OMUCUROMU: '95 Honda Civic, Nighthawk Black (EJ2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ok , au sosit si noile headlights , am apucat ceva lumina si vreme buna si am montat pe partea stanga , urmeaza maine partea dreapta , side markers sunt si ele la locul lor.
    Am schimbat si materialul fetelor de usi .

    astept o zi mai calduroasa si fara vant ptr a lucra putin la tabla, vreau sa dau jos eleronul ptr ca nu`mi place , pe luna viitoare sper arcuri , telescoapte sport si bandouri laterale





    Comment


    • #17
      Interesant proiect, sa ai spor la bricolat !
      In ce priveste antifonarea, dynamat-ul lite are rolul initial de-a bloca vibratiile tablei, prin transformarea in caldura. Peste el, trebuie sa vii cu o bariera de sunet si material fonoabsorbant, ca sa obtii liniste in masina si sa blochezi zgomotul evacuariii/anvelopelor/motorului/vantului.

      Uite o sursa de inspiratie foarte buna: SDS US
      Materiale fonoabsorbante sunt: pasla, CCF (closed cell foam), 3M Thinsulate Acoustic (cred ca ai acces la resursa asta in UK, chiar pe site-ul dat de tine intr-un post anterior, se spune ca ar fi best in class).
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #18
        Perfect arata portierele.Trebuie sa le fac si eu cu plush
        http://www.youtube.com/watch?feature...&v=3Oq0ui_C-NU

        Comment


        • #19
          Originally posted by Bara89 View Post
          Perfect arata portierele.Trebuie sa le fac si eu cu plush
          Daca nu glumesti , Merci !

          Comment


          • #20
            Originally posted by radu_bv88 View Post
            Salut!

            In primul rand, felicitari pt achizitie si spor la modificari!

            Dimensiunile pe care le-ai dat tu sunt pt cauciucuri, nu pt jante. 185/195 reprezinta latimea cauciucului (poti pune latimi diferite de cauciuc pe aceeasi latime de janta), 65/55 reprezinta inaltimea balonului/ sau talonul cauciucului cum se mai spune iar R15 reprezinta diametrul interior (acelasi cu diametrul jantei). Latimea jantei este data de J, poti avea 6J, 7J, 7.5J, 8J etc. Eu momentan am 7.5J si nu am probleme. Cred ca poti pune si 8 sau 9J dar trebuie sa tii cont de factorul ET (cat de mult intra roata sub caroserie pe romaneste dar gasesti aici o explicatie mai detaliata: http://www.matey-matey.com/alloy-wheels.shtml).

            Asteptam progresele!
            ok , deci am inteles eu , dar esti sigur ca pot pune 8j ? adica sa`ti zic si ideea ce`mi trece prin cap acum dupa e am gasit si cele mai faine jante care le puteam gasi ... ma gandesc sa pun de 8-9j pe spate si 7,5 fata , eu cred ca deoarece nu rotile spate nu sunt cele directoare as putea sa pun 8 sau 9j fara sa ma gandesc ca ar atinge roata pe undeva nu ? ma insel ?

            Comment


            • #21
              Eu am 7,5J acum si nu am probleme. Cu suspensie sport si 9J pe spate s-ar putea totusi sa-ti frece daca o trantesti prea mult dar si asta se poate rezolva. Camber kit am vazut ca deja ai, mai poti sa faci o roluire in cel mai rau caz. Suspensiile vor fi reglabile?

              Comment


              • #22
                Originally posted by radu_bv88 View Post
                Eu am 7,5J acum si nu am probleme. Cu suspensie sport si 9J pe spate s-ar putea totusi sa-ti frece daca o trantesti prea mult dar si asta se poate rezolva. Camber kit am vazut ca deja ai, mai poti sa faci o roluire in cel mai rau caz. Suspensiile vor fi reglabile?
                ok , 9j suna riscant ... suspensiile probabil vor fi reglabile ptr ca diferenata mare de pret intre! nu este si banii dati pe replace tot cu, caruta se duc )... Merci de sfaturi sau/si informatii radu .

                acusa va mai arat niste jante pe care am pus ochiul . Diferenta intre cele de pe prima pagina si astea se poate vedea si ar mai fi de spus ca desi astea sunt de otel au cam acelasi pret ( asta ma face indecis ) ...



                mari schimbari nu am mai facut , doar dat jos eleronul spate ...chituit ici colo , curatat/vopsit niste ornamente ... hmm si ptr ca lucrez intr`o mare fabrica de materiale ( gen denim, cotton, shifon chestii d`astea ) am "antifonat?" sau am intarit/lipit pe partea nevazuta sau interiorul fetelor de usi felt = pasla( nu stiu daca voi obtine vreo diferenta dar macar am incercat )

                Ce parere aveti de bandorurile laterale ? ale mele lipsesc si ma gandeam poate astup doar gaurile ptr clipsuri lasand santuletele alea ( cred ca nu e foarte corect cum am spus dar nu stiu cum altfel ), aveti poze cu civicuri fara bandouri ? vi se pare ok ?

