Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apoi scrie aici ce ai aflat ...
    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


    Comment


    • Salut, revin cu o rugaminte la voi. In decursul lunii as vrea intr-un final sa fac trecerea la un Civic EP1/2 Facelift Sport. In principal as tinde spre EP2 deoarece am inteles ca acei 20 de cai in plus chiar se simt, dar daca este vreo oferta de nerefuzat( http://bit.ly/1CWmXW9 ) ar fi ok si un EP1.

      Daca aveti/ cunoasteti pe cineva care vinde, let me know As vrea sa incerc sa iau de la cineva de pe hondafan, aici fiind oameni pasionati, ce au grija de masinile lor.

      Si ca o ultima rugaminte, daca se intampla sa cunoasteti aceste masini, si stiti ca ar fi in regula, si nu vreo samsarie, va rog sa imi spuneti. Oricum urmeaza sa sun proprietarii, dar as prefera ca totusi sa nu fie o poveste inflorita la telefon, si apoi dupa ce strabat jumatate de tara sa constat o gramada de probleme:

      http://olx.ro/oferta/honda-civic-1-6...tml#70519a75fc
      http://olx.ro/oferta/honda-civic-1-4...tml#70519a75fc
      http://olx.ro/oferta/honda-civic-ep1...tml#70519a75fc - asta e cam last option, in principal pentru ca nu e facelift(care am auzit ca a rezolvat mai multe probleme)
      http://olx.ro/oferta/honda-civic-200...tml#70519a75fc - asta e din 2004, dar nu cred ca e facelift, deoarece nu vad sa aiba semnalizari la oglinzi(sau poate am eu vederea de 2 lei)

      Multumesc!

      Comment


      • al doilea are bara fata de prefacelift, iar ultimul e facelift doar ca nu e Sport.
        ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
        '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

        Comment


        • Originally posted by maharvey View Post
          al doilea are bara fata de prefacelift, iar ultimul e facelift doar ca nu e Sport.
          Referitor la a doua masina tot ce pot spune e...the more you know ) mersi mult pentru info!

          Comment


          • Originally posted by cci View Post
            Apoi scrie aici ce ai aflat ...
            Costa 1500E.

            Comment


            • Honda Civic Sedan 1.8 din 2008 - sfaturi achizitie SH

              Salut.

              Vreau sa achizitionez o Honda Civic Sedan (4D) din 2008 cu motorul de 1.8; sunt lucruri mai specifice care ar trebui verificate? (am gasit ceva la un pret bun si desi la vizionare, nu am observat nimic suspect inafara de anumite uzuri cam ciudate pentru numarul de km, tot sunt putin sceptic)
              Honda Civic 1997 1.4 75CP

              Comment


              • Există topic dedicat pentru așa ceva. Se numește "Vreau orice Civic ". Citește acolo și vei găsi răspunsuri. Eventual pune un link cu mașina pe care ai văzut-o să ne putem uita la ea.

                Sent from my SM-G850F using Tapatalk
                Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                Comment


                • Originally posted by Punk View Post
                  Eventual pune un link cu mașina pe care ai văzut-o să ne putem uita la ea.
                  e vorba de asta http://olx.ro/oferta/oferta-honda-civic-ID4ldbY.html

                  LE: am dat si cu searchul inainte, insa recunosc ca am facut-o putin in graba. Ce am gasit nu prea m-a lamurit (inafara de niste consumuri), iar in topicul de "Vreau (orice) Civic", pana acum, nu am gasit ce cautam deci probabil va trebui sa iau la rand 100 de pagini (problema mea ar fi ca citesc 100 de pagini si nu aflu mai nimic din ce ma intereseza)
                  Last edited by brian; 28-07-15, 13:00.
                  Honda Civic 1997 1.4 75CP

                  Comment


                  • Vorbim de versiunea "cheala" fara trapa, clima automata, cruise control, comenzi pe volan, cotiera dar la 25000km si banii pe care ii cere nu prea poti face mofturi. Una full la km astia sare spre 8 mii. O duci la Asko si-ti spun ei daca are bube. Oricum vorbim de un FD1, in principiu e o masina excelenta, vorbesc ca posesor.

                    Daca poti trece peste minusurile enumerate ( eu nu ) iar km sunt reali , merita. Pretul pare corect.

                    Comment


                    • Nu are VSA (asta e nasol, zic eu), cotiera se poate pune, cu AC-ul se poate trai, jante de aliaj se pot pune. La banii astia, daca masina e in mintile ei, e de luat.

                      Comment


                      • Originally posted by richie View Post

                        [...] fara cruise control [...]

                        Daca poti trece peste minusurile enumerate ( eu nu ) iar km sunt reali , merita. Pretul pare corect.
                        Am vazut ca sunt niste butoane in stanga pe bord (se vad in poza 2 sub grila de ventilatie), alea nu sunt pentru cruise control sau sunt pentru altceva?

                        Legat de km, prezinta ceva uzura (cel putin mie asa imi parea) pe volan in zona unde se imbina spitele cu cercul si in stanga siglei cu Honda de pe volan (ca si cand cineva a condus multa vreme cu mana acolo). Pe langa asta are si la prag stearsa vopseaua ca si cand cineva tot dadea cu piciorul pe acolo cand urca/cobora din masina, deci sunt putin sceptic cu numarul de km chiar daca ar carte service.

                        Originally posted by vtin View Post
                        Nu are VSA (asta e nasol, zic eu)
                        nu am avut VSA pe nici o masina pana acum, nu cred ca o sa ii simt lipsa
                        Last edited by brian; 29-07-15, 01:16.
                        Honda Civic 1997 1.4 75CP

                        Comment


                        • Nici airbag-urilor nu le simti de obicei lipsa, insa e recomandat sa existe.

                          Comment


                          • Daca iti arat cat de zgariate sunt pragurile la a mea la cei 30k km pe care ii are o sa zici ca nu se poate. E vopseaua sensibila, nu te poti lua dupa asta in stabilirea uzurii masinii.

                            Comment


                            • Originally posted by BV26CAT View Post
                              Daca iti arat cat de zgariate sunt pragurile la a mea la cei 30k km pe care ii are o sa zici ca nu se poate. E vopseaua sensibila, nu te poti lua dupa asta in stabilirea uzurii masinii.
                              Si cam la ce as putea sa ma uit pentru a stabili uzura?
                              Honda Civic 1997 1.4 75CP

                              Comment


                              • Uzura la volan la asa de putini kilometri, mi se pare putin cam deplasat. Mie mi-a aparuta la 120.000 km, dar cine stie, o fi avut soferul/soferita inele pe mana sau poate o fi de alta calitate volanul.
                                In rest, daca sunt kilometri reali si mai poti trage de pret in jos, zic ca merita luata. Masina aia nici macar nu si-a dat drumul, e ca noua.
                                Aproape ca nici nu ai nevoie de VSA, la cat de bine este gandita si cat de bine stie sa stea pe sosea.
                                O verificare la Asko si poti lamuri multe neclaritati.
                                maruta
                                Senior Member
                                Last edited by maruta; 29-07-15, 08:15.
                                CR-V e:HEV
                                JAZZ GD1 CVT
                                Ex: CR-V RE6

                                Ex: RDX TB1
                                Ex: Civic FD1

                                Ex - JAZZ GD1
                                Ex - ACCORD Type-R
                                Ex - DEL SOL EH6

                                Comment

                                Working...
                                X