Noua Honda CR-V Gen 5 - 2017/8 & facelift (2020)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Foarte foarte interesant mi se pare conceptul.
    Ce mi se pare straniu, este ca in articol spune ca avem motorul cu benzina, motoarele electrice, si mai e si "un motor/generator secundar", sau o fi o gresala de traducere.
    Ce motor secundar?
    Generator da, pentru faza de hybrid drive, dar ala nu e secundar, dar e si motor?
    ma rog, abia astept mai multe detalii si informatii, cred ca o sa fie o masina senzationala. Se face in Japonia, ceea ce o face si mai interesanta.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • cerevelu
      Senior Member
      cerevelu In articol e o poza care descrie foarte clar cele 3 moduri de functionare:

      http://static.automarket.ro/img/db/a...?ts=1537351819

      Click image for larger version  Name:	712655l.jpg?ts=1537351819.jpg Views:	1 Size:	69.3 KB ID:	849351

      Personal, asta e masina pe care mi-o doresc.

      Nu sunt fan hybrid, dar daca ar avea si mod plug-in pentru baterie, ar fi apropiat de masina mea ideala... (pentru nevoile mele si ale familiei).
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Pe la preț o ajunge?
        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
        Ex:
        2014 Honda Civic Executive
        2011 Honda Civic GT

        Comment


        • Nu seamana foarte mult cu sistemul hibrid de pe Toyota/Lexus? In afara faptului ca nu inteleg foarte clar tipul asta de masina gen SUV dar pot accepta ca ar fi necesar cateodata , nu pricep alegerea motorului . Din moment ce tot o faci hibrida de ce nu pui un motor ceva mai mare ? In special ca mergi si pe alt tip de ciclu motor, totusi parca ar trebui sa consume mai putin.La PHEV eu la bloc ce fac ? Scot prelungitorul pe geam ? Intradevar daca stai la casa pare o solutie foarte buna cu toate ca Mitsu Outlander PHEV nu e chiar reusit ca si consumuri externe. Dc vechiul CRV cu 2L avea vreo 1500-1600 kg ma gandesc cat ar avea asta nou cu tot cu baterii. Cel putin cuplul e extrem de bun .

          Comment


          • Originally posted by botz View Post
            Mitsu Outlander PHEV nu e chiar reusit ca si consumuri externe.
            Aici este alfa si omega: depinde la ce folosim masina.
            In oras cred ca CR-V Hibrid va consuma cu siguranta mai putin decat benzinarul actual.
            Pe autostrada si pe drumuri in afara orasului, poate chiar mai mult.
            Am fost in Grecia cu un amic, 2 masini, un CR-V si o Toyota Rav-4 Hybrid. Pe autostrazi si pe sosele eu am consumat cu benzinarul putin sub 8,5 in medie, el pe la 9 - avantaj eu.
            Prin orase si pe insule cu viteza mica, eu am consumat 14 la suta si el 6,5 - avantaj el.
            Daca in Bucuresti noul CR-V hibrid va permite sa injumatatesti consumul, asta ar fi o chestie, ca mi s-a acrit cu 14-16 la suta cu 3 la ora prin capitala lu` Firea.

            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • A venit la Asko in show-room prima mașina se pare.
              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
              Ex:
              2014 Honda Civic Executive
              2011 Honda Civic GT

              Comment


              • Mi-a plăcut forte mult mașina, am vazut-o la Asko azi. In Martie când va apărea hybridul o sa o dau pe a mea la buy back și o iau.
                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                Ex:
                2014 Honda Civic Executive
                2011 Honda Civic GT

                Comment


                • bacu
                  Senior Member
                  bacu, unde lucrezi ca vreau si eu un hybrid

                  in alta ordine de idei - caut job care sa ofere un buget pt un CR-V hybrid
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • A mea nu e mașina de firma, e personală...☺ Dacă mi-a intrat microbul cu Honda, ce sa fac!
                    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                    Ex:
                    2014 Honda Civic Executive
                    2011 Honda Civic GT

                    Comment


                    • Alte detalii despre hibrida. Curand ar trebui un topic separat...https://www.carscoops.com/2018/10/ho...ed-suv-europe/
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • Cam puțin 181 cai, in China are 240 cai Hibridul...
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

                        Comment


                        • 212 cai, scuze: https://indianautosblog.com/2017/06/...y-china-270104
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • Si Toyoya Rav 4 Hybrid (MY 2019+) are 222 CP dar cu motor pe benz de 2.5. Undeva batalia ar fi cam inegala, dar pe de alta parte, mie mi-ar fi suficienti 180 de cai...

