Consum Civic Sedan 1.8

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Exista o aplicatie consacrata, ii zice spritmonitor.de .

    Ce vreau eu sa spun e ca, la mersul bara la bara, consumul mediu din bord urca mai repede decat consumul real.
    Daca faci 10 Km prin Bucuresti si iti indica 20%, nu inseamna ca asta e si consumul real.
    Pe la alte marci, cand masina stationeaza, consumul instant x.xx L/100 Km este inlocuit cu un consum in L / ora, astfel. La Honda nu e asa, iar consumul instant, respectiv mediu incep sa urce vertiginos.

    In legatura cu resetarea Trip A, la generatia anterioara de Civic, precum si la Accord, exista o setare astfel incat sa se faca automat, la fiecare alimentare.
    CatalinP
    Senior Member
    Last edited by CatalinP; 08-01-18, 11:38.

    Comment


    • #17
      La mine consumul cu thule montat este fix cu 1 litru mai mare decat fara thule. Honda Stream 1.7, mers legal, in localitati 50-80 (unde permite) si pe autostrada 120-130. Fara thule am avut 6,3 consum la pompa cu masina incarcata full, 2 adulti si 2 copii iar cu thule si 5 persoane am scos 7,2 anul trecut. Consum facut la pompa.

      Comment


      • #18
        salut, dar pe thule ai avut si suport de skiuri +skiurile incarcate ?

        De exemplu, liniile alea din bord care iti arata cat de economic mergi, la mine pe autostrada cu cruise control si 120 nu stateau verzi.....deci trag conculzia ca suportul ala cu skiuri si 2 placi functioneza ca o mega parasuta ).

        Comment


        • #19
          Sa verifici si presiunea la roti. Chiar si o scadere cat de mica a presiunii iti arunca in aer consumul.

          Comment

          Working...
          X