Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna tuturor am nevoie de un sfat vreau sa cumpar un crv 1.6 i-dtec ( nu se gaseste modelul 2.0 benzina aici ) si nu stiu mai nimic despre motorul acesta toate masinile honda ce le-am avut au fost benzina si manuale deocamdata detin un accord 2.4 benzina dar taxa e prea mare 1300 euro la an fata de crv acesta care e 280 la an .
    https://www.donedeal.ie/cars-for-sal...-auto/27729790
    Vreau modelul asta nu stie exact daca toate au body kitu asta dar in special ma intereseaza parerea voasta despre 1.6 i dtec auto cat de fiabile sunt 1.6 auto ? ce probleme eu sau ce trebuie sa verific inainte de achizitie ?

    Comment


    • Candva motorul acesta a fost garantat 1 milion de Km de catre Honda.
      Problema este ca la nr de km pe care ii are masina se duc alte chestii, filtrul de particole in primul rand.
      Dar daca a fost corect ingrijita si aveti grija de ea, este o placere de condus si consumul este extrem de acceptabil.
      Teoretic e o masina super OK dar pot exista diferite probleme, doar o analiza amanuntita la service poate spune ceva.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • Fiind cumva interesat de un CRV am tot citit acest topic si ca alternativa pentru cei care se plang de lipsa de putere aveti Acura RDX(https://en.wikipedia.org/wiki/Acura_RDX) , la niste preturi nu prea piperate. Atentie la motorizare 3.5l/V6/277hp te "omoara" la taxe, 2.3l/240hp e ...OK, iar 2.0l/272hp e tentanta numai ca e noua si cere un buget solid(2019-2020/~25000mile/~30000$(https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...dx&_sacat=6001)
        Inchei dorindu-va : Alegere inspirata !

        Toti Oamenii sunt Trecatori
        Nu toti Trecatorii sunt Oameni !

        Comment


        • Originally posted by robertina1924 View Post
          Mda, fiecare aveti dreptate mai ales ca vorbiti prin prisma experientelor proprii nu din auzite de la un prieten care are un alt prieten care are o masina si a auzit ca...
          Ideea e ca masina pe care intentionez sa o cumpar dupa o vreme va deveni si masina de oras si de familie si de plimbari...intelegeti voi! De aceea vreau sa impace oarecum si capra si varza mai ales ca in primii ani va fi condusa in majoritatea timpului de sotie si nu vreau sa stea prin service, vezi grupul vw aka tsi cum spuneai...
          Daca era dupa sotie, design si afinitati era direct 3008 sau chiar 5008 pt spatiul superior pe care l oferă la aceeasi motorizare si putere. Dar cum nu prea concep suv fara macar un amarat de awd, avind Accord ca tot vorbeam de afinitati automat in lista a venit CRV ul dar care prierde teren din motivele enumerate anterior. Pt scurt timp m am uitat la hibride dar pretul este exagerat pt ceea ce sunt cel putin in viziunea mea, practic niste masini normale carora li s a adaugat un motoras electric, o chichita sa arate ca suntem verzi, o trecere catre pur electric care nu va dura prea mult.
          Ma incanta RAV ul pt ca au pastrat in linii mari motorul clasic aspirat la care au adaugat ceva tehnologie mai noua, rezolvind problema depunerilor de carbon pe supape prin injectia mpi adaugata injectiei directe plus ca vine la pachet cu CVT care l face mai abordabil dpdv al consumului urban.
          Daca ai mentionat tractiunea integrala,atentie mare pt ca Honda o are printre ele mai ineficiente.Exista pe Youtube multe comparatii si Honda a iesit sifonata tot timpul,mai ales generatia 4,da care sunt si eu interesat pt achizitie.Pe langa slabiciunea tractiunii,mai e si garda la sol mica-165 mm,deci atentie la aceste aspecte.Din aceasta cauza eu parca inclin spre un 4x2.Adica beneficiile tractiunii integrale vs probleme(greutate mai mare,tunel median,diferential in general lucruri in plus care se pot strica) ma fac sa inclin spre lipsa ei.Totusi vreau automata si pe CRV 4 n-am vazut automata fara 4x4.Mai cumpanesc inca dar in urmatoarele saptamani voi face achizitia

