BRAWNGP in sezonul 2009!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    http://hondamotorco.blogspot.com/200...ic-albert.html

    S-au bagat si ei in seama ca musca-n curu' calului.

    Pentru cei care nu stiu, Honda a mai facut mizeria asta in '92 cand l-a facut pe Senna sa-si ia talpasita pt o perioada scurta in State a lasat McLaren in fundul gol si fara motor, de au cersit aia ba la Ford, ba la Peugeot.

    Acum, istoria se cam repeta, dar de data asta dur fata de Honda.

    Echipa lasata de izbeliste rupe tot si sigur va castiga eventul anul asta. Cu Brawn la carma, nu are cum sa piarda.

    Dupa ce au aruncat vina pe piloti si ne-a facut pe toti sa credem ca sunt niste incapabili, acum soarta s-a intors ironic.

    Sper ca macar acum sa invete lectia si sa renunte la goana asta disperata dupa bani care le-a intunecat mintile si i-a adus in situatia de a parea o adunatura de pigmei confuzi.

    Comment


    • #62
      Dar tu stii de ce a plecat Honda din F1 in 1992?
      Ma vei dezamagi daca-mi vei spune acelasi motiv NEADEVARAT cum ca "din cauza decesului lui S. Honda"!

      Astazi s-a incheiat si anul financiar 2008-2009 iar in cursul acestei luni vom vedea si cifrele sale care cu siguranta (ca de altfel la orice producator auto), vor avea un minus in fata.
      Honda si.ar fi permis pe mai deprate acest angajament in F1 numai daca ar fi avut un sponsor principal cu greutate si nu sa plateasca ei o avere de bani doar de dragul prestigiului. Aici mandria si orgoliul se vor plati scump.

      Si in ´68 s-a plecat la fel iute chiar daca circumstantele au fost altele. Si interesant ca atunci insusi S. Honda a ordonat retragerea.
      Motive oficiale au fost multe, neoficiale a fost unul:
      o victorie in 5 ani e prea putin (pentru resursele alocate).

      Comparativ cu cei 3 ani cat a detinut Honda actual echipa (2006/2007/2008, ca pana atunci a fost o participatie de 40%), si o victorie din nimereala, se dovedeste ca nici acum 40 de ani nu facea nimeni minuni.

      Din toate cele 3 exemple deducem ca F1 a fost si va ramane o afacere si atata timp cat ea ramane rentabila, este practicata si cand nu mai este si ba chiar intrece orice limite, este stopata.
      Abia cand unii dintre voi (mai patimasi de fel) veti intelege acest lucru, abia atunci va veti mai linisti si veti mai vedea si altfel lucrurile.

      Succesul actual al acestei masini a fost cumparat scump daca ne gandim ce resurse a avut la dispozitie Ross si echipa si nu enumar aici decat:
      750 de oameni, doua fabrici si (partial) 4 tunele aerodinamice, toate state of the art.
      Atata tot ca unii au stiut sa le foloseasca si altii nu. Aici politica rotatiei la fiecare 2 ani a angajatilor din productia de serie in F1 e pedepsita scump.
      Basca s-a trecut cu vederea masina de anul trecut pentru a se concentra mai mult pe asta.
      Dar si pentru Brawn va veni acea provocare de a nu mai avea atata timp la dispozitie (15 luni) pentru a proiecta o masina si anume, chiar masina de anul viitor.

      Honda trebuia sa se bage in seamna stiind prea bine ca masina aia acum o luna avea sigla lor pe bot.
      Si apropo, Mercedes de ce nu le da voie sa-si puna steaua pe botul masinii? ;((
      hondatu
      Administrator
      Last edited by hondatu; 31-03-09, 20:41.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #63
        Ei as, ii durea undeva ca a murit Soichiro. Tot la bani le era gandul, avand in vedere ca perioada aia a fost tot una de criza. In plus, si-au planuit minutios revenirea ca echipa independenta in '99, doar ca sa o faca de oaie.
        Udo, sunt gunoaie care ies la suprafata in momente de criza, si unele dintre ele arata clar cat de departe e Honda de propria filozofie si cat de avizi de bani sunt actionarii. Au gasit o vaca buna de muls si au exploatat-o la maxim. Acum, cand vaca nu mai da lapte asa de mult, ei au luat decizia de a-i taia din iarba.

        LE: Udo, tu le iei prea mult apararea si sincer nu mai merita. A fost bine cand faceau treaba buna cu Senna, insa cand au intrezarit putin fundul sacului, au batut in retragere. Acum, ce sa spun, nu mai renteaza F1 pt ei. Dar la BMW, MB, cum renteaza, cand au vanzarile pe butuci in toata lumea? Sa inteleg ca managementul lor a fost mai competent si au stiut sa fructifice bagajul de tehnologie asa cum trebuie? Dar pt Toyota, care sunt intr-o situatie si mai neagra, cum renteaza? Si cu ce le-ar fi stricat o imagine buna in plina criza? Audi cum stie sa traga foloase din Le Mans Series si sa iasa astfel pe plus pe unele piete?
        Nu crezi ca le-am luat apararea prea mult acestor incapabili?
        Honda stie, Hona face ce trebuie...
        Da, s-a vazut...au plecat cand tocmai facusera cea mai buna treaba. Mama, ce le stie Honda!

        Comment


        • #64
          Pai pregatirea minutioasa de care spui l-a avut in frunte tot pe un geniu ca si Ross, doar ca acela avea sa decedeze.

          http://www.hondafan.ro/motorsport.php?id=1


          Riscul lor a fost ca s-au incurcat cu B.A.T. care au habar de motorsport......
          Dar in spatele acestei filozofii (adesea aplicata) sta o simpla socoteala:
          daca partenerul n-are habar de materie, preluam noi sceptrul iar in caz de victorie, se va vorbi numai de noi. In caz de esec, suntem o echipa.
          Istoria a aratat ca uneori a mers si alteori nu.

          Sa nu uitam insa nici de angajamentul din CART si apoi IRL incepand chiar atunci in urmatoarea perioada, tocmai pentru a deveni un nume pe acea piata principala pentru vanzarile firmei.
          Angajament care s-a rentat pe deplin!

