Noul Civic Sedan 2012 [update] facelift 2014

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hmmm... Facelift la Civic Sedan (USDM) care 95% va fi in curand si pe cel European...

    http://wot.motortrend.com/2013-honda...ow-289513.html


    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Parca arata mai bine, dar chiar asa de repede facelift. Nici nu a aparut bine si gata l-au redesenat.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • Tocmai, daca au schimbat si materialele la interior, de abia acum e Civicul Sedan care trebuiau sa-l scoata de la bun inceput.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • l-au schimbat dupa ce si-au luat-o in bot cu cel de 2012.
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

          Comment


          • http://wheels.blogs.nytimes.com/2012...n-los-angeles/

            Honda Previews a Facelift for the 2013 Civic Before Debut in Los Angeles


            When Honda unveiled the slightly refreshed ninth-generation Civic at the Detroit auto show last year, the car was somewhat underwhelming. The Civic looked dated, and many reviews in the media have not been kind, with some saying that the car has lost the personality that made it fun. Consumer Reports even left it off its list of recommended cars.

            So Honda, acutely aware of how important the Civic is to its bottom line, is taking another shot at perking the car up, at least cosmetically, with a midcycle refresh of its refresh. In its news release on Monday, the company said it was giving the 2013 car a more youthful style. A new front bumper headlines the update with a sporty looking mesh grille, chrome accents and integrated fog lights on upper trims.

            The amber corner lights are replaced with classier looking clear units, and the hood gets some aggressive lines. A new rear bumper and trunk lid help get rid of the 2001 Toyota Camry look, and the taillights now extend onto the trunk lid. Reflectors are integrated into the new bumper, and a number of new wheels will be added to the option sheet.

            Honda also says it is adding safety, comfort and chassis improvements, though Chris Naughton, a company spokesman, said in a telephone interview that he could not provide further details. He also wouldn’t say whether any powertrain updates were coming. All of the questions will presumably be answered when Honda unveils the sedan on Nov. 29 at the Los Angeles auto show.

            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • Mmm... maci betãr
              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

              "Binele o duce rau in Romania"

              Comment


              • Originally posted by sorinrs View Post
                Fiecare e liber sa creada ce vrea insa despre ce eficienta crescuta vorbim la motoare care consuma mai mult si produc mai putini cai decit cele din anii 90 ? Care nu mai au legatura cu ideea de sportivitate a marcii?
                Honda e prin traditie un mare constructor de motoare, cam cel mai mare. S-au lansat prin constructia de motociclete si api au trecut la masini. Sa vii sa spui ca Honda nu si-a propus sa faca motoare mari niciodata e ca si cum nu stii ca ei fac motoare de 1,5 si 1,8 pentru motociclete, sau vrei sa "cumperi" vrajeala conducerii marete. Faptul ca Honda a avut succes e tocmai urmare a celor infaptuite in anii 70-90. Sa pleci de linga traditie si sa faci "motoare de drujba" si hibride care consuma 15% in oras nu mi se pare vreo realizare tehnica ci doar o alta vrajeala de marketing pentru clientii "verzi" si o mare greseala de strategie. Cunosc destui oameni care stiu ce a fost Honda si care nu ar cumpara "filosofia verde". In afara de motorul diesel de 2,2 foarte reusit, dar care are deja 8 ani, ce au mai scos ei ca lumea pe benzina? Nada.1,4 dsi lesinat si mare consumator de benzina(83 de cai fata de vechiul 90).
                Honda inseamna sport, inseamna miros de motoare incinse si turate la maxim, cu performante peste concurenta, inseamna racing. Nu cred ca fanii cunoscatori ai marcii cumpara Honda pentru "calitatile ecologice" . Sa vii sa spui ca nu are rost comparatia cu alti constructori insemna ca de fapt nu ai sau nu-ti pasa de concurenta, ceea ce, nu e deloc cazul, mai ales in cazul Hondei, care dintotdeauna s-a preocupat sa ofere mai multa masina si motor decit concurenta la preturi mai bune .
                Bottom line, nu-mi place directia in care merge Honda de vreo 10 ani. A devenit inca o marca de facut bani si in curind va fi la fel de "comerciala" ca VW.

                Subscriu la tot ce a spus sorinrs !

