Noul Civic Sedan (model European) 2016- speculatii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E clar. Trebuie sa ma cersesc de cei de la Braila sa mi-o mai dea o data, ca ce am facut eu acolo (vreo 7km in linie dreapta) nu se cheama drivetest.

    Comment


    • Cu siguranta,te invit sa insisti la ei pentru un test drive mai amanuntit.Am avut o zi masina iar,impresiile le-am scris pe undeva pe aici.Pe scurt,masina e senzatie.Nu e sport,insa nici departe nu e,dar extrem de confortabila.

      Comment


      • Multumesc pentru recomandare!

        Comment


        • Cu placere,apoi sa scrii aici sa vedem ce impresie ti-a lasat.

          Comment


          • Originally posted by vtin View Post
            Cat priveste 1,5-ul asta minune, poate e foarte bun comparativ cu alte motoare turbo, dar atat timp cat nu bate serios R18-le la consum si performante, nu ma convinge sa fac pasul sa-l iau, desi Civicul X sedan imi place rau de tot.
            Am mai pus parca niste performante pe zeperfs intre Civic 1.5t si vechiul 1.8. Pe topicul meu am postat ca am condus Civic anterior NA si diferenta e mare intre noul 1.5t la dinamica.

            Performantele 0 - 100km/h sunt destul de apropiate in materie de secunde. (adica o masina de 150CP poate face 0 - 100km/h in 8s si una de 400CP in 5s, deci doar 3s diferenta).

            Uita-te pe http://www.zeperfs.com/ pentru diferente 80-120km/h (sau clipuri pe YT), sau acceleratie 0 - 180km/h. Mai interesant e la test drive sa vezi cum accelereaza in aceiasi treapta de viteze, mai ales ca Civic manual are treptele scurte si transmite mai mult cuplu la roti. Una e cand esti cu 1.8NA intr-a 2a la 2500RPM si pana pe la 4000RPM nu se intampla mai nimic si la 1.5t esti deja in turatia de cuplu maxim.

            Daca nu te intereseaza performantele la viteze mai mari, atunci exista varianta 1l in 3 cilindri si daca per total nu te incanta upgrade-ul, poti sa tii masina curenta ca nu cred ca e rea de fel.

            Eu cu CVT-ul meu, scot consum grozav de bun si e ultimul lucru care ma intereseaza. (la 2.5$ galonul) Nu stiu cat consuma 1.8NA asa ca nu ma pot pronunta. Daca mergi tare cu ambele, probabil 1.5t consuma mai mult ca 1.8NA pentru ca are si performante mai mari.

            Cred ca CVT-ul e mai rapid ca manuala pentru ca, tinand turatia constanta, nu pierde boost la schimbul dintre trepte. Ce e interesant e ca timpul masurat de majoritatea revistelor pentru 0 - 100km/h e undeva la 7.5s vs 8.4s oficial. In state, au masurat 0 - 60 mph (0 - 96km/h) undeva la 6.9s. Cei care au pus masina pe dyno, au scos undeva la 190CP din acest 1.5t si zic ca Honda au declarat putere mai mica. (la fel a facut si VW cu 1.8 TSI)

            Cat despre climatizare, mi se pare slaba comparativ cu Octavia. Poate ca am mai imbatranit si eu, poate ca am devenit mai pretentios si altfel dau importanta acestor lucruri, dar asta e parerea mea. Faptul ca si individul de pe turatii.ro a observat acelasi lucru ma bucura intr-un fel ca nu sunt doar eu. Poate ca mai multi utilizatori o sa observe asta si Honda o sa imbunatateasca ceva la face-lift. Par sa tina cont de feedback asa ca, daca nu va place ceva, comunicati.
            iulianm
            Senior Member
            Last edited by iulianm; 27-07-17, 19:16.

            Comment


            • @iulianm: Din ce se comenta pe civicx, se pare ca M/T pierde timp fata de CVT pe 0-60 mph din cauza ca nu ajunge in viteza a doua la 60 mph si trebuie sa-i dai a treia chiar putin inainte de 60 mph, in timp ce la CVT nu pierzi timp cu schimbatul. Insa, toti ceilalti timpi sunt mai buni la M/T.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Ai dreptate, treapta a 3a pentru a atinge 100km/h contribuie mai mult decat boost-ul in cazul de fata pentru un timp putin mai slab. In schimb, treptele mai scurte ofera un feeling mai placut in condusul de zi cu zi.

                Asta si explica timpul mai slab 0 - 100km/h vs ceva gen Leon 1.8 TSI ce atinge 100km/h in treapta a 2a.