                Probabil si mai bine zis sigur , luna viitoare nu voi lua jante si nici suspensii asa cum planuiam, aleg sa pun un ban deoparte poate reusesc sa platesc nenorocita de asigurare care nu e nici mai mult nici mai putin de 937 lire ... In cel mai fericit caz voi aduce mici imbunatatiri gen telescoape pentru "capota?" , voi cumpara vreo 5 glue spray si o baterie sau ar trebui sa termin cu antifonarea , am gasit pe stockinteriors.com carpeta ... timp o gramada bani putini :| ...om trai si`om vedea.

                Comment


                • #23
                  Mi-am izolat si eu interiorul portierelor si portbagajul cu pasla. Foarte mare diferenta nu se simte...dar se simte pt cat de putin costa Si pt simplul fapt ca atunci cand inchizi portiera nu se mai aude ca o tabla trantita, merita investitia )
                  Un sfat important pe care ti-l dau este sa nu izolezi interiorul usii pana jos de tot (in partea de jos exista cateva gauri tehnologice prin care se scurge apa intrata pe la chederul geamurilor, alea nu trebuie obturate cu pasla), mai lasa 8-10cm liberi pt ca pasla se va uda, va retine apa si o sa-ti rugineasca portierele cu timpul.

                  Click image for larger version

Name:	nns31i.jpg
Views:	1
Size:	43.3 KB
ID:	718060Click image for larger version

Name:	Red-Civic-EG-01.jpg
Views:	1
Size:	86.9 KB
ID:	718061

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by radu_bv88 View Post
                    Mi-am izolat si eu interiorul portierelor si portbagajul cu pasla. Foarte mare diferenta nu se simte...dar se simte pt cat de putin costa Si pt simplul fapt ca atunci cand inchizi portiera nu se mai aude ca o tabla trantita, merita investitia )
                    Un sfat important pe care ti-l dau este sa nu izolezi interiorul usii pana jos de tot (in partea de jos exista cateva gauri tehnologice prin care se scurge apa intrata pe la chederul geamurilor, alea nu trebuie obturate cu pasla), mai lasa 8-10cm liberi pt ca pasla se va uda, va retine apa si o sa-ti rugineasca portierele cu timpul.

                    [ATTACH=CONFIG]46556[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]46557[/ATTACH]
                    uh da .. ce mai investitie ... , mai bine zicem ca am facut`o din placere si cu speranta ca va opri din sunet si trancaneli sau scartaiturile fetei de usa sau mi`am ocupat timpul liber ... as vrea sa fac la fel si cu plafonul ... am inceput sa demontez din plasticeele din lateral si m`am oprit ptr ca ma luase o emotie , o spaima , spaima ca nu le mai nimeresc locul cand vine vremea sa le pun inapoi , sau ca imi cade vreo ceva de la angrenajul trapei ( care oricum nu functioneaza ). A dat cineva plafonul jos , ar trebui sa am ceva in vedere cand fac treaba asta ?

                    oukei !! so , pe saptamana viitoare sau pana reusesc sa`mi vand bicicleta ca sa mai fac niste bani in plus pentru proiect (jante+suspensii) am in plan demontarea plafonului , antifonarea lui , acoperirea lui cu un material fain gen suede dar mai gros , si astuparea gaurilor ptr prinderea bandourilor urmand ca apoi sa le acopar intai cu primer si mai apoi vopsea .. ( merci pentru poze nene radu )

                    Ceva idei pentru o evacuare ( un nume , o descriere ) ?, ceva intre silentios-zgomotos ... un sunet la relanti gen bassul de la melodia lui xxl - turbofin ? Multumesc

                    revin cu poze si detalii dupa ce termin cu cele spuse mai sus .