          Comment


          • Originally posted by Icerw View Post
            Buna tuturor am nevoie de un sfat vreau sa cumpar un crv 1.6 i-dtec ( nu se gaseste modelul 2.0 benzina aici ) si nu stiu mai nimic despre motorul acesta toate masinile honda ce le-am avut au fost benzina si manuale deocamdata detin un accord 2.4 benzina dar taxa e prea mare 1300 euro la an fata de crv acesta care e 280 la an .
            https://www.donedeal.ie/cars-for-sal...-auto/27729790
            Vreau modelul asta nu stie exact daca toate au body kitu asta dar in special ma intereseaza parerea voasta despre 1.6 i dtec auto cat de fiabile sunt 1.6 auto ? ce probleme eu sau ce trebuie sa verific inainte de achizitie ?
            Si eu intentionez sa iau un CRV 4 diesel.Dar facelift,dupa 2015 cu varianta de 160 cp.Osciliez intre automata 9ZF si manuala si in 4x4 si 4x2.Pt integrala am explicat de unde vine ezitarea,iar la manual vs automat,ma deranjaeza tare acel schimbator oribil de pe automata.Daca procedau ca pe CRV 5 adiaca doar butoane fara schimbator numai aveam dubii.Dar asa,nu stiu.Oricum voi cumpara ceva,pt ca sunt fara masina actualmente.Am studiat ce e la vanzare in ro si in germania si inclin spre ce-i acolo,oricum o masina sub 60k km

            Comment


            • Originally posted by cujone View Post

              Si eu intentionez sa iau un CRV 4 diesel.Dar facelift,dupa 2015 cu varianta de 160 cp.Osciliez intre automata 9ZF si manuala si in 4x4 si 4x2.Pt integrala am explicat de unde vine ezitarea,iar la manual vs automat,ma deranjaeza tare acel schimbator oribil de pe automata.Daca procedau ca pe CRV 5 adiaca doar butoane fara schimbator numai aveam dubii.Dar asa,nu stiu.Oricum voi cumpara ceva,pt ca sunt fara masina actualmente.Am studiat ce e la vanzare in ro si in germania si inclin spre ce-i acolo,oricum o masina sub 60k km
              Daca nu vrei neaparat AWD si te orientezi spre diesel ia in calcul si Peug 3008, designul este super interior/exterior si motoarele HDI sunt f fiabile. La spatiu sunt aproape similare cu CRV-ul. Nici eu nu m-am hotarat inca, nu sunt presat de timp si ezit sa dau 20k++ pe o masina cu motor clasic vazind cum motoarele termice au devenit brusc "calaul planetei"

              Comment


              • Originally posted by robertina1924 View Post

                Daca nu vrei neaparat AWD si te orientezi spre diesel ia in calcul si Peug 3008, designul este super interior/exterior si motoarele HDI sunt f fiabile. La spatiu sunt aproape similare cu CRV-ul. Nici eu nu m-am hotarat inca, nu sunt presat de timp si ezit sa dau 20k++ pe o masina cu motor clasic vazind cum motoarele termice au devenit brusc "calaul planetei"
                Tocmai fiindca trendul promovat peste tot este anti-diesel imi cumpar diesel.Nu vreau sa fac parte din turma dirijata de unii sau altii.
                Alaturi de Honda,PSA este inttre favoritele mele.Tocmai ce mi-am vandut C5-ul asa ca sunt cunoscator.Daca ar fi sa cumpar de la ei as cumpara Citroen nu Peugeot,imi place mai mult designul.Iar bordul de Peugeot ma calca pe nervi cu cadranele alea mici,si cu volanul mic.As cumpara C5 Aircross dar sunt scumpe..
                In acelasi timp sunt constient ca se pare ca se va trece la EV.Nu sunt ecologist,ba chiar as spune ca ma lasa rece ecologia.In schimb imi place cuplul instant al motoarelor electrice.Ce nu-mi place este pretul EV,timpul de incarcare si autonomia.Dar daca se continua in ritmul de acum prevad ca in 2 ani vor fi o optiune serioasa si atunci sa vezi ce va insemna sa vinzi "dinozaurii".De asta ,ca si tine ezit sa dau 20k eur pe-o masina acum..Ma mai uit si la X-Trail dar la T31 facelift,nu T32 care nu-mi place.Este si aceasta o varianta mai ales ca sunt semnificativ mai ieftine.Ar mai fi si Mazda Cx5 dar dieselul e de 2,2 si prevad probleme mari la revanzare.

                Comment


                • Pai atunci pt ca tot suntem pe forumul Honda ramai pe CRV 1.6 diesel, 4x2. Am citit ceva jurnale si par ok fara probleme specifice cu DPF-ul. Daca pana acum ceva timp optiunea personala era 100% benzina destul de recenta spre nou nouta incep sa inclin spre un diesel tot in zona 2015, vorba ceea...nu dam banii in vant, vreo 5 spre 10 ani de acum incolo nu cred sa ne dea cu ele afara de pe drumuri, intre timp se mai perfectioneaza electricele si putem da "dinozaurii la rabla sa devenim "verzi"
                  Si apropo de tractiune integrala sau nu, am studiat sistemul grip control de la PSA, pentru o folosire normala a masinii pe drumuri mai alunecoase sau cu zapada este mai mult decat ce trebuie asa ca si un AWD slabut ca al CRV-ului e arhisuficient.

