sigpic

              Comment


              • Ce anvelope ai?
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Originally posted by Delphi View Post
                  Ce anvelope ai?
                  Winter Tact Nord Frosti 3
                  205/55/R16
                  Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                  Comment


                  • Ce marca e asta ma? Babau? De aia fuge masina de spate ca nu e ce trebuie
                    sigpic

                    Comment


                    • Pot sa zic ca nu am auzit în viata mea de gumele astea??

                      Comment


                      • Ce lume rea!
                        Dumiriti-va: https://www.testcauciucuri.com/web/p...inter-tact/nf3
                        Si ca sa nu avem discutii, din cele trei evaluari (unul a scris de doua ori), doua sunt facute de conducatori de Benz.

                        Comment


                        • Am ajutat un prieten sa vopseasca jantele si m-am gandit sa le suprapun peste ale masini sa vad daca ar da bine....eu zic ca merge portocaliul destul de bine!
                          crazy_88_fox
                          Senior Member
                          Last edited by crazy_88_fox; 28-02-17, 20:50.
                          Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                          Comment


                          • E chestie de gusturi
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Pentru vara vreau sa imi iau jante oem de Ep3 Gunmetal.In caz ca o sa schimb culoarea o sa merg pe alb,mai exact Taffeta White.
                              Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                              Comment


                              • Am parcurs 400 km de la schimbarea franelor si sunt mai mult decat multumit. Un singur lucru nu ma multumea la masina,franele...meritau un 5 pe o scara de la 1-10, dupa upgrade ii dau un 9,5
                                S-au asezat foarte bine placutele pe discuri,de acum pot sa le exploatez la maxim.
                                Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                                Comment

                                Working...
                                X