ZAGADO26: '09 Honda Accord Sedan 2.4 A/T, Executive, Crystal Black Pearl (CU2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Urmeaza sa schimb parbrizul pe casco la asko (rima involuntara )!

    Intrucat n-am avut pana acum parte de asa ceva v-as fi recunoscator pentru niste sfaturi despre ce ar trebui verificat dupa inlocuire.
    '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

    Comment


    • Apropo de parbriz, prima experienta neplacuta cu Asirom. Dosar de dauna deschis din 22 august, nedat in plata pana azi. Telefoane, plangeri, nimic.

      Ba, mai mult, inspectorul de daune a avut nesimtirea sa-mi spuna ca nu ar apare in sistem ca platite ultimele doua rate casco. Atunci cand i-am spus ca am facut plata prin internet banking direct in contul lor si-a inghitit cuvintele.

      Mai astept o zi, doua si daca nu se rezolva cred ca o sa ma adresez OPC-ului pentru ca deja au depasit toate limitele.

      Oricum nu sunt singurii, am aflat info din piata ca la un moment dat o alta firma mare stransese aproape 2 milioane de euro daune neplatite.
      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

      Comment


      • Incearca asigurare la generali sau alianz. Platesc instant.

        Comment


        • M-a sunat Florin de la Asko sa-mi spuna ca a venit aprobarea de plata, asa ca s-a rezolvat dar in "dulcele stil romanesc", hora cu strigaturi!

          Multumesc Dexter dar sa stii ca firma la care ma refeream in postarea anterioara este una din astea doua enumerate de tine, nu spun care sa nu se spuna ca fac anti-reclama.
          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

          Comment


          • K. Priceput. Eu inca nu am avut probleme cu ele. Inca
            Eu am citit ceva de asirom. Probabil am inteles gresit.

            Comment


            • "Oricum nu sunt singurii, am aflat info din piata ca la un moment dat o alta firma mare stransese aproape 2 milioane de euro daune neplatite." !

              Astazi am mai trait niste senzatii tari! Printr-un concurs de imprejurari am ajuns la pompa cu range 0! Si mi-a aratat zero de cand eram pe la magazinul Junior (fost) si m-a tinut asa pana la statia Mol de pe Corneliu Coposu. Iar de intrat au intrat 64,36 litri!

              Ma intreb rezervorul chiar e de 65 sau totusi e un pic mai mare pentru ca masina n-a dat nici un semnal ca s-ar opri

              Oricum neplacuta senzatie.

              L.E. Parca imi aduc aminte ca spunea cineva ca atunci cand iti arata 0 mai ai cam 5 litri in rezervor .
              zagado26
              Senior Member
              Last edited by zagado26; 14-10-14, 13:45.
              '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

              Comment


              • Ahaaa

                Comment


                • Ai probabil, ca la CR-V, rezerva 1 de la bec pana la 0 si rez 2 inca ceva ! Eu am verificat la mine, am mers pana la capat, cu palnia si butelca in portbagaj, rez 1 - 8,3, rez 2 - 2,7 ! Dupa aprinderea becului, ca sa scapi de senzatii tari, dubleaza consumul afisat (prea multe semafoare) si monitorizeaza km teoretici ramasi. Inca n-am "furat-o" !! Incerc, totusi, sa nu cobor sub sfert la rezervor, e mai sanatos !!
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • Da, si eu cand se aprinde becul ma duc sa alimentez dar de data asta au fost alti factori care m-au impiedicat. Bine ca totul s-a terminat cu bine si multumesc de informatii
                    '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                    Comment


                    • Nu stiu cum o fi la CRV, dar la Accord imi pare cel mai "ciudat" indicator de cobustibil. Pe la alte masini, ai o "zona rosie"... iar in momentul cand ajungi acolo se aprinde becul.

                      La Accord ai doar o liniuta rosie (ultima liniuta de pe indicator)... si de fiecare data cand am ajuns "pe rosu" imi dadea senzatia ca la orice acceleratie/plecare de pe loc, risc sa "sorb" acel rest de benzina.

                      Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • Originally posted by zagado26 View Post
                        Iar de intrat au intrat 64,36 litri!
                        "Intra" mai mult decat e capacitatea rezervorului, pentru ca daca pui pana in buza mai e traseul de conducte pe care mai intra 2-3 litri, cred.
                        sigpic

                        HONDA - THE POWER OF DREAMS
                        Honda Civic Type-R FN2

                        Comment


                        • La CR-V am mers cu range 0km vreo 20 km fara probleme.

                          Ca sa glumim, OMV recomanda sa nu supra-alimentezi , intr-o tara in care avem cel mai mare pret la carburanti si inca mai sunt oameni care merg sa alimenteze cu monede...
                          '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

                          NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

                          Comment


                          • @dozer - la accord oricum e ciudat pentru ca avand rezervorul plin merg destul de mult pana incepe sa coboare acul iar cand e pe rosu kilometrii ramasi scad mult mai repede decat distanta efectiv parcursa. Deci pe medie ar iesi dar cand e sa ramai fara benzina te intereseaza mai mult sa-ti arate corect decat atunci cand ai rezervorul plin. Oricum cand se aprinde becul la mine arata un range de 75 km.

                            @strumfuaudi - rezervorul meu e de 65 de litri iar pompa a sarit automat la 64,36. Cum spunea si willy si avand in vedere si cum mergea motorul nu cred ca mai aveam doar o jumatate de litru de benzina aproximativ tinand cont aici si de posibila eroare a pompei.
                            '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                            Comment


                            • 65,24 litri au intrat la mine de vreo 2 ori.

                              Comment


                              • Originally posted by zagado26 View Post
                                Ma intreb rezervorul chiar e de 65 sau totusi e un pic mai mare pentru ca masina n-a dat nici un semnal ca s-ar opri
                                Eu sunt de parere ca are 70 de litri "normal". De altfel din cate stiu in US rezervorul apare in brosuri ca fiind de 70 de litri.

                                Bag in mod curent 64-65 de litri cand se aprinde becul. In mod normal dupa ce se aprinde becul mai ai minim 5 litri de benzina in rezervor (as inclina sa cred ca sunt 10 la noi de cand se aprinde becul). Confirm ca acul nu curge liniar, dar e bine de folosit functia de range to fill.

                                edit: info pe acura tsx US - "Fuel Tank Capacity, U.S. gallons (liters) 18.5 (70)".
                                ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                                Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                                Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                                Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                                Comment

                                Working...
                                X