JULIA ME: '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC A/T Executive, Gri Inchis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    1 an de Honda, 1 an de la obtinerea permisului de conducere🎂

    Acum cateva zile, mai exact pe data de 18.07.2018, am sarbatorit, 1 an de la obtinerea permisului de conducere si 1 an de Honda. Bijuteria mea furioasa, nu mai are bulina galbena cu semnul exclamarii, cu toate ca ma obijnuisem cu ea si facea parte din decor. Oricum, nu m-a ajutat cu nimic, ba din contra....asa ca am dat-o jos asa cum prevede legea, cu toate ca imi devenise tare draga....era contrastanta cu puterea masinii.....
    Sa va povestesc experienta mea, ca femeie, incepatoare, conducand un CU2.....made by Honda.
    O masina, superba, dupa care inca ma uit dupa ce o incui( nu mi-a trecut), o masina care nu m-a dezamagit nici la temperaturi f joase, gheata(bineanteles cu anvelope noi, iarna). Au fost zile in iarna cand aproape nimeni nu scotea masina, de teama ghetii si a locului de parcare, insa eu am condus-o zilnic....sa o testez🙉. S-a comportat impecabil!!!
    Este o masina mare, cu care m-am obijnuit, foarte repede, parcari de toate felurile, stradute stramte...pliez oglinzile si ma strecor...
    Asa cum spuneam intr-un post anterior, de cand a ajuns pe mana mea, aceasta masina a fost ingrijita ca la carte. Intretinere numai la Asko, consumabile OEM (filtre, ulei cutie ATF Honda), ulei motor Fuchs Pro Titan 5w30( de anul trecut, decembrie, cand l-am schimbat, nu a mai scazut niciodata nivelul), mentionez asta, pentru ca atunci cand am cumparat masina, din cauza uleiului nepotrivit, scadea constant si umblam cu bidonul in portbagaj, sa completez cand mi se aprindea martorul de ulei....( va dati seama ce bine era sa opresc in drum, pe avarii, ridic capota si sa completez uleiul, imbracata office de multe ori...cred ca am facut deliciul multor soferi care s-au amuzat copios...norocul meu, ca sunt pasionata si chiar stiu sa fac acest lucru si imi cunosc binisor masina).
    Masina a fost dusa la detailing interior, decontaminat, ceruit exterior, schimbat pivoti fata la Asko (intre100-120km/ora tremura ingrozitor, peste 120km/h mergea impecabil. S-a banuit a fi de la planetare, insa dupa schimbarea pivotilor fata, merge impecabil), am curatat si vopsit etrierii, butucii de la discuri, cumparat cauciucuri noi de vara, schimbat toate becurile interior si pus led, pozitii fata led, numar spate led, portbagaj led, stergatoare OEM, vopsit partea dreapta( nu, pentru ca i-as fi facut eu ceva sau din vre-o avarie, ci pentru ca am cumparat masina cu lacul sarit peste tot si necesita vopsit integral), i-am pus folie pe fata strict pentru protectie solara, pentru ca nu suport cum arde soarele( spate si luneta avea la cumparare). Urmeaza schimbat difuzoare fata si vopsit restul masinii.
    Am bagat ceva bani in ea, dar este ingrijita cum trebuie acum si sincer merita!! Este o masina careia nu ii place orasul aglomerat insa daca o scoti o data la maxim 2 saptamani la un drum macar de 100 km, se simte foarte bine. Vara, cu aerul conditionat tot timpul consuma 10-11.5%(CB), condusa zilnic in Bucuresti.....ceea ce imi pare fff rezonabil pentru o masina de puterea ei, si care nu poate merge cu apa...ii place benzina csf.....🙈, Iar in afara Bucurestiului 7-8% (CB) , in functie de stilul in care este condusa.
    Am invatat sa o conduc din padele la drum, iar senzatia este....foarte tare!!! Motorul este silentios, imi place uneori sa merg fara muzica numai sa ii pot auzi motorul...este fascinant....
    In incheiere, am sa va spun ca sunt fericita si incantata de alegerea facuta, ca am o masina, care nu m-a dezamagit, ca ma urc in ea cu drag de fiecare data, imi place sa o conduc si foarte important, ma simt in siguranta in ea.
    Va doresc tuturor sa va bucurati de masinile detinute si sa aveti drumuri line fara evenimente!
    Attached Files

    Comment


    • #77
      Sa o conduci in continuare cu placere si fara evenimente. Big like pt cine te-a indrumat sa alegi uleiul ala
      sigpic

      Comment


      • #78
        Felicitari pentru post. Mi-a facut placere sa il citesc; se simte pasiunea din el.

