Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Turkish View Post
    Cate trepte are cutia? E at din cate vad.

    sent from the nex
    Din cate stiu eu, 6 trepte.

    @Cerevelu: mai bine nu mai citesti.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • Doc...intradevar modelul ala de x3 e cam praf la fiabilitate....Mai bine te gandesti la un x5 de prin 2008-2009...X3 e praf si la capitolul interior ca materiale..si la exterior ca aspect....dar fiecare cu preferintele lui

      Comment


      • Imi imaginez ca nu exista masina perfecta. Totusi nu o sa-i scada valoarea de revanzare X3ului pana se lamureste Doc ce e cu ea... Apoi next

        Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4
        Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


        Comment


        • Oricum nu va cere sfatul, face doar conversatie
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • M-am prins, dar......fiindca si eu am cochetat cu asa ceva cand eram mai tanar, am vrut sa-i spun doua vorbe, pana la urma e vorba de optiunile, satisfactiile si banii lui, sa fie sanatos....oricum n-o va tine mult...cunoastem zona !!!
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • Normal. Si eu imi doresc masina perfecta, dar aceasta nu exista. Nici Honda nu este perfecta, vine cu multe lipsuri si totusi o apreciez foarte mult. M-am enumerat printre cei care au sustinut modelele noi si trebuie sa fii fanatic sa spui ca variantele mai vechi erau mai bune.

              @Mitrasca: daca m-am decis asupra acestui model de BMW inseamna ca am vazut la el niste calitati. Poate exteriorul nu este foarte modern, dar nu poti sa spui la modelul cu facelift ca interiorul este de proasta calitate. Mie imi place sa sustin ceea ce am testat si pipait, nu doar ce am citit prin diverse reviste. Daca ai avut acest model de masina BMW X3 3.0SD si crezi ca poti sa-mi spui cateva impresii despre el ti-as fi recunoscator. Dar sa spui ca este praf doar din auzite, nu cred ca este foarte constructiv.

              Sunt sigur ca orice BMW este vandabil, indiferent de model sau motorizare. Cu masina asta sunt doua variante: sa o tin 1-2 ani pana imi cresc copiii si atunci nu se mai pune problema masina practica si spatioasa sau sa-mi placa si o voi pastra ca a doua masina in familie pentru iesiri mai lungi in afara orasului.

              Originally posted by KMR View Post
              Oricum nu va cere sfatul, face doar conversatie
              Conversatia asta ii poate ajuta si pe altii, daca se afla in aceeasi situatie.

              Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
              M-am prins, dar......fiindca si eu am cochetat cu asa ceva cand eram mai tanar, am vrut sa-i spun doua vorbe, pana la urma e vorba de optiunile, satisfactiile si banii lui, sa fie sanatos....oricum n-o va tine mult...cunoastem zona !!!
              La achizitia unei masini SH conteaza foarte mult aspectul, motorul, istoricul, lista cu dotari si numarul de km. Toata lumea vorbeste de CRV ca este un SUV care se comporta bine pe sosea, acelasi lucru pot spune si despre X3 care foloseste platforma unui Seria 3. Nu mi-as fi luat aceasta masina de noua, pretul este profibitiv si devalorizarea foarte mare in primii 2-3 ani. Insa ca varianta sh cu acest motor si o lista lunga de dotari, nu vad de as alege altceva. Un CRV executive din 2009-2010 2.2 i-DTEC 150CP AT nu gasesc sub 20.000 euro.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • Nu am mers exact cu masina asta 3.0sd ....dar am mers cu x3 ....si merg zilnic cu seria1 si mai rar cu x5....si x3-ul mi s-a parut sub.Si mie imi place sa spun ce vad...si mie personal nu imi plac scaunele care scartaie sau plasticele la bord...cand mie la honda nu imi scartaie.Intradevar la x5 scartaie mai putin ca la seria 1 unde este enervant rau...si orice miscare in masina rezulta prin scartait.
                De fiabilitate cred ca trebuie sa te uiti totusi prin gradini mai mari ca parerea unui proprietar/utilizator nu este suficienta.
                De altfel..tot din "pipaite" iti spun ca nu e cea mai confortabila masina in spate (nu stiu daca asta are suspensie pneumatica)....in fata e ok daca are scaune confort.
                In rest ca tinuta de drum si performante e foarte ok masina.

                Comment


                • @Doc : crezi ca mai e cineva pe forum in situatia asta?
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • @mitrasca: incearca sa compari Civic 5D cu Civic Type-R si iese acelasi lucru. Masinile astea seamana, dar nu sunt la fel. Inclusiv zgomotele din bord de care zici tu. Partea cu confortul este subiectiva, eu pot spune ca este mai confortabil decat CRV-ul 2006 pe care l-am avut. Punct.

                    @KMR: nici eu nu am fost dar uite ca am ajuns.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • doc, tu esti un caz aparte. Ai avut la masini in ultimii 5 ani cat altii nu au in 2 vieti...

