Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-ar placea sa purtam discutia cu intelesul cuvintelor din definitii, nu cele pe care credem noi ca le au De aceea se stabilesc norme si reguli ca sa intelegem toti la fel. Da, sigur voi dormi mai linistit cu gandul ca ai aflat sensul expresiei " la fel"
    Apari diseara la Biblioteca?
    Scuze de offtopic
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • @jaxx, dragostan - as cumpara-o inca o data daca as sta intr-o tara civilzata in care nu imi apar greierasi in bord si nici nu imi troncane suspensia dupa 1000km din cauza drumurilor. Intr-o tara in care daca ma duc cu masina la reprezentanta si zic ca am o bataie pe dreapta fata care nu era acolo cand am cumparat masina, o sa plec de acolo cu problema rezolvata si nu intreabandu-ma oare ce rost mai are garantia aia pentru care am cumparat o masina noua. E o masina senzationala pe drum bun si groaznic de sensibila pe drum rau. La denivelari si acele mici sentulete ramase dupa astuparea santurilor gen traversare canalizare se misca prea mult stanga-dreapta. Ceea ce imi intareste convingerea ca bataia mea de pe fata e de la o bieleta antirului. Iar ca si confort, nu stiu cum era generatia trecuta dar nu mi sje pare o masina confortabila daca drumul nu e perfect. Spatele e prea rigid. Si la cum zornaie tot bordul cand dau in cate o groapa, greierasul asta pe care il am e doar inceputul...

      Comment


      • @BV26CAT: ceea ce reprosezi tu Civicului, exact acele lucruri imi plac si as face orice ca sa-i pastrez rigiditatea si capacitatea masinii asteia de a transmite soferului tot ce intalneste pe drum. Alte masini imi par niste paturi cu apa. Nu imi vine sa accept ca oamenii de azi au devenit atat de moi, de gelatinosi incat orice vibratie sa le strice stomacul.
        De asemenea, nu poti sa reprosezi unei masini ca traim intr-o tara de cosmar.
        Cat despre service, pot sa spun doar ca cel de la Braila a fost unul care nu m-a lasat niciodata cu probleme nerezolvate.

        Iubesc Civicul.

        Comment


        • Mai sunt si alte masini care transmit ff bine ce trebuie de pe drum si nu o fac intr-un mod deranjant: incearca o serie 3. Iar transmiterea starii drumului se face de regula prin volan, capitol la care Civicul, mai ales pe ploaie mai are mult de invatat. Dar na...nu poti avea si spatiu mult in portbajaj si suspensie avansata. Asa ca un compromis trebuie facut. Ma intreb daca nu as fi preferat o suspensie din zilele noastre in fiecare zi, si o cutie din aia pe plafon de doua ori pe an cand plec in concediu. La fel cum as fi preferat o folie de protectie gen VentureShield in locul inutilitatii numita ECO mode.

          Comment


          • Ca de obicei, sarim din Civic fix in BMW.
            Pana la urma, nu e rau.

            Comment


            • Daca nivelul comparatiei este de obicei BMW, atunci sunt linistit cu alegerea facuta
              Drumurile proaste si nivelul civilizatiei noastre sunt lucruri care, cred eu, nu se pot imputa unui constructor neaparat.
              Apreciez parerile voastre!

              Comment


              • Dar faptul ca pe un asfalt putin mai rugos intra tot interiorul in rezonanta cum ti se pare? Care sunt sansele ca la o Honda asamblata in Anglia de cativa englezi care cu o seara inainte au stat mai mult intr-un bar sa nu fi strans bine vreo componenta a bordului? In fond englezii mai produc biberoane Avent si masini Honda. Altceva cu "made in england" nu am mai vazut .
                Cand am facut revizia le-am zis ca suiera vantul pe undeva pe la usa dreapta fata. Intre 60-90 km/h se aude bine, dupa care dispare. Am vazut eu cu ochii mei un TSB pe tema asta, ziceau si cum se rezolva, si ce materiale trebuiesc. La reprezentanta mi-au zis ca ei nu stiu nimic de asta. Probabil dupa ce trece garantia se vor gasi si cauza bataii de la suspensie si pe unde suiera vantul. Iar faptul ca la MY13 au revizuit partea de feedback volan si geometria suspensiei spate + amortizoarele, nu face decat sa imi confirme faptul ca feelingul meu negativ pe parte de manevrabilitate si confort e indreptatit. Ar fi trebuit sa ofere la cererea clientului un retrofit la modelul 2012.
                BV26CAT
                Senior Member
                Last edited by BV26CAT; 13-09-14, 12:36.

