DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu vorbeam de clasificarea API, masina cere SM sau peste (vezi pe pagina urmatoare).

    Comment


    • Pe pagina următoare sunt specificații pentru Africa de Sud și Non-European models.

      Comment


      • Da, ai dreptate, citisem eu aiurea. Cu toate astea, tot mi se pare ciudat, motorul e acelasi, mi s-ar parea normal ca uleiul sa respecte aceleasi standarde API, indiferent de piata unde merge acesta. D-asta mi se pare mai simplu cu uleiul OEM, you cannot go wrong.

        Comment


        • Motorul este acelasi, insa calitatea benzinei difera, iar in functie de asta Honda a modificat timingurile, puterile, uleiurile - vezi diferenta in HP la 1.5 T: 174 HP US si restul lumii vs 182 HP Europa

          Comment


          • Japonia are versiunea de 182cp iar US are versiunea de 205cp, pe care Europa nici nu o primeste . Oricum, avand in vedere ca se apropie revizia, o sa vad daca Romania are aceleasi instructiuni. Sunt circumspect de fiecare data cand o reprezentanta recomanda altceva decat producatorul.

            Comment


            • Varianta de 205CP e doar pe Civic Si si are cel putin alte pale in turbina; nu e doar soft.

              1.5t identic are doua variante de putere in US: 174HP pe benzina echivalenta RON91 si 180HP pe o singura varianta de echipare 'Sport' la care recomanda minim benzina premium (adica undeva la RON95).

              Mie in SUA la Civic mi-au pus 5W20.

              La GTI mi-au pus 5W40.

              Toyota pe noile motoare baga 0W16. (nici nu stiam ca exista asa ceva)

              Comment


              • Motorul de 1.5T de 205CP care echipeaza SI-ul are modificari la turbo-compresor precum si la sistemul de injectie. In rest, motorul in sine este identic cu ceea ce se vinde si in Ro.

                Comment


                • Pentru ca am atins subiectul SI - cu mii de scuze catre colegul DarthMaul pentru poluarea topicului lui! - stie cineva cat ar costa transportul din SUA in Constanta a unei asemenea masini?

                  Comment


                  • Depinde daca e de pe coasta de vest sau de est, si unde in Europa (se recomanda Rotterdam chiar daca esti din Romania). In 2014 ar fi fost $1300 din California pana in Constanta. Insa sunt o gramada de alte taxe de luat in considerare: https://hondafan.ro/forum/forum/hond...565#post601565

                    Comment


                    • M-am uitat si eu la treaba asta in caz de ma intorc in EU. Sunt destule masini bune in Europa ca sa te faca sa uiti de o astfel de decizie.

                      Probabil Honda Civic Si adusa din US cu toate taxele si adaptarea pentru legislatia din EU (gen ceva modificari pe la semnalizare) ajunge la pret apropiat de Type-R (la care ai si garantie).

                      La mine as fi fost scutit ce ceva taxe ca ar fi fost vorba de repatriere dar n-am o masina suficient de speciala ca sa zic ca n-o gasesc acolo.
                      iulianm
                      Senior Member
                      Last edited by iulianm; 22-09-18, 17:55.

                      Comment


                      • Facusem un calcul pe genunchi si, adaugand tva-ul si taxa vamala, pretul total ajunge la aproximativ 26.000 € + transport, pret care nu.e departe de al unui Executive.
                        apoi, review-urile pentru SI sunt foarte bune, iar din ceea ce ofera concurenta la pretul asta nu mi-a atras nimic interesul.

                        Comment


                        • DarthMaul40
                          Senior Member
                          DarthMaul40 : man, intrebare: la tine dupa revizie cate zile iti arata pana la urmatoarea, 360?
                          Merci fain

                          Comment


                          • closchkutza
                            Senior Member
                            closchkutza - Da, 360 de zile.

                            Comment


                            • Am observat de cateva zile un comportament ciudat la masina... Cand iau piciorul de pe acceleratie brusc, masina se leagana inainte si inapoi cateva secunde, de parca nu e sigura daca sa accelereze sau sa franeze, iar apoi se stabilizeaza. Acelasi simptom si cand schimb vitezele... Cand merg cu viteza constanta, nu am problema asta si nici cand accelerez.
                              A mai patit cineva asta? E cam neplacut feelingul.

                              Comment


                              • Am montat si eu pe masina un set de camere VIOFO A129. Mult mai bune decat Viofo A119 sau Aukey DR 02.
                                Am pus niste clipuri filmate pe ceata, cu burnita, lumina foarte proasta si iluminat stradal cu becuri galbene:
                                https://www.youtube.com/watch?v=1ZZv...Qazq7I6hzd5XGh
                                Acum sunt multumit de calitatea imaginii.

                                Comment

                                Working...
                                X