Revizii Honda Civic Sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am verificat azi filtrele (aer + polen) că am aproape 60,000.Filtrul de aer este cumva tip umed ? Arată cam murdar și parcă ar fi unsuros ..Stie cineva daca e ok ?

    Comment


    • Daca e cel stock 100% nu e tip umed...

      Comment


      • Tin sa te contrazic Seth. La Civic, filtrul de aer original este un pic uleios, nu este uscat.
        Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
        sigpic
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

        Comment


        • Parcă m-am mai liniștit așa... Credeți că ar fi o problemă dacă la aș schimba eu uleiul și filtrele și aș merge la revizia de 60,000 depășind nr.de kilometri ?( să ziucem 61,000, că oricum nu mai am garanție... )

          Comment


          • Referitor la filtru de aer, nu știu ce filtru mi-au pus la ASKO la ultima revizie ( la 40,000)...

            Comment


            • Daca ai depaşit perioada de garantie, partea de revizii devine facultativa, strict la alegerea ta. Poti sa faci ce vrei cu masina, dar daca e ceva la care nu te pricepi, mai bine intrebi sau lasi pe altii. Oricum, incearca sa nu neglijezi masina. Daca ai intentia sa vinzi masina la un moment dat, un plus ar fi ca toate reviziile sa fie facute la reprezentantă si la timp. Asta va da de inteles ca tii la masina si ca ai ingrijit-o.
              sigpic
              Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

              Comment


              • Nu se pune problema să neglijez mașina.Schimbatul uleiului și filtrului de ulei le pot rezolva la un service aici în Hunedoara, filtrele le pot schimba personal, dar pentru revizie trebuie să merg la Timișoara - cel mai apropiat service Honda și nu știu dacă am timp, avand în vedere că voi pleca în SUA pentru 3 luni.Mă gandeam să merg la revizie cand mă intorc si atunci probabil voi avea in jur de 60,500 - 61,000 de km. Vreau să merg atunci la Timișoara pentru că la 60,000 e revizie principală.Mașina nu mai este în garanție dar am zis că măcar reviziile principale să la fac la Honda de acum încolo.În garanție reviziile le-am făcut la ASCO.

                Comment


                • Nu cred ca se pune problema de 1000km plus-minus fata de cei 60k. Poti oricum sa pui o intrebare la service. La ASKO cu siguranta nu vei avea probleme.
                  sigpic
                  Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

                  Comment


                  • baieti...filtrele stock nu sunt umede, de nici un fel; sunt de hartie, si atat, nicidecum unsuroase sau uleioase.

                    Comment


                    • Aleluia, credeam ca sunt eu nebun.

                      Comment


                      • Filtrele de aer OEM sunt umede. Sunt imbibate cu un ulei...am verificat chiar acum. Cel putin ce am avut eu pana acum, aduse din State, originale Honda: cod 17220-RNA-A00. M-as mira sa fie diferite din punctul asta de vedere, fata de ceea ce se vinde la dealerii Honda din Ro.
                        CR-V e:HEV
                        JAZZ GD1 CVT
                        Ex: CR-V RE6

                        Ex: RDX TB1
                        Ex: Civic FD1

                        Ex - JAZZ GD1
                        Ex - ACCORD Type-R
                        Ex - DEL SOL EH6

                        Comment


                        • Repet, si cel din State si cel din Ro, ambele cu acelasi cod precizat de Maruta, sunt UMEDE. Nu stiu ce filtre vi s-au pus voua la revizii dar cele originale de Civic sunt imbibate cu ulei.
                          Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                          sigpic
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                          Comment


                          • Am unul in maina chiar acum, de CTR, original, si e umed.
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                            Comment


                            • Eu cand l-am scimbat pe cel de la motor cu K&N-ul, era cat se poate de uscat. Cel de la filtrul de habitaclu, la fel. Poate uleiul ala care vine peste filtrul OEM este un conservant pentru a pastra calitatile hartiei pana la montaj. Nu ma contrazic mai departe, nu are sens, voi ati pus mana pe mai multe eu v-am zis doar ce am scos din masina.

                              Comment


                              • Confirm si eu ca filtrele sunt umede,ma pregatesc de revizie si asa arata cel putin cand este nou.
                                '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                                Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                                Comment

                                Working...
                                X