Bujii Civic (R18A1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Basil View Post
    Da sigur ca merg. doar ca NGK IZFR6K 11S merg mai bine pe R18 A2
    Eu sunt mult mai multumit de NGK in general fata de Denso.
    In fine, lasand asta la o parte, pt NGK IZFR6K 11S echivalentul pe Denso ar fi SKJ20DR-M11S cel putin asa imi da mie. De unde treaba asta cu VK20? E la mine problema?
    Website Boutique Oils

    Comment


    • #77
      Originally posted by tudorart View Post
      Eu sunt mult mai multumit de NGK in general fata de Denso.
      In fine, lasand asta la o parte, pt NGK IZFR6K 11S echivalentul pe Denso ar fi SKJ20DR-M11S cel putin asa imi da mie. De unde treaba asta cu VK20? E la mine problema?
      Sunt de acord cu tine.
      VK20 e o bujie universala,in sensul ca nu e bagata oem pe vreun motor,spre deosebire de NGK IZFR6K 11S.
      Trasatura ei sunt designul electrozilor si materialele folosite. Insa aceleasi materiale apar si la NGK IZFR6K 11S.
      ""S""-ul ala vine de la forma speciala a saibei,care vine perfect in chiulasa de R18,probabil ca Honda a facut o comanda speciala la NGK in aceasta privinta.

      Ce imi placea mie, teoretic, la VK20 era spatiul mai larg,"mai aerisit"" in jurul electrozilor ceea ce e este fara indoiala un lucru foarte bun. Insa Denso le face un pic mai scurte la partea filetata, cu vreo 2 mm, ceea ce nu e prea bine.
      Scinteia e bine sa fie plasata cu precizie mare intr-un anume punct unde amestecul usor sarac sa fie aprins bine.


      Il astept pe adilau cu ale mele in continuare !

      Comment


      • #78
        Salut,a reușit cineva să schimbe bujiile la civic 1,4/2010,cum sa procedat?

        Comment


        • #79
          Uitandu-ma peste manualul modelului de Civic din 2008 am observat acest tabel, la pagina 491. Prima este NGK iar a doua Denso. Din ce am observat, Civic-ul meu a venit cu NGK.
          Click image for larger version

Name:	fk2-manual-spark-plugs.png
Views:	266
Size:	40.1 KB
ID:	867012

          Comment


          • #80
            Uitandu-ma peste manualul modelului de Civic din 2008 am observat acest tabel, la pagina 491. Prima este NGK iar a doua Denso. Din ce am observat, Civic-ul meu a venit cu NGK.

            Comment

            Working...
            X