Noul Civic 5D (2016)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @liviu_cts, de Giulia stiu si eu exact ca si KMR. Plus ca pentru mine e foarte important si service-ul, iar autoitalia sunt recunoscuti ca fiind foarte "buni".

    Oricum, eu nu vorbeam de masini noi acolo, achizia va fi SH, ceva sub 3 ani si 100.000km. Dupa ultimele 2 experiente cu masini noi (civic-ul meu si un clio al maicamii) la care am pierdut o caruta de bani, am luat doar masini sh si sunt tare multumit de alegerea facuta. Mai ales ca am tendinta sa ma plicitisesc dupa 3-4 ani, achizitia de masina noua e o mare gaura. Deci bugetul va fi de vreo 20-25k euro maxim. Un civic 1.5T CVT probabil voi gasi chiar pe la 15k euro. Sigur m-as putea incadra si la Giulia(mai ales la ce devalorizari au alfele), care da, este absolut senztionala interior-exterior, dar din pacate nu pare sa fie ce trebuie ca fiabilitate.

    LE: am scris in acelasi timp. prin state e plin de probleme la Giulia, se planga incontinuu de ele. iar cel pe care-l stiu eu cu Giulia sunt 99,99% convins ca nu e acelasi pe care-l stiti voi
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • Amicul ăsta al meu nu e aproape deloc în mediul virtual și nici vreun racer. Dar, da, poate a avut el ghinion, nu am de unde să știu asta. Dar prea a avut ghinion cu multe . Poate e un caz izolat și mașina e fantastică. Dar, oricum ar fi, nu mi-aș lua Alfa Romeo. Eu n-am zis nimic de Civic-ul de 1,5 Turbo deși am făcut mai mult de 400 km cu el. Despre design, e chestie de gusturi ( inclusiv despre cel interior). Și da, am înțeles din prima, ție nu-ți place

      L.E. Ăia din state habar n-au să meargă cu Alfa, d-aia au probleme. Dar nu-ți fă griji, nu îi ia nimeni in serios
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Originally posted by ady_uaic View Post
        am programat un drive test pe sambata pentru TypeR. Tare curios sunt
        Si eu

        @Liviu , eu am lucrat in service la Fiat-Alfa Romeo, ce pot sa-ti spun, e o afacere excelenta pentru patronul de service.
        ....

        Comment


        • @Dan P: unde te-ai programat la Drive test cu noul TypeR?
          P.S. Eu l-am condus deja vreo 3 metri )))
          L.E. Nu știu dacă ați fost atenți dar Taz deja a cumpărat noul TypeR și e alb. Așa că el poate da un prim feed-back
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • problemele reale ale oricarei marci le afli de la oamenii din domeniu (aici nu stau rau) ca sa poti decanta intre problemele reale, misturi si fenomene izolate. important e sa nu ai idei preconcepute (pozitive sau negative) ca sa poti vedea corect situatia. sunt sigur ca in jumatate de an cat am la dispozitie e suficient timp sa vad cam cum sta treaba.
            multa lume acuza scuturatu ambreiajului la civic8. eu am pus asta pe seama motorului fara cuplu si acceleratiei DBW, mi-am adaptat condusul dupa sistem si n-am probleme cu ambreiajul la 80.000km azi-maine, si cu compresor de la 61.000. la alfa am vazut ca multora le apare o eroare care vine de la apasarea pedalei de frana si acceleratie in acelasi tim. nimeni nu recunoaste asta, dar e f posibil sa fie asta. sunt multe "probleme" la orice marca si car enu pleaca de la tehnic de fiecare data ci de la om.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Dan P View Post

              @Liviu , eu am lucrat in service la Fiat-Alfa Romeo, ce pot sa-ti spun, e o afacere excelenta pentru patronul de service.
              merci pt info. iau in calcul

              cu service-ul e diferit de la un loc la altul. de ex. daca ar fi sa iau in calcul servsarea aici in cj, as elimina honda din start. numai clipsuri lipsa, rupte, elemente de plastic exterior lipite cu silicon (reparatie cu inlocuire pe casco) in doua cazuri succesive (mie). pe langa pregatirea proasta, mai sunt si tepari.
              liviu_cts
              Senior Member
              Last edited by liviu_cts; 24-10-17, 14:25.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by KMR View Post
                @Dan P: unde te-ai programat la Drive test cu noul TypeR?
                P.S. Eu l-am condus deja vreo 3 metri )))
                L.E. Nu știu dacă ați fost atenți dar Taz deja a cumpărat noul TypeR și e alb. Așa că el poate da un prim feed-back
                Nu am o programare efectiva, i-am rugat sa ma cheme cand va fi masina disponibila de teste. Nu erau foarte optimisti ca asta va fi de curand. Le-am zis ca oricum astept . Ma gandesc ca una pentru teste pentru presa, vor trebui sa aiba.
                ....

