Revizii Honda Civic Sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am pus ebc si se comporta ok
    poate sensibil mai bine decat cele originale,nu scartaie si nu fac prea mult praf negru
    le am cam de 17 mii de km pe masina
    eu zic ca raportul calitate pret este bun

    Comment


    • Originally posted by prodeamihai View Post
      am pus ebc si se comporta ok
      poate sensibil mai bine decat cele originale,nu scartaie si nu fac prea mult praf negru
      le am cam de 17 mii de km pe masina
      eu zic ca raportul calitate pret este bun
      Ok, am īnţeles că sunt mai mulţi mulţumiţi de EBC, dar pe mine mă interesează dacă şi-au pus pe Civic Sedan şi mai ales dacă au scăpat de problema cu trepidatul la frānare la viteze mari...
      Probabil că o combinaţie discuri + plăcuţe aftermarket ar fi cea mai potrivită.
      Īncă nu am reuşit să aflu dacă se potrivesc ceva piese de la sistemul de frānare īntre Civicurile Sedan (FD-) şi Civicurile 5D (FK-, FN-)...

      LE: de exemplu, īn catalogul celor de la EBC nu găsesc modelul meu de Civic decāt o informaţie vagă, doar capacitatea motorului 1.8, fără cod de model ca la celelalte: http://www.ebcbrakes.com/Assets/EBC_..._Catalogue.pdf .
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • Ideea e ca eu sunt foarte multumit de astea stock, nu mi-au fluierat NICIODATA, nu mi-au trepidat, nu mi-au scartait nu nimic, nu s-au uzat atat de mult cat ma asteptam (bine ca la vale stiu ce e aia frana de motor, nu cum vad pe altii ca stau cu piciorul pe frana de sus pana jos) si parca as merge pe "if it ain't broke don't fix it" dar nu imi vine sa dau cu 300% mai mult pe ele de la dealer..

        Comment


        • Daca vreti sa comandati de pe bernardi va pot ajuta cu un cod de reducere de 5%,o sa ma uit sa vad cat este valabil.
          '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
          Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

          Comment


          • Placutele Textar care le am acum pe fata scartaiieeeeeeeeee. Si ca tacamul sa fie complet nici ajustarea discurilor de frana nu a avut efectul scontat, in continuare trepideaza masina la franarea de la viteze mari...

            Cine si-a pus placute de frana care nu scartaie sa posteze aici, eventual daca ati scapat si de discuri sa ne spuneti cu ce le-ati inlocuit!
            '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

            Comment


            • Textar sunt si astea stock?

              Comment


              • Asa zic cei de la service, si la mine scartaie destul de deranjant avand in vedere ca nu sunt duse, o sa iau un spray din ala de curatat discurile din peco... poate rezolva problema.
                '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                Fosta:
                '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                Javascript motherfucker in Iasi?
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                Comment


                • daca trepideaza la franarea laa viteze mari problema clar este discul nu placuta
                  trebuie schimbate, pe garantie sau daca nu vrei sa mai ai probleme schimbi cu unele aftermarket

                  Comment


                  • Originally posted by andrei_r View Post
                    Asa zic cei de la service, si la mine scartaie destul de deranjant avand in vedere ca nu sunt duse, o sa iau un spray din ala de curatat discurile din peco... poate rezolva problema.
                    Le-am curăţat eu de vreo 2 ori īn ultimele 3 săptămāni şi tot scārţāie.

                    Originally posted by prodeamihai View Post
                    daca trepideaza la franarea laa viteze mari problema clar este discul nu placuta
                    trebuie schimbate, pe garantie sau daca nu vrei sa mai ai probleme schimbi cu unele aftermarket
                    Discul este cel care face să trepideze pedala, dar noi bănuim că plăcuţele ar fi prea tari/dure şi ovalizează discul. Deci, teoretic, nişte plăcuţe mai moi ar putea atenua sau elimina problema aceasta.
                    Cea mai bună soluţie - alte discuri şi plăcuţe decāt cele stock.
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • de ce niste placute dure ar ovaliza discurile?
                      care este explicatia?

                      Comment


                      • singurele diferente pe care le stiu eu dintre placutele dure si cele mai moi sunt ca primele se uzeaza mai greu insa franeaza mai prost fata de celelalte care se uzeaza mai repede dar si franeaza mai bine
                        Si chiar daca cele dure uzeaza discul mai repede, uzura trebuie sa fie liniara.

                        Comment


                        • cele dure mai au si boala sa scartaie.

                          Comment


                          • Cine imi poate spune ce se schimba la sedan la revizia de 60.000km. Precizez ca placutele le-am schimbat. Am pus EBC (da, pe sedan). Cele pentru fata le-am luat de la 4Turbo, cele spate sunt luate din state. Comandasem din state si pt fata, dar sunt mai mici ca si dimensiuni si nu pot fi montate. Am schimbat si discurile fata, cu cele TurboGroove. Astea sunt cele perforate, si fluiera putin, atunci cand gaurelele trec prin dreptul placutei. Eu le aud cand merg incet si am geamurile deschise si muzica incet, mai ales daca trec aproape de ceva de care sa se reflecte sunetul. Exista si varianta fara gaurele si am inteles ca materialul este acelasi. Singurul avantaj este ca se racesc mai repede, dar acum depinde si de stilul de mers. Pentru cei interesati, putem sa ne intalnim sa vi le arat. Diferenta la franare la mine s-a simtit. Oricum si eu aveam problema cu discurile ovalizate pe fata si am preferat sa le schimb decat sa le rectific. Prin rectificare mai pierdeam ceva din "carnea" lor, ele fiind si asa tocite.
                            sigpic
                            Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

                            Comment


                            • ce ulei de motor imi recomandati si mie pentru o revizie de 40k avand in vedere ca a trrecut sezonul cald si deci nas mai baga 0 w40.am vazut multe pareri dar as mai vrea inca una

                              Comment


                              • Tot de 40K fac si eu zilele astea si am luat mobil1 0W-20 de la colegul de pe forum.

                                Comment

                                Working...
                                X