Raulitto: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Alea vechi consumau ulei? Serios?
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #47
      Asa am auzit. E prima mea Honda, deci din experienta proprie nu stiu, insa si dintre cunoscuti, toti mi-au zis ca sa am grija, ca astea cam papa ulei... Acuma ori e mit din ala urban pe care lumea il propaga aiurea, ori e realitate, cert e ca eu eram pregatit sa umblu cu bidonul de 1L sa am sa completez
      Pe de alta parte nu vad ce ar fi asa rau, in anumite limite e normal sa manance ulei. Si VAG-urile mananca si inca nu putin.

      Comment


      • #48
        De curiozitate: cei ce ți-au zis că mănāncă ulei au Honda? Dacă da, ce model și motorizare?
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #49
          Originally posted by Delphi View Post
          Ca tot vorbiti de A/C, pot sa spun ca acelasi tip de A/C este si pe Civicul din gen. 8, deci din 2006 incoace.
          Asa e, am citit eu gresit dintr-un document de-al lor de prezentare.

          Asta am citit:

          " The new system offers a 10-percent improvement in warm-up time compared to the previous system and now features a refrigerant with a much lower GWP (Global Warming Potential). To help conserve energy, the system employs a new Variable Displacement Compressor (VDC). Unlike a conventional compressor which can only operate at 100-percent and must be switched on and off frequently to conserve fuel when the cooling load is relatively low, the VDC can vary its output based on the cooling needs, resulting in greater efficiency, reduced drag on the engine and smoother climate-control performance."

          Cat despre ce zic ei ca e Civic first (cel putin pentru piata din America pana in 2016):

          Key Elements of Civic Chassis Design:
          • Dual pinion electric power steering (Civic first)
          • Variable gear ratio steering (Civic first)
          • Multi-link independent rear suspension (Civic first)
          • Electronic parking brake (Civic and segment first)
          • Agile Handling Assist (Civic First)
          • Wider track (+1.9 inch front, +1.6 inch rear)
          • Wider tire tread (+0.78 inch – LX)


          Premium noise reduction features include:
          • Acoustic glass front windshield
          • Triple door sealing (Civic first)
          • New hood seals
          • Sound-absorbing heat baffles and body undercovers
          • A, B and C pillar separators (Civic first)
          • New rear wheel house liners
          • Formed fiber carpeting (Civic first)


          L.E. Eu am facut pe la 9000km schimbul de ulei si n-a scazut pe joja. Consum de ulei e ce aveam eu la 1.8 TSI de pe Skoda: 1l la 3.000km.

          Comment


          • #50
            Originally posted by KMR View Post
            De curiozitate: cei ce ți-au zis că mănāncă ulei au Honda? Dacă da, ce model și motorizare?
            95% nu, dar toti erau foarte convinsi de ce stiau din auzite
            ceilalti au modelul anterior de civic cu motor de 1.8

            Comment


            • #51
              Ciudat, eu nu știam să fie o caracteritică a motoarelor Honda
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #52
                160 k km si fara completari de ulei, decat revizii
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #53
                  1,8 i-vtec pe Honda Civic Tourer. In primii 10k km nu a mancat deloc, in urmatorii 5k cam 500 ml. Asta la fiecare schimb pana la 53k km. Nu am completat deloc doarece se sincroniza cu schimburiile de ulei. Dupa asta am abuzat 150 km de masina pe autostrada, 160-190 km/h. Brusc dupa aceasta intamplare 300-400 ml la fiecare 1k km, asta imediat dupa schimb. Chiar am incercat dupa schimbul de ulei ( 2k km, adica l-am dat afara punand vina pe uleiul proaspat schimbat) alta marca de ulei, dar absolut nici o schimbare.
                  Deci, chiar am reusit sa nenorocesc un motor Honda in 150 km de forja?
                  PS: am avut multe, multe masini dar nici una nu imi consuma ulei, eventual pierdeau si aveau toate ceva kilometri pe bord. Nu ma asteptam asta de la o masina noua, cu atat mai mult de la o Honda. Deci de la mine aveti un DA, este posibil consumul de ulei la Honda.

                  Comment


                  • #54
                    Auch. Ai vreun link la problema ta cand s-a intamplat? Sunt curios ce s-a distrus in motor (asta daca l-ai desfacut si nu ai vandut masina).
                    iulianm
                    Senior Member
                    Last edited by iulianm; 25-07-17, 01:53.

                    Comment


                    • #55
                      E adevarat am folosit un cuvant dur ,, distrus". Avand in vedere ca in manual scrie ca poate consuma pana la 1L/1000 km eram in grafic. Din partea mea putea consuma si acest 1L, sunt destul de atent si ridic capota des dar sunt persoane care nu ai habar ca trebuie verificat nivelul de ulei periodic. Totusi sunt mirat ca odata cu acel abuz de durata si distanta relativ scurta s-a intamplat ceva in motor. Poate ca sunt eu de vina ca am folosit ulei cu specificatii 0W20 pe cand nici o reprezentanta din DE nu foloseste aceasta ci 5W30 sau 5W40. Poate stiu ei ce stiu, avand in vedere ca ce am facut eu odata altii fac zilnic.
                      Si DA, am vandut masina dar nu acesta fiind motivul.

                      Comment


                      • #56
                        In ce priveste climatizarea,e mult mai eficienta decat cea din grupul Vag.Isi face treaba cum trebuie.Ieri am fost pe caldura de 34 grade in bucuresti,clima pe auto la 21,5 si n-am avut probleme.Geamurile fata/spate au protectie termica.

                        Comment


                        • #57
                          Kawamoto... la tine e problema de ulei. Ti-a crescut consumul cand ai pus o formula noua de ulei Honda si apoi ai schimbat uleiul. E fix chestia ca motorului asta nu-i plac anumite uleiuri. Nu e dracu atat de negru...
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Pe de altă parte nu ar trebui să excludem posibiltatea ca unele din ele să mai consume ulei. Dar nu cred că este o caracteristică a motoarelor Honda.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #59
                              Ai dreptate s-a intamplat exact cu schimbarea formulei de ulei. Desi era aceiasi firma si specificatii dar cu o mica diferenta, in bidon era altceva.
                              Nu dau in nici un caz cu pietre in Honda, la urma urmei tot o Honda imi voi cumpara dar masina de duminica asta in momentul in care am un garaj pt ca imi place sa si lucrez la ele.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by dantt View Post
                                Geamurile fata/spate au protectie termica.
                                De unde stii? Eu am cautat prin lista de dotari si n-am gasit.

                                Comment

                                Working...
                                X