                      Honda CR-V (gen 2)
                      Pejo 307/6 - nu mai stiu care
                      Civic Type R FN2
                      S2000
                      Accord Tourer 2.2 i-DTEC
                      Del Sol VTI
                      Accord Type R
                      Suzuki Swift
                      Mitsubishi Colt
                      Accord CN1 2.2 i-CTDI

                      Imi ies 10 la numaratoare si astea sunt doar cele pe care le stiu eu ca ai vb pe forum...

                      Deci KMR are dreptate, nu stiu cati mai sunt in situatia ta
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Foarte tare lista asta eu am prins de la momentul "Accord Tourer 2.2 i-DTEC" si mi s-a parut masina ideala pentru o familie.
                        Cred ca din toate asta e masina dupa care inca mai suspina Doc mai ales ca era si 2.4 si A/T.

                        Originally posted by ticker View Post
                        ...
                        Honda CR-V (gen 2)
                        Pejo 307/6 - nu mai stiu care
                        Civic Type R FN2
                        S2000
                        Accord Tourer 2.2 i-DTEC
                        Del Sol VTI
                        Accord Type R
                        Suzuki Swift
                        Mitsubishi Colt
                        Accord CN1 2.2 i-CTDI
                        ...
                        Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                        Comment


                        • Originally posted by ticker View Post
                          doc, tu esti un caz aparte. Ai avut la masini in ultimii 5 ani cat altii nu au in 2 vieti...

                          Honda CR-V (gen 2)
                          Pejo 307/6 - nu mai stiu care
                          Civic Type R FN2
                          S2000
                          Accord Tourer 2.2 i-DTEC
                          Del Sol VTI
                          Accord Type R
                          Suzuki Swift
                          Mitsubishi Colt
                          Accord CN1 2.2 i-CTDI

                          Imi ies 10 la numaratoare si astea sunt doar cele pe care le stiu eu ca ai vb pe forum...

                          Deci KMR are dreptate, nu stiu cati mai sunt in situatia ta

                          Asta era ideea
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • cci, cred ca la Tourer nu-i placea portbagajul mic (mai mic ca la Civic 5D)...
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • Mai trebuie sa adaugi in lista:

                              Clio Symbol 1.5dci
                              2 x 307 1.6HDi

                              Din lista afisata mai sus pot spune ca suspin dupa Civic Type-R. Nici Accordul Tourer nu a fost rau, dar la acest model as merge cu motorizarea 2.2 i-DTEC 180CP AT. In locul lui X3 mi-as lua oricand un Type-R dar asta ar insemna ca pe langa el sa mai achizitionez o masina. As fi un pic egoist fata de familie si as face rabat la confortul lor si siguranta.
                              Masina care o am acum in vedere are urmatoarele plusuri:
                              + siguranta mai mare (dotata cu airbag-uri pasageri spate)
                              + spatiu interior destul mare
                              + portbagaj modular de 480l (extins ca si capacitate daca se incarca pana la plafon)
                              + cutie automata
                              + bare pentru suport de bicicleta
                              + putere suficienta
                              + dotari extra
                              + trapa panoramica
                              + stabilitate si frane foarte bune
                              + X-Drive
                              + consum redus pentru cabaritul masinii si performantele pe care le ofera
                              + reprize foarte bune in depasiri
                              + xenon adaptiv
                              + facelift, model revizuit la interior si mult mai fiabil
                              + se conduce ca o berlina de clasa medie

                              Minusuri:

                              - taxe mai mari pentru motor 3.0L
                              - mai scump la intretinere decat Honda
                              - nu este berlina
                              - este culoarea neagra
                              - roti vara de 19" si iarna de 18"
                              - posibile probleme cu mentalitatea romanului, ai BMW de ce sa nu ii tragem o dunga cu cheia
                              - furtul de oglinzi
                              - model un pic invechit, mi-ar fi placut sa aiba un interior/exterior mai fresh
                              - lipsa bixenon

                              Cam astea sunt plusurile/minusurile pe care le vad eu in acest moment la BMW X3 3.0SD facelift.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • Nu era chiar asa de mic portbagajul. Cel putin pentru 2 adulti si un copil era suficient. Iar unde a intrat bagajum unui copil, mai intra si al doilea. Ma deranja lipsa de putere atunci cand aveam masina plina si deasupra plafonului duceam 3-4 biciclete. Asta se traducea cu un consum marit de 3-4l. Imi doresc acum o masina care sa nu ma limiteze atunci cand este incarcata. Cel mai obositor este in Romania, unde trebuie sa ai mereu rezerve de putere ca sa fii in siguranta intr-o depasire. In crosetez masinile in trafic, dar se intampla de multe ori sa dai de o coloana care merge sub limita legala de viteza si sa nu poti face depasirea pentru ca masinile/tirurile din coloana stau lipite.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X