          Nu sunt sigur la ce "gunoaie" te referi.
          In motorsport cam asa e, firmele vin si pleaca dupa bunul plac........
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #65
            Pai nu-i vorba ca le iau prea mult apararea dar mi se pare prea egoist sa vad vesnic numai argumentele unei parti si niciodata pe ale celeilalte.
            Firmele auto de care zici au un SPONSOR PRINCIPAL pe langa multi altii mai mici sau mai mari!!! Plus de asta, daca iei prefera sa taie din alte activitati pentru a se concentra pe asta, iar e treaba lor.

            S-a facut treaba cu Senna, dar daca uiti ca pe vremea aia se cheltuiau 80 mil. $/sezon si se livra doar motoare (si eventual cutii), atunci amesteci deja mere cu alune.
            Daca nu exista comparatie intre a fi furnizor si 50-60 de angajati si a intretine singur o echipa cu de 10-12 ori mai multi angajati si un buget de 10 ori mai mare ca in acele vremuri atunci nu mai inteleg nimic.

            Audi nu face motorsport, Audi se da de unu´ singur pe circuite contra micilor echipe private si cheltuie pe an cat Honda in F1 in 3 saptamani.

            Eu cred ca vorba aia in care unii cred ca-n Dumnezeu, "If there is a Honda........." e putin supraapreciata din motivele ca:
            - vorba aia si in general cele de genul asta, au fost lansate in cu totul ale vremuri si imprejurari. A le interpreta astazi 1:1 in orice situatie, mi se pare tras de par.
            - se uita prea usor ca vorbele astea nu se refera strict la F1, mai ales daca nu uitam ca cel putin vorbele de mai sus au fost lansate in ´59 cand F1 era mai departe de Honda decat soarele.
            - se uita prea usor ca inca se mai practica motorsport la Honda si ca nu s-a renuntat complet!
            - se uita prea usor ca in anii ´70 cu insusi S. Honda la putere, Honda nu era mai nicaieri prezenta in motorpsortul de anvergura, da ma rog, fiecare vede si crede ce vrea.

            Apropo citate celebre:
            Domnul Ferrari ne declara pe vremuri ca in masinile firmei sale nu vor exista decat motoare V12....uupppsss.
            Domnul Benz ne declara acum 110 ani ca oricat de bine primit va fi automobilul, trasura cu cal tot nu o va putea inlocui. Si cred ca nu se referea la Iranul anului 2009 ci la imprejurarile sale.
            Sa mai continuam cu ceva citate celebre??
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #66
              Udo, lasa citatele si fii mai concis.
              Eu te intreb ceva: de ce altii care statistic stau mai rau la finante continua si trag foloase de pe urma participarii, iar Honda nu?
              Da, marea participare Honda la evenimente sportive...doar in IRL se cheama ca face ceva treaba, si asta nu neaparat ca si-au dat seama americanii ce bune sunt motoarele Honda, ci din alte considetente pe care le stii si tu (pe scurt, banii). In ALMS, mai impusca o grila de start buna, ca pe urma sa fie depasiti de Audi si Peugeot.
              In rest, la ei acasa concureaza pe aceleasi modele de ani buni, in competitiile touring din Europa nu fac mai nimic (au sperante in 2009 in WTCC, dar cam atat). La motoare au facut si vor face treaba, dar asta nu e subiectul in discutie.
              Cum iti explici ca in aproape 10 ani de flendareala in F1 tot ce su putut scoate mai bun a fost o victorie la Hungaroring si un loc 2 la constructori cu BAR, atunci cand chiar existau bani, iar de la cooptoarea lui Brawn au scos intr-un an un monopost jos palaria?
              Stii ce ar fi hilar? Ca toata tarasenia asta cu criza globala sa se sfarseasca prin toamna, vanzarile Honda sa se stabilizeze, Brawn sa faca eventul si Honda sa cerseasca iar locul in F1 pt 2011 sau 2012. Ce mi-ar place sa le dea cu tifla Brawn! Pana la urma urmei, orice s-ar zice, monpostul asta e munca lui.
              Sa-ti aduc aminte de crezul lui Soichiro, acela ca acolo unde exista o cursa, trebuie sa fie si o Honda? De ce trebuie sa ne mai ascundem dupa scuze si explicatii cand o buna perioada Honda s-a mulat pe propria filozofie, iar acum brusc au intrerupt orice model sport din gama? (nu se poate spune ca CTR e o masina sport)

              Comment


              • #67
                Intrucat azi e 1 aprilie, cred ca nu e de luat de buna stirea ca Dacia (Dacia F1 Team) si Petrom au achizitionat BrawnGP.
                Dar Dacia efunu tim cum vi se pare ca suna?!

                Comment


                • #68
                  Udo, lasa citatele si fii mai concis.

                  Am plecat de la acel citat al lui Honda pentru ca tocmai voua va place sa-l folositi atat de mult si am mai completat cu altele ca sa scot in evidenta unele chestii dar se pare ca nu se vrea a se intelege. Asta e! Interesant ca tu insusti te ascunzi dupa astfel de citate, de aia il si folosesti cum ca ar face parte din filozofia Honda.
                  Eu zic ca din filozofia Honda fac parte alte "citate" si anume:
                  http://www.hondafan.ro/conducere.php
                  Pe undeva pe acolo apare ceva cu "respect pentru individ" dar de racing eu inca nu vad nimic. "Placerea de a vinde" apare si ea pe acolo!!!
                  Cand spui "respect pentru individ" te gandesti si la proprii angajati care acum stau acasa cu lunile pe jumatate de salariu iar pe ei in intereseaza salariul si nu chermezele care le practica firma sa pe banii lor.

                  Eu te intreb ceva: de ce altii care statistic stau mai rau la finante continua si trag foloase de pe urma participarii, iar Honda nu?