                Comment


                • ori am ramas eu in urma si 40.000 in ziua de azi sunt fix pix, ori ceva nu e in regula. si eu am primit tot un raspuns rezervat in legatura cu tesul. cum sa iei no masina fara sa o testezi? nu s-ati bati loc de ea, sa rulezi macar prin oras...
                  sigpic

                  Comment


                  • Da, sunt fix-pix. Toate mașinile alocate pentru Ro s-au vândut deja iar următoarele vin prin martie.
                    Dacă și KIA a început să aibă prețuri apropiate de 40.000 Eur, îți dai seama.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • tote...4 parca. smecherie nu alta. da' ce-s mistourile astea kmr-ule, o fi honda brand de lux si nu stiu eu. kia pana una-alta a luat designerul de la audi si seful departamentului M de la bmw. investesc in solutii de ultima generatie in timp ce honda pune pe modelele noi injectie de generatie 2008. e bine si cu mishtou'...
                      sigpic

                      Comment


                      • S-au vândut și altele în afară de cele 4. Ideea e că e economie de piață. Dacă ai marketing bun, vinzi în avans, fără să vadă sau să testeze produsul. Și e valabil în multe domenii, nu numai auto. Îți dau un exemplu și mai simplu: lumea cumpără case care se vor construi, a căror valoare și importanță este mai mare ca a unei mașini. Și se vând mai multe în comparație cu mașinile.Despre utilaje de producție nu mai vorbesc ( nu spun din cărți, ci din propria experiență). O investi KIA în multe dar KIA trebuie să convingă adică trebuie să facă eforturi mari pentru brand awerness. Ieși din carapacea ta și vezi lucrurile mai amplu, nu local. Iar dacă au luat desigerul de la Audi, crezi că au făcut vreo mișcare inteligentă? Ce mașini așa frumoase a scos Audi de e mare referință?
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • Eh, tot economia de piata spune ca esti liber sa cumperi ce vrei si cand vrei. Nici eu n-as lua o masina fara sa o conduc inainte, dar e fix parerea mea si nu toata lumea gandeste asa. Daca toata lumea ar cumpara intotdeauna fix ce are nevoie am trai intr-o lume mai plictisitoare...si ar fi si mult mai putine masini sh de vanzare, deci lasa sa cumpere fiecare cum si ce vrea
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • Eu n-am zis că e bine să cumperi fără să testezi, doar spuneam că e o practică răspândită. Și nici nu am zis că e o idee bună să nu aibă mașină de drive-test. Poate vor avea, cine știe?
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • kmr-ule habar n-am de ce faci comparatiile pe care le faci. ce sa testezi la casa? cum se deschid usile? daca se aud vecinii prin pereti sau cand tragi apa? serios....iti arata ala planul ap., locul constructiei si eventual materialele pe care le vor folosi. ce se poate proba probezi, mai ales cat analiza produsului implica perceptii personale nu date tehnice. utilaje....utilajele de productie le achizitionezi pe datele furnizorului si il alegi in f de necesitatile tale in productie. been there, done that. cand am luat civicul, vazusem inainte lancerul si m-a convins de diferenta imediat dupa ce am inchis portiera, testul pe drum a fost doar o confirmare. altfel, pe hartie, erau masini similare si la pret, si la motorizare. daca esti atat de convins de politica de vanzare pe baza de povesti, inseamna ca statisticile vanzarilor type-r in europa stau f bine in raport cu ceilalti. din fericire pt mine eu chiar nu sunt in nici o carapace. eu nu imi restrang orizontul cu eliminari teoretizate de genul awerness, nu consider ca ce am eu e cel mai bun, nu vad anumite branduri rupte din soare iar altele rupte-n coate. chiar analizez obiectiv in f de produs, necesitati si perceptii. nu cumpar acelasi brand de tv de doua ori, nici acelasi telefon, ci pe cel care raspunde necesitatilor si pretentiilor mele la momentul respectiv. despre design in general, nu mai vb. e ca fotbalul
                              https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Schreyer
                              sigpic

                              Comment


                              • Vezi tu? Da, poți testa toate astea la o casă, doar că n-o faci. Cel ce a cumpărat apartamentul de la mine a vrut să verifice toate astea, chiar a cerut să doarmă câteva nopți acolo ( adică să testeze apartamentul). În urma testului, l-a cumpărat. Iar cu utilajele... nu știu de ce sunt așa puțin importante din punctul tău de vedere. Eu vorbesc de utilaje de sute de mii de euro sau mai mult ( adică echivalentul a 20-30 Civic TypeR ). Adică p-alea nu le-ai testa ( că din alea faci banii) , casa n-ai testa-o ( deși petreci mai mult timp în casă decât în mașină și e mai scumpă în cele mai multe cazuri) dar o mașină.... ei bine da, asta chiar trebuie testată. Eu le-aș testa pe toate înainte să le iau. De curiozitate, ce alte produse ai mai testat înainte a le cumpăra?
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X