VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    O explicatie mai simpla si mai plastica
    ....

    Comment


    • #77
      Si Audi a marturisit: http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-20456835-audi-spune-2-1-milioane-dintre-masinile-produse-companie-soft-care-triseaza-testele-emisii.htm
      Cica si Skoda a pus botul: http://economie.hotnews.ro/stiri-aut...-emisiilor.htm
      Delphi
      Super Moderator
      Last edited by Delphi; 28-09-15, 20:34.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #78
        VAG nu este singurul care a "trisat" la emisii, in trecut au fost amenzi uriase si pentru Ford, GM, Honda.
        '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
        '07 Honda CR-V 2.0 M/T

        Comment


        • #79
          Pentru curiosi, scandalul Honda:
          http://money.cnn.com/1998/06/08/companies/honda/
          Se estimeaza ca aproximativ 8000 tone de hidrocarburi au ajuns in atmosfera in plus.

          Nu am gasit si motivul pentru care Honda a dezactivat acel mecanism de monitorizare a detonatiilor.

          Oricum, Honda nu a actionat pentru a pacalii testele de emisii in mod direct, ci efectul dezactivarii era o mascare a posibilei nefunctionarii corecte a motorul, care posibil sa fii determinat emisii mai mari.
          Accord Sedan '09 2.4 M/T Buran Silver
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cata02
          Jazz '05 M/T

          Comment


          • #80
            http://economie.hotnews.ro/stiri-aut...volkswagen.htm
            FN2-ul papa:

            Comment


            • #81
              La noi in Franta fenomenul cu trisatul anumitor Marci pe care nu le citez ia amploare!Am decis deci sa fac ca si compatrioti mei si am pus autocolant cu inscriptia:Je M'appelle Honda et je ne triche pas! pe geamul din spate Jazz si CR-VPe romaneste Ma numesc Honda si nu Trisez!Exista o astfel de initiativa si in Rmania ?
              Last edited by mitch31; 01-10-15, 20:02. Reason: ortograf

              Comment


              • #82
                In Franta e normal sa fie scandal, atata timp cat impozitul anual se plateste dupa CO2.

                Iar VW a recurs la acest "defeat device" tocmai ca sa iasa bine in teste. Daca in urma solutiilor va creste pe hartie cantitatea de CO2, atunci automat si impozitul anual ar trebui sa creasca.
                Atunci j de mii de francezi se simt inselati de grupul VW. Au ales masina luand in calcul si cat impozit anual au de platit.

                Miroase a procese...
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #83
                  Un punct de vedere: http://www.contributors.ro/economie/...em-volkswagen/ .

                  Comment


                  • #84
                    @ticker: nu CO2-ul este subiectul furtisagului, ci NOx-ul. Si probabil, particulele celelate. Si faveul exact aici a mintit. Adica, la fumul ala negru si imputit, care iese in spatele lor cand vor sa-ti arate ca "e nemteasca, frate!".

                    La CO2, oricum dieselul sta mai bine decat benzinarul, ca fix asta ne preocupa pe noi ecologistii. Efectul de sera... ursuletii polari din Etiopia si broastele testoase din Groenlanda. Si broasca raioasa si tantarul tarcat cu antene mov din Delta Vacaresti.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #85
                      Eu stiu asta... Dar stiu si ca daca scade co2 creste nox. Deci ca sa scada nox o sa creasca co2
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #86
                        pana omoara co2-ul ursuletii
                        nox-ul si particulele omoara oamenii
                        interesant punctul de vedere de pe contributors dar realitatea e ca omul de pe strada nu stie nici 70% din detaliile acelea; el stie ca "te baga in scaun" si consuma putin; si ca "e mai bun diesel"
                        sa sugerezi ca, consumatorii impart o responsabilitate cu, corporatiile pentru ca... deh .. consuma e un punct facut mai degraba de dragul punctului de vedere in sine
                        altfel da, relativ bine documentat si fain scris
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • #87
                          Dupa mine, e un articol plin de relativism moral, adica ceva de genul: "toata lumea fura", "ce, daca erai tu in locul lui, nu faceai la fel?", "tu n-ai facut niciodata ceva incorect?", "vrei sa spui ca tie nu-ti convenea chestia asta?", etc. Numai ca, atunci cand tu zbieri din toti plamanii ca esti cel mai ecologic si cel mai cinstit, dar in realitate esti un hot ordinar... Si da, problema cea mai mare o constituie particulele si NOx-ul, nu CO2-ul. Alea omoara oamenii (dar si ursuletii), CO2-ul nu omoara nimic. In ultimii 19 ani CO2-ul a crescut enorm, incalzirea globala nema' (zero, nada). Cred ca e o uneltire masonica la mijloc, dar asta e concluzia, incalzire globala = zero in ultimii 19 ani. Incep sa-i apreciez din ce in ce mai mult pe greci ca interzic dieselurile la Atena, pentru ca emisiile de NOx si de particule distrug vestigiile antice, in timp ce CO2-ul nu.

                          Bine, acuma, sa fim sinceri, toata lumea fura. Pentru stiinta lui mitch, si Honda s-a mai dedulcit si n-a ramas fata mare. Sau, nu chiar atat de mare.

                          PS: am vazut acum multi ani de zile cand se curata fatada catedralei Sf. Stefan din Viena. Atunci mi-am dat seama ce inseamna poluarea.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #88
                            @Delphi: acolo e si ceva care tine de drept, iar cand ajungem la drept - de la Thomas de Quincey citire - am cam omorat morala.

                            Comment


                            • #89
                              La drept nu ma mai bag...
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • #90
                                „Dacă ar fi putut trece de teste fără să „trişeze”, ar fi făcut-o”
                                http://www.gandul.info/auto/intrebar...luare-14796484

                                Comment

                                Working...
                                X