SINDROM: '07 Honda Accord 2.2 i-CTDi Executive, Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai sterg putin praful si de pe masina si de pe aici.

    Dupa cum ma asteptam anul acesta nu prea o sa-si justifice costurile, avand in vedere ca ne apropiem de jumatatea anului si honda a facut 70-80 de km maxim. Sper sa ajung macar pe la 5000 facuti in ultima parte a anului.
    Oricum se pregateste de revizie, m-am hotarat sa merg ca si pana acum pe Castrol 0w30 edge titanium fst si filtrele oem, de bifat campania de recall, si de un upgrade pe partea de scaune.

    Legat de jantele pe 18" pot spune ca in afara talonului mic care mi-aduce aminte de vremurile apuse cand umblam cu scutu pe jos si talon de 35/40, nu zdruncina mai are decat cu cele pe 16". In schimb sta mai bine decat pe 16" cu ps3 pe cele 2 viraje pe care am testat.

    Proba de foc probabil va mai astepta un an cand avem de gand sa facem si o Grecia cu familionul si o Elvetia, dar unde aici cel mai probabil voi merge singur, restul mergand cu pasarile la 8k-10k m. Viitorul suna bine.

    P.S. Sper sa nu rugineasca de atata stat pentru ca mi-am luat si un karcher k5, urmeaza si restul materialelor de spalat si cred ca odata pe luna, fie murdara sau curata tot o spal de praf
    P.S.2 O sa mai stea la mine cel putin 2-3 ani dupa care in finala vor intra 2 masini, cel mai probabil skoda superb si accord tourer.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • Si 2 poze. Imi tot sta pe cap spatiul ala dintre roata si aripa





      Bonus, cu ultima aranjare si ultima achizitie

      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • Tetris? )

        Sent from my SM-G920F using Tapatalk
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • Un mic update.

          S-a facut si revizia anuala, ulei 0W30 Castrol Edge Fst Titanium + filtre OEM
          S-a descoperit furtunul de servo umezit. Urmeaza fie schimbat fie mai vedem daca se poate face un 2in1.

          Am pus si jantele la vanzare, strict din nevoia de bani pentru alte fieratanii cu melc :P
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • Problema cu furtunul de servo s-a rezolvat. Pe scurt s-a reparat, iar in interior nu e chiar gol. Overall sunt multumit. Nu sunetete suspecte de pompa sau altceva.
            Sper sa reusesc sa dau jantele de 18" ca sunt cam tepene pentru drumurile noastre judetene, dar daca nu o fi de la anul incep iar expeditiile prin EU si n-ar trebui sa fie asa incomode.






            Sent from my SM-N910F using Tapatalk
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • Se tine bine, batranica! Cat mai multi km fara probleme.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • Ms. In Decembrie cred ca face 10 ani Azi am facut un drum pana la Telega si in afara de spatiu, care se va rezolva in primavara cel tarziu, nu imi da motive sa ma gandesc la o schimbare.

                Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • Pune cutie Thule deaupra si scapi de problema spatiului.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • Pai asta fac...singura problema e ca vreau sa iau una cat mai aerodinamica si mai spatioasa. Momentan sunt chitit pe Thule Motion 600. Dar vedem la anu in primavara.

                    Sa mai creasca pitica si sa aiba rabdare la drumuri mai lungi. Pana acu ii place sa se hurducane, asculta cu mare fericire Trinitas, muzica machedoneasca si o manea :P
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • Ai mei adorm imediat cum plec la drum. Cu Vladut am iesit la drum lung prima oara la 4 saptamanii, iar in Grecia am fost cand avea 9luni. Anul trecut am facut Italia dus-intors cu ei. Am avut o cutie lunga, portbagajul si 2 biciclete pentru o sedere de 2 saptamanii.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • Oficial family car!
                        Grom on board!
                        Daca isi face treaba si ma convinge cutia asta de utilitate, n-am nici un motiv sa vand masina.




                        Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                        Comment


                        • Cu un Thule de aproape 2 metri am traversat Germania numai cu 180-200km/h. In Belgia pe o ploaie torentiala de nu faceau fata stergatoarele, nimeni de pe banda de viteza n-a lasat-o sub 130km/h. Stai linistit ca in afara de fluieratul barelor n`o sa te streseze nimic. Totusi as fi atent cu burta acelui portbagaj daca as incarca biciclete sau alte asemenea, ca sa nu se sparga - mie nu mi s-a parut foarte de rezistent plasticul.

                          Comment


                          • Pe atunci aveam o Mazda 6... din pacate nu am nici o poza din profil
                            Click image for larger version

Name:	297269_294050377376099_1670704417_n.jpg
Views:	1
Size:	52.0 KB
ID:	722935

                            Comment


                            • Primul drum facut in varianta noua a fost...un succes. Cu o mai buna organizare a bagajelor nu ar trebui sa fie nevoie de o masina mai mare. Dar...daca se va ivi ocazia si vor iesi toate calculele e posibil sa merg fie pe crv fie pe accord tourer.
                              Cu cutia consum-ul a fost 7,00% pe vreo 450km si nu s-a simtit in vreun fel. La fel ca atunci cand e plina masina cu bagaje.

                              Ca si minus-uri, cilindrul de la ambreiaj se aude din nou ( dar asta e. traim si cu el.

                              Din pacate am avut un mic incident si bara fata a avut putin de suferit, prin urmare in urmatoarele 6 luni va primi o bara fara chit
                              In planurile de viitor dupa iarna, vor fi niste arcuri eibach s-o cobor putin sa arate mai decent.



                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • Poti incerca o cutie mai mare. Eu de exemplu, inchiriez de fiecare data cate o cutie cand vreau sa plec la drum. Nu trebuie sa cumpar un singur model. Imi pot alege mereu alt model. Cat despre suspensie, daca ai bani iti recomand o suspensie completa. Nu stiu daca apuc sa te dau mai dau cu Evo si suspensia Ohlins, dar n-am gasit pana acum alta mai buna.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X