                Comment


                • BV26CAT dacă n-ai văzut tu, nu înseamnă că nu există În plus, nu credeam că mai există prejudecăți de genul ăsta Și, în condițiile în care știi „adevărurile“ astea, de ce ți-ai luat Civic? Iar dacă vreodată îți vei lua BMW-ul mult amintit de tine, ai grijă să nu iei unul produs în perioada Oktoberfest ))
                  Ahhh, sper că nu stai în vreo clădire construită de muncitorii români căci sunt cam drojdieri
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Stai sa-ti spun. Veneam dupa un testdrive cu o Toyota Auris. Si atat de mult mi-a placut Civicul comparat cu cea de sus incat nici nu am mai vrut sa mai incerc si altceva. Si la testdrive cu Civic te duc smecherii pe cea mai buna sosea din judetul Timis. Asa ca...am cazut in capcana. Da BMWul tot o sa-l iau ca a doua masina. Sotia n-o sa mai aiba nimic de zis ca acum avem o Honda pe care ne putem baza. Pot si eu sa-mi iau o Seria 1 la criza de 40 de ani. AMR 4.

                    Comment


                    • Repet, vezi să nu fie făcut în octombrie, că și nemții cam beau.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • O sa am grija

                        Comment


                        • Tocmai m-am intors de la al 2-lea drive test: primul a fost cu un sedan, iar acum cu 5D; acesta din urma avea 26.000 km la bord, fara greieri, fara nici o bataie pe nicaieri si am mers cam pe unde am vrut eu sa merg. M-a impresionat cum s-a lipit de sosea in curba aceea de pe Virtutii, inainte de semaforul cu Splaiul Unirii: cu orice masina acolo incetineam (pe sosea libera), cu asta am intrat un pic riscant fara sa incetinesc si senzatia a fost una excelenta (drum uscat, soare), de stabilitate. Denivelarile peste canale sau "gropitele" de langa linia de tramvai, intr-adevar se simt mult mai accentuat decat intr-o masina barca. Per ansamblu nu mi s-au parut atat de deranjate..poate cumva ma si pregatisem mental pentru rigiditatea mai mare.
                          @BV26CAT: cunosc si eu drumurile din Timisoara, insa alea de acum 8-9 ani si intr-adevar iti dau dreptate cat de proaste sunt..in Bucuresti lucrurile sunt putin altfel de ceva vreme.
                          Overall sunt multumit si am batut palma cu dealer-ul, masina e pe drum deja si o sa o am in cam 2 saptamani.

                          Comment


                          • Deci, ce o sa fie? sedan sau 5D?
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • Well inseamna ca am avut eu ghinion. Multa bafta cu noua achizitie si sa fie si a ta la 126000 la fel de "legata" ca masina de testdrive. Timisoara e ramasa rau in urma la capitolul infrastructua, dar avem palmieri

                              Comment


                              • Vorba lui Creanga, nu stiu altele cum sunt dar eu la 153 kkm nu aud nici un greiere. Singura cheste care mi se pare inferioara fata de alte masini din clasa ei ar fi zgomotul facut de trenul de rulare. Vad in principiu doua cauze: rotile destul de mari (la Focus aveam pe 15) si posibil antifonarea. Dar este ceva cu care pot trai. Legat de stabilitate, uneori am impresia ca aceasta creste odata cu viteza - uneori parca sta mai lipita la viteza mai mare. Pe mine 2 lucruri major m-au facut sa aleg Civic-ul: design-ul (interior&exterior) si motorul. In rest, am vazut plusuri si minusuri nesemnificative pe care de altfel le gasesti cam la orice alta masina.

                                Comment

                                Working...
                                X