Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    nu mai sta pe ganduri si du-te si ia civicul
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 04-09-08, 08:16.
    '18 BMW X1 18xd
    '15 BMW i3 range extender
    ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

    Comment


    • #92
      Pana la urma o masina se ia cu sufletul.

      Trepidatii nu sunt daca ii pui benzina buna (Top 99+, Mol Evo).

      Cu vopseaua eu sunt ceva mai norocos peentru ca nu am observat problememajore, dar i-am facut si un tratament cand am luat-o (paint sealant) si urmeaza in curand al doilea. Cel putin psihologic se simte.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #93
        Originally posted by ticker View Post
        Pana la urma o masina se ia cu sufletul.

        Trepidatii nu sunt daca ii pui benzina buna (Top 99+, Mol Evo).

        Cu vopseaua eu sunt ceva mai norocos peentru ca nu am observat problememajore, dar i-am facut si un tratament cand am luat-o (paint sealant) si urmeaza in curand al doilea. Cel putin psihologic se simte.
        Si mai am impresia ca si culoarea argintie te avantajeaza. Cred ca pe argintiu nu se observa mici zgarieturi si urme care pe o masina neagra de exemplu sar in ochi.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #94
          Asa cred si eu delphi, dar nu am Slava Domnului nici ciobituri. Nu stiu daca e doar culoarea sau si paint sealant-ul dar cu siguranta ii mai fac unul asap.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #95
            Originally posted by idragosh View Post
            Salut..
            Eu sunt nou aici ,dar citesc de vreo saptamana in fiecare zi ce se intampla.Vreau sa-mi iau un civic 5d cu i-shift si inca nu sunt hotarat....am o octavia de 2 ani de care sunt foarte multumit dar imi trebuie ceva mai tineresc Ce parere aveti? Vad ca toata lumea se plange de vopsea, de trepidatii ....asta e singurul motiv pt care stau pe ganduri....pt ca la octavia nu am astfel de probleme.
            Eu zic sa nu mai stai pe ganduri...Ia civic-ul Si eu am civic 5D cu i-shift si nu am avut probleme pana acum de nici un fel... II bag benzina top99+ si trage foarte bine. La vopsea nu am observat mai nimic, insa si culoarea (galaxy grey) ma avantajeaza cred...

            Sunt sigur ca pe forum-ul skoda oamenii se plang mult mai mult si din cauza mai grave...Octavia era diesel?
            2008 Honda Civic 5d i-shift

            Comment


            • #96
              salut!sunt foarte nou aici,adica prima oara! cred ca mi-ar prinde bine careva sfaturi si pareri! sunt pe cale sa-mi achizitionez o honda civic sedan 18 SE cu cutie automata.am vazut masina,am facut un drive test(cutie manuala).mi-a placut foarte mult,dar nu stiu mai nimic despre masina.cum se comporta in timp,cand incepe sa troncane,cum e service-ul,cum sunt reviziile...eu acum conduc un vw passat.cum voi simti trecerea... va multumesc anticipat!

              Se va muta la aria potrivita!
              ticker
              Administrator
              Last edited by ticker; 09-09-08, 21:33.

              Comment


              • #97
                Accord vs. Passat

                Ohhh, "virgin" asadar

                Sfaturi nu pot da, ca nu stiu masina prea bine Si sunt convins ca-ti vor raspunde seniorii care au asa ceva ...

                Comparatia corecta ar fi passat vs. accord. Trecerea depinde de ce fel de masina ai nevoie
                Ce pot sa-ti spun este ca nu cred ca o sa ai ocazia sa auzi troncanit la Honda cum auzi la europence ...

                Citeste thread-ul "Si totusi de ce Honda?" si o sa afli mai multe, nu atat despre tehnica cat despre motivatia achizitiei unei Honde.

                Bafta la cumparat / condus etc.!

                OZN 2008 Honda Civic 5D, 2.2i-CTDI / 140 CP Sport M/T - Silver

                http://hondafan.ro/forum/member.php?u=1987
                "La vita e bella!"

                Comment


                • #98
                  Acum ca am rezolvat partea administrativa, cateva sfaturi pentru Codrut.

                  In primul rand bine ai venit printre noi!

                  Acum iti trebuie doar timp.

                  1. Cel mai simplu e sa "maturi" prin forum la My Civic pe unde vezi ca scrie sedan sa vezi impresiile la cald ale propietarilor.

                  2. Vezi aria Honda Civic pentru posturi care sa te intereseze (gen Probleme Civic, Consum Civic etc.)

                  3. Pentru Service este o arie dedicata cu pareri pro si contra.

                  Cum ziceam.... timp sa ai. Cand ai dubii foloseste functia Search
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Honda Civic Sedan - facelift vs new ?!

                    Buna ziua,

                    Este adevarata stirea http://www.informatiiauto.ro/honda-c...8-sid3226.html si daca da, cand ar aparea si la noi civic sedan cu acest interior.

                    Ma intereseaza sa achizitionez o honda civic sedan, dar din cate vad pe forum ba tot are lipsa una alta, ba' n'are computer de bord calumea, ba n'are bec in topedou, ba probleme cu pedala de ambreajul, ba' fara priza in porbagaj.

                    Deci cand apare un facelipt cum e cel din link, care are un interior mai clasic care seamana cu noul Accord.

