SHTUKAN: '16 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Elegance WP A/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Aceiasi diferenta o confirm si eu. Aproximativ 0,7-0,8 l/100km. Deci are un oarecare efect, dar si tu trebuie sa contribui la stilul de condus bineinteles.

    Comment


    • #62
      Ce sa spun ?Felicitari pentru rabdare si consum ! In continuare nu reusesc sa inteleg consumurile astea...azi spre exemplu mi s-a parut ca am mers la consum caci eram foarte obosit. Bucuresti -Campulung (aprox 340km) 6.7 l/100km doar extraurbanul fara Bucuresti ..E85 saptamana trecuta 6.9 l/100km.Ori ea e stricata ori eu .Inclin spre propria persoana .In schimb mers extrem de calm si la ore gen dupa 10.00 dimineata am reusit sa traversez tot Bucurestiul cu 8.8l/100km (aprox 15-16km traseu) .Ce este adevarat e ca nu folosesc eco mode-ul deloc .Dar chiar si asa dupa atatea luni ma declar super multumit de alegere si sper ca si tu la fel .
      Bafta!

      Comment


      • #63
        In momentul asta am consumul mediu pe 450 km 5,8 l/100km. Din ei 190 km autostrada cu 125-135km/h, 200 km pe nationala la 90-100 km/h in sate 60 km/h, restul local in oras.
        Totul tine de anticiparea traficului, relief si conservarea energiei, adica frana doar la nevoie. De fapt conteaza cum accelerezi si cum decelerezi.
        Bineinteles uneori ma plictisesc dar intotdeauna cand fac asta imi gasesc de lucru urmarind datele navigatiei sau ale CB. De fapt cand merg asa toata lumea doarme, bineinteles mai putin eu.

        Comment


        • #64
          Sa scoți 5,x/100km este absolut normal, nu e nimic impresionant.
          Dacă merg liniștit adică 90-110km/h īn extraurban, scot și 4,x/100km.

          Comment


          • #65
            Originally posted by botz View Post
            Ce sa spun ?Felicitari pentru rabdare si consum ! In continuare nu reusesc sa inteleg consumurile astea...azi spre exemplu mi s-a parut ca am mers la consum caci eram foarte obosit. Bucuresti -Campulung (aprox 340km) 6.7 l/100km doar extraurbanul fara Bucuresti ..E85 saptamana trecuta 6.9 l/100km.Ori ea e stricata ori eu .Inclin spre propria persoana .In schimb mers extrem de calm si la ore gen dupa 10.00 dimineata am reusit sa traversez tot Bucurestiul cu 8.8l/100km (aprox 15-16km traseu) .Ce este adevarat e ca nu folosesc eco mode-ul deloc .Dar chiar si asa dupa atatea luni ma declar super multumit de alegere si sper ca si tu la fel .
            Bafta!
            Si eu sunt multumit, cu exceptia asamblarii plasticelor din interior😭

            Sent from my HTC One M8s using Tapatalk

            Comment


            • #66
              Originally posted by richie View Post
              Sa scoți 5,x/100km este absolut normal, nu e nimic impresionant.
              Dacă merg liniștit adică 90-110km/h īn extraurban, scot și 4,x/100km.
              Well, sub 5 n-am reusit, nici macar cu hdi-ul pe care-l aveam pana la katana, vorbim de rulare pe o distanta mai lunga.

              Sent from my HTC One M8s using Tapatalk

              Comment


              • #67
                Originally posted by kawamoto View Post
                In momentul asta am consumul mediu pe 450 km 5,8 l/100km. Din ei 190 km autostrada cu 125-135km/h, 200 km pe nationala la 90-100 km/h in sate 60 km/h, restul local in oras.
                Totul tine de anticiparea traficului, relief si conservarea energiei, adica frana doar la nevoie. De fapt conteaza cum accelerezi si cum decelerezi.
                Bineinteles uneori ma plictisesc dar intotdeauna cand fac asta imi gasesc de lucru urmarind datele navigatiei sau ale CB. De fapt cand merg asa toata lumea doarme, bineinteles mai putin eu.
                Ai dreptate, te invata sa conduci economic, asta vara am scos un 5.8 pe Budapesta-Sibiu, alergata destul de bine. Consumul il facusem la pompa, prima data am crezut ca am calculat eu gresit, dar mi s-a confirmat din nou ca poate fi chiar economica.

                Sent from my HTC One M8s using Tapatalk

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Shtukan View Post
                  Well, sub 5 n-am reusit, nici macar cu hdi-ul pe care-l aveam pana la katana, vorbim de rulare pe o distanta mai lunga.