                            https://newsroom.toyota.eu/2018-new-...is-motor-show/

                            bacu
                            Senior Member
                            bacu - cand dai banii tai, te doare mai tare ca pierzi 30% din valoarea masinii noi in primul an.

                            In alta ordine de idei:
                            Rav 4
                            4.5 l/100km (NEDC)
                            222 CP
                            ... depinde cum e adunat mie mi-a dat peste 500Nm asa ca astept ceva oficial
                            8.2s 0-100km/h

                            CR-V
                            5.3 l/100km (NEDC)
                            184 CP
                            315Nm

                            Surse:
                            https://newsroom.toyota.eu/2018-new-...is-motor-show/
                            https://hondanews.eu/eu/en/cars/medi...o-all-new-cr-v

                            ticker
                            Administrator
                            Last edited by ticker; 04-10-18, 11:50.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • Am fost azi la salonul de la Paris și am văzut pe viu Hibridul. Are 184 cai și 315 Nm in total. Cutia de viteze are o singura treapta, corespunzătoare aproximativ unei trepte a 5-a a unei cutii convenționale, pentru rularea la viteze mari in mod termic.

                              In afara de cutia de viteze, de emblemele de pe aripile fata și portbagaj și de podeaua portbagajului care nu are treapta aceea suplimentară, in rest nu exista nicio diferența de design sau echipare fata de modelul normal.

                              In vest se va vinde o ediție specială de lansare numita Honda Origine, care e de fapt un executive cu bare fata di spate modelul aero, care are o serie ca la type r. Modelul de la salon avea seria 0000. Costa 47000 euro, fata de 46000 un executive full.
                              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                              Ex:
                              2014 Honda Civic Executive
                              2011 Honda Civic GT

                              Comment


                              • Am fost chemat la un eveniment la CasaAuto Iasi ce s-a tinut cu ocazia noului CRV si am facut si un scurt test-drive cu el, 1.5T, 193CP, 243Nm, CVT, Executive, pret 38k + ceva maruntis
                                Cu ocazia asta, a fost si primul meu SUV ce l-am condus pana acum ( si prima masina cu CVT ) iar ca prime impresii, masina e faina, intr-un cuvant . Chiar daca e inalta si cu o suspensie confortabila, tinuta de drum e stil Honda, distractiva.
                                Poate pentru ce-i care cauta o masina confortabila in sensul ca sa nu simti nimic cand mergi pe drumuri denivelate, nu e o masina potrivita, suspensia e orientata pe confort dar nu e barca, ca atare, personal, nici ruliul nu prea l-am resimtit in curbe. E putin sesizabil, ca nu-i TypeR, dar e mult mai ok decat ma asteptam.
                                Interiorul mi-a lasat o impresie placuta, atat vizual cat si tactil.
                                Motor + CVT mi s-au parut ca se inteleg destul de bine. Fiind prima data cand am condus un CVT nu pot spune ca mi-a creat disconfort sau neplacere in vreun fel, daca o calci mi se pare ca se duce destul de ok ( pentru o motor de 1.5 si o masa la gol de minim1600kg, 2 pasageri + rezervor plin + ce mai ai prin masina, cred ca se duce binisor spre 1800kg ), ca atare dinamica as zice eu buna.
                                Ma gandesc totusi pe termen lung la cum se va comporta masina intr-o situatie de genul, drum de munte, familie cu 2 copii + bagaje. 1-5.ul va avea de muncit putin.
                                Nu sunt fan diesel ( chiar dimpotriva un pic ), dar cand vine vorba de SUV care are si AWD as spune ca un diesel s-ar preta mai bine ( parere personala )

                                P.S. Apropos de TypeR, cum ar fi un CRV TypeR ?! Sa puna japonezii un V6 natural aspirat la vreo 250-300 CP . Eu unul l-as cumpara :P

                                Comment

                                Working...
                                X