                Cel putin modelul Civic sedan lansat anul trecut a fost un dezastru ! Eu personal nu credeam ca Honda poate sa produca o astfel de mizerie ...

                Comment


                • Tu nu crezi multe .Bănuiesc că“personal“ din propoziţia ta de mai sus “ţi-a scăpat“

                  Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • @CB1300
                    De curios ce anume nu ti-a placut la cum merge civicul sedan? Interiorul e mediocru. Ok. Dar inafara de asta cand ai mers cu el ce anume nu a facut de te-a adus la calificativul mizerie?

                    Sent from my htox
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • Originally posted by Turkish View Post
                      @CB1300
                      De curios ce anume nu ti-a placut la cum merge civicul sedan? Interiorul e mediocru. Ok. Dar inafara de asta cand ai mers cu el ce anume nu a facut de te-a adus la calificativul mizerie?

                      Sent from my htox
                      In afara de motor, totul este o mizerie ! Si asta nu o spun doar eu, o spun mii si mii se oameni care scriu si aici pe Hondafan dar si pe forumuri-le de afara ...
                      1. materialele din interior sunt de o calitate extrem de slaba
                      2. tapiseria scaunelor este facuta dintr-un material care se murdareste si se uzeaza extrem de repede.
                      3. scaunele din fata nu au niciun fel de suport lateral, si asta in conditiile in care masina este echipata cu un motor a carui linie rosie incepe pe la 6700rpm.
                      4. bordul ofera foarte multe informatii in acelasi timp, informatii care nu sunt centralizate intr-un singur "loc" iar asta este destul de deranjant, cel putin pentru mine.
                      5. masina este extrem, extrem de prost antifonata iar la o viteza de 120Km/h in interior este un zgomot infernal de abia ma intelegeam cu agentul de vanzari.
                      6. din cauza "setarilor nepotrivite" ale suspensiei la o viteza relativ mare masina da senzatia de tangaj la cea mai mica denivelare.
                      7. bordul este alcatuit din trei culori diferite care nu lasa nici cea mai mica impresie de logocica.
                      8. chestia care mi s-a parut cea mai mare imbecilitate a fost la lipsa totala a inteventiei clientului asupra masinii in sine, adica, sa spunem ca tie iti place culoarea gri sobolan, dar in acelasi timp vrei interiorul sa fie negru. NU SE POATE !!! Asta pentru ca geniile turcesti s-au gandit ca la culoarea gri sobolan se potriveste doar culoarea bej la interior.
                      9. franele sunt extrem de slabe , cre ca sunt subdimensionate.
                      10. la viteze mici, cand pui frana se aude cum se misca benzina in rezervor...

                      Nu in ultimul rand ar fi pretul exagerat de mare, cand am testat eu masina anul trecut cea mai slaba echipare era vreo 18000 si deva cu tot cu TVA.

                      Si aceste lucruri nu le-am observat doar eu, iar acest lucru s-a vazut foarte clar in vanzarea acestui model... Eu sincer am vazut doar un singur sedan in trafic.
                      Last edited by CB1300; 27-02-13, 21:49.

                      Comment


                      • OK, jumatate din punctele acelea sunt legate de interior. Cu interiorul s de acord. Despre cum se conduce nu mi se pare asa o mare "mizerie" cum spui tu. Comparata desigur cu alte compacte. In trei volume sau doua. Adica mizerie inseamna rau, rau de tot. In fine poate sunt eu mai indulgent.

                        Sent from my htox
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • Mizerie mai inseamna si relativ la ce ne asteptam de la Honda, cu ce ne-a obisnuit pana acum.
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                          Comment


                          • Turkish, aspectele legate de interior sunt cele mai importante pentru ca acolo iti petreci aproape tot timpul cand vorbim despre o anume masina. Sau tu conduci masina din portbagaj ?!
                            Nu ar fi fost nimic de comentat daca aceasta masina ar fi costat spre exemplu 12-13000 Euro, un pret care mie mi se pare mai mult decat corect la ce ofera masina. Dar cand Honda vine si cere aproape 19000 pe cea mai slaba varianta de echipare care nu poate fi descrisa decat prin cuvantul: ESEC Ce comment-uri te astepti sa vezi pe forum?! Si asta in conditiile in care masina este fabricata intr-o tara situata la 600Km de Bucuresti care are o istorie destul de bogata in fabricarea lucrurilor de o calitate indoielnica. Exact cum spunea si colegul sorinrs, in acest moment Honda este foarte departe de Honda anilor 90. Un producator auto caruia nu puteai sa-i reprosezi nimic din punct de vedere al calitatii autoturismelor.
                            In acelasi timp, poti gasi pe forum un topic in care eu apreciez ajustarile aduse modelului 2013 asta in conditiile in care un nene care prezinta masina vorbeste de rectificarile aduse exact problemelor la care am facut eu referire.