                  Sent from my HTC One M8s using Tapatalk

                  se poate in conditiile pe care le-am scris mai sus
                  Attached Files

                  Comment


                  • #69
                    Well....e clar ca e vorba de mine si clar nu de masina. Am avut cateva tentative in special cand in spate doarme toata familia de a merge chill sau la consum .Nu cred ca am reusit niciodata sa ajung la 5,xx . Ce mi se pare super ok in continuare e ca am consum extrem de apropiat dupa 30k km cu un 1.8L benzina la Honda cu un tdi de 2L de la WW. Adevarat este ca intradevar mi-am schimbat putin traseele si orele de condus.Cu Honda clar fac 80-90% extraurban cu Skoda bagam zilnic 50-60 km de Bucuresti .Stilul de condus nu mi s-a schimbat radical doar ca in Honda merg mai linistit pe autostrazi deoarece in continuare sunt deranjat de turatiile ridicate la +140 .Nu e o masina perfecta dar la banii dati pe ea e mai mult decat ok .Pe drumuri inguste si virajate in continuare reuseste sa imi puna un zambet pe fata cea ce alte masini conduse de mine nu au reusit .Daca era un euro 4 si vreo 30-40 CP in plus eram si mai fericit chiar cu un consum mai mare...da na nu se mai poate trebuie sa salvam si pinguinii, balenele si altele ...

                    Comment


                    • #70
                      SHTUKAN: '16 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Elegance WP, White Orchid Pearl

                      Originally posted by Shtukan View Post
                      Am facut un test, Ploiesti- Bucuresti, rulat in localitati cu 85-90km/h, in afara lor cu 100-110km/h si am reusit consumul de mai sus.
                      Eu de la Brașov la intrare pe A3 am scos 5.1, bineīnțeles, e "la vale". De asemenea, la viteza Constanta pe A1 Pitești București am scos 5.0, dar după 30-40 km M-am plictisit și am recuperat de curānd am constatat ca mi-a luat mai puțin cu vreo 0.6-7 l real fata de ce arată CB (probabil nu apucase sa actualizeze pana am alimentat eu).

                      Am uitat sa zic, nu merg cu ECO.
                      '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                      Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by richie View Post
                        Sa scoți 5,x/100km este absolut normal, nu e nimic impresionant.
                        Dacă merg liniștit adică 90-110km/h īn extraurban, scot și 4,x/100km.
                        Eu N-am avut răbdare pana sub 5
                        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by botz View Post
                          In continuare nu reusesc sa inteleg consumurile astea...azi spre exemplu mi s-a parut ca am mers la consum caci eram foarte obosit. Bucuresti -Campulung (aprox 340km) 6.7 l/100km
                          Pai mi se pare ca de la Ploiești la București nu prea e diferența de nivel, dar pana la Cāmpulung se urca binișor. De aici consumul
                          '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                          Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by benjk View Post
                            Pai mi se pare ca de la Ploiești la București nu prea e diferența de nivel, dar pana la Cāmpulung se urca binișor. De aici consumul
                            Ce urci si cobori inapoi .Cumva ar trebui sa se compenseze .Fac lunar peste 3000 km cu Hondita . Ca este Galati,Buzau,Campulung,CT etc consumul imi ramane aproape acelasi .imi este clar cumva ca nu m-am obisnuit cu ea si nici nu am rabdare clar.Pe forum am mai vazut intradevar sedanuri ce merg la consumul asta dar ma gandeam ca 5D sigur nu poate .Se pare ca m-am inselat .In jur de 5 reuseam doar cu un 1.6tdi .La 2L deja nu.

                            "Si eu sunt multumit, cu exceptia asamblarii plasticelor din interior"
                            Am vreo 2 bucati din masina intradevar ce se mai plimba din timp in timp ( in cotiera stanga si in portbagaj) dar in rest mi se pare bine inchegata ca finisaje.Nu e premium dar este peste medie .Parere personala evident. Ceva probleme , greierasi ? Mi-ar parea rau sa aud asta .E totusi masina noua ...

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by scarr View Post
                              Eu mi-as explica altfel, daca chiar asa este (nu am fost atent la ce se intampla exact):
                              -aer rece da in partea de sus pentru ca oricum se lasa la podea => uniformitate
                              -aer cald in partea de jos deoarece oricum urca pana la plafon => uniformitate
                              inteleg logica ta dar scopul climatizarii este sa faca pasagerii sa se simta mai confortabil decat afara si cum frigul incepe sa te ia de la picioare, masina decide ca e cazul sa-ti incalzeasca cu prioritate picioarele iar vara sa-ti raceasca pieptul, la fel cum face oricine vara cand ia un evantai in mana. Este cel mai rapid si in acelasi timp eficient mod de a compensa diferenta de temperatura. Incearca sa urmaresti si ai sa vezi cum schimba fluxul de aer dupa ce temperatura atinge un anumit prag (nu stiu care dar un prag care asigura confort )

                              M-am uitat azi din nou si, pentru inceput, orienteaza fluxul de aer spre parbriz, probabil pt dezaburire dupa care, la un moment dat, schimba directia si-l orienteaza spre picioare. Eu tin iarna temperatura pe 19 grade. Nu stiu ce schimbari mai face pentru cei care seteaza pe 24 de grade sau foarte cald.
                              om_debine
                              Senior Member
                              Last edited by om_debine; 28-11-16, 20:59.

                              Comment


                              • #75
                                Pe mine ma pasioneaza mult ideea de a nu le umple buzunarele de bani musulmanilor si rusilor, adica ma pasioneaza consumul redus. De aia , mi-am luat diesel desi si benzina consuma foarte putin pentru performantele pe care le ofera, atat la Civic cat si la Jazz. Oricum nu se poat compara cu un diesel din motive inutil de dezbatut aici. Iata cam cat consuma un diesel pe la 80 la ora.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X