Insonorizare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Insonorizare

    as dori pentru cei care stiu ANVELOPE care au un zgomot de rulare cat mai redus (din experienta proprie) sa le posteze ca as fi interesat de achizitia unor astfel de anvelope
    sigpic


    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cristian/

  • #2
    chiar nu stie nimeni ? nu pot sa cred asa ceva ?

    haideti macar o marca , doua de anvelope ....
    sigpic


    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cristian/

    Comment


    • #3
      intra pe www.cauciucuridirect.ro
      Cauti o anume marca, iti alegi un tip de cauciuc care te intereseaza si intri la TyreTest.com.
      vezi imagine atasata.

      Si ai in fereastra deschisa si un calificativ pt nivelul de zgomot, uzura si altele.
      ticker
      Administrator
      Last edited by ticker; 21-01-09, 13:36.
      Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
      In cautare de altceva

      Comment


      • #4
        Foarte bun topicul deschis de cristi..pacar ca s-a perimat. Si eu asi fi vrut sa aflu mai multe pareri despre cit sunt de zgomotoase unele marci si pe ce dimensiuni, pentru a nu fi nevoit sa le aflu pe buzunarul propriu (if u know what i mean)
        Voi incepe asadar eu:
        am avut anul trecut toyo de vara 225/45/r17 - super zgomotoase si s-au dus cam repede si asa ca am luat ptr fata doua dunlop sport 01 A 225/45/r17 - mai silentioase si foarte eficiente.
        a venit iarna si odata cu ea continentaluri winter contact TS830 205/55/r16, care spre surprinderea mea au fost cele mai silentioase cauciucuri, chiar daca erau de iarna. Si probabil si ptr ca erau pe 16.
        Ieri am pus cauciucurile de vara 4 Michelin PS2 225/45/r17, care sunt mai sieltioase decit primele doua, insa mai zgomotoase decit continentalurile. Adica a revenit acel vijiit specific cauciucurilor late si sunt sigur ca problema e de la latime si mai cred ca insonorizarea pe accord (CL9) nu a fost gindita ptr cauciucuri pe 17. Nu stiu cum e la voi, dar eu unul, care nu merg foarte tare, prefer sa aud muzica din masina si nu zgomotul trenului de rulare.
        Concluzie: cred ca voi trece la R16.
        Last edited by Florin*; 19-03-10, 08:50.
        My photo album
        '08 Honda Accord 2.2 i-CTDI Exec.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Florin* View Post
          Adica a revenit acel vijiit specific cauciucurilor late si sunt sigur ca problema e de la latime si mai cred ca insonorizarea pe accord (CL9) nu a fost gindita ptr cauciucuri pe 17.
          Sincer, nu cred ca vreo masina are insonorizarea gandita pentru un anumit tip de janta/cauciuc, ca sa nu mai spunem ca este foarte dificil sa faci asa ceva.
          '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

          Comment


          • #6
            Originally posted by Florin* View Post
            am avut anul trecut toyo de vara 225/45/r17 - super zgomotoase si s-au dus cam repede si asa ca am luat ptr fata doua dunlop sport 01 A 225/45/r17 - mai silentioase si foarte eficiente.
            De care Toyo?

            Toyo Proxes T1R sunt unele dintre cele mai silentioase anvelope cu care am mers vreodata, si nu spun doar eu asta.

            Comment


            • #7
              Originally posted by LittleM@n View Post
              De care Toyo?

              Toyo Proxes T1R sunt unele dintre cele mai silentioase anvelope cu care am mers vreodata, si nu spun doar eu asta.
              Te pot contrazice eu daca vrei

              Comment


              • #8
                Pai si nu ne spui si noua unele MAI silentioase?
                Ma intereseaza oarecum si pe mine subiectul ca va veni vremea sa le schimb pe astea de vara si sper sa nimeresc ceva mai silentios.

                Comment


                • #9
                  Yokohama Advan Sport sau C Drive, mult mai silentioase decat Michelin Primacy.
                  honda civic 2,2 ictdi sport dpf ,milano red http://hondafan.etp.ro/gallery/v/liviu+iulian/

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Seth View Post
                    Pai si nu ne spui si noua unele MAI silentioase?
                    Ma intereseaza oarecum si pe mine subiectul ca va veni vremea sa le schimb pe astea de vara si sper sa nimeresc ceva mai silentios.
                    Eu nu stiu altele mai silentioase pt ca nu mi-am luat niciopdata gume dupa criteriul asta. Ce vroiam sa spun e ca T1R-rurile nu sunt foarte silentioase pt ca le am eu pe masina si la peste 100km/h trebuie sa dau CD-playeru' blana sa mai aud ceva

                    Comment


                    • #11
                      Toyo Proxes T1R 225/45/R17 erau foarte zgomotoase. Poate de la volan nu iti par chiar asa, dar eu le aveam pe spate si am mers la drum lung si am ramas ingrozit de ce zgomot puteau sa faca. Am crezut initial ca e o alta problema, dar dupa vizita la Ati, m-am convis ca sunt cauciucurile.
                      PS. Le mai am inca in garaj. Daca le vrea careva...
                      My photo album
                      '08 Honda Accord 2.2 i-CTDI Exec.

                      Comment


                      • #12
                        Tare
                        Eu am avut o experienta total opusa cu ele
                        Cel putin fata de Sava-urile S3 de iarna sau Bridgestone-urile B250 stock (de pe fosta mea masina), parca mergeai si erai pe puf cu Toyo-urile, inclusiv la zgomot. Iar dintre toate masinile pe care le-am avut, zgomotul produs de roti la T1R era cel mai mic; e adevarat ca si restul aveau roti ceva mai mari, dar chiar sa fie asa diferente la alte dimensiuni?

                        Comment


                        • #13
                          Si AlexU se plangea de Toyo si de zgomot si de altele ma gandeam sa imi iau jante de la TopGear cu tot cu gume (la fel ca si el) si mi-a recomandat sa nu iau gumele
                          '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                          Fosta:
                          '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                          Javascript motherfucker in Iasi?
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                          Comment


                          • #14
                            La fel si Zagini a reprosat zgomotul foarte mare la rulare ale Toyo T1R(225/45/17).
                            Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                            sigpic
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                            Comment

                            Working...
                            X