                  Si eu te-am intrebat ceva, dar se pare ca ai citit totul atat de repede incat ai uitat sa-mi mai raspunzi. Repet: de ce nu s-a facut motorport de anvergura in anii ´70 cand Honda mai era presedinte respectiv Supreme Advisor? Si mai erau ceva intrebari pe acolo, te rog, fi direct si in raspunsuri nu numai in a pune conditiile!
                  Acum vine subiectul meu preferat la care inca nimeni n-a dat un raspuns clar vreodata dar m-as bucura daca ai fi tu primul om din lume si anume:
                  de unde stii tu cate foloase au aceste firme auto de pe urma participarii in motorsport?
                  Si ceva nu mi se prea leaga? Care sunt acele foloase pe care le lauzi daca toti sunt in buda mai rau decat Honda? Reclama? Hihihi, pai reclame in Massmedia se face asa sau asa. De cate ori ti-a intrat cineva in showroom la ASKO si ti-a spus ca vrea neaparat o masina Honda fiindca aceasta firma participa in F1? La concret, ce anume palpabil se castiga de fapt? In afara ca-si completeaza o statistica si un rand in plus in muzeu.
                  Te rog sa-mi raspunzi la acest subiect!
                  Ti-am raspuns ca Honda avea nevoie de sponsori si sunt sigur ca altfel ar fi fost acum situatia. N-ai apucat sa citesti fiindca probabil ai fost prea rapid (
                  Tu stii care-i situatia la celelalte firme pe care le lauzi si mai ales cate eforturi interne s-au facut in a se pastra programul F1? Ma tem ca nu prea, dar hai sa aruncam o privire sumara:

                  Mercedes:
                  in consiliul director decizia de a se continua activitatea in F1 a fost luata in ultimul moment cu 3:2 voturi pentru, la care in spatele acelui al 3-lea vot sta argumentul cum ca ar fi fair sa se apere titlul mondial. Ce le aduce viitorul, ramane de asteptat, McLaren se poate descurca foarte bine si fara Benz in ciuda faptului ca le sunt actionari principali.
                  De faptul ca toti angajatii lor nu mai lucreaza decat 3zile/sapt. nu mai discutam ca intram in alte domenii dar un lucru e cert:
                  daca le ceri angajatilor tai sa renunte la 600€ din salariu (cu perspectiva pe termen mediu si lung ca ar putea ajunge in somaj), iar tu iti permiti cele mai scumpe chestii de prestigiu, inseamna ca undeva exista o problema. Iar in afara de faptul ca astfel de decizii plac si sunt decise de mai marii rasunzatori ai firmei si nicidecum de simpli angajati ai firmei, ti-as putea reda cateva cuvinte ale unor angajati ai acestei firmei ca sa vezi ce parere au ei de o astfel de decizie.
                  Cand 70.000 de angajati trebuie sa acepte astfel de compromisuri de dragul sefilor lor......judeca tu mai departe!
                  A da, sa nu uitam nici de bugetul dedicat R&D.ului care tocmai a fost micsorat cu 1,5%. Mare lucru si trist ca cineva e in stare sa-si gireze ziua de maine pentru cea de azi. Si pentru ce?

                  BMW:
                  Si aici s-a taiat una alta atata tot ca taietura s-a facut de jos in sus si nu ca la Honda de sus in jos. Basca bugetul pentru cercetare cu peste 1%.
                  Orgoliul de a bate in sfarsit rivalul Benz si in F1 mai poate dura.
                  Castigul lor pentru faptul ca sunt prezenti in F1 il astept de la tine, asa cum spuneam mai sus.
                  Cert e ca atata Honda cat si BMW vindeau cu succes si pana in anul 2000 cand au venit in F1.

                  Toyota:
                  Despre presiunea imensa care este exercitata de la Tokyo spre echipa de F1 situata in Germania, cred ca s-a scris un roman.
                  Intreabarea mea catre tine:
                  de ce se face motorsport sub presiune?
                  Bugetul pe 2009 a fost scazut cu 30%, eu zic ca e mult destul ca si prima masura, ce va urma, mai vedem, cert e insa ca anul 2012 cand va intra in vigoare noul Concorde Agreement le-ar putea pune o piedica si ar risca ca si Honda sa stea un deceniu prin F1 cu aceleasi statistici.
                  Faptul ca se face motorsport cum s-a facut la Honda vesnic dupa motto.ul "Avem, platim si investim cel mai mult" e definitv calea gresita. Daca iei motorsportul doar ca pe o unealta de marketing vei risca sa te alaturi celorlalti care au plecat din F1 cu coada intre picioare: Honda, Lamborghini, Peugeot, Spyker, etc.
                  Salariile de mizerie sunt o alta parte a medaliei, bunul meu amic Marius (galatean de loc) nu ii lauda deloc. 14ore/zi 6 si partial 7 zile/sapt. pentru 3.000€/luna sunt daca vrei ce vrei tu: sclavagism modern sau batjocura curata cum se practica prin estul Europei la patronii de chioscuri.

                  Renault:
                  Oare de ce are Briatore cea mai mare gura la ora asta cand aude de BRAWN GP?
                  Simplu! Fiindca daca peste doua saptamani echipele date in judecata vor scapa, echipa lui risca sa termine campionatul pe locul 7 si avand in vedere ca va ramane fara sponsorul principal, e pur si simplu cea mai penibila situatie in care te poti afla cand esti in cautarea unui nou sponsor.
                  Despre bugetul de austeritate impus de Ghosn de ani de zile nu cred ca mai e nevoie sa amintesc.
                  Ce aduce viitor e greu de spus dar daca ne gandim ca jumatate din acel consiliu director ar investi oricand in altceva, nu cred ca se pot face cele mai optimiste previziuni.



                  Da, marea participare Honda la evenimente sportive...doar in IRL se cheama ca face ceva treaba, si asta nu neaparat ca si-au dat seama americanii ce bune sunt motoarele Honda, ci din alte considetente pe care le stii si tu (pe scurt, banii). In ALMS, mai impusca o grila de start buna, ca pe urma sa fie depasiti de Audi si Peugeot.
                  In rest, la ei acasa concureaza pe aceleasi modele de ani buni, in competitiile touring din Europa nu fac mai nimic (au sperante in 2009 in WTCC, dar cam atat). La motoare au facut si vor face treaba, dar asta nu e subiectul in discutie.


                  Eu n-am laudat niciodata angajamentul din SUA ca fiind "marea participare" ci ti-am insirat-o ca pe o activitate motorsport pe care o desfasoara ei acolo (sau au desfasurat-o) ei acolo.
                  Dar cine zice ca Honda/Acura trebuie intotdeauna sa castige totul?
                  Dar ce spui de faptul ca Porsche s-a retras din competitie invocand acelasi motiv?
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #69
                    Cum iti explici ca in aproape 10 ani de flendareala in F1 tot ce su putut scoate mai bun a fost o victorie la Hungaroring si un loc 2 la constructori cu BAR, atunci cand chiar existau bani, iar de la cooptoarea lui Brawn au scos intr-un an un monopost jos palaria?

                    Stii ce ar fi hilar? Ca toata tarasenia asta cu criza globala sa se sfarseasca prin toamna, vanzarile Honda sa se stabilizeze, Brawn sa faca eventul si Honda sa cerseasca iar locul in F1 pt 2011 sau 2012. Ce mi-ar place sa le dea cu tifla Brawn! Pana la urma urmei, orice s-ar zice, monpostul asta e munca lui.