                    Multumesc anticipat,
                    si spor la condus

                    PS: cred ca pe zi ce trece, ma apropii tot mai mult de'a deveni un fan Honda ... poate si'un posesor de Honda, in urmatoarea perioada.

                    Comment


                    • interiorul de acolo este de Honda Accord...

                      Uita-te pe pozele de aici: http://www.vtec.net/news/news-item?news_item_id=792284

                      Modificarile nu sunt f. mari. De venit la noi, vor veni dupa ce se termina stocurile probabil. Decizia daca astepti sau nu e doar a ta!
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Cred ca ai facut o confuzie.
                        Bordul din link-ul respectiv este al Accord-ului cu cutie automata pe diesel.
                        Cred ca iti dai seama ca la un facelift nu poate fi vorba de o schimbare atat de mare.
                        Deci, Sedan-ul a ramas la fel la interior, cu exceptia tapiseriei: nu mai este cea din velur, ci dintr-un altfel de material.
                        Poze gasesti la topicul cu Facelift Civic 2009.
                        Cat despre neajunsuri, eu te intreb un singur lucru: care Sedan de clasa compacta are la 16.000 + TVA suspensie independenta spate, trapa electrica bidirectionala, scaune incalzite, cd-changer, pilot automat, toate geamurile elctrice, oglinzi rabatabile electric, plus motor de 140cp cu cutie manuala in 6 si automata cu padele la volan? Nu mai vorbesc de fiabilitatea exemplara a Honda si calitatea finisarilor, care pt o masina de 14-16.000 + TVA sunt excelente, si de tinuta de drum net superioara clasei din care face parte.
                        Lipsa becului din torpedou o s-o uiti repede cand o sa vezi ca in interior ai bec separat pt pasagerii din spate si pt portbagaj, acolo unde multi nici macar optional nu au in clasa asta. Cat despre computer de bord, atata timp cat ai un cosum mediu si un indicator digital pt nivelul de benzina, cred ca e arhisuficient, avand in vedere ca celelalte variabile cum ar fi consumul instant si range-ul sunt total subiective si in mare neconcordanta cu realitatea, dupa cum am vazut la multe masini.
                        Iar micile defecte ce pot aparea, cum ar fi un biet arculet la pedala de ambreiaj, sunt rapid rezolvabile si nu fac decat sa te aduca din cand in cand cu picioarele pe pamant si sa-ti arate ca nu exista un lucru perfect.

                        Comment


                        • Poza de interior din linkul postat de tine este asa cum a zis si Ticker de la noul Accord, nu de la Civicul sedan.

                          Faceliftul la civic sedan priveste doar exteriorul si chiar si acolo sunt destul de putine modificari. La interior am inteles ca au schimbat tapiteria cu una de calitate mai buna si cam atat. Mai multe poti gasi aici:
                          Originally posted by Delphi View Post
                          Pana acum nu am gasit nimic despre face liftul la 5D sau 3D, numai la sedan, modelul JDM (care se vinde si la noi) si USDM. Referitor la sedanul JDM, au schimbat numai farurile si stopurile, farurile de ceata, jentile, grila, sigla din fata si bara din fata. Mie sincer imi plac toate schimbarile. Modelul din State a fost si el modificat, dar are farurile si stopurile altfel decat la JDM.

                          Niste linkuri cu poze si detalii despre faceliftul sedanului JDM:

                          http://carscoop.blogspot.com/2008/09/2009-honda-civic-sedan-and-hybrid.html

                          http://www.nihoncar.com/en/news-896-Honda+Upgrades+Their+JDM+Civic.html (si cu Type R-ul JDM )

                          http://www.autoblog.com/2008/08/17/facelifted-2009-honda-civic-sedan-gets-scantastic-reveal/
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • Cred ca am fost indus in eroare de gurile de aerisire. M'am uitat pe net si avazut ca pt europa sunt http://www.honda.com.ro/date/new_acc...cord_Sedan.jpg iar pt us sunt http://automobiles.honda.com/images/...ry/gal_lg2.jpg ( my mistake, sorry ) ...

                            Cat despre dotari, nu contest nimic ... este o masina ff dota si buna iar despre Honda am auzit numai de bine dar ... vreau sa stiu tot ce poate face masina, inainte de'a o achizitiona, ca sa stiu la ce sa ma astept si sper ca asta e o treaba buna, aceasta informare "prematura".

                            Probabil ca ma intelegeti si voi pe mine, cand e vorba de banu' propriu muncit si nu de putini, 20.000 euro, orice mic defect (motor, dotari, antifonare, samd) poate face diferenta intre 2 marci.

                            Oricum, credeam ca mi s'a indeplinit visul interior de accord si exterior de civic sedan. Poate la urmatoarele modele, cine stie ...

                            Numai bine,
                            si multumesc de raspunsurile prompte

                            Comment


                            • Eu cred ca totusi la banii astia nu gasesti foarte usor ceva care sa-ti ofere tot ce ofera Civicul sedan. Poate sunt subiectiv, pentru ca si eu tot pe el am pus ochiul.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • pai eu inca sunt in dubii, apar o multime de modele (versiuni) noi si din multitudinea de modele am ajuns la urmatoarea dilema:

                                Golf VI vs Honda Civic 5d
                                Octavia III (!) vs Honda Civic sedan

                                Inca nu stiu cine va isi castigator din aceast "duel". Probabil ca Honda Civic sedan

                                Comment

                                Working...
                                X