CHIPSON78: ´07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CHIPSON78: ´07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi, Black

    A venit vremea si pentru al doilea H din familie. s-ar putea sa vina si al treilea pt ca pitica mea vrea si ea unul mai mic. :lol:
    n-am apucat sa merg prea mult cu ea, din pacate, dar o sa o rezolv si pe asta. ca si prime impresii:
    plusuri: -aspect interior si exterior(am vazut destule perechi de ochi mariti pe la semafor )
    -motorul care desi nu e specialitatea Honda,fiind diesel, pot sa zic ca m-a incantat(in afara zgomotului, desigur, care desi e mic, e totusi sesizabil), -volanul, foarte usor de manevrat. nu stiu inca cum e la viteze mari, dar prin oras e bestial.
    - spatiul de sub podea in portbagaj. in safarsit, exista, ca la accord am inceput sa devin disperat din cauza trusei de prin ajutor
    minusuri: - eleronul, impiedica vizibilitatea spate, cel putin pana te obisnuiesti cu prezenta lui. un lucru bun pe care l-am constata la el: tine loc de oglinda electrocrom, majoritatea farurilor bat in el
    -lipsa oglinzii electrocrom. de cativa ani incoace am avut la masinile pe care le-am condus si m-am obisnuit cu ea.
    -inchiderea usii de la sofer si a portbagajului. trebuie sa depui ceva efort sa le inchizi
    -tapiteria cam prinde scame( e neagra si se vad cam nasol)
    - antena radio. la accord receptia radio e clar mai buna decat la civic. la fel e si cu boxele, dar astea nu le trec la minus, ca e fiecare cu ce are.
    - farurile. ori sunt chioare, ori m-am obisnuit eu cu xenonul de la accord. problema asta se va rezolva curand.

    in rest, o mie de plusuri pt baietii de la Asko, in special Ionut si Alin si un mic minus tot pt ei: m-au lasat cu 2.5 in pneuri, de mi-au clantanit dintii in gura pana acasa
    :lol: . chiar incepusem sa cred ca masina e zgomotoasa la suspensii, dar s-a dovedit ca m-am inselat.
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

  • #2
    sa o stapanesti sanatos! :twisted:
    Am fost manechin la fabrica de prezervative!
    Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

    Comment


    • #3
      Sa le conduceti sanatosi ! FELICITARI !

      Comment


      • #4
        Sa o stapaniti sanatosi si la cat mai multi km fara probleme!
        Cat priveste rotile la 2.5bar, baietii cred ca au vrut sa te trimita pe scandura acasa. :lol: :lol: :lol:
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #5
          nice.sa so stapaniti sanatosi! artyman: why diesel?consuma AT? :wink:
          ex CL7 AT 2006
          CN1 Sport 2005
          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti sanatos. Cand ii faci remaparea? :twisted:
            Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
            2 roti

            Comment


            • #7
              @razvan: nevasta-mea a vrut rosie, benzna, at. ce a iesit vezi si singur :lol: :lol: trebuia sa mai astept dupa benzina. daca stiam si cat ar fi fost bine :wink:
              remapare nu fac deocamdata. cand o sa fie cazul o sa facem
              civic 2.2 5D FK3
              CR-V 2.2 AT RE6

              Comment


              • #8
                Felicitari de dieselache, nene! S-o stapanesti sanatos si doamna s-o conduca fericita. Acu' cel putin ai scapat de o parte din drumuri, dar am si o mica intrebare... la urmatoarele intalniri, cu ce veti veni? :twisted:
                Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!

                La Multi KM, masinutza mea... Peste 245k km. and counting... Accord4 Quality Rules!

                Comment


                • #9
                  in mod normal, ar trebui sa venim cu amandoua, nu? dar cel putin la gratar pe 6 o sa venim doar cu civicul, mai beau si eu o bere doua, trei........
                  deja mi-am innebunit majoritatea prietenilor cu noua achizitie si cred ca o sa mai aduc o mica parte dintre ei in randul posesorilor de honde. dupa 5 zile de la achizitie mi se pare ca zgomotul de diesel s-a mai atenuat, sau m-am obisnuit eu cu el si nu-l mai aud. m-am uitat in carte la recomandarile de schimbare a treptelor si acolo scrie ca schmbarea din 1 in 2 sa o faci la 15 km/h. pai la viteza aia in treapta 1 am 1500 de ture, cum doamne iarta-ma sa schimb la turatia aia? la celelalte trepte n-am mai incercat ca nu cred ca obtineam alt rezultat.
                  am si eu 2 intrebari pt posesori: 1. pe cd-ul cu mp3, afisarea numelui fisierului e statica, imi apare doar ce incape pe ecran si cu o sageata dreapta. pot sa o fac dinamica sa vad si eu numele cap-coada?
                  2. turbina de la ce turatie intra in joc?
                  civic 2.2 5D FK3
                  CR-V 2.2 AT RE6

                  Comment


                  • #10
                    pt 1: nu poti daca tii apasat pe butonul display cateva secunde, iti arata si cealalta jumatate. Mai tii iarasi apasat, si revine la prima jumatate.
                    Civic K20 Black Pearl
                    Stage 1: <Eibach><Skunk2><Injen><Invidia><OMP><Ferodo><Tarox><O∙z><Recaro>
                    Stage 2: <Skunk2><Gruppe-M><Toda><Tarox><HKS><O∙z><Recaro>

                    CRX delSol ESi Black
                    <Eibach><Aeroworks><Injen><Invidia><Ferodo><sparco>

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by chipson78
                      2. turbina de la ce turatie intra in joc?
                      Intra cu tot ce poate pe la 2200. Mie cam de pe acolo imi trage de am senzatia ca raman cu planetarele bucati in spate
                      Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                      Comment


                      • #12
                        Puterea maxima e la 4.000 rpm iar cuplul maxim ( cel pe care il si simti ) la 2.000 rpm.( la 2.2 i-ctdi )
                        Vtec Junkie B16a2.

                        Comment


                        • #13
                          mersi de raspunsuri. naspa faza cu display-ul. fac japonezii nis te super-masini si trantesc cate o chestie din asta. dupa mine pierd multi clienti in Europa pe treburi din astea. europenii in general sunt simandicosi, ei vor ca masina sa-i spele pe dinti, nu conteaza cum merge motorul. si romanii cred ca sunt in fruntea tuturor la treaba asta.
                          la turbina tot in jur de 2000 mi s-a parut si mie ca intra dar vroiam sa fiu sigur. de-abia astept sa ii aprind oleaca si beculetele din stanga vitezometrului :twisted:
                          civic 2.2 5D FK3
                          CR-V 2.2 AT RE6

                          Comment


                          • #14
                            @chipson 78:

                            AI SCAPAT DE PERICOLUL DEPRESIEI DIESEL :goodman:
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                            Comment


                            • #15
                              sefu', nu stiu exact la ce te referi, adarpot sa-ti spun ca sunt chiar incantat de motoras. oricum, ma mai plimbasem cu el pe cr-v si imi cam facusem o parere, altfel cred ca asteptam benzina.
                              civic 2.2 5D FK3
                              CR-V 2.2 AT RE6

                              Comment

                              Working...
                              X