                    Am impresia ca te cam contrazici singur, odata spui ca "au scos un monopost jos palaria" ca dupa aia sa-l lauzi doar pe Brawn cum ca numai al lui ar fi meritul acestei reusite. De fapt impresia asta mi-ai lasat-o si in alt post. Nu spune nimeni ca nu e munca lui dar te-am mai intrebat odata si ai uitat sa-mi raspunzi:
                    si-a adus cumva materialele si oamenii de acasa? Tunelele alea aero care au functionat 365 de zile /an le-a inchiriat de la Dacia, Skoda sau de la cine?
                    Plus de asta eu mi-am spus deja parerea, dar tu ai citit prea repede si n-ai prea ramas cu nimic. Citeste mai atent ce-am scris mai sus unde spuneam si de rotatia personalului si de cate ori am criticat politica personala (eventual si in alte posturi mai vechi, dar tu esti destul de vechi pe aici si imi cunosti parerea.
                    Decizia retragerii din F1 nu are la baza chestii hilare de genul "daca se termina criza in toamna?" ci are la baza chestii mai realiste de genul "cat va tine criza asta?" si "cat de sifonati vom iesi din ea?" sau "daca tine 3 ani de zile?".
                    E posibil sa ai dreptate cu "cersitul la Brawn" dar atata timp cat nu cunoastem conditiile si imprejurarile sub care s-au vandut aceasta echipa, e mai bine sa evitam asemenea cuvinte. Sa nu uitam ca printre acei noi proprietari se numara si angajati Honda!!! Asadar, inca nu stie nimeni cat de mult (sau de putin) si-a lasat Honda deschisa o portita.

                    Sa-ti aduc aminte de crezul lui Soichiro, acela ca acolo unde exista o cursa, trebuie sa fie si o Honda? De ce trebuie sa ne mai ascundem dupa scuze si explicatii cand o buna perioada Honda s-a mulat pe propria filozofie, iar acum brusc au intrerupt orice model sport din gama? (nu se poate spune ca CTR e o masina sport).


                    Cum am mai spus, dar nu s-a citit atent din cauza vitezei, acel crez a fost declarat in cu totul alte imprejurari decat F1 si daca e sau nu valabil si pentru F1, nu vom stii niciodata. Daca l-am lua 1:1 asa cum il iei tu, ar trebui ca Honda sa fie prezenta in absolut toate seriile din lume. E de bine de rau nu ma ascund si nu avansez numai crezuri fiindca ti-am dat niste exemple si s-a vazut ce ti-e si cu crezurile astea.
                    Si eu iti reamintesc ca Honda a mai avut destule crezuri, unele extrem de periculoase chiar! ( http://www.hondafan.ro/modele.php?id=229 )
                    Iar intre filozofia unei firme (elaborata de acelasi om cu crez) si crezul personal, cea din urma pierde clar, daca ne gandim la modestia lui Honda.
                    Aici cred ca PRul si marketingul au spalat bine de tot creierele unora.
                    Eu n-am spus nicidoata ca CT-Rul european e o masina sport fiindca stiu si eu atata lucru ca e o varianta sport a unei masini de serie mare si nicidecum o masina sport de sine-statatoare ( a la NSX sau S2000).
                    Deci pe tema asta cred ca va trebui sa stai de vorba cu Honda!

                    Si totusi, da-mi voie sa te intreb:
                    daca tu ai conduce aceasta firma si ai avea pe cap la ora asta aceasta provocare numita criza financiara, de unde ai incepe sa tai? Fiindca de taiat e clar ca ar trebui sa tai, din mai multe locrui care costa mai putin sau din mai putin care costa mai mult!
                    Clar ca sunt dezamagit de tot ceea ce a insemnat aceasta a 3-a era Honda in F1, mai ales ca am tremurat cu ei ultimii 9 ani, ceea ce am incercat eu sa fac, mai ales acum dupa ce am putut sta de vorba cu ei pe tema asta, a fost sa ma pun in locvul lor si sa privesc datele problemei din perspectiva lor. Atata tot.
                    Iar un lucru trebuie sa fie clar:
                    productia de serie sustine motorsportul si nu invers! Si cand prima din ele are masive probleme ai dreptul sa faci ce vrei cu cea din urma.
                    Iar eu prefer sa cred in multe dar foarte putin in acele locuri unde se refuleaza la maxim numite bloguri! Fiindca nici chiar un bloger (fie el si japonez), nu detine adevarul absolut.
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment


                    • #70
                      Udo, vad ca te-ai suparat nevoie mare si eu cred ca nu ar trebui, pt ca nu se leaga absolut deloc destinul Honda de viata ta sau a noastra.
                      Eu, tu si altii ca noi am apreciat intotdeauna Honda pentru curajul de a se arunca in noi tehnologii chiar si atunci cand altii se crapau de ras numai cand auzeau ideea.
                      Hai sa le luam pe rand (si sa stii ca am citit destul de atent).
                      Propun sa ne intoarcem putin la F1, ca aici era discutia. Ai condus discutia spre filozofie cand stii foarte bine ca si-au calcat pe propriile principii. LE lasam pt moment la o parte.
                      Citatele de acum zeci de ani nu se mai aplica astazi, pentru ca, nu-i asa, lumea evolueaza si tb sa te adaptezi vremurilor.
                      Tu spui ca "Honda a iesit din F1 din cauza crizei".
                      Eu zic: fals.
                      Honda a iesit din F1 de acum mult timp, anul asta si-au gasit motiv sa iasa oficial.
                      Honda isi pregatea iminenta iesirea din F1 deja din momentul in care l-a cooptat pe Brawn.
                      Actionarii Honda in primul rand s-au protejat pe ei INSISI, pe urma s-au gandit putin si la oameni, dar nu prea mult (dovada: din mai anul asta incep sa dea afara cu nemiluita oameni, in special in State, anuntul fiind deja pe net). De vina sunt pilotii care-s prosti (si eu i-am crezut) si echipa de tehnicieni, care nu sunt in stare sa faca o masina sa eziste 40 ture.