                            Acum lasand off-topic-ul la o parte si vorbind strict depre masina prezentata pe acest topic, noul NSX daca va respecta spusele celor de la Honda. Cel putin din punct de vedere al design-ului va fi o masina extraordinara si probabil va fi masina care impreuna cu modelul Urban SUV vor revitaliza marca Honda. Am vazut ca unii colegi de forum duc in discutie pretul, acest gen de autoturisme intodeauna au fost ceva mai exclusiviste si s-au adresat unui anumit segment de cumparatori. Deci nu are rost sa spunem ca este prea scumpa.

                            Comment


                            • @CB1300 vezi sa nu te supraincingi
                              ai dreptate cu interiorul, e foarte important, dar pentru mine, personal conteaza mai mult cum se comporta masina la drum; e o opinie personala, daca tu consideri ca merit sa fiu pedepsit pentru ea, ma incui singur in portbagaj; eu nu contest ca modelul are probleme ci doar te-am intrebat ce anume din experienta ta, personala, cu el te determina sa spui ca e o "mizerie"; am inteles, insonorizare, frane slabe; eu am condus masina aia un weekend si nu mi s-a parut atat de praf;

                              Orice producator auto, atunci cand isi deschide fabrica parasauteaza un ecosistem intreg de productie care este MULT, mult mai puternic decat sa zicem, specificitatile culturale locale; deci din punctul meu de vedere argumentul cu "turcismele" e pur emotional si nu foarte solid.
                              Dar da, Honda nu e acum in cel mai bun moment al sau. Mai ales in Europa. Cu asta sunt foarte de acord. Dar eu am rabdare cu ea. Toti producatorii au momente mai bune sau mai rele. Multi se lupta cu falimentul - Opel, grupul PSA. Deci Honda ar putea sta si mult mai rau .

                              NSX va revitaliza imaginea marcii Honda. Nu neaparat succesul companiei Honda. "Flagship-urile" functioneaza numai daca si restul produselor, cele pentru popor, sunt la un nivel bun de performanta. Spre exemplu LFA face bine marcii Lexus desi e o masina la care ei pierd bani pentru fiecare model vandut. Dar asta se intampla si pentru ca noile generatii de la Lexus sunt exceptionale si se lupta de pe pozitii egale cu tripleta premium germana. Contextul in care va iesi in piata noul NSX e mult, mult mai competitiv decat ce era la lansarea primului NSX. Impactul public de atunci a fost dat si de faptul ca masina a atacat cu succes imaginea Ferrari - in speta 348 care a fost "standardul de depasit". La mult mai putini bani. Si cu fiabilitate mult peste Ferrari care la momentul acela era notoriu pentru problemele de acest fel. La ora actuala jocul e mult mai greu.
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment


                              • turkish, eu nu m-am supraincins doar ti-am raspuns la intrebare
                                Din punctul meu de vedere, daca tie ti se pare normal sa platesti atatia bani pe o masina cu problemele enumerate de mine, treaba ta ! Sunt banii tai si poti sa faci ce vrei cu ei ! Dar gandeste-te ca in SUA de exemplu, Civic-ul sedan, a fost #1 in topul vanzarilor timp de 7 ani la clasa small sedan, iar o data cu aparitia noului model a ajuns pe locul 3 sau 4... Oare de ce ?
                                Am vazut ca ai adus in discutie faptul ca la deschiderea unei noi fabrici se "parasuteaza un intreg ecosistem" in locul respectiv. Vezi ca declinul Honda a inceput o data cu asamblarea masinilor prin Europa. Dupa parerea mea, deschiderea unei fabrici in Turcia(chiar daca este cea mai moderna) a fost o grava eroare de imagine. Vezi exemplul Ford, de cand asambleaza masini in Germania le-au crescut vanzarile enorm fata de perioada cand asamblau doar in UK.

                                Comment

                                Working...
                                X