                Marketingul vrea 0 - 100km/h timp mai bun (pentru ca asta prinde la client) in schimb ce inginerii vor feeling dinamic mai bun in viata reala. (asta se zice despre Subaru BRZ; in 2017 cei de la Subaru au schimbat rapoartele treptelor pe BRZ si 0 - 100km/h a scazut pentru ca e nevoie de treapta a 3a dar feelingul per total e mult mai placut)
                iulianm
                Senior Member
                Last edited by iulianm; 27-07-17, 19:38.

                Comment


                • Ai perfecta dreptate Iulian.

                  Comment


                  • Dpmdv 1.5T e un motor pentru marketing pentru ca asta vrea piața. Nici măcar inginerii Honda nu sunt mulțumiți ca trebuie sa facă așa ceva.
                    E greu sa convingi un împătimit de R18 cu noua generație de motoare. Eu m-am intors dintr-un tur de forță cu Sedan-ul, singur în mașină și recunosc ca îmi iubesc masina din ce in ce mai mult. R18 pe Sedan se apropie de perfecțiune.
                    Cert e că și noul Sedan arată într-un mare fel... Hatch-ul e urățel manca-l-ar tata

                    Comment


                    • https://www.youtube.com/watch?v=5C0PtFpJSwY

                      Comment


                      • Pai din ce scrie in descriere, si-a pus nush ce HID. "owner had imported the HID's but a desi electrician had fixed them. Always be extra careful with electrical works."

                        Cred ca asta merge mai bine pus la Cafenea si nu aici.

                        Comment


                        • Originally posted by richie View Post
                          Dpmdv 1.5T e un motor pentru marketing pentru ca asta vrea piața. Nici măcar inginerii Honda nu sunt mulțumiți ca trebuie sa facă așa ceva.
                          E greu sa convingi un împătimit de R18 cu noua generație de motoare. Eu m-am intors dintr-un tur de forță cu Sedan-ul, singur în mașină și recunosc ca îmi iubesc masina din ce in ce mai mult. R18 pe Sedan se apropie de perfecțiune.
                          Cert e că și noul Sedan arată într-un mare fel... Hatch-ul e urățel manca-l-ar tata
                          Te-ai plimbat vreo doua zile cu 1.5Tul? Sa il scoti afara din oras, si sa vezi cum se comporta fata de 1.8? Cu zone deluroase unde sa simti ca nu mai e nevoie sa il tii in jur de 4000 ca sa urce decent? Cred ca o sa fie un motor de succes pentru Honda, si vor castiga multi clienti. E ca si cum ai spune ca 1.9 SDIul ala de la VW care are 75 de cai e mai bun decat un 1.9 TDI cu turbina de 136 de cai. Mai fiabil poate ca e, dar ca performante nu se pot compara.

                          Comment


                          • Simt nevoia (iarasi) sa dau dreptate comentariului de mai sus.R18,a fost un motor genial pentru vremea lui .Nu mai e cazul sa-l comparam cu 1.5 turbo.Din partea mea care le-am condus pe amandoua,pot trece bucuros pe acesta din urma fara regrete.Da stiu,cum urca in ture e foarte fain,dar mai ai uneori nevoie si de liniste in masina cand dorm copii in spate spre exemplu,iar motorul sa aiba vlaga sa faci o depasire fara sa fie nevoie sa-l turezi nu stiu cat.
                            P.S. Apropo de design,cand am vazut prima oara modelul asta nou de Civic,nici n-am fost curios sa ma urc in el.Conducandu-l,ii iert toate pacatele de design si o sa-mi cumpar una(hatchback) indiscutabil.E mult prea faina masina.
                            dantt
                            Senior Member
                            Last edited by dantt; 27-07-17, 22:16.

                            Comment


                            • Lol, chiar ce review-uri cititi.
                              L-a testat Hondata, 1.5 CVT stock era mai rapid decat k24 200 cai pe Civic SI (motorul de pe CU2 la noi) si cutie MT in 6 trepte, iar cu soft nici nu mai vorbim ce poate.
                              Motorul 1.5T este unul chiar f. reusit.
                              "impresiile/senzatiile" de la volan sunt una, realitatea alta, asa ai impresia cai si TDI trage f tare, iar in realitate n-o face

                              Comment


                              • A aparut si testul cu cutia CVT al lui Robert Adam https://m.youtube.com/watch?v=9WIFhJYXKkE

                                Comment

                                Working...
                                X