                      La o dezvoltare DURABILA nu s-au mai gandit de cand au renuntat sa mai inoveze ceva.
                      Rezultatul: proiect A-VTEC=mort (bataie de joc fata de munca unora), bani aruncati cu nemiluita pe megalomanicul NSX V10 de 550cp (TOTAL in afara spiritului Honda, desi ei bateau apa-n piua ca respecta cerintele lui Soichiro de a nu face V8 - pretexte absurde), interes acordat fondurilor pt F1 din ce in ce mai scazut, strategie de marketing dezastruoasa (Acura e dovada vie a "vreau sa fiu ceva, dar nu stiu ce").

                      Intelege ca a fi implicat in F1 inseamna in primul rand PRESTIGIU. Si faptul ca STII sa dovedeste ca te descurci de minune in F1 chiar si in conditii de criza, iti poate aduce un aport de imagine cum nici nu crezi. Repet: strica un mare aport de prestigiu acum? Normal ca nu, indiferent de costuri.

                      Tu razi de faptul ca un om cand intra in showroom nu te intreaba daca Honda participa la F1. Dar nu te uiti la Renault care stoarce fiecare avantaj din participarea lor, laudandu-se cu modele sport sau tehnologii luate din F1 (exagerat, dar eficient ca imagine). Renault n-a avut niciodata o masina ca S2000, dar are o imagine sportiva mult mai puternica, cel putin in Europa. Fapt care mi se pare penibil, pt Honda cel putin. Cati clienti aleg Renault pt treaba asta, numai cifrele o spun. Din ce stiu eu, multi. Asa ca aici, din pacate, nu ai deloc dreptate.

                      Reitorcandu-ne la F1, au fost atat de incapabili sa aiba o viziune pe termen lung, incat probabil au ramas la ideea de a pleca din F1. Repet, cred cu tarie ca treaba asta era pregatita de mult timp. O decizie de genul asta nu se ia peste noapte ca, vezi Doamne, a venit criza peste tine si gata, iti bagi capul in nisip ca strutul. Nici macar nu si-au dat silinta de a analiza amanuntit ce s-a facut cu aportul lui Brawn, sa vada si ei daca merita totusi un efort. Si mai las-o-n colo cu suflatorile alea, ca nu dadea Brawn din colt in colt daca nu ii dadea Honda acces la suflatori. Daca vrei, te invit la noul meu job sa-ti arat ca avem si noi aici asa ceva. Si nici de bani n-ar fi dus lipsa Brawn, avand in vedere ca geniul lui ar fi atras oricum sustinere financiara din orice alta parte.

                      Si ca o incununare a minunatului R&D de la Honda si ca o dovada a "efortului" masiv depus de ei (pe langa faptul ca se screm sa inghesuie platforma de Jazz in cat mai multe modele): motorul Mercedes folosit de Brawn GP, desi limitarile sunt la 18.000 rpm fata de 19.000 rpm anul trecut, este cu 60cp MAI PUTERNIC decat motorul Honda de anul trecut! Si asta DOAR una din dovezile care indica cam cat de mult le-a pasat de F1. Cam la fel de mult cum le-a pasat de S2000. Masina asta a fost, daca vrei, dovada suprema de bataie de joc fata de munca inginerilor prin decizia de a o lasa sa moara usor si in chinuri. Sa mai continui? Nu-i evident?

                      Pe criza asta si in conditiile in care s-au facut destul de multe greseli, e f greu sa mai repari ceva si tai de pe unde apuci, asta e clar. Dar, asa cum cred eu si am spus-o, decizia a fost demult luata. Trebuiau sa se gandeasca la viitor inainte de a arunca bani pe proiecte inutile.

                      Comment


                      • #71
                        Udo, vad ca te-ai suparat nevoie mare si eu cred ca nu ar trebui, pt ca nu se leaga absolut deloc destinul Honda de viata ta sau a noastra.

                        Nu m-am suparat, am devenit doar ironic. Ma bucur ca am in tine in partener de astfel de discutii, cu fanii Ferrari de pe aici te lua cel mult somnul iar azi si-au strans jucariile si au luat viteza fiindca mult iubita lor echipa e in buda cam cum era Honda cand radeau de ea.
                        Sper ca nu vine nimeni sa-mi dea-n cap ca mai numim lucrurile si pe nume.


                        Eu, tu si altii ca noi am apreciat intotdeauna Honda pentru curajul de a se arunca in noi tehnologii chiar si atunci cand altii se crapau de ras numai cand auzeau ideea.


                        Honda nu inceteaza sa inoveze, dovada ca tu insuti ai deschis un topic special pentru a arata si alte capacitati decat cele motoristice.
                        Ultima de genul asta:
                        http://world.honda.com/news/2009/c09...ce-Technology/
                        Ca si-au mutat centrele de greutate in cercetare, asta-i altceva, nu o neaga nimeni si asta ramane la atitudinea fiecaruia de a critica sau lauda astfel de initiative.
                        La robotica si aviatica se lucreaza din anii ´80, adica de pe vremea lui Honda, la altele mai recent si cred ca nu sunt atat de paguboase.
                        E clar ca unele esecuri tehnice si tehnologice sunt triste dar astea tin de viata de zi cu zi, cine naiba poate avea numai succes pe toata linia? Ramane de vazut daca vor fi date uitarii sau nu.


                        Tu spui ca "Honda a iesit din F1 din cauza crizei".
                        Eu zic: fals.


                        Eu spun ca Honda a iesit din F1 in principal din cauza crizei si mai apoi din orice alte motive. Iar pentru asta am ca simpla explicatie faptul ca daca ar fi pe deplin asa cum sustii tu, n-ar mai fi investit in halul asta in cursul anului 2008:
                        190 de angajati in departamentul aero, 90 mil. $ in KERS si un al 3-lea tunel aero dat in functiune.
                        Cine poate investi atata in timp ce se gandeste la retragere?


                        Honda a iesit din F1 de acum mult timp, anul asta si-au gasit motiv sa iasa oficial.
                        Honda isi pregatea iminenta iesirea din F1 deja din momentul in care l-a cooptat pe Brawn.


                        Tot ce-i posibil!


                        Actionarii Honda in primul rand s-au protejat pe ei INSISI, pe urma s-au gandit putin si la oameni, dar nu prea mult (dovada: din mai anul asta incep sa dea afara cu nemiluita oameni, in special in State, anuntul fiind deja pe net).


                        Actionarii Honda nu aveau de unde sa stie la vremea venirii lui Ross ca in 2009 vor fi concedieri in masa (lucru valabile pentru toate marcile auto).


                        De vina sunt pilotii care-s prosti (si eu i-am crezut) si echipa de tehnicieni, care nu sunt in stare sa faca o masina sa eziste 40 ture.

