Honda revine in F1!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    As vrea sa stiu si eu mai exact unde este problema, sa stiu pe cine sa dau vina, dar informatiile se scurg foarte greu.
    Nu este vorba ca au uitat sa faca o masina care sa poata castiga, au intrat undeva unde altii au vreo 2 ani de experienta in plus. Si cum in F1 regulile se schimba (foarte) des, tare mi-e teama ca pana se prind si ei cum sta treaba la concurenta, sa nu fie nevoie de alta tehnologie, samd.
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • #77
      100% de acord cu Delphi.
      Cu ceva timp in urma am citit un text referitor la esecul McLaren Honda care dadea vina pe motor, respectiv pe incapacitatea constructorului de a gasi o solutie de racire a grupului propulsor. Parerea mea e ca Honda chiar a uitat sa faca motoare si are un management de doi bani. Cel putin in motorsport.

      Comment


      • #78
        Nu stiu daca are importanta cine e exact de vina, si daca am sti, tot nu am putea noi sa facem ceva. Da, este adevarat ca Honda a revenit abia de anul asta in F1, si nu poti sa le ceri sa fie pe locul 1 din prima. Dar Honda a mai fost in F1, McLaren a fost si anii trecuti, pilotii sunt de mult pe acolo, nu sunt incepatori. In conditiile astea, sa nu fii in stare sa termini cursele cu ambele masini, sau macar cu una, sa te tarasti la coada clasamentului, mi se pare ridicol. Mai ales ca nu sunt o echipa adunata ad-hoc in spatele blocului.

        Eu unul, nu le gasesc asa multe circumstante atenuante. Eu cred - si asta am spus-o si cand s-au retras din F1 - ca Honda nu mai au gandirea novatoare, suflul noului, si ca le lipseste ambitia si viziunea. Poate ca dupa ce a murit Soichiro Honda, cei care au venit in urma nu au mai fost in stare sa continue in acelasi fel.

        LE:

        Originally posted by vtin View Post
        Cu ceva timp in urma am citit un text referitor la esecul McLaren Honda care dadea vina pe motor, respectiv pe incapacitatea constructorului de a gasi o solutie de racire a grupului propulsor. Parerea mea e ca Honda chiar a uitat sa faca motoare si are un management de doi bani. Cel putin in motorsport.
        Cred ca aici este problema ca au vrut sa faca monopostul cu cel mai ingust fund din F1, ca au zis ca asta il face foarte aerodinamic si foarte stabil pe viraje (culmea este ca Alonso se plangea de lipsa de "downforce" pe fata). Rezultatul a fost ca au inghesuit tot motorul intr-un spatiu foarte mic, care nu se poate raci cum trebuie.

        Pe de alta parte, poate nu vad eu bine, dar nu mi s-a parut ca celelalte monoposturi au fundurile mult mai mai decat McLaren. Ceea ce au celelalte echipe, in schimb, sunt niste masini care si merg.
        Delphi
        Super Moderator
        Last edited by Delphi; 08-06-15, 14:23.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #79
          Uof... uitati istoria honda in indycar unde la fiecare cursa culegeau de pe pista piesele din motor si acum... numai motoare honda in indycar
          Inovatia duce la riscuri mari si esecuri si mai mari... mai au pana sa puna la punct toata tehnologia. Sa ne aducem aminte de redbull care a avut probleme cu evacuarea si unitatea KERS? iar anul urmator au fost inbatabili?

          Ca fapt divers, eu, nu ma mai uit la F1 de ceva timp... prea plictisitor, prea multe reguli prea totul este castigat la pit
          EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
          Del Sol '94 ESI
          CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
          BMW Z4 '03 Titan Silver

          Comment


          • #80
            Nu-mi aduc aminte episodul cu stransul pieselor din motor, nici macar din perioada cand Penske Mercedes si d-alde Al Unser jr./Emerson Fittipaldi/Paul Tracy faceau legea in Indy (perioada in care au aparut motoarele Honda in competitie). In momentul de fata, cele mai bune echipe din Indy nu mai folosesc motoare Honda. Noroc ca-l mai au pe Ryan Hunter-Reay...
            Si in Indy sunt in mare pierdere de teren.

            Comment


            • #81
              vtin, ai perfecta dreptate. Si acolo s-a blegit Honda. Au fost multi ani in care pe orice masina care castiga scria Honda, pe urma...

              pretorian, nu inteleg, ce are de-a face una cu alta? Ce vrei sa spui? Ce legatura e intre F1 si Indy? Ca sunt implicate masini cu patru roti in amandoua?
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #82
                Legătură este ca tot HRT a dezvoltat motorul si ca orice constructor a avut ani in care stăteau mai mult la boxe decât pe circuit. Inclusiv pe vremea lui Senna au fost probleme, anul viitor o sa vedem ce au învățat din anul actual.

                Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
                EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                Del Sol '94 ESI
                CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                BMW Z4 '03 Titan Silver

                Comment


                • #83
                  Da, si eu am mari sperante pentru anul viitor. La anul cred ca o sa vina cu o masina mult mai performanta si o sa-i depaseasca pe aia de la Toro Rosso, si poate cu putin noroc sa ameninte si pozitia celor de la Force India. Nu zic ca o sa-i si depaseasca, dar o sa le sufle-n ceafa.

                  "Alonso remained philosophical despite a third straight DNF - his worst run since coming into Formula One racing with Minardi in 2001 - but said McLaren cannot let up in their efforts to close the gap."

                  (https://www.formula1.com/content/fom...--weekend.html)
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #84
                    Anul asta este clar pierdut, din ce stiu eu nu au voie sa faca modificari majore asa ca sunt cam condamnati

                    Mai bine ne uitam la JGTC sau BTCC si poate WTCC oricum F1 este atat de plictisitor si predictibil incat poti sa te uiti la start si la finish
                    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                    Del Sol '94 ESI
                    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                    BMW Z4 '03 Titan Silver

                    Comment


                    • #85
                      ...sau la TCR International Series unde 3 Civic`uri (Wesr Coast Racing - se "cearta" cu 10 Leon`uri (Craft-Lukoil, Zengo Motorsport, etc.) & doar un singur OPC (Campos Racing)

                      Comment


                      • #86
                        BTCC mi se pare cel mai spectaculos, vezi foarte multe depășiri

                        Comment


                        • #87
                          Rezultatele din calificarile pentru maine: Alonso pe 15 si Button pe 17. Dar vor pleca de pe ultimele locuri, pentru ca:

                          "Note - Ricciardo and Kvyat drop 10 grid places for using a fifth engine in 2015. Button drops 25 for using a sixth turbocharger, a sixth MGU-H, a fifth engine and a fifth MGU-K. Alonso drops 25 for a fifth engine, a fifth turbocharger, a fifth MGU-H and an unscheduled gearbox change."
                          http://www.formula1.com/content/fom-...ualifying.html
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #88
                            Alonso out dupa 2 minute - accident cu Kimi; dupa alte 15min abandoneaza si Button
                            Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                            '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                            Comment


                            • #89
                              La Silverstone, dupa antrenamentele libere, McLaren-Honda pastreaza un avans consistent fata de Marusia. Go, go, Honda! PS: de fapt, l-au luat si pe unul de la Lotus!
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • #90
                                Oho! Sunt in plin progres.

                                Comment

                                Working...
                                X