SSTEFAN: '9? Honda Civic Hatchback 1.3, Blue (EG3)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SSTEFAN: '9? Honda Civic Hatchback 1.3, Blue (EG3)

    Salutari tuturor!
    De curand am achizitionat si eu o Honda, si sunt foarte mandru de asta!
    Am ales acest tip de caroserie (EG) din simplu fapt ca este mai usoara de cat EJ9-le si din cate am inteles este mai stabila pe viraje. Dintotdeauna mi-a placut cum arata caroseria aceasta, si mai ales felul in care se deschide portbagajul inca ma fascineaza ) .
    Sa trecem la treburi serioase, am achizitionat aceasta masina pentru ca am vazut si stiu ca se poate face treaba buna cu o Honda daca te apuci sa o modifici cate un pic si e mult mai usor sa cresti in putere fara de orice alta marca de masina.
    Momentan m-am pricopsit cu 1.3 carburatie care imi consuma in jur de 13 in oras si 6.5 in afara si nu stiu de ce consuma asa mult. zilele astea o sa desfac carburatorul sa il curat bine si vedem cum se comporta..
    Ca probleme..rugina la aripi..cam la toate, lipsa mochetei in interior, cand e foarte frig geamul din dreapta urca foarte greu inapoi si trapa la fel merge destul de greoi..Cred ca a fost si lovita in fata pentru ca nu se aliniaza perfect bara cu capota, dar va trebui sa dau tot trager-ul jos sa il indrept un pic si sa il revopsesc ca arata jalnic...Si bara fata ar trebui schimbata, a fost atinsa de toate colturile posibile si rupta peste tot..si cineva s-a gandit sa o repare...dar nu a facut o treaba mai buna ca un copil de clasa a5a)
    Dotari am asa: geamuri electrice, trapa electrica 2 airbaguri, AC, volan reglabil.
    Motorul merge bine nu am probleme cu el, cred ca evacuarea era motivul pentru care lua doar 8500RPM cand am cumparat-o,dar acum am facut rost de o evacuare cat-back de 63 (e cam mare stiu..dar asa a fost sa fie) cu intermediara maaaaare custom, si finala Magnaflow. tot traseul este din inox. Am facut si un mic De-Cat si acum ia saraca batranica 9000RPM.
    Pe viitor mam gandit asa:
    Jante+Suspensie (jantele deja le am cu tot cu cauciucuri)
    Frane fata/spate de VTi
    Eleronul actual de VTi vopsit negru si o sa incerc sa il ridic un pic mai sus sa para mai agresiv.
    Lip fata custom (dupa Lipul Crux pentru ca nu am gasit de vanzare nici macar pe ebay )
    schimbat bucsi/pivoti/capete de bara etc
    Si anul viitor daca ajuta dumnezeu punem si un D16 sau poate cine stie vreun B16:X
    Pozitii de america (am cumparat deja semnalizarile portocalii)
    Am avut stopuri ciuning dar le-am schimbat cu unele oem si leam spart pe cele vechi)

    Stiu..mi-am luat o coaja de masina in care o sa intre o tona de bani, dar pana la urma asta e pasiunea si nu avem ce face

    Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi toate nebuniile ce le-am scris pe aici
    Am sa atasez si poze
    Attached Files
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 11-01-14, 14:46.

  • #2
    Felicitari pt achizitie si bine ai venit printre noi! Cu grija, rabdare si ceva bani o sa iasa o masinuta super!
    Arata foarte fain cu semnalizari amber, ma bate si pe mine gandul sa-mi pun. Bafta in proiecte, km fara evenimente si sa auzim de bine!!

    Comment


    • #3
      sa o stapanesti sanatos!

      Comment


      • #4
        S-a ai parte de ea!
        Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

        Comment


        • #5
          multumesc frumos! incet, incet, mai mesterim una alta pe la ea...o sa revin zilele astea cu poze

          Comment


          • #6
            Se vinde! am achizitonat un EJ9 si am nevoie urgenta de bani! 750E negociabil!

            Comment

            Working...
            X