                        Partial adevarat, partial nu!
                        Cu un Sato si un Barrichello nu vei lua niciodata un campionat!
                        Au fost si ani in care intr-adevar motoarele Honda erau echivalentul a unor fumigene!
                        Deci daca ai crezut asa ceva ai facut bine!


                        interes acordat fondurilor pt F1 din ce in ce mai scazut.

                        Putin probabil, daca ne gandim ca suma medie anuala s-a situat mereu la 350 mil.



                        Intelege ca a fi implicat in F1 inseamna in primul rand PRESTIGIU. Si faptul ca STII sa dovedeste ca te descurci de minune in F1 chiar si in conditii de criza, iti poate aduce un aport de imagine cum nici nu crezi. Repet: strica un mare aport de prestigiu acum? Normal ca nu, indiferent de costuri.


                        Poate ca unii au pretentia ca prestigiul sa se materializeze in ceva si sa contribuie cu ceva.
                        Dar oare sa fie Honda o marca atat de stearsa sa alerge dupa totul doar de dragul prestigiului? Oare o firma care pana mai ieri vindea 22 mil. de produse motorizate sa nu iabe nici un fel de prestigiu? Eu nu spun ca strica mai mult prestigiu, eu spun ca fiecare trebuie sa stie si sa se socoteasca bine daca se renteaza acele cheltuieli masive intr-o oarecare doza de ceva prestigiu.
                        Din punct de vedere sportiv, F1 traieste din trecutul ei fiindca prezentul (si asta de vreo 5 ani incoace) este distrus chiar de catre maherii ei.

                        Tu razi de faptul ca un om cand intra in showroom nu te intreaba daca Honda participa la F1. Dar nu te uiti la Renault care stoarce fiecare avantaj din participarea lor, laudandu-se cu modele sport sau tehnologii luate din F1 (exagerat, dar eficient ca imagine). Renault n-a avut niciodata o masina ca S2000, dar are o imagine sportiva mult mai puternica, cel putin in Europa. Fapt care mi se pare penibil, pt Honda cel putin. Cati clienti aleg Renault pt treaba asta, numai cifrele o spun. Din ce stiu eu, multi. Asa ca aici, din pacate, nu ai deloc dreptate.


                        Asta e descrierea clientului intre 20 si 35 de ani, iubitor de motorsport dar sunt sigur ca nicaieri in lumea asta nu traiesc numai clienti "sportivi".
                        Iar argumentele cele mai solide ale unui vanzator Renault nu sunt prezenta in F1 ci pretul aproape imbatabil, siguranta automobilelor pe care le vinde si partea estetica a produselor din showroom.ul sau.
                        Am mai avut si eu de a face cu dealeri auto non-Honda si le-am auzit bancuri, dar ma rog, poate ca-n Romania F1 e sport national.
                        Iar daca ma insel, asta e!


                        Reitorcandu-ne la F1, au fost atat de incapabili sa aiba o viziune pe termen lung, incat probabil au ramas la ideea de a pleca din F1. Repet, cred cu tarie ca treaba asta era pregatita de mult timp.

                        A crede nu inseamna a stii! Esti liber sa crezi ce vrei tu cum si eu sunt liber sa cred ce vreau eu si urmatorul cititor al acestui topic sa creada ce vrea el.
                        O decizie de genul asta nu se ia peste noapte ca, vezi Doamne, a venit criza peste tine si gata, iti bagi capul in nisip ca strutul.
                        Din ceea ce inteleg eu, decizia asta a durat exact o saptamana. M-a intristat insa felul in care s-a comunicat aceasta decizia si anume pe mail sub embargo la care dupa o alta saptamana s-a iesit in public.
                        Dovada ca top managerul ramane pe mai departe un om rece si distant si nicidecum schimbat in vreun pastor ceva.


                        Si mai las-o-n colo cu suflatorile alea, ca nu dadea Brawn din colt in colt daca nu ii dadea Honda acces la suflatori.

                        Un tunel aero nu e numai o incapere cu 5 suflatoare pozitionate intamplator. Poate nu stiai dar acele inventii mai trebuiesc si calibrate si aduse la paramentrii normali, operatii destul de dificile daca ne amintim ca Honda a avut mari greutati cu astfel de operatii ianinte de a da in folosinta primul lor tunel.


                        Daca vrei, te invit la noul meu job sa-ti arat ca avem si noi aici asa ceva. Si nici de bani n-ar fi dus lipsa Brawn, avand in vedere ca geniul lui ar fi atras oricum sustinere financiara din orice alta parte.

                        Pai si atunci DE CE nu s-a gasit nimeni sa-i preia incat a fost nevoie sa o faca el in ultimul moment? Te rog raspunde-mi!



                        motorul Mercedes folosit de Brawn GP, desi limitarile sunt la 18.000 rpm fata de 19.000 rpm anul trecut, este cu 60cp MAI PUTERNIC decat motorul Honda de anul trecut! Si asta DOAR una din dovezile care indica cam cat de mult le-a pasat de F1.


                        Atata lucru stiu si eu si am criticat-o la randul meu pe una din paginile anterioare, dar sa ma repet intr-una nu cred ca ar fi cel mai indicat lucru.
                        Sa fim insa la fel de obicetivi si sa recunoastem ca au fost destui ani cand motorul Benz era la ani lumina fata de cel Honda (2002-2004).
                        Si mai stiu si ca toate sistemele de ungere ale motorului Honda erau integrate in motor pe cand la actualul motor Benz sunt situate in afara motorului.
                        Nu se vrea o scuza ci doar o simpla dovada ca am habar si de lucrurile nevazute ale masinii.



                        Cam la fel de mult cum le-a pasat de S2000. Masina asta a fost, daca vrei, dovada suprema de bataie de joc fata de munca inginerilor prin decizia de a o lasa sa moara usor si in chinuri.


                        De ce ai tu impresia ca eu sunt asa de fericit cu tot ce face Honda?
                        De ce crezi tu ca mie nu mi-e ciuda cand aud ca NSX e gata de intrat in productie si totusi nu mai intra? Idem orice alte proiecte.