                    Comment


                    • #25
                      Despre plafon nu stiu ce sa spun, nu l-am dat inca jos....dar la cat de usor se da restul interiorului jos, nu cred ca va fi o problema

                      Evacuarea acum...depinde ce intelegi prin "ceva intre silentios-zgomotos" ) Parerea mea e ca cel mai bine te orientezi spre o evacuare dotata cu silencer (vorbind de toba finala). Daca cauti ceva mai de "buget", un exemplu ar fi Carub Japan Style, ieftina, nu rugineste, silencer detasabil si disponibila in mai multe culori. Cu silencer se aude putin mai tare decat evacuarea stock (in sarcina) iar fara silencer se aude respectabil.
                      Sau poti sa optezi pt ceva gen MagnaFlow dar aici vorbim de la 80-150 de euro in sus... Alt factor pe care sa il iei in considerare si cu care poti sa jonglezi in ce priveste calitatea si taria sunetului este traseul propriu-zis si din ce elemente este format. Poti sa optezi pt traseu marit si direct (diametrul tevii marit, fara catalizator si fara intermediara => vei avea cel mai puternic sunet), sau traseul original dar fara catalizator....sau fara intermediara Am auzit chiar si variante in care catalizatorul a fost anulat iar intermediara pusa pe post de finala...) Ai o gramada de alegeri si optiuni pe care poti sa le incerci.

                      Eu personal am mers pe varianta cea mai simpla si cea mai "utila" din punct de vedere al timpanelor proprii si al portofelului: traseu stock+catalizator+intermediara+finala Carub+portbagajul izolat cu pasla = pot sa merg la drum lung fara probleme cu silencerul pus iar fara, am un sunet de frecventa joasa si foarte placut care intoarce o gramada de capete pe strada dar care nu deranjeaza

                      Click image for larger version

Name:	IMG563.jpg
Views:	2
Size:	40.5 KB
ID:	718067

                      (Asta e Carubul meu...inainte sa fie prins properly la locul lui...In cazul meu, culoarea a fost factorul decisiv, chiar daca lumea zice ca sub masina oricum nu se vede...se asorteaza cu piulitele de la prezoane care sunt aceeasi culoare, deh, fiecare cu piticii lui ))

                      P.S.

                      In cazul in care vrei sa anulezi catalizatorul: sa nu faci prostia sa inlocuiesti catalizatorul cu o teava pur si simplu pt ca risti sa se rupa traseul! Una din prinderile catalizatorului este cu suruburi cu arc, care permit o oarecare flexibilitate traseului. In cazul in care ai aparat de sudura, cumpara un catalizator de la dezmembrari, taie-i flansele si inlocuieste catalizatorul cu o bucata de teava. In felul asta poti folosi prinderea cu suruburi cu arc in continuare iar la o adica poti pune oricand catalizatorul inapoi (pt inspectia periodica spre exemplu). In cazul in care ai sonda lamda la catalizator, poti face si o prindere pt ea (de genul o piulita sudata pe teava + gaura aferenta).

                      Click image for larger version

Name:	1924555_874646619228529_7691401636368550879_n.jpg
Views:	1
Size:	15.9 KB
ID:	718068

                      In caz contrar, gasesti chestia asta si gata facuta pe eBay sub denumirea de "decat".

                      Spor la lucru!!

                      Comment


                      • #26
                        http://youtu.be/AvUjMp6g454
                        http://youtu.be/ArW9G8rxqow

                        Dupa cum observi, sunetul este de frecventa joasa si din cauza catalizatorului si intermediarei, dupa 4000RPM sunetul nu mai are "vana" )

                        Comment


                        • #27
                          am promis ca bag poze dupa ce rezolv cu cele spuse mai sus , am rezolvat 50% cu "bandourile" si ( cu virgula dupa el ) deci si , rezultatul personal imi cam place , chiar daca mai e ceva de lucrat , am pus si ceva vopsea negru mat pe unde avea nevoie( locul unde a stat eleronul si " bandourile" ). Am cumparat o baterie mai mult ptr a vedea cum se vad luminile ... clar, frumos din nou multumit de alegerea facuta ..

                          Acus pozili !!









                          Comment


                          • #28
                            uokei ),
                            Am reusit sa demontez plasticele si plafonul , am aflat ca nu e mare bataie de cap cu demontarea lor ( nu stiu cum va fi la montare ) . in urma cu 2 zile am facut 2 comenzi pe ebay si anume , cell foam 10mm auto adeziv si 3x glue spray-uri . Astazi am primit cell foam si astazi l`am si pus pe masina ( jumate din masina) zona portbagaj locuri spate , urmand in mod sigur si cealalta parte a masinii ptr ca zgomotul sau mare parte din el chiar a disparut :| . Astept cu nerabdare spray-urile ptr a lipi , materialul dorit pe plafon si celelalte plastice din masina . Ar mai fi de spus ca am reusit sa repar trapa .

                            si 3 poze, una din ele de calitate nu prea buna :





                            Comment


                            • #29
                              blue cell foam 10mm , investitie proasta , cineva trebuie sa le incerce sau experimenteze ... investitie proasta de ce ? ptr ca s`a dezlipit naibii ..adezivul e bun da ... nu prea )

                              Comment


                              • #30
                                Nu trebuia incalzit la lipire?
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                                Comment

                                Working...
                                X