SINDROM: '02 Peugeot 206 2.0hdi, Gris Iceland

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SINDROM: '02 Peugeot 206 2.0hdi, Gris Iceland

    Cum in familie a aparut Accord-ul, acum ma pot ocupa linistit de 206, fara a mai fi restrans de factorul mobilitate.
    Daca tot am gasit sectiunea asta, zic sa fac o prezentare si aici pentru masina ce tocmai a devenit, masina de weekend (mai pentru vara).
    A fost cumparata acum 3 ani la 116.000 si acum are 173.000km
    Asadar mai jos sunt dotarile si upgrade-urile facute.

    Acum cateva date despre masina.
    2.0 Hdi ( 1998 cmc ) 90 cp An 2002 Euro 2
    * Abs
    * Servo
    * Geamuri electrice fata
    * Oglinzi heliomate electrice
    * Jante aliaj
    * Inchidere centralizata
    * 4 airbaguri
    * Computer bord(caruia i-am stricat butonul)
    * Radio cas + magazie 6 cd +comenzi volan (inlocuit cu un mp3 player)
    * Proiectoare (in principiu pe timp de iarna, vara le scot pentru ca motorul are nevoie de aer prin orice loc)
    * Climatronic

    Pe parcursul anilor, masina a suferit tot felul de "stricaciuni". Totul a plecat de la o suspensie kw, foarte buna (inca regret ca am dat-o) si niste arcuri ce lasau masina 4cm.
    Apoi au urmat:
    - in primavara - jante le 16
    - lasata de fund + amortizoare sport
    - remapare

    La inceputul verii, am luat si eu o magnifica suspensie de la ta-technix ce in afara de reglaj nu prea se comporta ca o suspensie. Asadar, amortizoarele fata s-au modificat (intarit, mai e loc, dar ar topai prea tare) si amortizoarele spate s-au schimbat cu kyb ultra sr la fel intarite.

    Printr-o intamplare acum 1 luna am gasit si jante pe 17" + anvelope, la un pret bun si nemaistand pe ganduri le-am luat.

    Acum masina e in urmatoarea configuratie.
    -jante 17" oz (iar am uitat modelul) destul de usoare (janta+anvelopa = janta oem 16")
    -amortizoare fata ta-technix intarite (nu mai au nimic in comun cu ce erau cand le-am cumparat)
    -amortizoare spate kyb ultra sr intarite
    -remapare stage2
    -evacuare (fara tobe, numai teava) - 98% o sa pun o toba in spate ca face prea urat si bate la ochi.

    Planuri de viitor(sper pana in iarna)
    - de montat IC-ul (o sa fie greu pentru ca nu e loc deloc)
    - pus pe dyno si remapata
    - bara de rigidizare omp (la primavara cu siguranta)

    La anul, vedem in functie de buget.

    Acum masina sta, pentru ca in ziua in care ma duceam sa iau honda, un pusti cu un logan s-a gandit ca e mai bine sa intre in spatele meu si acum incerc sa-mi fac timp s-o bag in service pentru reparatie.

    Mai jos poze cu masinuta.









    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

  • #2
    Acum poti sa o dezmembrezi linistit. Sfatul, daca vrei masina de vara, de ce nu cauti un benzinar?
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #3
      Benzinar cred ca o sa-mi iau doar pe o masina cabrio si pe masina nevestei. Cred ca m-am invatat prea mult cu diesel-ul ca sa-l las pentru benzina.
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • #4
        Ai incercat Honda benzina la 7000-8000RPM?
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          Doar pe type-r

          Sper ca a doua honda sa fie un typeR, dar cand or scoate in 4 usi, ca deh, acum numai iau hotararile singur. Tre sa tin cont si de consoarta
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #6
            Si uitasem ca am deschis si aici topic.

            Intre timp m-am chinuit sa vand masina, dar aparent nu o vrea nimeni, fie si la un pret modic. Dar am tot facut una alta la ea.

            Am pus pe masina IC-ul, s-a refacut si admisia de aer si marit presiunea in turbosuflanta.
            Intre timp am renuntat la oz-urile pe 17" si am revenit la city style pe table de 14".
            Am mai schimbat una alta pe sub ea si am scapat si de suspensia ta-technix, revenind la stock, cu niste amortizoare KYB si arcuri monroe ce in combinatie cu tablele pe 14" si anv 195/65 se inteleg de minune cu gropile si trecerile peste liniile de tramvai.
            Intr-un final am ajuns sa pun si o toba pe spate, pentru ca ma luau durerile de cap la drum lung si acum e mult mai bine.
            Vara asta am prins o ocazie buna si am luat aripile de rc, capota (a mea era facuta zdrente), bara spate si haion, toate la culoare + un volan de rc. Dar anii isi fac simtita prezenta si ar necesita o vopsire. Sunt putin de alta parere pentru ca am vreo 4 zgarieturi urate primite doar vara asta.

            In mare cam asta e, din mai pana acum am facut vreo 3000km cu ea si sunt super incantat. Consum in oras minim 6.5, maxim 7.2%, iar in afara....habar n-am
            O sa pun si niste poze pe seara.

            Ca planuri de viitor n-ar fi multe, poate doar niste frane mai mari, jenti mai usoare si poate reusesc sa fac odata si un soft nou ( poate cu o turbosuflanta noua) si sa zicem si o suspensie noua, potenta si utila.
            Sindrom
            Senior Member
            Last edited by Sindrom; 16-09-15, 14:44.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • #7
              Și câteva poze...







              Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #8
                În ce stadiu e acum? Ai reușit s-o pui la loc?
                Iar ca performanțe?

                Ce înseamnă în cazul ăsta un preț modic? Întreb pentru că n-am idee cât ar costa o surată similară..
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #9
                  Acum e total functionala. Toata vara am mers zilnic cu ea. Vreo 3000 si ceva de km.
                  Ca performante...m-am dat cu un civic 1.8 si am fost cam egali. Acum nu stiu ce sa zic ca n-am fost cu ea pe dyno si oricum tre sa-i fac un soft nou.

                  Pret modic...a insemnat si 1600e. Acum ca e si la linie si toata aceasi culoare sub 2000e n-as accepta. Problema ei e ca n-are taxa platita si care e vreo 5-600e.
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • #10
                    Am mai pus una alta pe masina, acum pare intreaga. A mai primit si un subwoofer sa testez rapiditatea cu care cade tabla de pe ea dar rezista.

                    Singura problema aparuta este ambreiajul care da semne de oboseala. Bine dupa 70k de abuz, mai ales in ultimii 20k a rezistat cu brio.
                    Urmeaza un upgrade si dupa pana in vara ar trebui sa ajung si cu presiunea din turbo la 1.4-1.5. Sper sa reziste ca din iunie devine bebe-car tigaie pentru oras si pana in cel putin iarna nu va vedea decat motorina.
                    A mai primit si tablele pe 15" si urmeaza niste frane mai maricele.

                    Cam asa arata acum ansamblata si aproximativ aceasi culoare.




                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • #11
                      Softul e gata, asteapta sa fie livrat pe masina.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #12
                        Si banii de ambreiaj erau gata, da...luai mobila si am facut camera pentru descendenta
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                        Comment


                        • #13
                          Nimicuri...
                          Attached Files
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #14
                            Cred ca se poate inchide, cu parere de rau...si cu mari regrete, masina urmeaza sa plece de la mine.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment

                            Working...
                            X