                  Comment



                  • Optiunea mea ideala ar fi un CRV diesel de 160cp FWD automat,dar asa ceva nu exista.Automat este doar 4WD.Motorizarea de 120cp n-o agreez,este slaba dpmdv..Asa ca pana la urma se pare ca sunt constrans la 4wd,160cp diesel,automat.Benzinarul de 2l spre care inclini tu este vechi,consuma mult si cuplul il are slab,asa ca,nu.Oricum si la cel de 160cp ma gandesc sa-i fac soft.Am citit pe undeva ca cutia 9ZF duce pana la 480Nm asa ca n-ar fi probleme.In plus masina pe care o voi cumpara intention sa fie pe la 60K km sa nu-mi apara probleme cu DPF in urmatorii 2 ani
                    Ce sa zic suntem in cautare amandoi.Eu sper sa gasesc una pana prin 18k eur.Oricum in luna mai voi face achizitia.Sper sa apara ceva decent la vanzare.
                    In acelasi timp poate te hotarasti si tu la ce varianta de CRV ramai.Nu ne poate prinde vara fara masina....

                    Comment


                    • Am nevoie de ceva pareri am gasit 2 masini honda crv 2016
                      1 nu are dotari deloc are 80k miles pret :16200
                      https://www.donedeal.ie/cars-for-sal...40?campaign=23

                      2 are dotari 110k miles pret : 13750
                      https://www.donedeal.ie/cars-for-sal...50?campaign=23

                      merita diferenta de 2450 ?

                      Comment


                      • Am vazut masina numarul 1 e cea mai neingrijita masina care am vazut-o toata zgariata lovita peste tot motorul suna rau interiorul era distrus rau

                        Am cumparat pe cea cu 111k miles este ok masina

                        Comment


                        • Salut, caut un CRV 4, diesel, AT, pentru sotie plus deplasari lungi. Mentionez ca printre Hondele detinute in timp, a fost si un CRV3 2.0 AT. As fi luat tot un CRV3, dar sotiei nu-i mai place... ))
                          Deci, doar diesel, doar AT... Optiunile sunt doar 2.2 si 1.6 la face lift. As inclina spre 2.2 pentru motorul mai fiabil, din cate se spune, plus mai "relaxat" comparativ cu 1.6 despre care am citit ca ar avea diverse probleme, mai ales cu injectoarele, si cam "gatuit" la cilindreea aia. Posibil pe viitor sa tractam si o rulota medie, de aici si o preferinta pentru 2.2.
                          Ce parere aveti? Ce recomandati intre cele doua motorizari? Taxele, consumul, si alte detalii politice nu ma intereseaza, ci doar sa fie masina ok, sa ne facem treaba cu ea cat mai mult timp, fara batai de cap in afara reviziilor.
                          Multam.

                          Comment


                          • Sau sa cumpar mai bine un BMW X3? )))

                            Comment


                            • Diesel, īnseamna filtru de particule de schimbat la fiecare 100k Km sau pe acolo. Plus, deja nu se mai poate intra īn multe locuri din Europa - de citit https://www.vinietaecologica.ro/
                              Sigur, puteți scoate filtrul PDF, cu setarea la motor, omorānd astfel pe cei care merg in spate cu particule PM2,5.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • Multumesc pentru raspuns.. Din fericire, am scapat de Bucuresti, si masina va fi folosita doar extraurban, cu maxim 3-4 km printr-un orasel mic, si ocazional orase in weekenduri si concedii. Deci, DPF-ul nu va fi o problema, zic eu.
                                Mai mult ma intereseaza recomandarile pentru cele doua variante de motorizare, 2.2 si 1.6, care este mai ok. Dpdv al costurilor cu taxele, consum, etc, as merge pe 1.6, plus masina revizuita prin facelift, dar am citit ca sunt probleme cu injectoarele la motorul asta, si mi-e teama sa nu fie submotorizata. In schimb, 2.2 pare mai echilibrat, dar vine cu taxe mai mari, si consumul putin mai mare, chiar daca neglijabil.
                                Pe de alta parte, m-am uitat si dupa BMW X3,, am sperat ca motorul B47 e mai breaz, dar m-am crucit cate probleme poate sa aiba masina aia. Nu m-am zgarcit niciodata la intretinerea unei masini, am folosit doar consumabile de calitate superioara, dar nu mi se pare normal sa faci reparatii mai "grele" decat la Dacia, la o masina premium.
                                Deci, va rog sa ma lamuriti cu motorizarile astea diesel de la Honda, ca eu am avut doar benzinare. Multam.

                                Comment

                                Working...
                                X