Type-R FN2 a ajuns si la Spoon !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Doc View Post
    Un strung face minuni si mai ales pe astea cu clapeta pe cablu.
    Pana la strung iti trebuie TB-ul care este mai mare in diametru fata de cel standard. Din cate am reusit sa descifrez de acolo la FN2 e cu 10mm mai mare Spoon fata de OEM

    Comment


    • #17
      Prin TB te referi la banut sau la throttle body?

      Din poze se vede ca este acelasi throttle body, au subtiat peretele.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #18
        au subtiat peretele insa clapeta e mai mare. (tocai pt asta au subtiat peretele ala de tb) iar noua clapeta e eliptica (biconvexa) nu mai e plata.
        HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
        HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
        vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
        KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

        Comment


        • #19
          Banutul nu e problema, se poate face altul mai mare dupa ce faci ajustarea TB la strung.
          Doc
          Hondafan Member
          Last edited by Doc; 31-05-10, 13:07.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #20
            Da TB = throttle body, cel de la Spoon este cu 10mm mai mare, ei au polizat gaura din IM (intake manifold) ca sa fie la fel cu cea din TB.

            Comment


            • #21
              in concluzie merge si cum zice doc. clapeta homemade, polizare interior tb + im.
              HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
              HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
              vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
              KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

              Comment


              • #22
                Originally posted by mad_wob View Post
                in concluzie merge si cum zice doc. clapeta homemade, polizare interior tb + im.
                Cred ca e cam greu sa iei 10mm din TB original

                Comment


                • #23
                  Daca ai meserias la strung poti sa faci orice, carne sa fie si dupa cum arata se poate face lejer.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Doc View Post
                    Daca ai meserias la strung poti sa faci orice, carne sa fie si dupa cum arata se poate face lejer.
                    Intr-adevar primul model Spoon TB pe ITR folosea unul OEM si era alezat la intrare undeva la 68mm dar iesirea era la fel, 62mm part no 16400-DCR-020. Modelele mai noi 16400-DCR-000 sunt facute chiar de 70mm. Din ce vad eu din poza, cel montat pe FN2 este cel din urma pentru ca ei polizeaza mult si din IM.

                    In poza de mai jos se vede diferenta intre cele 3 tipuri, OEM, versiunea 1 Spoo si versiunea 2a.


                    Am fost repede si am masurat diametru exterior la TB de pe masina mea ~71mm (nu am stat sa iau o masura exacta ca ploua) deci poti sa-i alezezi intrarea pentru o mai mare velocitate

                    Comment


                    • #25
                      YouTube - SPOON HONDA CIVIC EURO TYPE R

                      Comment

                      Working...
                      X