        Comment


        • #79
          Frumos scris. Acelasi ulei il folosesc si eu, insa intre schimburi (aprox la 8-10.000 km) mai completez gen 2-300ml, asta pentru ca merg des peste 4000rpm.
          Cu un remap o sa ti se para si mai faina, mai sprintena.
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • #80
            Originally posted by ady_uaic View Post
            Frumos scris. Acelasi ulei il folosesc si eu, insa intre schimburi (aprox la 8-10.000 km) mai completez gen 2-300ml, asta pentru ca merg des peste 4000rpm.
            Cu un remap o sa ti se para si mai faina, mai sprintena.
            Nu e suficient sa dai schimbatorul o pozitie mai in spate, pe SPORT, si ai tot remap-ul din lume?

            Comment


            • #81
              Nu e acelasi lucru. Dupa remap, in D se comporta cam ca in S.

              Comment


              • #82
                asa am crezut si eu, pana am condus masina unui prieten (sandreiutz) remapat. Alta treaba fata de CU2-ul meu (poate si pentru ca a mea era AT si a lui MT).
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • #83
                  Spor la condus și mare grijă de mașină. Eu încă am rămas blocat la partea în care declari consumul din CB )
                  '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                  ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                  ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by bogdan22 View Post
                    Nu e suficient sa dai schimbatorul o pozitie mai in spate, pe SPORT, si ai tot remap-ul din lume?
                    Chiar "tot" remap-ul din lume? Cu alte cuvine insiunezi ca se schimba DOAR logica cutiei si ca nu ar fi nici o crestere de putere.
                    dinoc
                    Senior Member
                    Last edited by dinoc; 24-07-18, 16:25.

                    Comment


                    • #85
                      dinoc, dupa ce va conduce o masina cu remap, atunci se va convinge. Eu sa am un CU2 acum, nici schimb de ulei n-as face pana nu fac remap ).
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • #86
                        Nu insinuez nimic. Sunt sigur ca acest remap isi face treaba, altfel nu ar fi atatia clienti multumiti.
                        Eu zic doar ca modul Sport de pe cutia automata isi face decent treaba.

                        Comment


                        • #87
                          modul S de pe cutiile automate (cel putin astea mai vechi, pana prin 2010) nu face decat sa iti tina masina turata, ca sa nu fii tu nevoit sa o turezi, apoi sa accelerezi agresiv. La unele S-ul schimba si comportamentul masinii (gen rigiditate, suspensii, etc), dar in general cam asta-i rolul - pe CU2-ul meu asta facea, nimic in plus. Pe cand remap-ul e altceva.
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • #88
                            @M4R1U5, am transmis big like-ul! @T-bone, revin cu poze, re consum CB! @bogdan22 multumesc pentru reply iar regarding remap, sustin opinia lui @adi_uaic, dinoc si CatalinP si am sa-ti spun de ce!
                            Ai perfecta dreptate, pentru mine cel putin, masina isi face treaba in S si se comporta diferit comparativ cu D. Pentru moment, in ceea ce ma priveste pe mine este suficient, insa da, ma bate gandul sa-i fac remap in viitor si asta dupa ce am condus un CU2 AT, cu soft si burlan. Hmmmm....alta masina, alta cutie, alt tot! In D pleaca de pe loc cel putin ca in modul S stock, zgomotul este .....fascinant, schimba foarte jos si nici nu se mai simte cand o face(acum, la a mea simt cand schimba, la cea cu remap, nu), la drum lung in S, la cea cu remap nu ai nevoie de padele, se comporta impecabil in depasiri si da, crede-ma ca e alta masina si alt mod S, decat in varianta stock. Mie mi-a placut foarte tare si este strict opinia mea!

                            Comment


                            • #89
                              Atta, girl!
                              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                              Comment

                              Working...
                              X