                        Un lucru mai trebuie insa sa-l spunem:
                        cei care astazi se comporta atat de agresiv si jignitor la adresa firmei pe care o admira (daca o mai admira!), sunt cei care maine, daca Honda ar intra in cifre rosii si ar avea mari dificultati financiare, ar jigni si ar lovi mai puternic la modul "pai trebuia sa taie de mai de mult din costuri, nu acum cand e totul prea tarziu!".
                        Concluzia e ca si fara F1 nu va cadea soarele pe pamant si iti spun sincer ca eu as fi mai fericit daca Honda n-ar mai reveni niciodata DACA ar oferi o motorizare in plus la fiecare model.
                        Totul e sa nu iasa sifonati (prea mult) din criza asta si daca vreodata le va mai merge bine, sunt sigur ca vor mai lua taurul de coarne.
                        Sa-l pictam pe dracu mai negru decat e, cu siguranta nu ne ajuta mai departe si nici pe ei.
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #72
                          Frumoase discutii intre 2 TITANI
                          multumim!

                          Eu raman la ideea ca este o "smecherie" la mijloc, masina era gata, s-a lucrat anul trecut, actiunile firmei au cazut de 3 ori din vara pana in decembrie, iar dupa anuntul retragerii din F 1, au crescut cu minim 25 %.

                          http://quote.tse.or.jp/tse/quote.cgi...N=T&QCODE=7267

                          au crescut azi cu 6,69 % = 2,470

                          Maximul de anul asta = 2,515(2009/02/26)
                          Minimul de anul asta = 1,860(2009/01/15)

                          Sa vedem ce va urma
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • #73
                            Tokyo, era normal sa creasca actiunile, pentru ca asta era telul nr.1. Cum am zis, actionarii si-au vazut de interes.
                            N-am fost si n-o sa fiu niciodata fan Ferrari, ci doar fan Schumacher. Nu pentru ca a castigat 7 titluri, ci pentru comportamentul de invingator absolut pe care il avea. Poate zice lumea orice, ca a fost nesimtit si mitocan, dar cand stii ce vrei si esti bun, dai totul din tine, inclusiv si lucruri care la prima vedere par de neacceptat.
                            Nici fan Honda nu pot sa zic ca am fost in sensul cel mai pur, asta pentru ca, din punctul meu de vedere, mai degraba au patat imaginea firmei cu participarile decat au facut vreun bine, si asta, cum ai zis si tu, cu foarte multi bani.
                            N-am zis ca n-au bagat fonduri, ci ca nu le-a prea pasat ce se intampla cu ele. Este si mai condamnabila eficienta lor extrem de scazuta avand in vedere raportul fonduri-rezultate. Daca stiau ca nu fac fata, nu tb sa riste si sa se bage cu capul inainte fara sa vada ce presupune treaba asta. De aia si zic ca nici ei nu mai stiu ce vor de la viata, odata cu automobilele sunt atat de retinuti in a risca, incat nici pana acum nu avem o paleta cat de cat mai generoasa de motorizari si modele, transmisii moderne si tehnologii inovative, pe cand in F1 s-au avantat in asemenea hal fara a avea macar o certitudine ca banii aia se vor concretiza intr-un final in succese. Au mers pe principiul "esuam pana o nimerim", asa cum au mers de multe ori pana acum, numai ca metoda asta nu mai merge in zilele noastre.
                            Prestigiul de motorist fiabil a ramas intact, insa cel de creator de modele sportive pt suflet si inima s-a prabusit. Iti convine sau nu, chiar daca nu facea neaparat parte din esenta filozofiei Honda, compania asta a avut mult de castigat de pe urma modelelor sportive si a culturii de tuning. Faptul ca a parasit usor piata pasionatilor si a intrat tot mai mult pe cea a oamenilor obisnuiti, nu inseamna neaparat ca a inregistrat un succes comercial DURABIL. Drept dovada, Honda re-cocheteaza cu acea piata pierduta prin presupuse viitoare modele care sa ofere din nou adevarata placere de a conduce (usoare , sportive, simple). Ce buna era o felie mare din categoria asta pe vremurile actuale!
                            Cat despre clienti, nici nu-ti dai seama ce usor poate fi influentata piata de o reclama agresiva in care se incearca accentuarea unei participari la o competitie sportiva de anvergura. Reafirm si cu siguranta imi intaresc spusele, o importanta felie de piata Honda a pierdut-o si din cauza asta. Practic, daca ei vor sa transforme Honda in producator pur comercial, o participare in F1, intr-adevar, nu mai are nici un sens.
                            Doar ca pana acum Honda a insemnat pasiune, si daca incerci sa-i explici omului obisnuit de pasiune si filozofie cand el vrea doar o masina diesel automata de cilindree mica cu portbagaj mare pt familie, daca se poate ieftina si buna, atunci relatia e suntata din start (deh, daca te bagi in felia comerciala, dai cu nasul de alt gen de client). Intelegi unde bat? Pur si simplu, trebuie sa-si aleaga odata si pt totdeauna calea: ori preponderent comercial, si atunci bati moneda pe spatiu, siguranta si economie, ori preponderent sportiv, si atunci bati moneda pe performante si feeling.
                            Honda incearca sa stea cu, pardon, fundul in 2 luntre, adica vrea si..si.., desi e clar ca nu-si permite sa se intinda asa, de vreme ce nici macar BMW nu-si permite asa ceva.
                            Acum bat serios apropoul si cu ecologic....pai si ecologic, si familist, si sportiv, cate putin din toate, se cheama sters si fara personalitate, din ce stiam eu. Adica ceva de genul "e baiat bun la toate, se descurca, dar nu exceleaza in nimic". Caracterul asta musai tb sa dispara, si, daca chiar vor asa ceva, sa faca 3 grupuri de modele: hibride, de familie si sportive. Dar, repet, asta inseamna bani ff multi, pentru ca nu poti pune sasiu de hibrida pe sportiva si nici invers. Daca Toyota finalizeaza proiectul de modele sportive in cooperare cu Subaru, au dat o lovitura de imagine de toata frumuseata, avand deja modele dedicate familie si ecologiei care stau f bine pe piata. Nu vezi ca toti bat acum moneda din nou pe sportivitate?
                            Pai si atunci DE CE nu s-a gasit nimeni sa-i preia incat a fost nevoie sa o faca el in ultimul moment? Te rog raspunde-mi!
                            Repet: crezul meu e ca era deja batuta palma cu Brawn, au vrut doar sa apeleze la ultimele momente pentru a gasi un sponsor. Iar afacerea stii ca are si ceva legaturi la nivel inalt in F1, niste "mici" beneficii ca sa fiu mai indulgent. Deja teatrul asta ieftin cu "au cautat disperati pana in ceasul al 12-lea si pana la urma i s-a facut lui Brawn mila de ei" nu tine deloc. Prea convenabil s-a terminat toata povestea dupa ce au insistat clar ca desfiinteaza echipa daca nu gasesc cumparator, fara nici macar sa-l mentioneze initial pe Brawn. E ca si in politica, PNL si PDL se dracuie intre ei pe fata ca sa-si atraga electorat, dar in realitate chefuiesc la sprituri si fac afaceri impreuna fara probleme. Ce naiba Udo, astea-s tertipuri afaceriste deja consacrate. Inca o dovada a faptului ca sunt disperati in ultimul hal dupa bani (pt ei, nu pt oameni).

