TICKER: '08 Honda Civic 5D 1.8 Sport, Champagne Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Ma intereseaza cu siguranta Vorbim pe tema asta.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #77
      1. cateva ciupituri...esti indulgent... pe pariu ca-ti numar cateva zeci...?!?
      2. daca geamul e prost, nu-l faci degeaba...adica nu se face la loc in catvea luni...?!?
      nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

      Comment


      • #78
        1. deocamdata stau bine. am vreo 10-15 dar nu o sa le numar. La urmatoarea spalare scot lacul la inaintare sa vad ce iese...
        2. nu e geam e plastic sau plexiglas. si da, o sa se zgarie in continuare... dar daca tot o sa-i fac polish soft data viitoare nu o sa refuz eu sa-l aranjeze
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #79
          1. extinde aria de cautare pe aripi, bara, chiar si usi... norocul tau ca te avantajeaza culoarea...
          2. geamul de plastic...I mean...
          nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

          Comment


          • #80
            La vicky a ta ar merge un GRAND PRIX!

            Comment


            • #81
              Mersi

              Am extins aria de cautari cand am fost la paint sealant... e OK inca in rest (si sper sa nu cobesc). Doar capota + 2 puncte pe bara fata. Si crede-ma... sunt si eu chitibushar
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #82
                ce ma oftic...cum naiba numai eu am miliane de puncte...?!?...
                si mers mai mult prin oras...viteza mica, fara tiruri...ooofff...

                poate fac si eu un paint deasta de zici tu. in ce consta, pe romaneste si cat a costat...?

                merci
                nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                Comment


                • #83
                  e etapa finala (sort of) de la polish. tie cred ca ti-ar trebui un polish soft (adica neabraziv).

                  Paint sealantul consta in: spalare, degresare, verificare stare vopsea, curatare cu argila unde trebuie, aplicare ceara carnabua si stergere de ceara.

                  Tine cam 6 luni. Practic e un plus de protectie pentru vopsea.

                  Eu am dat 150 ron la Mania Detailing.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    150 RON pt toata masina? Nu mi se pare mult. Si in cazul meu, cu cele 3 puncte unde a sarit vopseaua ce se intampla?
                    carstos
                    Senior Member
                    Last edited by carstos; 06-04-09, 20:06.
                    '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

                    Comment


                    • #85
                      pai nimic... solutii de reparare prin polish peste vopsea sarita nu exista.

                      Eu am zis... o sa incerc in cateva saptamani cu "lacul" (la urmatoarea spalare) sa vad ce iese...
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by carstos View Post
                        150 RON pt toata masina? Nu mi se pare mult. Si in cazul meu, cu cele 3 puncte unde a sarit vopseaua ce se intampla?
                        ciuciu se intampla...ii dai tu cu oja din dotare, daca ti-a dat asa ceva...si o sa arate de numa-numa...
                        am si eu doua zgarieturi pe usa si vreau sa le dau cu "oja". o sa iasa de kko probabil, dar nici sa-mi consum timpul si nervi la casco/service pt asa ceva nu-mi vine...
                        o sa fie o baltata in scurt timp...
                        daca as avea abtipilde(uri) cu urme de gloante i-as pune cate unul unde e ciobita si as duce-o in fata la HTR in semn de protest...
                        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                        Comment


                        • #87
                          ticker, astia de la Mania Detailing sunt pe Antiaeriana, aproape de intersectia cu Sos. Alexandriei? Si cat dureaza o cosmetizare de-asta? Thanks!
                          CR-V e:HEV
                          JAZZ GD1 CVT
                          Ex: CR-V RE6

                          Ex: RDX TB1
                          Ex: Civic FD1

                          Ex - JAZZ GD1
                          Ex - ACCORD Type-R
                          Ex - DEL SOL EH6

                          Comment


                          • #88
                            Da, aia sunt. asta ar fi a doua oara la ei si sunt multumit de rezultat.

                            Un paint sealant e 150 ron. Un polish soft (care include si sealantul) e mai scump vreo 300-350 de ron.

                            Sealantul a durat cam 2 ore.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #89
                              Si dupa asta nu mai e nevoie de ceara? Suna interesant ce zici tu ca se intampla. Cu ceara ii dau si eu ( tot cu carnauba ), e drept ce de vreo 6 luni nu i-am mai dat dar mai am ceara si ma tenta sa-i mai dau . Poate ma programez si eu la ei. Pot face 2 masini in acelasi timp?
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #90
                                Cand am fost eu era doar patronul. Tot el s-a ocupat si data trecuta. Nu stiu daca fac doua in acelasi timp, dar au loc de doua in garaj. Sambata cand am fost eu era doar el, data trecuta mai avea pe cineva acolo.

                                Un paint sealant ar tine cam 6 luni si nu e invaziv, adica nu dauneaza vopselei.

                                Sealant teoretic putem face si noi, dar trebuie sa iei si argila (clay bar) ca sa o cureti bine si eventual si substante de degresare.

                                Dupa tratament masina nu trebuie spalata/udata 3 zile.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X