SNAP7: '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Of. Ce nu intelege lumea la anvelopele de iarna este faptul ca ele trebuie sa faca fata pe o vreme cainoasa. Cu zapada pe carosabil si viteza de mers 90-100 sau la franare de la viteze tot asa ridicate. Acoolo se vede diferenta. De iesit din zapada mare am iesit si cu debica si cu niste allseason spre final de viata.

    Sent from my nokia3310 using Tapatalk
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #47
      Dumnezeule Mare, Sindrom! 90-100 pe zapada?
      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

      Comment


      • #48
        Pe zapada afanata,circulatie moderata si 2 benzi pe directia de mers e ok aceasta viteza.Tot secretul este ca cauciucul sa se incarce cu zapada si astfel vei merge zapada pe zapada, de unde rezulta control asupra directiei si aderentei. Asta este motivul pt care cauciul de iarna are acele taieturi in crampoane. In schimb cand ai gheata sub zapada atunci nu e ok aceasta viteza, doarece vei merge zapada pe gheta.
        Deci se poate dar sa fi primul iesit pe strada dupa ce a nins toata noaptea si atunci sa vezi cat de tare poti merge. Pentru mine este o placere cand vad dimineata ca a nins toata noaptea si am un drum de facut la prima ora

        Comment


        • #49
          Sinteti mai curajosi decit mine, asta-i sigur!
          Eu schiez cu 60-70 la ora cu unele virfuri de 90 (si nu sint deloc un schior de viteza) dar nu indraznesc sa merg asa pe sosea cu zapada.
          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

          Comment


          • #50
            90-100 pe zapada - indiferent de stadiul ei - e in opinia mea foartebriscant, mult mai riscant decat pe uscat
            nu conteaza tipul de tractiune si tipul de anvelopa
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • #51
              Pe mine m-a ajutat mult experienta acumulata in anii cand am lucrat in distributie fie de papetarie,medicamente sau piese auto. Cand faci aproximativ 10.000 km pe luna fie si iarna in toate cotloanele si drumurile de tara unde macar nici nu ajunge un plug de zapada toata iarna incepi sa iti dai seama cand poti si cand nu. Dar niciodata nu merita sa risti doarece mai bine ajungi mai tarziu acasa decat sa nu te mai intorci.
              PS: Singurul lucru ce ma deranjeaza pe timp de iarna cand cerul este senin, intotdeauna in prima zi imi uit ochelarii de soare si ajung acasa cu ochii de parca am sudat toata ziua.

              Comment


              • #52
                Pot confirma din experienta de schiat afara din pirtie, formidabilul efect de frinare pe care il da zapada nebatuta. Chiar pe portiuni foarte inclinate (Valea lui Carp - asta-i cea de sub Telecabina 1400-2000 sau Kantzel sau altele mai dihai pe Vaile Bucegilor, cele care se vad din Busteni si care pun probleme deosebite) uneori trebuie sa lasi schiurile sa curga teava la vale fara sa faci nimic, zapada nebatuta te frineaza indeajuns, uneori nedorit de mult!
                Probabil si vitezele pe sosea cu zapada despre care vorbesti vin dintr-o experienta pe care eu, unul, n-o am.

                Acuma, cu ochelarii de soare eu am rezolvat simplu: o pereche sint "ai masinii" si nu ies de-acolo.
                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                Comment


                • #53
                  Am si eu o nedumerire.
                  Stie cineva detalii despre roata de rezerva? Se poate cumpara de undeva si un pret ? Nu gasesc nici pe ebay nici pe la noi.
                  '01 Honda Civic EU8 1.6 VTEC M/T, Silver
                  '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

                  Comment


                  • #54
                    http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...15-p-1436.html

                    Comment


                    • #55
                      E roata de dimensiuni reduse cu o viteza maxima de 60km/h, daca nu ma insel. Mi se pare mai convenabil kitul de reparatie.

                      Comment


                      • #56
                        Multumesc!

                        Originally posted by Jozsi View Post
                        E roata de dimensiuni reduse cu o viteza maxima de 60km/h, daca nu ma insel. Mi se pare mai convenabil kitul de reparatie.
                        Daca se indoaie janta, kitul de reparatie e inutil.
                        '01 Honda Civic EU8 1.6 VTEC M/T, Silver
                        '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

                        Comment


                        • #57
                          E a 2-a oara in 2 saptamani cand imi cade suportul unde sta cartea masinii din torpedou.
                          Am deschis torpedoul si suportul era cazut in torpedou. Pare sa aiba doar niste cleme, nu e prins sau lipit niciunde.

                          A mai patit cineva asta?
                          '01 Honda Civic EU8 1.6 VTEC M/T, Silver
                          '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

                          Comment


                          • #58
                            Probabil nu a fost montat cum trebuie, la ultima inlocuire a filtrului de polen.

                            Mie mi se intampla uneori dupa revizie, depinde care din mecanicii Asko umbla.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by CatalinP View Post
                              Probabil nu a fost montat cum trebuie, la ultima inlocuire a filtrului de polen.

                              Mie mi se intampla uneori dupa revizie, depinde care din mecanicii Asko umbla.
                              Si pot sa ii fac ceva sa stea?
                              '01 Honda Civic EU8 1.6 VTEC M/T, Silver
                              '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

                              Comment


                              • #60
                                Evident. Foloseste o lanterna ca sa iti dai seama exact unde trebuie sa intre fiecare din cleme.

                                Comment

                                Working...
                                X