                            Comment


                            • #74
                              off-topic , s-a facut dreptate:

                              Hamilton a fost descalificat din cursa de la Melbourne!

                              Lewis Hamilton a fost descalificat din Marele Premiu al Australiei, dupa ce FIA a descoperit ca pilotul englez a furnizat informatii false in timpul audierilor cu comisarii de cursa.
                              Hamilton a incheiat cursa de la Melbourne pe locul 4, fiind ulterior promovat pe ultima treapta a podiumului dupa ce comisarii de cursa l-au penalizat pe Jarno Trulli cu 25 de secunde.
                              FIA a considerat la momentul respectiv ca pilotul echipei Toyota l-a depasit pe Hamilton in timp ce safety car-ul rula pe pista, insa comisarii de cursa au convocat pentru aceasta dimineata la Sepang o noua intalnire intre cele doua parti, pentru a reanaliza cazul.
                              In urma descoperirii a unor noi dovezi, comisarii de cursa au luat decizia de a-l descalifica pe Lewis Hamilton din Marele Premiu al Australiei, Jarno Trulli revenind astfel pe locul 3. Desi FIA nu a confirmat natura dovezilor care au dus la aceasta hotarare, se vehiculeaza ca acestea sunt legate de transmisiile radio dintre Hamilton si echipa sa, care potrivit unor informatii neoficiale contrazic declaratiile oficiale facute de pilotul britanic si McLaren in fata comisarilor de cursa.
                              "Comisarii de cursa au luat in calcul noile elemente prezentate in legatura cu Marele Premiu al Australiei, considerand ca Lewis Hamilton si McLaren Mercedes au actionat intr-o maniera prejudicioasa oferind dovezi derutante comisarilor de cursa pe data de 29 martie 2009, incalcand astfel articolul 151c din Codul Sportiv International. Conform articolului 158 din Codul Sportiv International, Lewis Hamilton si McLaren Mercedes sunt exclusi din Marele Premiu al Australiei, iar clasamentul este modificat in consecinta", se arata intr-un comunicat de presa al comisarilor de cursa.
                              In urma acestei decizii, Trulli a primit inapoi cele 6 puncte castigate pe pista, iar Toyota a ajuns la borna 11 in clasamentul constructorilor, la numai 7 puncte in spatele celor de la Brawn GP. Clasamentul actualizat al Marelui Premiu al Australiei este disponibil aici.
                              Mai multe detalii despre incidentul de pe circuit dintre Hamilton si Trulli, precum si opiniile celor doi piloti pe acest subiect sunt disponibile aici.
                              Via | Autosport
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by BogdanCTR View Post
                                Tokyo, era normal sa creasca actiunile, pentru ca asta era telul nr.1. Cum am zis, actionarii si-au vazut de interes.
                                N-am fost si n-o sa fiu niciodata fan Ferrari, ci doar fan Schumacher. Nu pentru ca a castigat 7 titluri, ci pentru comportamentul de invingator absolut pe care il avea. Poate zice lumea orice, ca a fost nesimtit si mitocan, dar cand stii ce vrei si esti bun, dai totul din tine, inclusiv si lucruri care la prima vedere par de neacceptat.
                                Nici fan Honda nu pot sa zic ca am fost in sensul cel mai pur, asta pentru ca, din punctul meu de vedere, mai degraba au patat imaginea firmei cu participarile decat au facut vreun bine, si asta, cum ai zis si tu, cu foarte multi bani.
                                .................................................. .............
                                Honda incearca sa stea cu, pardon, fundul in 2 luntre, adica vrea si..si.., desi e clar ca nu-si permite sa se intinda asa, de vreme ce nici macar BMW nu-si permite asa ceva.
                                Acum bat serios apropoul si cu ecologic....pai si ecologic, si familist, si sportiv, cate putin din toate, se cheama sters si fara personalitate, din ce stiam eu. Adica ceva de genul "e baiat bun la toate, se descurca, dar nu exceleaza in nimic". Caracterul asta musai tb sa dispara, si, daca chiar vor asa ceva, sa faca 3 grupuri de modele: hibride, de familie si sportive. Dar, repet, asta inseamna bani ff multi, pentru ca nu poti pune sasiu de hibrida pe sportiva si nici invers. Daca Toyota finalizeaza proiectul de modele sportive in cooperare cu Subaru, au dat o lovitura de imagine de toata frumuseata, avand deja modele dedicate familie si ecologiei care stau f bine pe piata. Nu vezi ca toti bat acum moneda din nou pe sportivitate?
                                Repet: crezul meu e ca era deja batuta palma cu Brawn, au vrut doar sa apeleze la ultimele momente pentru a gasi un sponsor. Iar afacerea stii ca are si ceva legaturi la nivel inalt in F1, niste "mici" beneficii ca sa fiu mai indulgent. Deja teatrul asta ieftin cu "au cautat disperati pana in ceasul al 12-lea si pana la urma i s-a facut lui Brawn mila de ei" nu tine deloc. Prea convenabil s-a terminat toata povestea dupa ce au insistat clar ca desfiinteaza echipa daca nu gasesc cumparator, fara nici macar sa-l mentioneze initial pe Brawn. E ca si in politica, PNL si PDL se dracuie intre ei pe fata ca sa-si atraga electorat, dar in realitate chefuiesc la sprituri si fac afaceri impreuna fara probleme. Ce naiba Udo, astea-s tertipuri afaceriste deja consacrate. Inca o dovada a faptului ca sunt disperati in ultimul hal dupa bani (pt ei, nu pt oameni).


                                bravooooo!ai pus punstul pe i,j si ce mai vrei tu!subscriu,sustin si sincere felicitari mestere pt post!
                                ex CL7 AT 2006
                                CN1 Sport 2005
                                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                                Comment

                                Working...
                                X