Cum transport doua biciclete MTB cu o Honda Civic Type S?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu am mers pe carlig + acest suport simplu de 3 biciclete ( http://www.portbagajeauto.ro/suportu...pe-carlig.html ).
    Carligul = 800 Ron
    Suportul 90 Euro + TVA
    Antifurt suport + antifurt biciclete de pe suport: 220 RON.
    Montaj carlig BOSAL: 200 RON (dat jos bara spate, dar jos armatura montat carlig etc).
    Total aprox 1600 RON. Una dintre cele mai ieftine variante si foarte practice in acelasi timp. O sa incerc sa revin cu poze maine dimineata.
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

    Comment


    • #32
      eu am dat ceva mai putin vro 3 lei plus curentul cat am sudat suporturile
      azi am facut vro 50km cu ele in masina si am incercat curbe in viteza frane etc si au stat pe pozitii biclele, este o varianta buna si pt plecat la drum lung pt 2 pers(ramane si loc de bagaje)


      p.s este vers beta 1.0 :P
      sigpic

      Comment


      • #33
        Cat dureaza toata operatia la tine ? Pentru ca ai cateva lucruri de facut din ce am vazut in poze. Este o solutie eleganta insa doar cand merg 2 persoane fara prea multe bagaje si probabil se duc in alt oras/concediu munte-mare pentru a se plimba cu bicicletele pentru ca daca vrei sa mergi ptr o ora in parc te apuci sa dai toate alea jos dureaza mai mult imbarcarea decat plimbarea...
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

        Comment


        • #34
          Am vazut aseara live sistemul lui Roland. Toata operatiunea de fixare a bicicletelor dureaza maxim 3 minute.

          Cred ca la aceasta varianta voi apela si eu pana la urma, este simplu, eficient si cea mai ieftina varianta. Bineinteles, nu e sistemul perfect dar niciunul nu cred ca e.
          Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
          Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
          1000 Locuri de vizitat in Romania

          Comment


          • #35
            Daca ne uitam strict la costuri acesta este sistemul ideal daca totul se rezolva atat de rapid si nu exista o a treia persoana sau o a treia bicicleta.
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

            Comment


            • #36
              Nothing but the best.
              Attached Files

              Comment


              • #37
                Mda no sunroof :P
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                Comment


                • #38
                  Una bucata Honda Civic Type S, doua persoane, 2 biciclete MTB cu roti de 26", bagaje pentru o saptamana de concediu (inclusiv echipamentul corespunzator pentru o nunta), una bucata pisica, suportul magic si niste chingi elastice pentru ancorare.

                  Ne-am plimbat asa aproximativ 750 km (dus intors) pe drumurile patriei si bicicletele nu s-au miscat niciun cm. Pentru mine asta e solutia perfecta.

                  Avantajele acestui sistem ar fi ca nu ai nicio limitare la viteza, nu ai zgomote exterioare (si nici interioare), nu ploua pe biciclete, poti lasa masina in parcare si te poti duce la un restaurant linistit, etc...

                  Ca dezavantaje as nota ca trebuie sa lasi subwooferul acasa si vizibilitatea prin luneta va fi compromisa in proportie de 90%.
                  Attached Files
                  Rares
                  Senior Member
                  Last edited by Rares; 16-07-12, 16:30.
                  Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                  Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                  1000 Locuri de vizitat in Romania

                  Comment


                  • #39
                    Dupa 50 km pe un traseu de MTB s-ar putea sa reconsideri solutia ideala... Asa, la nunta pe MTB intradevar, merge...

                    Comment


                    • #40
                      eu am fost pe traseul cu noroi si nu am murdarit masina... am pus ceva pe jos si gata
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        CatalinP, iti dai seama ca nu am carat bicicletele atata drum ca sa ma plimb cu ele prin parc. Am parcurs cu ele peste 150 km in aceasta mini-vacanta, 70% fiind prin padure si stim cu totii ca saptamana trecuta a plouat de a rupt in nordul tarii.
                        Din ce am observat eu, noroiul nu e o problema, in 200-300 metri dupa ce iesi cu bicicletele pe asfalt, sare tot noroiul de pe cauciucuri. Pentru siguranta am pus un cearsaf sub ele, dupa cum se vede si in imaginea de mai sus.
                        Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                        Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                        1000 Locuri de vizitat in Romania

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by CatalinP View Post
                          Nothing but the best.
                          Asta-i domnule! Doar sa nu uti de ele si sa intri pe sub poduri joase )
                          __________________________________________________ _________
                          Steve Works
                          sandale

                          Comment


                          • #43
                            Nu am intalnit poduri joase, la parcarile subterane trebuie sa nu uiti ce ai deasupra.
                            Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                            Comment


                            • #44
                              roland & rares, dati-ne o lista de piese pls.
                              cum vad eu lucrurile e sa cumpar 2 axuri fata + 2 qr si ceva cleme de prins in lemn la 2-3 cm inaltime. dar cred ca ati gasit o solutie mai simpla, asa ca va rog ori o poza de detaliu ori o lista de piese.

                              multumesc.

                              Comment


                              • #45
                                Rares, din pacate Honda nu s-a gandit foarte mult la problema asta. In uk am intrebat la cateva magazine de specialitate dar pentru mine singura solutie ar fi fost carligul de remorcare. Eu conduc un civic cu panoramic caruia nu-i poti atasa roof bars. Varianta cu bike rack legat cu chingi de luneta spate cade deoarece carligele ar trebui tensionate pe sticla lucru pe care cred ca-l stiai deja. Daca tu ai gasit o solutie avantajoasa te rog da-mi si mie de stire, sunt satul sa rabatez scaunele si sa inghesui 2 mtb pline de noroi in masina.

                                Comment

                                Working...
                                X